Dlaczego mieliby iść na zatracenie?

Stary i Nowy Testament, rozważania, rozumienie, komentarze
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6844
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3195
Podziękowano: 3442
Płeć:

Nieprzeczytany post

Faktycznie nie padła. Ale to daje do myślenia... może wcale nie ma tam rzeczy o które pytasz, może nie o tym mówi ta przypowieść. Natomiast po tej egzegezie wiemy o czym mówi na pewno. Pozdrawiam
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Zbyszek
Posty: 801
Rejestracja: 07 cze 2022, 12:25
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 194
Podziękowano: 108
Płeć:

Nieprzeczytany post

Mimo wszystko takie pytanie się nasuwa, prawda?... Czy nigdy się nad tym nie zastanawiałaś (a ktoś się może zastanawiał)?
Dążcie do pokoju ze wszystkimi i do uświęcenia, bez którego nikt nie zobaczy Pana. Hbr 12,14
🔸
Mówi Ten, który świadczy o tym: Tak, przyjdę wkrótce. Amen, przyjdź, Panie Jezu! Ap 22,20
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6844
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3195
Podziękowano: 3442
Płeć:

Nieprzeczytany post

Nie, nie zastanawiałam się nad tym. Potrafię żyć z pewnymi pytaniami z nadzieją że kiedyś poznam odpowiedź.

Nie sądzisz, ze gdyby to było ważne dla naszego zbawienia to na pewno byłoby to jasne?
A skoro nie jest najważniejsze, to można spokojnie żyć bez tej konkretnej wiedzy.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Myślę, że pytanie jest owocem myślenia o Niebie i piekle jako o "miejscach" - w pojęciach świata doczesnego. Podobnie jak pytania typu "czy w Niebie będzie ciepło", "czy będziemy śpiewać pieśni" itd.
Generalnie "efekt kartofli" o jakim pisałem rok temu viewtopic.php?p=4553#p4553
Awatar użytkownika
Zbyszek
Posty: 801
Rejestracja: 07 cze 2022, 12:25
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 194
Podziękowano: 108
Płeć:

Nieprzeczytany post

Marek Piotrowski pisze: 02 gru 2022, 22:45 Myślę, że pytanie jest owocem myślenia o Niebie i piekle jako o "miejscach" - w pojęciach świata doczesnego. Podobnie jak pytania typu "czy w Niebie będzie ciepło", "czy będziemy śpiewać pieśni" itd.
No, ale czyż nie w ten sposób jest czytany tekst z Łk 16,19-31; czyż nie traktuje się tego jako "reportażu" z zaświatów - konkretnych miejsc i sytuacji rzeczywistych?...
A jeśli niebo to nie miejsce, to co to jest?

Czy Ty się zastanawiałeś nad tym, o co zapytałem Magnolię (widoczność wzajemna potępionych i zbawionych)?
Dążcie do pokoju ze wszystkimi i do uświęcenia, bez którego nikt nie zobaczy Pana. Hbr 12,14
🔸
Mówi Ten, który świadczy o tym: Tak, przyjdę wkrótce. Amen, przyjdź, Panie Jezu! Ap 22,20
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Zbyszek pisze: 03 gru 2022, 7:13
Marek Piotrowski pisze: 02 gru 2022, 22:45 Myślę, że pytanie jest owocem myślenia o Niebie i piekle jako o "miejscach" - w pojęciach świata doczesnego. Podobnie jak pytania typu "czy w Niebie będzie ciepło", "czy będziemy śpiewać pieśni" itd.
No, ale czyż nie w ten sposób jest czytany tekst z Łk 16,19-31; czyż nie traktuje się tego jako "reportażu" z zaświatów - konkretnych miejsc i sytuacji rzeczywistych?...
Oczywiście, że nie.
A jeśli niebo to nie miejsce, to co to jest?
Przede wszystkim stan pełnej relacji z Bogiem.
Czy Ty się zastanawiałeś nad tym, o co zapytałem Magnolię (widoczność wzajemna potępionych i zbawionych)?
Jak napisałem, pytanie wynika z błędnych założeń - płaskiego myślenia o Zaświatach.
Awatar użytkownika
Zbyszek
Posty: 801
Rejestracja: 07 cze 2022, 12:25
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 194
Podziękowano: 108
Płeć:

