Wielki Post 2021... 2022...2023

Życie Kościoła, dokumenty, encykliki, wydarzenia
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6838
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3193
Podziękowano: 3441
Płeć:

Nieprzeczytany post

Środa Popielcowa - kiedy wypada? Kiedy zaczyna się Wielki Post?

Środa Popielcowa jest dniem zapowiadającym początek Wielkiego Postu.
Jest to też dzień kończący karnawał. W Biblii nie ma nakazu przestrzegania Środy Popielcowej.
Decyzja o jej świętowaniu należy do samych katolików.
Popielec to dzień, który rozpoczyna Wielki Post i ma na celu przypomnienie, że dobrowolne wyrzeczenia i ćwiczenia duchowe mogą zapewnić życie wieczne.

Środa Popielcowa jest ruchomym świętem, które zwykle wypada między 5 lutego a 10 marca.
Dzień jego obchodzenia jest uzależniony od dnia obchodzenia Wielkanocy -
Środa Popielcowa następuje zawsze 46 dni (bez niedziel) przed Wielkanocą.
W 2021 roku Środa Popielcowa wypada 17 lutego.

Środa Popielcowa - zwyczaje. Jak obchodzi się Środę Popielcową? Czy trzeba iść do kościoła?


Środa Popielcowa jest inaczej nazywana Dniem Popiołu, Popielcem lub Wstępną Środą. Tego dnia katolicy wybierają się do kościoła, aby ich głowę posypano popiołem. Popiół jest tu symbolem pokuty i żałoby, zapowiadającym 40-dniowy Wielki Post. Podczas tego okresu należy się wstrzymać od różnych zabaw i obfitych posiłków. Z drugiej strony popiół oznacza też zmartwychwstanie i oczyszczenie.

Popielec nie znajduje się na liście nakazanych świąt, stąd tego dnia nie ma obowiązku uczestnictwa w mszy.
Jednakże w Środę Popielcową katolicy w wieku od 18. do 60. lat powinni przestrzegać ścisłego postu -
czyli ograniczyć się do spożycia w ciągu dnia tylko jednego posiłku do syta, oraz dwóch mniejszych.
Natomiast osoby powyżej 14. r.ż. powinny też wstrzymać się od spożywania posiłków mięsnych.

Wielki Post 2021. Kiedy wypada?

Wielki Post to dla katolików czas pokuty. Trwa on 40 dni i w tym czasie każdy wierzący powinien powstrzymać się od zabaw, dyskotek, a także obfitego jedzenia. Okres ten ma na celu przygotowanie do świąt wielkanocnych i radosnego świętowania Zmartwychwstania Pana Jezusa.
Dlaczego Wielki Post trwa 40 dni? W Biblii liczba 40 ma znaczenie symboliczne.
Odnosi się między innymi do postu Jezusa czy potopu.
Wielki Post zawsze rozpoczyna się Środą Popielcową.
W tym roku będzie trwał od 17 lutego do 3 kwietnia.

Jak przeżywacie Wieli Post?
Czy zawsze staracie się mieć postanowienia wielopostne?
Czy macie problem z postem ścisłym?
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
esperanza
Posty: 1394
Rejestracja: 10 lut 2021, 19:45
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 1211
Podziękowano: 1019
Płeć:

Nieprzeczytany post

Ja mam właśnie problem z postanowieniami na wielki post. Chętnie podpatrzę jak wy to robicie, może coś przygarnę dla siebie :D
"Wystarczy ci mojej łaski. Moc, bowiem w słabości się doskonali”. (2Kor 12, 9).
Awatar użytkownika
esperanza
Posty: 1394
Rejestracja: 10 lut 2021, 19:45
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 1211
Podziękowano: 1019
Płeć:

Nieprzeczytany post

Hej, właśnie trafiłam na fajny projekt wielkopostny grupy Pogłębiarka i Ojca Szustaka. Stworzyli aplikację z kursem medytacyjnym pt. "Mistycy z Karmelu". Ich film promujący jest na razie tylko na profilu fb Pogłębiarka. Jak ktoś by miał ochotę to wrzucam link do zapisu.

https://poglebiarka.pl/

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIp ... g/viewform
"Wystarczy ci mojej łaski. Moc, bowiem w słabości się doskonali”. (2Kor 12, 9).
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6838
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3193
Podziękowano: 3441
Płeć:

Nieprzeczytany post

Dziękujemy esperanzo, że się z nami tym podzieliłaś, zapisałam się, jestem ciekawa co to będzie.

