Pycha tego świata

Stary i Nowy Testament, rozważania, rozumienie, komentarze
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6848
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3197
Podziękowano: 3443
Płeć:

Nieprzeczytany post

"To bowiem, co za wielkie uchodzi między ludźmi, obrzydliwością jest w oczach Bożych” Łk 16, 15

Czytając dzisiejsze Słowo Boże poruszyło mnie to zdanie.

Co uchodzi za wielkie wśród ludzi? Kariera, bogactwo, posiadłości, wielkie pieniądze, nieustające wakacje pod palmami,
dbanie tylko o swój interes, władza, żądza i mnogość partnerów seksualnych... rozpusta... egoizm... zapatrzenie w siebie... idealne ciało... piękny wygląd... wielkie ryzyko...wielkie rozrywki i luksus
I pewnie jeszcze kilka innych rzeczy....

Czy to się podoba Bogu? że ludzie budują wielkie imperia finansowe, wielkie firmy, gromadzą fortuny, żyją tylko dla siebie, leniuchują pod palmami, stroją się i poddają się wszelkim zabiegom by "wyglądać", albo ryzykują własnym życiem i zdrowiem uprawiając ekstremalne sporty, albo niszczą jedni drugich w dążeniu do władzy czy kariery...

Dążenia świata i wolę Boga chyba nie da się pogodzić... to są dwa różne kierunki...

Co się Bogu podoba?
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Melisska

Nieprzeczytany post

Co się Bogu podoba? Z tego co wiem to pokora, czystość, miłość do bliźniego...

A pewnie i 4 cnoty główne



Roztropność.
Sprawiedliwość.
Umiarkowanie.
Męstwo.
Ostatnio zmieniony 05 lis 2022, 9:54 przez Melisska, łącznie zmieniany 1 raz.
Skaza

Nieprzeczytany post

Myślę, że nie ma nic złego w nowoczesności o ile korzysta się z niej z umiarem i wyłącznie w dobrym celu. Ciężko jednak zachować nam odpowiednią równowagę na tym polu bo człowiek jako istota niezwykle słaba i ułomna w swej grzeszności łatwo forsuje upodobania w przesadzie. Obecnie propagowany ideał życia ludzkiego w mas mediach nie da się połączyć w żadnej mierze z tym ku któremu prowadzi nas Pan Bóg. Nie musimy się jednak na to zgadzać. Wszystko zależy wyłącznie od nas. Tak przynajmniej to postrzegam osobiście.

Ps. Krótko w temacie konkretnym ...

Co uchodzi za wielkie wśród ludzi? zło, krętactwo, oszukiwanie/cwaniactwo = zaradność życiowa, bogactwo, brak zasad moralnych i etycznych, głupota, rozpusta, pijaństwo.

Czy to się podoba Bogu? nie.

Co się Bogu podoba? my jako ludzie, jego dzieci zagubione, ale wciąż jego.
Ostatnio zmieniony 05 lis 2022, 17:07 przez Skaza, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Aloes
Posty: 2390
Rejestracja: 27 gru 2021, 14:47
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 185
Podziękowano: 607

Nieprzeczytany post

Chyba sportów ekstremalnych Kościół nie potępia w żadnym razie.
Skaza

Nieprzeczytany post

Walki w klatkach chyba ksv się nazywają powinny być zabronione jakkolwiek poprzez kodeks karny bo to bezsensowna bijatyka sprowadzająca ludzi do poziomu neandertalczyków i bezrozumnych istot. Myślę, ze kościół nie musi wszystkiego wprost wymieniać zawsze co jest złe i negatywne dla nas ludzi. Sami to może odczytać swoim sumieniem i rozumem.
Awatar użytkownika
abi
Posty: 1104
Rejestracja: 02 lut 2021, 15:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 254
Podziękowano: 579

Nieprzeczytany post

moze to niedostatki we wlasnym wygladzie ale mi sie z pycha tego swiata kojarza silikonowe botoksowane lale robiace dziobek do selfie
nie spodziewajcie sie po mnie ani wiedzy, ani mądrości
Awatar użytkownika
Aloes
Posty: 2390
Rejestracja: 27 gru 2021, 14:47
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 185
Podziękowano: 607

Nieprzeczytany post

abi pisze: 07 lis 2022, 20:13 moze to niedostatki we wlasnym wygladzie ale mi sie z pycha tego swiata kojarza silikonowe botoksowane lale robiace dziobek do selfie
Ano może to być próżność z ich strony

