BIBLIA PAULISTÓW - recenzja (oraz ankieta)

Stary i Nowy Testament, rozważania, rozumienie, komentarze

Biblia Paulistów

Znam, czytam - podoba mi się.
2
29%
Znam, czytam - raczej mi się podoba.
0
Brak głosów
Znam, czytam - nie podoba mi się.
0
Brak głosów
Mam kupioną, ale jeszcze nie zagłębiłem/-am się w lekturę.
1
14%
Na pewno kupię tę Biblię.
0
Brak głosów
Może kupię, jeszcze nie wiem.
0
Brak głosów
Mam ten przekład w wersji audio.
1
14%
Nawet nie wiedziałem/-am, że jest taki przekład.
1
14%
Nie chcę kolejnego przekładu, bo ten, jakiego używam, wystarcza mi.
2
29%
W ogóle nie czytam żadnej Biblii.
0
Brak głosów
 
Liczba głosów: 7
Awatar użytkownika
Zbyszek
Posty: 801
Rejestracja: 07 cze 2022, 12:25
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 194
Podziękowano: 108
Płeć:

Nieprzeczytany post

W tym nagraniu:

(ciach) Ta konkretna recenzja jest przeprowadzona przez niekatolika, tendencyjna i antykatolicka w wymowie. @Zbyszek przeginasz! udzielam ostrzeżenia i od dziś zabraniam publikowania filmów ze stron niekatolickich. Magnolia

Obrazek

autor ocenia BIBLIĘ PAULISTÓW (można się też spotkać z nazwą: Biblia Częstochowska).
Podzielam jego opinię końcową i te pośrednie... (podzielasz czyjąś opinię i uznajesz za swoją to ją napisz swoimi słowami)
Nie zostało to wspomniane na nagraniu, ale istnieje też wersja audio tego przekładu!

Zapraszam Forumowiczów do wypowiedzi na temat tego przekładu, oraz do wypełnienia ankiety (skoro taka opcja jest na forum, to czemu nie robić z niej użytku).
:)
Dążcie do pokoju ze wszystkimi i do uświęcenia, bez którego nikt nie zobaczy Pana. Hbr 12,14
🔸
Mówi Ten, który świadczy o tym: Tak, przyjdę wkrótce. Amen, przyjdź, Panie Jezu! Ap 22,20
Melisska

Nieprzeczytany post

Mam tylko Nowy Testament tej Biblii z komentarzem
Ale nie czytam bo mam inne Pismo św z którego korzystam
Ostatnio zmieniony 30 sie 2022, 16:40 przez Melisska, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Zbyszek
Posty: 801
Rejestracja: 07 cze 2022, 12:25
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 194
Podziękowano: 108
Płeć:

Nieprzeczytany post

Melisska pisze: 30 sie 2022, 16:39 Ale nie czytam bo mam inne Pismo św z którego korzystam
A możesz podać nazwę?
Dążcie do pokoju ze wszystkimi i do uświęcenia, bez którego nikt nie zobaczy Pana. Hbr 12,14
🔸
Mówi Ten, który świadczy o tym: Tak, przyjdę wkrótce. Amen, przyjdź, Panie Jezu! Ap 22,20
Melisska

Nieprzeczytany post

Takie mam. (Zdjęcie z neta bo jestem poza domem)

Obrazek
Awatar użytkownika
Zbyszek
Posty: 801
Rejestracja: 07 cze 2022, 12:25
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 194
Podziękowano: 108
Płeć:

Nieprzeczytany post

@Melisska - to tzw. Tysiąclatka; ale skoro masz też NT Paulistów, to zachęcam Cię do jednoczesnego czytania/studiowania obu przekładów, aby porównywać tekst, a też korzystać z naprawdę wartościowych komentarzy i przypisów, w jakie obfituje Biblia Paulistów (jako niekatolik jestem pozytywnie zbudowany ich treścią, bo - jak to i na wskazanym powyżej nagraniu jest powiedziane - nie są one typowo katolickie; nie mają na celu głosić teologii katolickiej, ale dość obiektywnie się do tekstu biblijnego odnoszą i przybliżają, szczególnie mowa tu o ST, realia ówczesne, nam bardzo nieraz obce).