Co do moich postanowień wielkopostnych, zastanawiam się nad nimi wciąż. Bowiem umartwień mi w ostatnim roku nie brakuje, znaczy się ze względu na pandemię bardzo dużo rzeczy sobie odmawiamy, nie byłam na urlopie, nie spotykamy sie ze znajomymi, zrezygnowaliśmy z wielu przyjemności i rozrywek na rzecz siedzenia w domu i przerywania do czasu gdy pandemia przestanie być groźna. Alkoholu nie piję, szkodliwych nałogów nie mam, słodycze mam pod kontrolą... no ciężko coś... skłaniam się wprost do jednego postanowienia.
Mianowicie ostatnio robiąc porządki wśród książek i zakupując kolejne, odniosłam wrażenie, ze wciąż czytanie odkładam na później, a może mi pewne treści są potrzebne jednak teraz a nie później - więc chciałabym codziennie poświęcić czas na czytanie książek o treści religijnej, czyli postanowienie pozytywnie mnie rozwijające duchowo.
Edit: co za sensacja?! Córki przyjęły pozytywnie propozycje codziennej modlitwy w Wielkim poście - oznacza to nie inaczej, tylko że Bóg działa i stał się cud! :) :-bd

No a Wy już macie wyklarowane postanowienia wielopostne?
Ostatnio zmieniony 14 lut 2021, 19:27 przez Magnolia, łącznie zmieniany 1 raz.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Logan

Nieprzeczytany post

W tym roku jako postanowienie Wielkopostne wyznaczyłem sobie przeczytanie książki św. Rita Życie usłanie różami ks. Sobolewskiego.
Umartwieniami już się zająłem w tym roku odchudziłem półkę z książkami sprzedając ponad 100 pozycji. Trochę się nazbierało przez kilka lat.
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6838
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3193
Podziękowano: 3441
Płeć:

Nieprzeczytany post

Ojcowie Kościoła lubili pokazywać trójjednię tych trzech sposobów oddawania czci Bogu. Mówili tak: modlitwa jest to taki ptak, który żeby dofrunąć do nieba, musi mieć dwa skrzydła – skrzydła postu i dzieł miłosierdzia. To samo mówili o poście: że jest to taki ptak, który nigdzie nie dofrunie, jeśli zabraknie mu skrzydła modlitwy i skrzydła dzieł miłosierdzia. I to samo mówili Ojcowie Kościoła o dziełach miłosierdzia, że ten ptak potrzebuje skrzydła modlitwy i skrzydła postu. (komentarz O. Salija do dzisiejszych czytań)


Poszcząc, odmawiając sobie pokarmów i jakichś przyjemności, zyskujemy czas i określone środki finansowe.
Co z nimi zrobić? Czas należy przeznaczyć na modlitwę, a tym, co materialnie zaoszczędziliśmy, trzeba podzielić się z najuboższymi.

I to są właśnie dwa kolejne etapy: modlitwa i pomoc najuboższym (jałmużna).
Bez nich poszczenie – i sam Wielki Post – nie mają żadnego sensu.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6838
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3193
Podziękowano: 3441
Płeć:

Nieprzeczytany post

Mocne, warto posłuchać kilka razy by wszystko wyłapać i przyswoić:

mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6838
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3193
Podziękowano: 3441
Płeć:

Nieprzeczytany post

Kard. Mauro Piacenza, Penitencjarz Większy w Trybunale Penitencjarii Apostolskiej, w liście do wiernych wyjaśnia głębokie znaczenie aktów pokutnych, do których Kościół zachęca w okresie Wielkiego Postu. „Należy pamiętać – pisze purpurat – że ów czas pokuty jest również uczestnictwem w ostatecznym zwycięstwie Chrystusa nad złem, które przynosi radość i zbawienie ludzkości wystawionej na próbę pandemii”.