Nieprzeczytany post

Marek Piotrowski pisze: 03 gru 2022, 20:17 Oczywiście, że nie.
Pewny jesteś, że nikt i nigdy nie traktował (nie traktuje) dosłownie omawianej treści z Łk 16,19-31? [to, że Ty tego nie robisz, nie jest chyba równoznaczne z tym, że nikt tego nie robi. Podobnie: to, że Ty wyśmienicie znasz Biblię, Katechizm i dokumenty kościelne, nie jest równoznaczne z tym, że każdy tak samo to wszystko zna... Prawda?!].
Marek Piotrowski pisze: 03 gru 2022, 20:17 Przede wszystkim stan pełnej relacji z Bogiem.
Czy relacja z Bogiem nie może się odbywać w miejscu, np. takim, które się zwie niebem?
Marek Piotrowski pisze: 03 gru 2022, 20:17 Jak napisałem, pytanie wynika z błędnych założeń - płaskiego myślenia o Zaświatach.
Błędne założenie... Mimo to jednak czyż nie nasuwa się pytanie o to, jak się będą odbywać (jak się już teraz odbywają) relacje na linii: zbawieni - potępieni? Np. czy zbawiona matka nie jest zainteresowana losem swych dzieci (wszystkie te osoby już pomarły)?... Czy potępiony mężczyzna nie jest zainteresowany tym, jak się wiedzie jego sąsiadowi, którego zostawił, umierając, i może on jeszcze żyje, a może nie; a jak nie, to czy jest w niebie, a może w czyśćcu?...
Dążcie do pokoju ze wszystkimi i do uświęcenia, bez którego nikt nie zobaczy Pana. Hbr 12,14
🔸
Mówi Ten, który świadczy o tym: Tak, przyjdę wkrótce. Amen, przyjdź, Panie Jezu! Ap 22,20
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6844
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3195
Podziękowano: 3442
Płeć:

Nieprzeczytany post

@Zbyszek wyobraź sobie że jesteś naczyniem , np glinianym dzbanem, a ktoś nalewa do naczynia wodę po brzegi, nie ma miejsca na nic innego w naczyniu.
Tak wypełnia Bóg duszę miłością w stanie komunii w niebie - to jest stan pełnego zjednoczenia z Bogiem w miłości. To Cię zupełnie pochłania - miłość do Boga i ludzi, do świętych, którzy są obok Ciebie.
Potępieni już wybrali za siebie, nie można im pomóc, bo dokonali wyboru, jedyne co możesz to szanować ich wybór. Ale skupiasz się na Bogu i Miłości. Tylko To Cię interesuje: uwielbienie Boga i pomoc grzesznikom, którym jeszcze można pomóc.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Zbyszek
Posty: 801
Rejestracja: 07 cze 2022, 12:25
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 194
Podziękowano: 108
Płeć:

Nieprzeczytany post

Takie filozofowanie... A ja się pytam prosto: Czy zbawieni wiedzą, co się dzieje z ich bliskimi (w niebie, w piekle, w czyśćcu, czy może jeszcze na ziemi)?
Dążcie do pokoju ze wszystkimi i do uświęcenia, bez którego nikt nie zobaczy Pana. Hbr 12,14
🔸
Mówi Ten, który świadczy o tym: Tak, przyjdę wkrótce. Amen, przyjdź, Panie Jezu! Ap 22,20
Albertus
Posty: 430
Rejestracja: 13 mar 2021, 9:27
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 50
Podziękowano: 81
Płeć:

Nieprzeczytany post

Zbyszek pisze: 04 gru 2022, 11:36 Takie filozofowanie... A ja się pytam prosto: Czy zbawieni wiedzą, co się dzieje z ich bliskimi (w niebie, w piekle, w czyśćcu, czy może jeszcze na ziemi)?
Nie wszystko wiemy ale Biblia nam mówi że zbawieni wiedzą co się dzieje na ziemi.

Ap 6:
9 A gdy otworzył pieczęć piątą,
ujrzałem pod ołtarzem dusze zabitych dla Słowa Bożego8
i dla świadectwa, jakie mieli.
10 I głosem donośnym tak zawołały:
«Dokądże, Władco święty i prawdziwy,
nie będziesz sądził i wymierzał za krew naszą kary tym, co mieszkają na ziemi?»
11 I dano każdemu z nich białą szatę
i powiedziano im, by jeszcze krótki czas odpoczęli,
aż pełną liczbę osiągną także ich współsłudzy oraz bracia,
którzy, jak i oni, mają być zabici.