Dodano po 2 minutach 10 sekundach:
Czy wspinaczka wysokogórska też powinna być zakazana ? Czy wchodzenie na Rysy jest jeszcze ok a na Mount Everest już nie?
Awatar użytkownika
Krzysiek
Posty: 593
Rejestracja: 02 lut 2021, 16:04
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 530
Podziękowano: 378
Płeć:

Nieprzeczytany post

Na Rysy to turystyka.
Np Mnich północno wschodnia ściana już obecne nie jest czymś ekstremslnym .
Pewnie wspinaczka bez asekuracji by podeszla pod niepotrzebne ryzyko.
Albo takie inne skoki gorskie
Musze uściślić, bo to częsta przyczyną wypadków.
Istotnie ktoś msjacy mało ruchu nie powinien na te Rysy jednak iść. Brak rozsądku.
Tyczy się to nawet Ewerestu, jak ktoś jest przygotowany to ok.
Ja np moge na lokalną Górę Marcina jak mnie ktoś zawiezie ;)
Tak sie zastanawiam czy niepotrzebne ryzyko podjęte z takiej własnej wewnętrznej chęci to już pycha?
Ostatnio zmieniony 07 lis 2022, 21:23 przez Krzysiek, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
Aloes
Posty: 2390
Rejestracja: 27 gru 2021, 14:47
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 185
Podziękowano: 607

Nieprzeczytany post

Krzysiek pisze: 07 lis 2022, 20:48 Na Rysy to turystyka.
Od 2016 do 2021 roku w drodze na Rysy powyżej Czarnego Stawu było 199 wypadków, w tym aż 21 śmiertelnych
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6848
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3197
Podziękowano: 3443
Płeć:

Nieprzeczytany post

Chodziło mi o sporty ekstremalne typu wspinaczka po budynkach bez zabezpieczeń, wspinaczka górska bez zabezpieczeń, przechodzenie po linie pomiędzy budynkami lub górami- tego typu wyczyny, które z jednej strony mają ambicję dokonania czegoś spektakularnego czego inni nie potrafią (czyli pycha, bo chcę wyróżniać się i pokazać na co mnie stać) a jednocześnie jest w to wpisane narażanie swojego życia.
Ostatnio widziałam (jednym okiem bo mąż oglądał) kilka takich dokumentów... czasem się udaje wspiąć, a czasem ktoś bijąc jakiś rekord natychmiast ginie, bo prędkość była ogromna...

Najbardziej mnie drażni gdy ludzie się modlą o powodzenie takiej "misji", np pobicia rekordu. Drażni mnie modlitwa w takiej chwili bo właśnie człowiek kieruje się własną pychą, a liczy że Bóg mu pomoże...
Bo co się stanie gdy pobije rekord? otrzyma chwałę i splendor, podziw całego świata...

A chwała należy się Bogu.

Tt 2,11-15
11 Ukazała się bowiem łaska Boga, która niesie zbawienie wszystkim ludziom 12 i poucza nas, abyśmy wyrzekłszy się bezbożności i żądz światowych, rozumnie i sprawiedliwie, i pobożnie żyli na tym świecie, 13 oczekując błogosławionej nadziei i objawienia się chwały wielkiego Boga i Zbawiciela naszego, Jezusa Chrystusa,
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Aloes
Posty: 2390
Rejestracja: 27 gru 2021, 14:47
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 185
Podziękowano: 607

Nieprzeczytany post

Czy wtrazem naszej pychy może być negowanie tego co inni o nas mówią jacy jesteśmy? Albo reagowanie zdenerwowaniem gdy inni nam zwracają uwagę?
Czy to grzech w postaci pychy Czy tylko jakoś psychologiczny mechanizm wyparcia gdy np całe dzieciństwo byliśmy krytykowani przez rodziców, więc wypracowaliśmy sobie mechanizm w psychice aby to odrzucać gdy rodzice tak mówią ale niestety zostało to zbyt mocno wdrukowane zatem odrzucamy teraz wszelką krytykę nie tylko ta niewłaściwą?
Czy spowiadlaibyscie się z tego?