Wielu katolików na całym świecie podejmuje w Wielkim Poście wyrzeczenia, aby celebrować czas pokuty jako przygotowanie do radości w czasie Zmartwychwstania Pańskiego. Tegoroczny okres pokutny jest jednak szczególny, gdyż nakłada się na pandemię Covid-19, przez którą ludzie na całym świecie są zmuszeni do rezygnacji z części swojej osobistej wolności, poświęcenia własnego „stylu życia” w imię koniecznych środków higienicznych i sanitarnych. Ludzkość zmuszona jest do podporządkowania się wskazaniom ustanowionej władzy, nawet jeśli często „uniemożliwiają one pomoc, a nawet ostatnie pożegnanie, hospitalizowanemu członkowi rodziny” – pisze Penitencjarz.

„Koronawirus zostanie w końcu pokonany, lecz istnieje zło, które zagraża nie tylko zdrowiu cielesnemu, ale dotyczy zbawienia wiecznego”; zwycięstwo nad tym złem ma „nieporównywalnie większe znaczenie dla życia człowieka, ponieważ przynosi radość zbawienia” – podkreśla kard. Piacenza.

Penitencjarz Większy pisze dalej, że właśnie z tego powodu Wielki Post rozpoczyna się nałożeniem popiołu i formułą pokutną „pamiętaj, że prochem jesteś i w proch się obrócisz”, która przypomina nam, że jesteśmy stworzeniami zależnymi w całej swej istocie od Boga i że nasze życie, po ludzku jest skazane na koniec, co tak dobitnie uwydatniła pandemia koronawirusa. „Pokuta rozumiana w sensie chrześcijańskim nie jest próbą przekupienia Boga. Jest to wysiłek dania odpowiedzi Miłości, która w Chrystusie wzięła na siebie zło tego świata i poprzez śmierć na krzyżu oraz zmartwychwstanie odnowiła zniszczony przez grzech wszechświat. Pokuta chrześcijańska jest więc – kontynuuje purpurat – cnotą daną przez Ducha Świętego, przez którą człowiek oddaje swoje życie Panu, godząc się na cierpienie z Nim i uczestnicząc w ten sposób w nowym życiu Chrystusa, który poddając się krzyżowi, zasiadł po prawicy tronu Boga”.


https://liturgia.wiara.pl/doc/6739739.P ... -o-pokucie
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
daniel
Posty: 1651
Rejestracja: 31 sty 2021, 12:32
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 370
Podziękowano: 757
Płeć:

Nieprzeczytany post

Ja również poszczę, choć nie wiem czy można nazwać to postem.
Postanowiłem spróbować całkowicie zrezygnować z jednego z moich grzechów - jak narazie się udaje.
„Marto, Marto, martwisz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba tylko jednego.” Łk 10.41-42
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6838
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3193
Podziękowano: 3441
Płeć:

Nieprzeczytany post

Gratuluję postanowienia Danielu, no i oczywiście życzę Ci silnej woli.

Ja przyznam że jesteśmy z mężem pod wrażeniem, bo córki same przychodzą sie modlić, bez wezwania i czasem przed ustaloną godziną modlitwy. Mają np wolną chwilkę teraz to zwołują całą rodzinę i modlimy się kilka minut razem. Po czym wszyscy wracają do swoich zajęć. No naprawdę poważnie podeszły do tematu postanowienia. Chwała Panu.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Lunka
Posty: 1278
Rejestracja: 08 lis 2021, 14:07
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 955
Podziękowano: 947
Płeć:

Nieprzeczytany post

Czy może możemy odświeżyć ten wątek w związku z tegorocznym Wielkim Postem?
Bądź ze mną, Panie, w moim utrapieniu
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6838
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3193
Podziękowano: 3441
Płeć:

Nieprzeczytany post

Oczywiście!

Wielki Post 2022. Kiedy wypada?

