Aby skupić się na duchowym aspekcie zbliżających się świąt administracja postanowiła, że od Wielkiego Piątku od godz 10:00 aż do Poniedziałku wielkanocnego do 8:00 na forum będzie wyłączona opcja pisania postów.

Wielki Post 2021... 2022...2023

Życie Kościoła, dokumenty, encykliki, wydarzenia
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

W zasadzie Komunia Święta powinna być spożywana z danej Mszy Świętej. Do Tabernakulum powinno się chować Hostie nie spożyte (i oczywiście je rozdać na innej Mszy Świętej. Przechowuje się też pewną ilość na wypadek przede wszystkim konieczności zaniesienia chorym.
Niestety, rozpowszechniła się praktyka, że raz na kilka Mszy Świętych jest kosekracja dużej liczby Hostii, a potem się je rozdaje praktycznie wyłącznie z Tabernakulum. To nie jest jakieś wielkie wykluczenie, ale jakby "nie o to chodzi".
Awatar użytkownika
Aloes
Posty: 2390
Rejestracja: 27 gru 2021, 14:47
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 185
Podziękowano: 607

Nieprzeczytany post

Obchody Świąt Zmartwychwstania i śmierci Pana Jezusa są pamiątka tamtych wydarzeń. Czy powiedzenie w Wielki Piątek "Jezus żyje" jest jakimś błędem teologicznym?
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6849
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3199
Podziękowano: 3445
Płeć:

Nieprzeczytany post

Nie. No przecież obchodzimy triduum mając świadomość że zmartwychwstanie się dokonało i Jezus żyje
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6849
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3199
Podziękowano: 3445
Płeć:

Nieprzeczytany post

W Kościele katolickim trwa Oktawa Wielkanocy. Każdy jej dzień, podobnie jak Niedziela Zmartwychwstania, ma rangę uroczystości. Dlatego też w tym czasie nie obowiązuje piątkowa wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych - powiedział rzecznik KEP-u ks. Leszek Gęsiak SJ.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Skaza

Nieprzeczytany post

Magnolia pisze: 21 kwie 2022, 18:48 W Kościele katolickim trwa Oktawa Wielkanocy. Każdy jej dzień, podobnie jak Niedziela Zmartwychwstania, ma rangę uroczystości. Dlatego też w tym czasie nie obowiązuje piątkowa wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych - powiedział rzecznik KEP-u ks. Leszek Gęsiak SJ.
Oo umknęła mi ta wiadomość jakoś przez ostatnie dni ;) czyli jutro mam mała szansę skubnąć coś do kanapki bardziej treściwego.
Skaza

Nieprzeczytany post

Apetyt powolutku wraca, ale w dalszym ciągu postaram się ograniczać sklepowe łakocie :)
Megi

Nieprzeczytany post

Magnolia pisze: 21 kwie 2022, 18:48 W Kościele katolickim trwa Oktawa Wielkanocy. Każdy jej dzień, podobnie jak Niedziela Zmartwychwstania, ma rangę uroczystości. Dlatego też w tym czasie nie obowiązuje piątkowa wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych - powiedział rzecznik KEP-u ks. Leszek Gęsiak SJ.
nie wiedziałam i nie jadłam ani mięsa ani wędlin :))
Pawełek0799

Nieprzeczytany post

Wielki Post 2022 uważam za udany ;)

Udało się bardzo mocno ograniczyć to co mnie niszczyło wewnętrznie.
Skaza

Nieprzeczytany post

Mi tak średnio się udało w tym roku, ale kilka postanowień zrobiłem w ostatnim czasie nowych i powalczę o to i owo.
Awatar użytkownika
Aloes
Posty: 2390
Rejestracja: 27 gru 2021, 14:47
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 185
Podziękowano: 607

Nieprzeczytany post

A jak ktoś ma ślub w piątek to ma dyspenae od wstrzemięźliwości mięsnej?
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6849
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3199
Podziękowano: 3445
Płeć:

Nieprzeczytany post

Aloes pisze: 29 kwie 2022, 13:28 A jak ktoś ma ślub w piątek to ma dyspenae od wstrzemięźliwości mięsnej?
Nie ma. Chyba że młodzi się postarali o dyspensę u biskupa
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Aloes
Posty: 2390
Rejestracja: 27 gru 2021, 14:47
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 185
Podziękowano: 607

Nieprzeczytany post

Magnolia pisze: 29 kwie 2022, 14:33
Aloes pisze: 29 kwie 2022, 13:28 A jak ktoś ma ślub w piątek to ma dyspenae od wstrzemięźliwości mięsnej?
Nie ma. Chyba że młodzi się postarali o dyspensę u biskupa
A probosz miejsca moze jej udzielić?
Ostatnio zmieniony 29 kwie 2022, 14:34 przez Aloes, łącznie zmieniany 1 raz.
Skaza

Nieprzeczytany post

Mogli wybrać inny dzień na termin jak chcą koniecznie wcinać mięcho ;)
Awatar użytkownika
Aloes
Posty: 2390
Rejestracja: 27 gru 2021, 14:47
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 185
Podziękowano: 607

Nieprzeczytany post

Skaza pisze: 29 kwie 2022, 15:34 Mogli wybrać inny dzień na termin jak chcą koniecznie wcinać mięcho ;)
Biorąc pod uwagę współczesne społeczeństwo coraz mniej osób interesuje ową dyspensa
Skaza

Nieprzeczytany post

Ich sprawa i ich sumienie co się martwisz, na siłę nie otrzeźwisz jak dla nich to nieistotne.
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6849
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3199
Podziękowano: 3445
Płeć:

Nieprzeczytany post

Już jutro:

Środa Popielcowa jest dniem zapowiadającym początek Wielkiego Postu.
Jest to też dzień kończący karnawał. W Biblii nie ma nakazu przestrzegania Środy Popielcowej.
Decyzja o jej świętowaniu należy do samych katolików.
Popielec to dzień, który rozpoczyna Wielki Post i ma na celu przypomnienie, że dobrowolne wyrzeczenia i ćwiczenia duchowe mogą zapewnić życie wieczne.

Środa Popielcowa jest ruchomym świętem, które zwykle wypada między 5 lutego a 10 marca.
Dzień jego obchodzenia jest uzależniony od dnia obchodzenia Wielkanocy -
Środa Popielcowa następuje zawsze 46 dni (bez niedziel) przed Wielkanocą.
W 2023 roku Środa Popielcowa wypada 22 lutego.

Środa Popielcowa - zwyczaje. Jak obchodzi się Środę Popielcową? Czy trzeba iść do kościoła?

Środa Popielcowa jest inaczej nazywana Dniem Popiołu, Popielcem lub Wstępną Środą. Tego dnia katolicy wybierają się do kościoła, aby ich głowę posypano popiołem. Popiół jest tu symbolem pokuty i żałoby, zapowiadającym 40-dniowy Wielki Post. Podczas tego okresu należy się wstrzymać od różnych zabaw i obfitych posiłków. Z drugiej strony popiół oznacza też zmartwychwstanie i oczyszczenie.

Popielec nie znajduje się na liście nakazanych świąt, stąd tego dnia nie ma obowiązku uczestnictwa w mszy.
Jednakże w Środę Popielcową katolicy w wieku od 18. do 60. lat powinni przestrzegać ścisłego postu -
czyli ograniczyć się do spożycia w ciągu dnia tylko jednego posiłku do syta, oraz dwóch mniejszych.
Natomiast osoby powyżej 14. r.ż. powinny też wstrzymać się od spożywania posiłków mięsnych.

