Jaki jest Kościół?

Życie Kościoła, dokumenty, encykliki, wydarzenia
Jan0
Posty: 478
Rejestracja: 28 lut 2021, 6:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 184
Podziękowano: 39
Płeć:

Nieprzeczytany post

Mam na myśli poglądy polityczne. O ile wiadomo jest, że społecznie i obyczajowo Kościół rzymskokatolicki jest skrajnie prawicowy (i bardzo dobrze), o tyle nie wiem jak Kościół patrzy na sprawy gospodarcze i ekonomiczne. Czy tutaj Kościół też jest prawicowy, a więc popiera wolny rynek (każdy jest kowalem własnego losu), czy raczej Kościół jest lewicowy, a więc popiera socjalizm, gospodarkę planową i interwencjonizm państwowy? Hugo Chavez jako socjalista powiedział kiedyś, że Jezus był największym socjalistą w dziejach. Pomimo jego komunistycznego podejścia do gospodarki a więc pełny socjalizm bez własności prywatnej, podkreślał że jest katolikiem i wierzy w Boga. Mówił, że tym różni się od Fidela Castro, który był ateistą.
A więc jaki pod tym względem jest Kościół? Może taki jak PiS, czyli prawicowy społecznie i obyczajowo a lewicowy gospodarczo i ekonomicznie? Bo chyba zgodzimy się, że PiS z wolnym rynkiem, a więc prawicą gospodarczą i ekonomiczną ma niewiele wspólnego.
Awatar użytkownika
Krzysiek
Posty: 594
Rejestracja: 02 lut 2021, 16:04
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 532
Podziękowano: 380
Płeć:

Nieprzeczytany post

Kościół to my wszyscy, czyli różnorodny.
Jeśli o hierarchów też pod tym względem nie jest pisowski w całości o nie.
Nawet pisowski odłam dzieli się na toruński i stricte pisowski.
Kiedyś to był łagiewnicki-toruński.
Mnie bliżej do łagiewnickiego. Jeśli o tego rodzaju poglądy, o np sp biskup Pieronek np.
Ostatnio zmieniony 13 mar 2021, 21:00 przez Krzysiek, łącznie zmieniany 1 raz.
Albertus
Posty: 430
Rejestracja: 13 mar 2021, 9:27
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 50
Podziękowano: 81
Płeć:

Nieprzeczytany post

Jest coś takiego jak Katolicka nauka społeczna

https://pl.wikipedia.org/wiki/Katolicka ... C5%82eczna
Awatar użytkownika
Krzysiek
Posty: 594
Rejestracja: 02 lut 2021, 16:04
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 532
Podziękowano: 380
Płeć:

Nieprzeczytany post

Tak są tez wypowiedzi hierarchów .
Tym bardziej zwykli wierni nie musza mówić jednym głosem i nie jest to nic złego raczej.
Tyle chce podkreślić że jest różnorodny i nie można dać Go do szufladki tej w której partie polityczne są schowane.
Ostatnio zmieniony 13 mar 2021, 21:35 przez Krzysiek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6997
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3253
Podziękowano: 3483
Płeć:

Nieprzeczytany post

Mt 22, 18 Jezus przejrzał ich przewrotność i rzekł: «Czemu Mnie wystawiacie na próbę, obłudnicy? 19 Pokażcie Mi monetę podatkową!» Przynieśli Mu denara. 20 On ich zapytał: «Czyj jest ten obraz i napis?» 21 Odpowiedzieli: «Cezara». Wówczas rzekł do nich: «Oddajcie więc Cezarowi to, co należy do Cezara, a Bogu to, co należy do Boga». 22 Gdy to usłyszeli, zmieszali się i zostawiwszy Go, odeszli.

Czy wolą Boga było mieszać politykę i religię?
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Jan0
Posty: 478
Rejestracja: 28 lut 2021, 6:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 184
Podziękowano: 39
Płeć:

Nieprzeczytany post

Magnolia pisze: 14 mar 2021, 7:59 Mt 22, 18 Jezus przejrzał ich przewrotność i rzekł: «Czemu Mnie wystawiacie na próbę, obłudnicy? 19 Pokażcie Mi monetę podatkową!» Przynieśli Mu denara. 20 On ich zapytał: «Czyj jest ten obraz i napis?» 21 Odpowiedzieli: «Cezara». Wówczas rzekł do nich: «Oddajcie więc Cezarowi to, co należy do Cezara, a Bogu to, co należy do Boga». 22 Gdy to usłyszeli, zmieszali się i zostawiwszy Go, odeszli.