Wielki Post to dla katolików czas pokuty. Trwa on 40 dni i w tym czasie każdy wierzący powinien powstrzymać się od zabaw, dyskotek, a także obfitego jedzenia. Okres ten ma na celu przygotowanie do świąt wielkanocnych i radosnego świętowania Zmartwychwstania Pana Jezusa.

Dlaczego Wielki Post trwa 40 dni? W Biblii liczba 40 ma znaczenie symboliczne.
Odnosi się między innymi do postu Jezusa czy potopu.
Wielki Post zawsze rozpoczyna się Środą Popielcową.
W 2022 roku będzie trwał od 2 marca do 16 kwietnia (Wielka Sobota), 17 kwietnia przypada Wielkanoc.

Jak przeżywacie Wielki Post?
Czy zawsze staracie się mieć postanowienia wielopostne?
Czy macie problem z postem ścisłym?

W Środę Popielcową nie ma obowiązku uczestnictwa w Eucharystii. Mimo to wiele osób pojawia się w kościele, aby zacząć czterdziestodniowy czas Wielkiego Postu od Mszy św. i obrzędu posypania głów popiołem na znak pokuty.
W tym roku Kościół na całym świecie podejmie w Środę Popielcową post w intencji pokoju. Zaapelował o to Papież Franciszek w czasie audiencji 23 lutego, nawiązując do dramatycznej sytuacji na Ukrainie.

Jezus nauczał, że diabelskiemu szaleństwu przemocy odpowiada się orężem Boga: postem i modlitwą. Zachęcam wszystkich, aby najbliższa środa 2 marca, Środa Popielcowa, była dniem postu w intencji pokoju. Zachęcam szczególnie osoby wierzące, aby tego dnia intensywnie poświęciły się modlitwie i postowi. Niech Królowa Pokoju zachowa świat od szaleństwa wojny – powiedział papież Franciszek.
https://stacja7.pl/wielki-post/czy-w-sr ... y-swietej/
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Skaza

Nieprzeczytany post

Przyznam się, że dopiero w tym roku chyba będę go przeżywał jakoś bardziej dojrzale. Przynajmniej mam taką nadzieję bo jeszcze w zeszłym roku byłem dużo dalej od wiary i nie bardzo zwracałem uwagę na cokolwiek w tym czasie.

Postaram się wybrać sobie i jakieś postanowienie no i w nim wytrwać. Z postem ścisłym może być spory kłopot, ale jak się zawezmę to może się uda. Pan Bóg tyle dla mnie zrobił a ja tylko swoja słabością odpłacam to i mogę się wysilić. Kiedyś muszę zmądrzeć i spoważnieć. Może się uda podczas tegorocznego postu.
Awatar użytkownika
Lunka
Posty: 1278
Rejestracja: 08 lis 2021, 14:07
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 955
Podziękowano: 947
Płeć:

Nieprzeczytany post

Dziękuję 🙂

Ja mam sporo postanowień co do Wielkiego Postu ale jestem niestety poniekąd unieruchomiona w domu i nie wiem czy uda mi się chodzić na Drogę Krzyżową, bo niestety w naszej parafii jest bardzo wcześnie, kiedy mąż jeszcze nie wrócił z pracy 😟

Ja najbardziej w Wielkim Poście lubię śpiewać Gorzkie Żale. Jakoś od dzieciństwa starałam się szybko posprzątać w sobotę, bo nabożeństwo dla dzieci było trochę wcześniej i biegłam z książeczka do nabożeństwa w pierwszą ławkę i śpiewałam na cały kościół. To jest chyba moje najmilsze wspomnienie związane z wiara.

Bardzo chciałabym ograniczyć słodycze. Najlepiej w ogóle ich nie jeść. Tzn zostawiam sobie możliwość na jakieś ciasto w niedzielę. Ale tak, jestem bardzo uzależniona i może post mnie umotywuje do walki. 🙏

Chciałabym się więcej modlić i mniej narzekać, bo w tym jestem mistrzem niechlubnym.