Zastanawialiście się już nad postanowieniem wielkopostnym?
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6849
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3199
Podziękowano: 3445
Płeć:

Nieprzeczytany post

Wymyśliłam sobie postanowienie, oj sama dla siebie jestem wymagająca, będzie ciężko.
Mam zamiar nie oglądać tik taka i Yt - materiały o makijażu. Na razie na początek tyle...
dodatkowo obiecuję sobie nie łazić po hebe i nie kupować kosmetyków.
Zaoszczędzony czas i pieniądze przeznaczyć na modlitwę i jałmużnę.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Aloes
Posty: 2390
Rejestracja: 27 gru 2021, 14:47
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 185
Podziękowano: 607

Nieprzeczytany post

@Magnolia Skoro tak lubisz makijaże to może lepiej przekuć to w "zawód" zrobic konkretne kursy i potem wykonywać makijaże za pieniądze?
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6849
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3199
Podziękowano: 3445
Płeć:

Nieprzeczytany post

Ewangelia (Mt 6, 1-6. 16-18)

Jezus powiedział do swoich uczniów:

«Strzeżcie się, żebyście uczynków pobożnych nie wykonywali przed ludźmi po to, aby was widzieli; inaczej bowiem nie będziecie mieli nagrody u Ojca waszego, który jest w niebie.

Kiedy więc dajesz jałmużnę, nie trąb przed sobą, jak obłudnicy czynią w synagogach i na ulicach, aby ich ludzie chwalili. Zaprawdę, powiadam wam: ci otrzymali już swoją nagrodę. Kiedy zaś ty dajesz jałmużnę, niech nie wie lewa twoja ręka, co czyni prawa, aby twoja jałmużna pozostała w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie.

Gdy się modlicie, nie bądźcie jak obłudnicy. Oni to lubią w synagogach i na rogach ulic wystawać i modlić się, żeby się ludziom pokazać. Zaprawdę, powiadam wam: otrzymali już swoją nagrodę. Ty zaś, gdy chcesz się modlić, wejdź do swej izdebki, zamknij drzwi i módl się do Ojca twego, który jest w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie.

Kiedy pościcie, nie bądźcie posępni jak obłudnicy. Przybierają oni wygląd ponury, aby pokazać ludziom, że poszczą. Zaprawdę, powiadam wam, już odebrali swoją nagrodę. Ty zaś, gdy pościsz, namaść sobie głowę i obmyj twarz, aby nie ludziom pokazać, że pościsz, ale Ojcu twemu, który jest w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie».

Właśnie na podstawie dzisiejszej Ewangelii Ojcowie Kościoła lubili pokazywać trójjednię tych trzech sposobów oddawania czci Bogu. Mówili tak: modlitwa jest to taki ptak, który żeby dofrunąć do nieba, musi mieć dwa skrzydła — skrzydła postu i dzieł miłosierdzia. To samo mówili o poście: że jest to taki ptak, który nigdzie nie dofrunie, jeśli zabraknie mu skrzydła modlitwy i skrzydła dzieł miłosierdzia. I to samo mówili Ojcowie Kościoła o dziełach miłosierdzia, że ten ptak potrzebuje skrzydła modlitwy i skrzydła postu.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Kaja
Posty: 81
Rejestracja: 10 mar 2022, 11:55
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 35
Podziękowano: 21

Nieprzeczytany post

Hejka
Zaczął się Wielki Post, więc i ja wymyśliłam sobie postanowienie. Niestety, mam wrażenie, że za dużo na siebie nałożyłam. Postanowiłam że będę słuchać muzyki tylko 1h dzienie. Może to się wydawać i tak dużo, ale ja do tej pory słuchałam muzyki praktycznie cały czas, bo bardzo to lubię. Wczorajszy dzień jakoś przetrwałam w tym postanowieniu, ale dość dużym kosztem, bo byłam rozdrażniona cały dzień i tylko myślałam o tym. Dzisiaj rano się obudziłam i też od razu popsuł mi się humor jak pomyślałam że dzisiaj też jest Wielki Post. Zastanawiam się czy jest sens trwać przy tym postanowieniu jeśli tak to na mnie wpływa? Myślałam o tym żeby nieco to zmodyfikować np. do godziny na dzień + np. Czas gdy jadę do szkoly i ze szkoły autobusem. Wiem że postanowienie powinno być nieprzyjemne ale serio nie wiem czy ten mój post powinien mieć takie skutki.
ODPOWIEDZ