Czy wolą Boga było mieszać politykę i religię?
Przecież w Polsce Kościół rzymskokatolicki ma większe przywileje od pozostałych wyznań.
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6997
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3253
Podziękowano: 3483
Płeć:

Nieprzeczytany post

Ależ @QVX to nie jest odpowiedź na moje pytanie.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Jan0
Posty: 478
Rejestracja: 28 lut 2021, 6:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 184
Podziękowano: 39
Płeć:

Nieprzeczytany post

Magnolia pisze: 14 mar 2021, 8:34 Ależ @QVX to nie jest odpowiedź na moje pytanie.
Nie da się nie mieszać polityki z religią. Jeżeli prezydent jest katolikiem, to jest nim również w pracy. Nie przestaje nim być na czas pracy. Prawdziwy katolik kieruje się nauką Kościoła przez 24 godziny na dobę. Nie podpisze ustawy zezwalającej na aborcję, bo religia mu na to nie pozwala. Nie da się więc oddzielić religii od polityki.
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6997
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3253
Podziękowano: 3483
Płeć:

Nieprzeczytany post

Zgodzę się, że każdy wierny powinien żyć wyznawaną religią, tylko wtedy to ma sens. A wierni ze swoim światopoglądem wchodzą we wspólnotę Kościoła, jednak sam Kościół nie powinien być polityczny.

Już w czasach Chrystusa oczekiwano Mesjasza politycznego, ale tu spotkał Żydów zawód bo Jezus nie chciał być polityczny, On przyszedł zbawić dusze, a nie przynieść rozwiązania polityczne. Pokazał tym samym, że to są dwie różne dziedziny.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
abi
Posty: 1104
Rejestracja: 02 lut 2021, 15:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 254
Podziękowano: 579

Nieprzeczytany post

Bogu co boskie, cezarowi co cesarskie.
ja zadnych politycznych pogladow nie wnosze bo sie polityka nie interesuje
nie spodziewajcie sie po mnie ani wiedzy, ani mądrości
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6997
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3253
Podziękowano: 3483
Płeć:

Nieprzeczytany post

@Albertus @Logan @DariuszJ @Marek Piotrowski @Marek Król a co Wy Panowie myślicie w tym temacie?
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Magnolia pisze: 14 mar 2021, 7:59 Czy wolą Boga było mieszać politykę i religię?
Oczywiście. Polityka jest częścią naszego życia. Stanowczo powinniśmy "mieszać" wiarę do polityki. Przekleństwem są politycy, którzy teoretycznie są wierzący, ale nie widać to w ich politycznej działalności i uchwalanych ustawach.
QVX pisze: 14 mar 2021, 8:11 Przecież w Polsce Kościół rzymskokatolicki ma większe przywileje od pozostałych wyznań.
A jakie, tak konkretnie?
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

QVX pisze: 14 mar 2021, 8:53 Nie da się nie mieszać polityki z religią. Jeżeli prezydent jest katolikiem, to jest nim również w pracy. Nie przestaje nim być na czas pracy. Prawdziwy katolik kieruje się nauką Kościoła przez 24 godziny na dobę. Nie podpisze ustawy zezwalającej na aborcję, bo religia mu na to nie pozwala. Nie da się więc oddzielić religii od polityki.
Dokładnie tak!

Cytat z innego kręgu kulturowego, z innej wiary: Gandhi powiedział:
"Jeżeli ktoś oddziela wiarę od polityki, nie wie nic ani o wierze, ani o polityce"
Jan0
Posty: 478
Rejestracja: 28 lut 2021, 6:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 184
Podziękowano: 39
Płeć:

Nieprzeczytany post

Marek Piotrowski pisze: 16 mar 2021, 0:17
Magnolia pisze: 14 mar 2021, 7:59 Czy wolą Boga było mieszać politykę i religię?
Oczywiście. Polityka jest częścią naszego życia. Stanowczo powinniśmy "mieszać" wiarę do polityki. Przekleństwem są politycy, którzy teoretycznie są wierzący, ale nie widać to w ich politycznej działalności i uchwalanych ustawach.
QVX pisze: 14 mar 2021, 8:11 Przecież w Polsce Kościół rzymskokatolicki ma większe przywileje od pozostałych wyznań.
A jakie, tak konkretnie?
Wystarczy zajrzeć do Konstytucji. Samo wyszczególnienie KK i Konkordat jest już przywilejem.

