Wielki Post 2021... 2022...2023

Życie Kościoła, dokumenty, encykliki, wydarzenia
Skaza

Nieprzeczytany post

Planowałem przez całe 40 dni, ale to na początek zbyt dużo i jako mały krok postanowiłem sobie chociaż przez ten ostatni tydzień nic nie ruszyć z dodatków :) 3 dni się udało wytrwać jakoś :)
Pawełek0799

Nieprzeczytany post

@Skaza

Wspaniałe informacje kochany!
Niech ten Wielki Tydzień tylko umocni kolegę w tym postanowieniu :)
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6839
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3194
Podziękowano: 3441
Płeć:

Nieprzeczytany post

Wielki Czwartek
ks. Piotr Spyra
Dziś wchodzimy w Święte Triduum Paschalne, a więc w takie dni, w których mamy zadać sobie pytanie, czy choć trochę więcej niż rok temu zrozumieliśmy już, co Jezus nam uczynił. Dajmy się porwać tym tajemnicom i zadawajmy sobie to właśnie pytanie.
*DLACZEGO JEZUS NAM SŁUŻY?
Skąd człowiek ma w sobie motywację, aby ukochać kogoś do końca, do granic możliwości, służyć mu, przebaczać mu i złożyć swoje życie w ofierze za kogoś? Odpowiedź znajdujemy w dzisiejszej Ewangelii. Czytamy tam o "potrójnej" wiedzy Jezusa, czy może nawet lepiej powiedzieć - o doświadczeniu trzech prawd, które sprawiły, że Jezus - prawdziwy Syn Boży, posunął się do granic miłości, służąc swoim uczniom i umywając im stopy:
"(1)Wiedząc, że Ojciec oddał Mu wszystko w ręce oraz że (2) od Boga wyszedł i (3) do Boga idzie, wstał od wieczerzy i złożył szaty. A wziąwszy prześcieradło, nim się przepasał. Potem nalał wody do misy. I zaczął obmywać uczniom nogi i ocierać prześcieradłem, którym był przepasany".
*KIEDY JA BĘDĘ UMIAŁ KOCHAĆ JAK JEZUS?
Kiedy będę umiał kochać innych jak Jezus? Kiedy sam będę żył w stałym doświadczeniu tych trzech prawd, a więc:
- Gdy będę wiedział, że Ojciec oddał mi wszystko - naprawdę wszystko: całą swoją miłość, swojego Syna, swojego Ducha, swoją Matkę, swój świat, zarówno ten ziemski jak i duchowy, całe swoje serce, całą swoją uwagę i troskę.
- Gdy będę wiedział, że idę od Boga, a więc gdy będzie we mnie pracowało Słowo Boże, które będę traktował na tyle poważnie, że będę czuł się osobiście przekonany o prawdziwości i wartości tych słów. A gdy tak będzie, będę wiedział, że jestem posłany, by spełniać te słowa.
- Gdy będę wiedział, że wracam do Boga, co oznacza, że z każdym aktem miłości (przebaczenie, służba, ofiara) tu na ziemi przybliżam się do Boga, bo wprowadzam realnie Jego królestwo w moim sercu i na tym świecie.
Kiedy więc będę umiał kochać jak Jezus? Gdy będę miał nieustanne doświadczenie miłości Boga (1), posłania przez Jego Słowo (2) i tego, że nie ma nic lepszego niż przybliżanie się i powrót do Ojca przez wierność w wypełnianiu Jego woli, nawet jeśli jest ciężko.
*TAJEMNICA TO WIELKA
Takie doświadczenie tych trzech prawd daje nam Eucharystia. Nie doświadczamy jednak tych prawd w sposób jasno dla nas zrozumiały, dlatego Jezus mówi: "Tego, co Ja czynię, ty teraz nie rozumiesz, ale poznasz to później". Mimo wszystko, gdy uczestniczymy w Eucharystii i poddajemy się umyciu nóg przez Jezusa, wtedy przyjmujemy Jego miłość, nawet jeśli do końca nie rozumiemy, w jak wielkich tajemnicach uczestniczymy.
To z Eucharystii bierzemy moc i doświadczenie miłości Boga, aby wypełnić potem przykazanie miłości do innych ludzi: "Jeżeli więc Ja, Pan i Nauczyciel, umyłem wam nogi, to i wy powinniście sobie nawzajem umywać nogi. Dałem wam bowiem przykład, abyście i wy tak czynili, jak Ja wam uczyniłem".
Nawet jeśli nie do końca rozumiesz, co się dzieje podczas Mszy świętej, idź dziś na nią i uczestnicz w każdym dniu Triduum Paschalnego. Może właśnie w tym roku, choć trochę więcej zrozumiesz, co Jezus ci uczynił i co ty masz czynić spotkawszy taką Miłość.


