Aby skupić się na duchowym aspekcie zbliżających się świąt administracja postanowiła, że od Wielkiego Piątku od godz 10:00 aż do Poniedziałku wielkanocnego do 8:00 na forum będzie wyłączona opcja pisania postów.

Przemienienie na górze Tabor

Stary i Nowy Testament, rozważania, rozumienie, komentarze
Awatar użytkownika
daniel
Posty: 1665
Rejestracja: 31 sty 2021, 12:32
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 377
Podziękowano: 763
Płeć:

Nieprzeczytany post

Pismo mówi: „Adam, pierwszy człowiek, stał się istotą mającą życie”. Ale ostatni „Adam”—czyli Jezus—stał się duchem dającym życie! Kor 15,45

To ciągłość. Nie ma człowieka bez Adama, nie ma człowieka bez Jezusa Chrystusa i nie ma Boga wcielonego bez Adama.
Ostatnio zmieniony 07 lut 2021, 14:43 przez daniel, łącznie zmieniany 1 raz.
„Marto, Marto, martwisz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba tylko jednego.” Łk 10.41-42
Logan

Nieprzeczytany post

Faktycznie tak jest, wyraziłem się niejasno. Tora jako taka najpierw była w tradycji judaistycznej przekazywana ustnie, następnie spisana, podobnie i Ewangelia ale w zdecydowanie krótszym okresie. Chrześcijaństwo wyrasta na tradycji judaistycznej ale KK przyjmuje za natchnione 46 ksiąg, część z nich(24) jest filarem religii żydowskiej. Tradycja judaistyczna jest jednak niezwykle bogata, a kanon ksiąg świętych ustalono w I wieku. Tak więc Żydzi uznawali za święte jeszcze ~kilkudziesiąt ksiąg które dziś określamy mianem apokryfów. Ustanowienie Nowego Przymierz zapoczątkowało nową ekonomię i tutaj z tej tradycji judaistycznej Apostołowie, następnie Kościół uznał w sposób autorytatywny to co jest zgodne z pełnym Objawieniem jakie KK dostrzega w Jezusie Chrystusie.

Tradycja apostolska a judaistyczna pomimo wspólnych korzeni (Stary Testament) różni się koncepcjami z religią chrześcijańską:

+Judaizm postrzega Boga jako jedyny i niepodzielny Absolut(Jahwe). Z kolei KK Boga trójosobowego – trynitaryzm(Ojciec - Jahwe, Syn Boży, Duch Święty)

+Wyznawcy judaizmu uważają, iż prawo nadane Mojżeszowi na górze Synaj było
ostatecznym wyrazem woli Bożej, przez co jest ono wieczne i niezmienne.
Chrześcijanie twierdzą, iż Prawo Mojżeszowe było tymczasowym rozwiązaniem, które miało obowiązywać aż do nadejścia Chrystusa i w nim wypełnione.

+ Judaizm zbawienie poprzez wypełnianie przykazań(Dekalog, Prawo Mojżeszowe, 613 przykazań Judaizmu)
+ Chrześcijaństwo "zbawienie przez łaskę" odkupieńczą ofiarą Jezusa potem przykazanie miłości (w tym dekalog też), dobre uczynki.

Część tradycji judaistycznej tej spoza kanonu ksiąg ST chociażby niektóre wersje Talmudu('katechizm żydowski') były potępiane jako heretyckie, księgi te również palono co było zarzewiem wspólnej nienawiści.

Żydzi traktują odrzucenie Prawa Mojżeszowego za bluźnierstwo.

Tak więc nasza tradycja nie równa się tradycja judaistyczna, i do swojego kanonu wybrano tylko co autorytatywnie uznano za natchnione od Boga. Stąd pozostałe księgi jak midrasze, księgi interpretacyjne Tory, pouczenia rabinistyczne, Talmud, Haggada, liczne apokryfy a które należą do tradycji judaistycznej nie są elementem naszej tradycji Apostolskiej. To chciałem wyjaśnić.
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6849
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3199
Podziękowano: 3445
Płeć:

Nieprzeczytany post

No teraz, pięknie wyjaśniłeś co miałeś na myśli. Z tym się zgodzę.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Tak czysto językowo - nie wiem czy tradycje żydowskie sprzed narodzenia Jezusa można nazwać "judaistycznymi".
Istnieje wprawdzie pojęcie "judaizmu świątynnego" (od czasow niewoli babilońskiej do zburzenia Świątyni w roku 70 lub jej całowitego zniszczenia przez Hadriana w roku 135), ale raczej o judaiźmie mówimy w odniesieniu do judaizmu rabinicznego (czyli powstałego po zburzeniu Świątyni).
Ale to tak na marginesie.
Awatar użytkownika
daniel
Posty: 1665
Rejestracja: 31 sty 2021, 12:32
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 377
Podziękowano: 763
Płeć:

Nieprzeczytany post

Marek Piotrowski pisze: 08 lut 2021, 0:23 (...) nie wiem czy tradycje żydowskie sprzed narodzenia Jezusa można nazwać "judaistycznymi".
(...)
Więc jak nazwać tradycje wynikające z Tory choćby święto paschy, szabat?
Czy nie obchodzono ich przed Chrystusem?
„Marto, Marto, martwisz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba tylko jednego.” Łk 10.41-42
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

daniel pisze: 08 lut 2021, 17:46
Marek Piotrowski pisze: 08 lut 2021, 0:23 (...) nie wiem czy tradycje żydowskie sprzed narodzenia Jezusa można nazwać "judaistycznymi".
(...)
Więc jak nazwać tradycje wynikające z Tory choćby święto paschy, szabat?
Czy nie obchodzono ich przed Chrystusem?
No właśnie. A wtedy nie było judaizmu (przynajmniej w sensie, w jakim dzisiaj o nim mówimy).
Niektórzy mówią o mozaiźmie, religii żydowskiej, różnie.
Awatar użytkownika
daniel
Posty: 1665
Rejestracja: 31 sty 2021, 12:32
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 377
Podziękowano: 763
Płeć:

Nieprzeczytany post

Więc chrześcijaństwo podobnie jak judaizm "czerpie" z tradycji mozaizmu (jahwizmu).
A czy istnieje obecnie coś na kształt religii przedchrystusowej (żywy mozaizm/jahwizm)?
„Marto, Marto, martwisz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba tylko jednego.” Łk 10.41-42
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Sądzę że tak, ale się nie spotkałem. Oczywiście nie może być taki jak przed Chrystusem, z bardzo prostego powodu - nie istnieje Światynia, a więc nie ma możliwości składania ofiar.
Jan0
Posty: 478
Rejestracja: 28 lut 2021, 6:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 184
Podziękowano: 39
Płeć:

Nieprzeczytany post

Dla mnie Henoch, Mojżesz i Eliasz są wyjątkowymi postaciami Starego Testamentu właśnie z tego powodu, że niewiadomo czy jako jedyni przed Odkupieniem nie poszli do Nieba i to na dodatek z ciałem jak Jezus i Maryja. Co do Mojżesza to możemy domniemać, że do Nieba poszła tylko jego dusza, ponieważ napisane jest, że Jahwe sam osobiście pochował jego ciało. Trudniej jest z Henochem i Eliaszem. Tu sprawa jest bardziej skomplikowana.
Jeszcze jedno o czym pomyślałem to fakt, że dziwne byłoby, gdyby do Nieba, ciała zabrała ze sobą cała ta wspomniana starotestamentowa "trójca", a pozbawiony byłby tego przywileju święty Józef, który przecież był bardziej wyjątkową postacią moim zdaniem.
Na Górze Tabor pojawili się Mojżesz i Eliasz w swoich uwielbionych ciałach, czy tylko ich dusze? Dusz nie można zobaczyć, także stawiam na to, że byli oni odkupieni wyjątkowo przed Zmartwychwstaniem Chrystusa. To samo dotyczy Henocha. Uczniowie przecież widzieli Mojżesza i Eliasza. Z Biblii wynika, że Henoch i Eliasz zostali wzięci za życia ze swoimi ciałami do Nieba. Pozostaje do rozstrzygnięcia kwestia śmierci i pochowania ciała Mojżesza, bo skoro uczniowie go widzieli, to nie mógł być pochowany, a Biblia mówi, że był więc o co tu chodzi?
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Daleko idące wnioski. Chyba tekst ich nie wspiera.
Jan0
Posty: 478
Rejestracja: 28 lut 2021, 6:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 184
Podziękowano: 39
Płeć:

Nieprzeczytany post

Wydarzenie jest opisane w trzech ewangeliach synoptycznych, a świadkiem był akurat Jan Ewangelista. To nie dziwne? Skąd święty Mateusz, Marek i Łukasz wiedzieli o tym wydarzeniu, skoro ich tam nie było, a święty Jan miał zakaz rozmowy o nim?
Awatar użytkownika
abi
Posty: 1104
Rejestracja: 02 lut 2021, 15:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 254
Podziękowano: 579

Nieprzeczytany post

zlamal zakaz i sie wysypal ;)
Ostatnio zmieniony 24 mar 2021, 18:33 przez abi, łącznie zmieniany 1 raz.
nie spodziewajcie sie po mnie ani wiedzy, ani mądrości
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

QVX pisze: 24 mar 2021, 18:24 Wydarzenie jest opisane w trzech ewangeliach synoptycznych, a świadkiem był akurat Jan Ewangelista. To nie dziwne? Skąd święty Mateusz, Marek i Łukasz wiedzieli o tym wydarzeniu, skoro ich tam nie było, a święty Jan miał zakaz rozmowy o nim?
Przecież ten zakaz obowiązywał do momentu Odkupienia.
Jan0
Posty: 478
Rejestracja: 28 lut 2021, 6:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 184
Podziękowano: 39
Płeć:

Nieprzeczytany post

Marek Piotrowski pisze: 25 mar 2021, 0:49
QVX pisze: 24 mar 2021, 18:24 Wydarzenie jest opisane w trzech ewangeliach synoptycznych, a świadkiem był akurat Jan Ewangelista. To nie dziwne? Skąd święty Mateusz, Marek i Łukasz wiedzieli o tym wydarzeniu, skoro ich tam nie było, a święty Jan miał zakaz rozmowy o nim?
Przecież ten zakaz obowiązywał do momentu Odkupienia.
Gdzie tak jest napisane?
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Wynika implicite z tego, że jest w Ewangelii. Podobnie jak inne zakazy (bywało, że Jezus mówił by nie rozpowiadali o pewnych rzeczach uczniowie, a także uzdrawiani).
Ale potem było "Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu!"/Mt 16,15b/

Naprawdę, lepiej się doszukiwać tajemnic ("skąd wiedzieli") albo tego, że napisali w Ewangelii wbrew nakazowi Chrystusa, przez nieposłuszeństwo? ;)
Ostatnio zmieniony 25 mar 2021, 17:44 przez Marek Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.
Jan0
Posty: 478
Rejestracja: 28 lut 2021, 6:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 184
Podziękowano: 39
Płeć:

Nieprzeczytany post

Marek Piotrowski pisze: 25 mar 2021, 17:42 Wynika implicite z tego, że jest w Ewangelii. Podobnie jak inne zakazy (bywało, że Jezus mówił by nie rozpowiadali o pewnych rzeczach uczniowie, a także uzdrawiani).
Ale potem było "Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu!"/Mt 16,15b/

Naprawdę, lepiej się doszukiwać tajemnic ("skąd wiedzieli") albo tego, że napisali w Ewangelii wbrew nakazowi Chrystusa, przez nieposłuszeństwo? ;)
Po prostu jestem laikiem w tych sprawach to pytam :-)
Awatar użytkownika
abi
Posty: 1104
Rejestracja: 02 lut 2021, 15:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 254
Podziękowano: 579

Nieprzeczytany post

jedni paplali, inni nie ;)
"Jezus surowo mu przykazał i zaraz go odprawił ze słowami: "Uważaj, nikomu nic nie mów (…) Lecz on po wyjściu zaczął wiele opowiadać i rozgłaszać to, co zaszło" (Mk 1, 43.45).
nie spodziewajcie sie po mnie ani wiedzy, ani mądrości
Awatar użytkownika
Krzysiek
Posty: 593
Rejestracja: 02 lut 2021, 16:04
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 530
Podziękowano: 378
Płeć:

Nieprzeczytany post

abi pisze: 25 mar 2021, 22:59 jedni paplali, inni nie ;)
"Jezus surowo mu przykazał i zaraz go odprawił ze słowami: "Uważaj, nikomu nic nie mów (…) Lecz on po wyjściu zaczął wiele opowiadać i rozgłaszać to, co zaszło" (Mk 1, 43.45).
Przekaz bardzo aktualny do dnia dzisiejszego, dochowanie tajemnic to bardzo ważna sprawa,
Myślę że to mi się w miarę dobrze udaje spełniać.
Ostatnio zmieniony 26 mar 2021, 0:08 przez Krzysiek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

abi pisze: 25 mar 2021, 22:59 jedni paplali, inni nie ;)
"Jezus surowo mu przykazał i zaraz go odprawił ze słowami: "Uważaj, nikomu nic nie mów (…) Lecz on po wyjściu zaczął wiele opowiadać i rozgłaszać to, co zaszło" (Mk 1, 43.45).
Zgoda. Jednak Ewangelia nie została napisana w wyniku nieposłuszeństwa Jezusowi ;)
Awatar użytkownika
abi
Posty: 1104
Rejestracja: 02 lut 2021, 15:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 254
Podziękowano: 579

Nieprzeczytany post

Marek Piotrowski pisze: 26 mar 2021, 17:35
abi pisze: 25 mar 2021, 22:59 jedni paplali, inni nie ;)
"Jezus surowo mu przykazał i zaraz go odprawił ze słowami: "Uważaj, nikomu nic nie mów (…) Lecz on po wyjściu zaczął wiele opowiadać i rozgłaszać to, co zaszło" (Mk 1, 43.45).
Zgoda. Jednak Ewangelia nie została napisana w wyniku nieposłuszeństwa Jezusowi ;)
no to co ;;) ja lubie te fragmenty ewangelii gdzie widac ludzka strone bohaterow
synowie gromu posprzeczali sie, tomasz nie uwierzyl, a bartłomiej podchodzi nawet trochę lekceważąco do Jezusa -czy może być coś dobrego z nazaretu?
nie spodziewajcie sie po mnie ani wiedzy, ani mądrości
ODPOWIEDZ