Jeżeli religia ma mieszać się z polityką, z czym się zgadzam, trzeba wyjaśnić co miał na myśli Jezus mówiąc o tym, że Bogu co Boskie a Cezarowi co Cezarskie. Ja nie wiem co chciał przez to powiedzieć. Wielu ludzi nierozumie mieszania sacrum z profanum.
Ostatnio zmieniony 17 mar 2021, 11:53 przez Jan0, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Krzysiek
Posty: 594
Rejestracja: 02 lut 2021, 16:04
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 532
Podziękowano: 380
Płeć:

Nieprzeczytany post

QVX pisze: 17 mar 2021, 11:51
, trzeba wyjaśnić co miał na myśli Jezus mówiąc o tym, że Bogu co Boskie a Cezarowi co Cezarskie. Ja nie wiem co chciał przez to powiedzieć. Wielu ludzi nierozumie mieszania sacrum z profanum.
Wyjaśnia to Prymas Polski. Moim zdaniem ostatnio te słowa są ważne bardzo :

>> homilia Prymasa Polski

Zasada ta – jak podkreślił dalej – przypomina także o wciąż aktualnej przestrodze, by „cezar wystrzegał się instrumentalizowania Pana Boga, nie zawłaszczał Go do własnych, doraźnych celów i potrzeb, by nie wykorzystywał religii”.


http://prymaspolski.pl/bogu-co-boskie-c ... cesarskie/


Z ust wielu ludzi Kościoła pada przestroga ze zbytnie zbliżenie tronu do ołtarza Kościołowi szkodzi i to bardzo.
Ostatnio zmieniony 18 mar 2021, 2:11 przez Krzysiek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Konkordat jest umową regulującą relacje na styku Kościoła z państwem. Ponieważ u nas katolików jest dużo, więc logiczne, że umowa z Kościołem katolickim jest najważniesza. Ale ona umożliwia pewne rzeczy - których dotąd nie miały - także innym wyznaniom (np. polski konkordat przyniósł uznanie małżeństw wyznaniowych 11 innym wyznaniom w Polsce).
Jesli idzie o ewangeliczną scenę z denarem, jest ona jedną z najbardziej niezrozumianych i instrumentalnie wykorzystywanych,

Otóż wielki spór o podatki, jaki się wówczas toczył wśród Żydów nie był sporem o "rozdział wiary od państwa" tylko był sporem o to, do kogo należy Ziemia Obiecana (a więc kto może żądać podatków). To był spór stricte religijny - zeloci uważali, że ponieważ ziemia nalezy do Boga (i ponieważ została darowana Izraelowi), więc cesarz (nawet jeśli ją okupował) nie ma prawa zbierać podatków o ziemi.
Zatem zapłacenie podatku jawiło się jako akt sprzeniewierzenia się wierze Izraela.
Awatar użytkownika
abi
Posty: 1104
Rejestracja: 02 lut 2021, 15:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 254
Podziękowano: 579

Nieprzeczytany post

Marek Piotrowski pisze: 16 mar 2021, 0:17
QVX pisze: 14 mar 2021, 8:11 Przecież w Polsce Kościół rzymskokatolicki ma większe przywileje od pozostałych wyznań.
A jakie, tak konkretnie?
osobiscie uwazam ze ok wekendy sa wolne, ale swieta wszystkie powinny byc pracujace oprocz narodowych i kazdy wierzacy bralby dni ze swojego urlopu
i zaraz by sie okazalo kto woli wielkanoc a kto w lipcu na wyjazd zagraniczny [-x
nie spodziewajcie sie po mnie ani wiedzy, ani mądrości
Jan0
Posty: 478
Rejestracja: 28 lut 2021, 6:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 184
Podziękowano: 39
Płeć:

Nieprzeczytany post

abi pisze: 05 kwie 2021, 10:43
Marek Piotrowski pisze: 16 mar 2021, 0:17
QVX pisze: 14 mar 2021, 8:11 Przecież w Polsce Kościół rzymskokatolicki ma większe przywileje od pozostałych wyznań.
A jakie, tak konkretnie?
osobiscie uwazam ze ok wekendy sa wolne, ale swieta wszystkie powinny byc pracujace oprocz narodowych i kazdy wierzacy bralby dni ze swojego urlopu
i zaraz by sie okazalo kto woli wielkanoc a kto w lipcu na wyjazd zagraniczny [-x
Kalendarz gregoriański sam w sobie jest katolicki. Mimo wszystko jako urzędowy obowiązuje prawie we wszystkich krajach świata - nawet w komunistycznych, muzułmańskich itd. Gdybyśmy chcieli zrobić świeckie państwo, to należałoby również wymyślić zupełnie nowy kalendarz i bez dni wolnych od pracy w święta nie tylko katolickie, ale w ogóle wszystkie religijne. Sam tydzień siedmiodniowy czy miesiąc 28-dniowy to wymysł religijny. Oczywiście, że katolicyzm ma przywileje w Polsce. To katolickie święta są obok tych narodowych dniami wolnymi od pracy.
ODPOWIEDZ