No i być lepsza żoną i mama. To tak dodatkowo.
Wszystko to dla mnie walka. Bog jeden wie jakie to wyrzeczenia wielkie w tej mojej głowie...

A post ścisły. Oby się udało. Już 2 lata nie poscilam bo najpierw ciąża, potem karmienie. Może się uda.
W sumie akurat niejedzenie dobrze mi wychodzi więc w poście powinnam iść w drugą stronę i zacząć jeść więcej 🙂

A jak wasze postanowienia?
Bądź ze mną, Panie, w moim utrapieniu
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6838
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3193
Podziękowano: 3441
Płeć:

Nieprzeczytany post

Lunko, a nie za dużo na siebie bierzesz tej walki?
Skoncentruj się na jednym postanowieniu, max dwóch.
To w Twoim interesie jest rada, bo jak upadniesz... a to jest bardziej prawdopodobne jak się walczy na kilku frontach, to potem jest wielkie rozczarowanie sobą....

Ja jeszcze nie skupiłam się na tyle, aby wybrać postanowienie.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Lunka
Posty: 1278
Rejestracja: 08 lis 2021, 14:07
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 955
Podziękowano: 947
Płeć:

Nieprzeczytany post

Być może masz rację @Magnolia tylko tak myślę z tymi słodyczami to walczyć ostro. A reszta małymi kroczkami jak Bóg pozwoli.
Te słodycze to dlatego, że strasznie mi szkodzą. Ale nie wiem czy sobie poradzę. Jestem naprawdę mocno uzależniona od czekolady 😟 to takie moje pocieszanie i zapychanie wszelkich problemów.

Także może w sumie skupie się na tych słodyczach i odmawianiu Gorzkich Żalów, nawet w domu.
Bądź ze mną, Panie, w moim utrapieniu
Skaza

Nieprzeczytany post

Chyba też uderzę w słodycze szczególnie te kupne czyli batony do których mam nadmierną słabość ... :-?
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6838
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3193
Podziękowano: 3441
Płeć:

Nieprzeczytany post

Dzisiaj na samym początku Wielkiego Postu, czytamy Ewangelię, która poucza o szczególnej ważności trzech dziedzin naszej aktywności religijnej, tzn. modlitwy, postu i jałmużny.

Najważniejsze, żebyśmy w czasie tego Wielkiego Postu próbowali zrealizować – tak jak umiemy – tę trójjednię modlitwy, postu i dzieł miłosierdzia. (O. Salij)

Zastanawiając się nad postanowieniem wielkopostnym zdecydowałam się, że w każdym tygodniu WP postaram się uczestniczyć w tygodniu we mszy św albo w jakimś nabożeństwie.



mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Megi

Nieprzeczytany post

Ja też mam problem ze słodyczami i w tym roku postanawiam je mocno ograniczyć. Już nie tyle dla samej siebie ale dla Pana Boga, druga sprawa to bezsensowane przeglądanie internetu, spróbuję ograniczyć. Oby się udało. Więcej Czytania Pisma świętego bo niestety nie czytam wcale #-o lubię stronę biblijni, tam jest audio biblia, całe Pismo święte po kolei,znam tez Superprodukcję Audio Biblia ale częsciej zaglądam na tę pierwszą.
Skaza

Nieprzeczytany post

Magnolia pisze: 02 mar 2022, 7:36 Dzisiaj na samym początku Wielkiego Postu, czytamy Ewangelię, która poucza o szczególnej ważności trzech dziedzin naszej aktywności religijnej, tzn. modlitwy, postu i jałmużny.

Najważniejsze, żebyśmy w czasie tego Wielkiego Postu próbowali zrealizować – tak jak umiemy – tę trójjednię modlitwy, postu i dzieł miłosierdzia. (O. Salij)

Zastanawiając się nad postanowieniem wielkopostnym zdecydowałam się, że w każdym tygodniu WP postaram się uczestniczyć w tygodniu we mszy św albo w jakimś nabożeństwie.



Może i racja, że lepiej spróbować skupić się wpierw co chcemy w sobie zmienić a potem dobrać pomocne w tym postanowienie :-?
ODPOWIEDZ