Dodano po 1 godzinie 14 minutach 48 sekundach:
Wielki Piątek
ks. Piotr Spyra
Każdy z nas przeżywa co jakiś czas jakiś swój Wielki Piątek, czyli sytuacje, w których czujesz się opuszczony przez wszystkich, wszystko idzie nie tak jak miało być, czujesz się ostatni, niewartościowy i wyszydzany. Co wtedy robić?
*MASZ PRAWO MÓWIĆ OJCU O SWOICH UCZUCIACH
Nawet Jezus w Ogrodzie Oliwnym, w chwili największej trwogi mówił Ojcu i swoim uczniom o tym, co czuje: "Ojcze, jeśli możliwe, oddal ode mnie ten kielich", "Nawet jednej godziny nie potrafiliście czuwać?".
Nie jest to oznaka słabej wiary, czy brak zaufania Ojcu. Jest to mówienie tego, co ma się w sercu. Komu jak nie Ojcu powiesz wtedy to, co przeżywasz? O bólu mówi się najczęściej bliskim osobom, do których masz zaufanie i o których wiesz, że "godnie" przyjmą twój ból. Kiedy jest ci źle - mów jak Jezus Bogu to, co czujesz. Nie zamykaj się na Niego, bo w takich chwilach najczęściej obrażamy się na cały świat. Idź ze swoim bólem na modlitwie do Ojca.
*MASZ PRAWO MÓWIĆ PRZEŚLADOWCOM O SWOJEJ KRZYWDZIE
Kiedy Jezus został uderzony przez sługę arcykapłana, powiedział bardzo ważne słowa: "Jeżeli źle powiedziałem, udowodnij, co było złego. A jeżeli dobrze, to dlaczego Mnie bijesz?".
Bycie ofiarą ze względu na Boga nie jest tożsame z bezmyślnym przyjmowaniem krzywdy i rezygnacją z prawdy. Masz prawo mówić o swojej krzywdzie, domagać się prawdy i napominać tych, którzy są twoimi katami. Nawet Jezus - Wcielona Miłość i Ofiara Doskonała to robił. Jest to okazja, aby poruszyć sumienie twojego oprawcy i mówić mu o Prawdzie.
*MASZ PRAWO PRZYJĄĆ POMOC
Kiedy Jezus niósł swój krzyż, jedyny i niepowtarzalny, skrojony tylko dla Niego, nie pogardził pomocą Szymona z Cyreny i Weroniki. Nie ujęło to zbawczej ofierze, której miał dokonać swoim cierpieniem. Pokornie przyjął pomoc przypadkowych ludzi.
Ty też masz prawo skorzystać z pomocy, gdy dźwigasz swój krzyż. Pan Bóg zna nasze możliwości, dlatego stawia obok nas ludzi, którzy pomogą w najczarniejszych momentach. Naszym problemem jest to, że chcielibyśmy, aby to byli inni - nasi najbliżsi, po których jako pierwszych powinniśmy się spodziewać pomocy. Jeśli jednak oni zawiodą, nie obrażajmy się na cały świat, ale przyjmijmy pomoc tych, którzy w danym momencie wyrażają chęć pomocy, nawet jeśli byliby to "przypadkowi" i obcy ludzie. W ten sposób doniesiemy nasz krzyż do końca, Wielki Piątek minie i będziemy się cieszyć radością Zmartwychwstania, czyli tym, jak Bóg jest w stanie posłużyć się naszym cierpieniem dla dobra nas i innych.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Aloes
Posty: 2390
Rejestracja: 27 gru 2021, 14:47
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 185
Podziękowano: 607