Jak wynika z tego słowa święci w niebie wiedzą że na ziemi nadal trwa prześladowanie i mordowanie chrześcijan i ci którzy to robią są na razie nie ukarani.. Swięci proszą Boga w intencji zakończenia tego prześladowania.
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6844
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3195
Podziękowano: 3442
Płeć:

Nieprzeczytany post

Tu masz komentarz do Mk 12, 18–27, bardzo w temacie który tu wałkujesz:
https://blogownia.stacja7.pl/problem-ma ... -w-niebie/

A tu komentarz do Łk 16, 19- 31
https://gorka.jezuici.pl/2010/09/xxvi-n ... -26092010/

Oba pokazują jasno, że skupiasz się w tych przypowieściach nie na sensie i przesłaniu, tylko na mało znaczących szczegółach... Innymi słowy mimo Twojej gorliwości czytania Pisma św pomijasz jego przesłanie ... jak się domyślasz to nie jest nic dobrego.... ślepy zaułek.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Zbyszek pisze: 04 gru 2022, 8:58
Marek Piotrowski pisze: 03 gru 2022, 20:17 Oczywiście, że nie.
Pewny jesteś, że nikt i nigdy nie traktował (nie traktuje) dosłownie omawianej treści z Łk 16,19-31? [to, że Ty tego nie robisz, nie jest chyba równoznaczne z tym, że nikt tego nie robi.
Oczywiście. Na przykład Ty najwyraźniej tak robisz ;)
Podobnie: to, że Ty wyśmienicie znasz Biblię, Katechizm i dokumenty kościelne, nie jest równoznaczne z tym, że każdy tak samo to wszystko zna... Prawda?!
.A to co ma do rzeczy?
Błędne założenie... Mimo to jednak czyż nie nasuwa się pytanie o to, jak się będą odbywać (jak się już teraz odbywają) relacje na linii: zbawieni - potępieni? Np. czy zbawiona matka nie jest zainteresowana losem swych dzieci (wszystkie te osoby już pomarły)?... Czy potępiony mężczyzna nie jest zainteresowany tym, jak się wiedzie jego sąsiadowi, którego zostawił, umierając, i może on jeszcze żyje, a może nie; a jak nie, to czy jest w niebie, a może w czyśćcu?...
Przecież Ty uważasz, że ludzie w momencie, gdy zostają zbawieni i są z Panem, nie interesują się nawet innymi ludźmi na Ziemi (w tym swoimi rodzinami) i się za nimi nie wstawiają, więc o czym my w ogóle rozmawiamy?
Awatar użytkownika
Zbyszek
Posty: 801
Rejestracja: 07 cze 2022, 12:25
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 194
Podziękowano: 108
Płeć:

Nieprzeczytany post

Marku, ja teraz piszę z punktu widzenia katolickiego i pytam się o coś z tego właśnie punktu...
Jak widzisz, Albertus nie miał problemu, by mi na pytanie odpowiedzieć; czy Ty nie możesz?
Dążcie do pokoju ze wszystkimi i do uświęcenia, bez którego nikt nie zobaczy Pana. Hbr 12,14
🔸
Mówi Ten, który świadczy o tym: Tak, przyjdę wkrótce. Amen, przyjdź, Panie Jezu! Ap 22,20
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Zbyszek pisze: 04 gru 2022, 12:43 Marku, ja teraz piszę z punktu widzenia katolickiego i pytam się o coś z tego właśnie punktu...
Nie. To pytanie nie mieści się ani w punkcie widzenia katolicyzmu, ani żadnego z wyznań reformacyjnych.
Jak widzisz, Albertus nie miał problemu, by mi na pytanie odpowiedzieć; czy Ty nie możesz?
Odpowiedziałem Ci: pytanie opiera się na fałszywej wizji piekła i nieba. Ma mniej więcej tyle sensu, jakbyś zapytał, czy starożytni Egipcjanie lubili oglądać transmisje telewizyjne ze skoków narciarskich i domagał się "odpowiedzi" :))
Awatar użytkownika
Zbyszek
Posty: 801
Rejestracja: 07 cze 2022, 12:25
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 194
Podziękowano: 108
Płeć:

Nieprzeczytany post

Doprawdy, bardzo śmiszne... :ymapplause:
A Albertus jednak... no, ale Ty nim nie jesteś!
Dążcie do pokoju ze wszystkimi i do uświęcenia, bez którego nikt nie zobaczy Pana. Hbr 12,14
🔸
Mówi Ten, który świadczy o tym: Tak, przyjdę wkrótce. Amen, przyjdź, Panie Jezu! Ap 22,20
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6844
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3195
Podziękowano: 3442
Płeć:

Nieprzeczytany post

Albertus pisze: 04 gru 2022, 11:51

Nie wszystko wiemy ale Biblia nam mówi że zbawieni wiedzą co się dzieje na ziemi.

Jak wynika z tego słowa święci w niebie wiedzą że na ziemi nadal trwa prześladowanie i mordowanie chrześcijan i ci którzy to robią są na razie nie ukarani.. Swięci proszą Boga w intencji zakończenia tego prześladowania.
@Zbyszek dokładnie to CI odpowiedział Albertus, sam powiedz bardzo się to różni od tego, co piszemy ja i Marek, że nie ma w tych przypowieściach odpowiedzi na to o co pytasz.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
ODPOWIEDZ