Pozdrawiam!
Dziękuję za oddanego głosy w ankiecie i zachęcam też innych, by się wypowiedzieli...
Dążcie do pokoju ze wszystkimi i do uświęcenia, bez którego nikt nie zobaczy Pana. Hbr 12,14
🔸
Mówi Ten, który świadczy o tym: Tak, przyjdę wkrótce. Amen, przyjdź, Panie Jezu! Ap 22,20
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7040
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3262
Podziękowano: 3489
Płeć:

Nieprzeczytany post

Na naszym kanale YT Dolina Modlitwy, mamy nagrane kilkadziesiąt psalmów właśnie z tego przekładu, lektorka taki przekład wybrała, i dzięki temu odkryłam jak pięknie jest tłumaczona ta Biblia.



Dodam jeszcze wskazówki jaki przekład Biblii wybrać dla siebie:

mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Hildegarda
Posty: 424
Rejestracja: 12 lip 2022, 18:23
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 89
Podziękowano: 136
Płeć:

Nieprzeczytany post

Zbyszek pisze: 31 sie 2022, 6:25 (jako niekatolik jestem pozytywnie zbudowany ich treścią, bo - jak to i na wskazanym powyżej nagraniu jest powiedziane - nie są one typowo katolickie; nie mają na celu głosić teologii katolickiej, ale dość obiektywnie się do tekstu biblijnego odnoszą i przybliżają, szczególnie mowa tu o ST, realia ówczesne, nam bardzo nieraz obce).
Zbyszek na innej grupie padło takie pytanie i odpowiedź historyka KK, możesz się odnieść jako niekatolik mocno stojący przy Biblii?



"Dlaczego wierzycie, że Biblia jest natchniona?"

odp: "Bo Kościół tak powiedział. To jedyny powód, który gotów jestem uznać za sensowny."
Awatar użytkownika
Zbyszek
Posty: 801
Rejestracja: 07 cze 2022, 12:25
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 194
Podziękowano: 108
Płeć:

Nieprzeczytany post

Hildegarda pisze: 31 sie 2022, 16:09 Zbyszek na innej grupie padło takie pytanie i odpowiedź historyka KK, możesz się odnieść jako niekatolik mocno stojący przy Biblii?

"Dlaczego wierzycie, że Biblia jest natchniona?"

odp: "Bo Kościół tak powiedział. To jedyny powód, który gotów jestem uznać za sensowny."
Moja odpowiedź:
2Tm 3,16-17 BT
(16) Wszelkie Pismo [jest] przez Boga natchnione i pożyteczne do nauczania, do przekonywania, do poprawiania, do wychowania w sprawiedliwości -
(17) aby człowiek Boży był doskonały, przysposobiony do każdego dobrego czynu.
Dążcie do pokoju ze wszystkimi i do uświęcenia, bez którego nikt nie zobaczy Pana. Hbr 12,14
🔸
Mówi Ten, który świadczy o tym: Tak, przyjdę wkrótce. Amen, przyjdź, Panie Jezu! Ap 22,20
Hildegarda
Posty: 424
Rejestracja: 12 lip 2022, 18:23
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 89
Podziękowano: 136
Płeć:

Nieprzeczytany post

Zbyszek pisze: 31 sie 2022, 16:39 Moja odpowiedź:
2Tm 3,16-17 BT
(16) Wszelkie Pismo [jest] przez Boga natchnione i pożyteczne do nauczania, do przekonywania, do poprawiania, do wychowania w sprawiedliwości -
(17) aby człowiek Boży był doskonały, przysposobiony do każdego dobrego czynu.
Czy wtedy gdy napisano ten werset, był ustalony kanon NT?
Ostatnio zmieniony 31 sie 2022, 16:43 przez Hildegarda, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Obawiam się, że metodologicznie błędem jest wywodzenie autorytetu jakiegokolwiek tekstu z tego, że w nim napisano, że jest autorytetem. To w końcu każdy może napisać w dowolnym tekście.
Awatar użytkownika
Zbyszek
Posty: 801
Rejestracja: 07 cze 2022, 12:25
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 194
Podziękowano: 108
Płeć:

Nieprzeczytany post

Hildegarda pisze: 31 sie 2022, 16:43 Czy wtedy gdy napisano ten werset, był ustalony kanon NT?
Był ustalony kanon ST - o nim pisał ap. Paweł.
W tamtym czasie pośród wierzących - tworzących Kościół - "krążyły" różne pisma; wierzę, że Bóg zadbał o to, aby pod Jego natchnieniem spisano i rozpoznano, co jest Jego Słowem. To przykład tego rozpoznawania:
2P 3,15-17 BT
(15) a cierpliwość Pana naszego uważajcie za zbawienną, jak to również umiłowany nasz brat, Paweł, według danej mu mądrości napisał do was,
(16) jak też we wszystkich [innych] listach, w których mówi o tym. Są w nich trudne do zrozumienia pewne sprawy, które ludzie niedouczeni i mało utwierdzeni opacznie tłumaczą, tak samo jak i inne Pisma, na własną swoją zgubę.
(17) Wy zatem, umiłowani, wiedząc o tym wcześniej, strzeżcie się, abyście dając się uwieść błędom tych, którzy nie szanują praw Bożych, własnej stałości nie doprowadzili do upadku.
Dążcie do pokoju ze wszystkimi i do uświęcenia, bez którego nikt nie zobaczy Pana. Hbr 12,14
🔸
Mówi Ten, który świadczy o tym: Tak, przyjdę wkrótce. Amen, przyjdź, Panie Jezu! Ap 22,20
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Zbyszek pisze: 31 sie 2022, 18:16 Był ustalony kanon ST - o nim pisał ap. Paweł.
Nie. Żydzi nigdy nie ustalali kanonu w naszym rozumieniu, zrobili to dopiero po zburzeniu Jerozolimy.
Hildegarda
Posty: 424
Rejestracja: 12 lip 2022, 18:23
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 89
Podziękowano: 136
Płeć:

Nieprzeczytany post

Zbyszek pisze: 31 sie 2022, 18:16
Hildegarda pisze: 31 sie 2022, 16:43 Czy wtedy gdy napisano ten werset, był ustalony kanon NT?
Był ustalony kanon ST - o nim pisał ap. Paweł.
W tamtym czasie pośród wierzących - tworzących Kościół - "krążyły" różne pisma; wierzę, że Bóg zadbał o to, aby pod Jego natchnieniem spisano i rozpoznano, co jest Jego Słowem.
To uznajesz autorytet KK w kwestii ustalania kanonu NT, czy traktujesz na luzie wszystkie pisma jakie wtedy krążyły, jako te, z których można coś zaczerpnąć tak jak np. dziś z książek religijnych?
Awatar użytkownika
Zbyszek
Posty: 801
Rejestracja: 07 cze 2022, 12:25
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 194
Podziękowano: 108
Płeć:

Nieprzeczytany post

Struktury KK to późniejsze daty, niż czas, gdy wierzący doszli do zgody, co jest Bożym Słowem.
Dążcie do pokoju ze wszystkimi i do uświęcenia, bez którego nikt nie zobaczy Pana. Hbr 12,14
🔸
Mówi Ten, który świadczy o tym: Tak, przyjdę wkrótce. Amen, przyjdź, Panie Jezu! Ap 22,20
ODPOWIEDZ