Nieprzeczytany post

Megi pisze: 15 kwie 2022, 19:34

[
Chciałam zapytać czy dziś powinno się przyjmować Ciało i Krew Pana Jezusa?? Bo u mnie tak było .
Z tego co mi wiadomo można zawsze, ze względów praktycznych jest tylko jedna forma
Megi

Nieprzeczytany post

Nie, jutro nie można z tego co pamiętam
Awatar użytkownika
Aloes
Posty: 2390
Rejestracja: 27 gru 2021, 14:47
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 185
Podziękowano: 607

Nieprzeczytany post

Megi pisze: 15 kwie 2022, 19:38 Nie, jutro nie można z tego co pamiętam
Czego nie mozna?
Awatar użytkownika
Lunka
Posty: 1278
Rejestracja: 08 lis 2021, 14:07
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 955
Podziękowano: 947
Płeć:

Nieprzeczytany post

Megi pisze: 15 kwie 2022, 19:38 Nie, jutro nie można z tego co pamiętam
Zawsze w Wielką sobotę w kościele rozdają komunie 🤔
Bądź ze mną, Panie, w moim utrapieniu
Megi

Nieprzeczytany post

Dziwne hmmmm u mnie nie, nawet na necie piszą że to jedyny dzien kiedy nie jest sprawowana Eucharystia i nie ma Komunii św

Dodano po 40 sekundach:
@Magnolia pomożesz ? :)
Awatar użytkownika
Aloes
Posty: 2390
Rejestracja: 27 gru 2021, 14:47
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 185
Podziękowano: 607

Nieprzeczytany post

Megi pisze: 15 kwie 2022, 19:43 Dziwne hmmmm u mnie nie, nawet na necie piszą że to jedyny dzien kiedy nie jest sprawowana Eucharystia i nie ma Komunii św
Nie ma Eucharystii ale Komunia jest udzielana.

Dodano po 3 minutach 33 sekundach:
"Choć w Wielki Piątek Kościół nie sprawuje Eucharystii, to jednak wierni mogą również w wielkopiątkowej liturgii przyjąć Komunię Świętą – prawdziwe Ciało Chrystusa, które zawisło na drzewie Krzyża. W tej części liturgii wierni, przyjmując Ciało Pana, wyznają jednocześnie wiarę, że nowe życie otrzymali przez śmierć i Zmartwychwstanie Chrystusa"

https://www.przewodnik-katolicki.pl/Arc ... lki-Piatek

Dodano po 8 minutach 30 sekundach:
Komunia sw nie jest udzielana od rana do Nabożeństwa Męki Pańskiej.
Ostatnio zmieniony 15 kwie 2022, 19:44 przez Aloes, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6839
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3194
Podziękowano: 3441
Płeć:

Nieprzeczytany post

@Megi aloes dobrze ci odpowiedział. W kościołach jest puste tabernakulum nawet nie trzeba klękać .
Pozdrawiam
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Aloes
Posty: 2390
Rejestracja: 27 gru 2021, 14:47
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 185
Podziękowano: 607

Nieprzeczytany post

Magnolia pisze: 15 kwie 2022, 20:43 @Megi aloes dobrze ci odpowiedział. W kościołach jest puste tabernakulum nawet nie trzeba klękać .
Pozdrawiam
A gdzie jest Komunia jeśli jakaś była w Tabernakulum?
Megi

Nieprzeczytany post

Chodziło mi o Wielką Sobotę że Eucharystie nie są sprawowane oraz nie przyjmuje się Ciała Pana Jezusa.
Awatar użytkownika
Aloes
Posty: 2390
Rejestracja: 27 gru 2021, 14:47
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 185
Podziękowano: 607

Nieprzeczytany post

Megi pisze: 15 kwie 2022, 22:13 Chodziło mi o Wielką Sobotę że Eucharystie nie są sprawowane oraz nie przyjmuje się Ciała Pana Jezusa.
Nie sa aż do Wigilii Paschalnej.
Megi

Nieprzeczytany post

Wielka Sobota jest jedynym dniem bez sakramentu Eucharystii. W kościołach nie tylko nie odprawia się mszy, jak to jest w Wielki Piątek, lecz w odróżnieniu od niego nie rozdaje się też eucharystii. Eucharystię można zanosić jedynie umierającym jako wiatyk[4].