Jak z tym walczyć?
Ostatnio zmieniony 22 sty 2023, 12:36 przez Aloes, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6848
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3197
Podziękowano: 3443
Płeć:

Nieprzeczytany post

@Aloes Dziecko mogło odrzucać wszystko co słyszało, szczególnie to co bolało.
Ale w tej chwili jesteś dorosły i odpowiedzialny za siebie. Więc słysząc uwagę na swój temat powinieneś -przeanalizować czyjąś intencję (czy ta osoba dobrze ci życzy? czy chce Ci pomóc czy zaszkodzić? Czy jest twoim wrogiem czy przyjacielem ?)
-przeanalizować czy jest to konstruktywną krytyka czy krzywdząca ocena? (konstruktywna krytyka wskazuje co należy zmienić aby od razu było lepiej)
- stanąć w prawdzie czy zachowujesz się tak jak słyszysz (czy to jest informacja zwrotna dotycząca Twojego realnego zachowania, czy po prostu ostra szpila)
Dopiero po analizie wiesz, czy przejąć się tym i coś zmienić, czy odrzucić to co słyszysz.

Aktualnie oceniłabym to jako mechanizm psychologiczny - wyparcie. Bo czynisz to raczej bez zastanowienia...

A czy się z tego spowiadać? Jeśli zobaczysz, że to nie pozwala CI się nawracać to można w takim postępowaniu zobaczyć zatwardziałość serca.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
abi
Posty: 1104
Rejestracja: 02 lut 2021, 15:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 254
Podziękowano: 579

Nieprzeczytany post

sporty ekstremalne...ale jesli narciarz skacze 240 metrow na mamucie, to tez moze nie przezyc upadku
nie spodziewajcie sie po mnie ani wiedzy, ani mądrości
Awatar użytkownika
Aloes
Posty: 2390
Rejestracja: 27 gru 2021, 14:47
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 185
Podziękowano: 607

Nieprzeczytany post

@Magnolia niby tak Tyle że jak masz jakieś trudne sytacje w życiu, typu zostawia cie dziewczyna, wywalają cie z pracy, lub też nie możesz jej znaleźć, i masz poczucie dużego zawodu sobą samym to masz dwie możliwości albo wpaść w depresję i się załamać użalając się nad sobą lub właśnie zachować właśnie kompatybilność odrzucając to i myśląc ich jej strata nie znają się, zyjac dalej. Do tego jak np osoba z którą żyjesz pod jednym dachem jest aż tak często Tobą rozczarowana że już sam nie wiesz co wynika z jej zawiedzionych wygórowanych oczekiwań, jej egoizmu a co jej faktyczna i relna Twoja wina. Więc musisz to niejako wyprzeć i nie przejmować się tym bo inaczej by pozostawało palnąć sobie w łeb.
Ostatnio zmieniony 22 sty 2023, 18:40 przez Aloes, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6848
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3197
Podziękowano: 3443
Płeć:

Nieprzeczytany post

Ale przez ten mechanizm wyparcia wszystkiego jak leci się nie rozwijasz, nie zmieniasz tego co trzeba zmienić- ergo masz wciąż taką samą sytuację życiową.

Trzeba stosować analizę, aby samemu widzieć gdzie jest powód do rozczarowania a gdzie można olać powtarzaną "mantrę".
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Pawełek0799

Nieprzeczytany post

O właśnie propo wyżej napisanego wątku czuję że mnie dotyczy właśnie taki rodzaj wyparcia. Żyję we własnym ,,bezpiecznym świecie'' a każda zmiana czy coś to już wielkie wyzwanie, ciągła analiza no i oczywiście wyszukiwanie potencjalnych zagrożeń. Jeżeli jakaś rzecz wymaga podjęcia ryzyka... najczęściej jej nie podejmuję bo mam obawy że może z tego wyjść coś gorszego. Ktoś ma coś podobnego?
Skaza

Nieprzeczytany post

@Pawełek0799 skaza ma to na bank.
Melisska

Nieprzeczytany post

Pawełek0799 pisze: 26 lut 2023, 15:05 O właśnie propo wyżej napisanego wątku czuję że mnie dotyczy właśnie taki rodzaj wyparcia. Żyję we własnym ,,bezpiecznym świecie'' a każda zmiana czy coś to już wielkie wyzwanie, ciągła analiza no i oczywiście wyszukiwanie potencjalnych zagrożeń. Jeżeli jakaś rzecz wymaga podjęcia ryzyka... najczęściej jej nie podejmuję bo mam obawy że może z tego wyjść coś gorszego. Ktoś ma coś podobnego?
Ja również. Za dużo tego wszystkiego jak nie w domu to w pracy cos nie tak.
ODPOWIEDZ