(wikipedia)

Dodano po 43 sekundach:
OK a teraz idę spać błogosławionego wieczoru ;)
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Aloes pisze: 15 kwie 2022, 21:33
Magnolia pisze: 15 kwie 2022, 20:43 @Megi aloes dobrze ci odpowiedział. W kościołach jest puste tabernakulum nawet nie trzeba klękać .
Pozdrawiam
A gdzie jest Komunia jeśli jakaś była w Tabernakulum?
Spożyta.
Awatar użytkownika
Aloes
Posty: 2390
Rejestracja: 27 gru 2021, 14:47
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 185
Podziękowano: 607

Nieprzeczytany post

Marek Piotrowski pisze: 15 kwie 2022, 22:24
Aloes pisze: 15 kwie 2022, 21:33
Magnolia pisze: 15 kwie 2022, 20:43 @Megi aloes dobrze ci odpowiedział. W kościołach jest puste tabernakulum nawet nie trzeba klękać .
Pozdrawiam
A gdzie jest Komunia jeśli jakaś była w Tabernakulum?
Spożyta.
Przez kapłana?
Awatar użytkownika
Lunka
Posty: 1278
Rejestracja: 08 lis 2021, 14:07
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 955
Podziękowano: 947
Płeć:

Nieprzeczytany post

Megi pisze: 15 kwie 2022, 22:17 Wielka Sobota jest jedynym dniem bez sakramentu Eucharystii. W kościołach nie tylko nie odprawia się mszy, jak to jest w Wielki Piątek, lecz w odróżnieniu od niego nie rozdaje się też eucharystii. Eucharystię można zanosić jedynie umierającym jako wiatyk[4].

(wikipedia)

Dodano po 43 sekundach:
OK a teraz idę spać błogosławionego wieczoru ;)

Ktoś może się do tego ustosunkować?
@Magnolia posiadasz taka wiedzę?
Jestem zdziwiona. Z tego co pamiętam u Nas zawsze komunia była rozdawana tego dnia.
Bądź ze mną, Panie, w moim utrapieniu
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6839
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3194
Podziękowano: 3441
Płeć:

Nieprzeczytany post

Komunia św jest konsekrowana na zapas w wielki czwartek i trzymana w ciemnicy albo w innym tabernakulum (lub w sejfie). Zależy czym dysponuje parafia.
W wielki piątek nie ma mszy św tylko liturgia i Komunia św.
W sobotę także nie ma mszy św aż do wigilii paschalnej czyli tej po zmroku. Wtedy co sie dzieje lepiej wyjaśnia o. Szustak





W niezbędniku katolika jest osobno wymieniona liturgia eucharystyczna i Komunia św.
https://niezbednik.niedziela.pl/artykul ... lka-Sobota
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6839
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3194
Podziękowano: 3441
Płeć:

Nieprzeczytany post

Aloes pisze: 15 kwie 2022, 19:37
Megi pisze: 15 kwie 2022, 19:34
Chciałam zapytać czy dziś powinno się przyjmować Ciało i Krew Pana Jezusa?? Bo u mnie tak było .
Z tego co mi wiadomo można zawsze, ze względów praktycznych jest tylko jedna forma
to prawda, ze względów praktycznych komunia jest udzielana zwykle jako Ciało Pańskie - Hostia. Jednak kilka razy w roku, komunia jest pod dwoma postaciami - np w Wielki Czwartek jest tak udzielana.
Pytanie jest jednak dziwnie zadane: czy powinno się? No oczywiście że kiedy udzielana jest komunia św a my jesteśmy w stanie łaski uświęcającej to przyjmujemy komunię świętą. :)

Komunia św jest udzielana codziennie przez Triduum Paschalne, ale w Wielki Piątek nie ma mszy św, czyli spożywamy tą konsekrowaną w Wielki Czwartek. W czasie Wigilii Paschalnej w Sobotę jest już msza św i nowe Hostie są konsekrowane.
Czy już wszystko wiesz @Megi ?
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Megi

Nieprzeczytany post

Tak, już wszystko wiem ;) kto pyta nie błądzi, prawda? ;)
ODPOWIEDZ