Aby skupić się na duchowym aspekcie zbliżających się świąt administracja postanowiła, że od Wielkiego Piątku od godz 10:00 aż do Poniedziałku wielkanocnego do 8:00 na forum będzie wyłączona opcja pisania postów.

Szkodliwe kampanie reklamowe, które uderzają w Kościół

Życie Kościoła, dokumenty, encykliki, wydarzenia
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6849
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3199
Podziękowano: 3445
Płeć:

Nieprzeczytany post

Niech początkiem dyskusji będzie filmik młodego małżeństwa katolickiego, które wyraża swoją opinię o kampaniach reklamowych, które obserwują w Warszawie (dajcie znać czy są obecne takie bilbordy w całej Polsce)



Mowa o bilbordach:

Obrazek

Dlaczego ten plakat jest antykościelny? Bowiem obecne przepisy kanoniczne Episkopatu Polski, zatwierdzone w 2015 r dopuszczają obie formy - do ust i na ręce- przyjmowania komunii św. A w całym Kościele na świecie jest wiele miejsc, gdzie przyjmuje się Ciało Pańskie w ten sposób i Stolica Apostolska to aprobuje, bowiem nikt z ludzi sam z siebie nie jest godny przyjmowania Ciała Pańskiego i forma tu nic nie zmienia.
To Jezus sam oczyszcza nas z grzechów podczas aktu żalu i pokory tuż przed komunia św podczas słów: Panie, nie jestem godzien...

Inne plakaty to wyrwane z kontekstu całego nauczania Kościoła cytaty z Pisma św, które mają piętnować homoseksualne czyny, cudzołóstwo, ogólnie grzech, czy noszenie spodni przez kobiety.
np:
Obrazek

Dlaczego to są szkodliwe przekazy, mimo że zgodne z nauczaniem Kościoła...? Bo Najpierw trzeba dotrzeć do ludzi z miłością Jezusa do każdego, głosić ewangelię i Dobrą Nowinę, a nie jednoczyć ludzi jednych przeciw drugim, bo najpierw jest miłość bliźniego. Nie można patologicznie jednoczyć się na potępianiu.
To nie tylko moje zdanie, można przeczytać o tym tu:
https://deon.pl/kosciol/komentarze/stop ... oga,456092

A co Wy myślicie jak widzicie takie kampanie na bilbordach w waszych miastach?
Jednoczą Was z Kościołem, czy powodują niepokój, zagubienie, bunt, albo nawet nienawiść do ludzi?
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
esperanza
Posty: 1400
Rejestracja: 10 lut 2021, 19:45
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 1212
Podziękowano: 1021
Płeć:

Nieprzeczytany post

Widziałam ich film kilka dni temu i już wtedy pomyślałam, że się w pełni z nimi zgadzam.
"Wystarczy ci mojej łaski. Moc, bowiem w słabości się doskonali”. (2Kor 12, 9).
Logan

Nieprzeczytany post

Jeżeli są zgodne z nauczaniem KK oraz mają w swoim zamiarze przyczynić się do głębszego zrozumienia prawd wiary, nie widzę żadnego problemu. Jeżeli kogoś gorszy plakat antyaborcyjny, natomiast nie gorszy sam fakt przeprowadzania takich "procedur" to raczej problem leży po stronie odbiorcy. Aczkolwiek forma dostosowana do każdego wieku bardziej mi odpowiada.

Jeżeli chodzi o formy przejawiania nienawiści wobec papieru i plastiku. To owszem plakaty pro-life są przedmiotem wyjątkowej nienawiści.
Awatar użytkownika
abi
Posty: 1104
Rejestracja: 02 lut 2021, 15:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 254
Podziękowano: 579

Nieprzeczytany post

masa osob uwaza ze za pieniadze na te plakaty mozna by wesprzec chore/niepelnosprawne/ ubogie dzieci a same plakaty sa tylko zrodlem klotni i nienawisci
nie spodziewajcie sie po mnie ani wiedzy, ani mądrości
Awatar użytkownika
Krzysiek
Posty: 593
Rejestracja: 02 lut 2021, 16:04
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 530
Podziękowano: 378
Płeć:

Nieprzeczytany post

Magnolia pisze: 17 mar 2021, 10:51
Dlaczego to są szkodliwe przekazy, mimo że zgodne z nauczaniem Kościoła...? Bo Najpierw trzeba dotrzeć do ludzi z miłością Jezusa do każdego, głosić ewangelię i Dobrą Nowinę, a nie jednoczyć ludzi jednych przeciw drugim, bo najpierw jest miłość bliźniego. Nie można patologicznie jednoczyć się na potępianiu.
Zacytowałem kawałek Twojej wypowiedzi bo w moim przekonaniu jest bardzo mądra i ważna.
Napuszczanie ludzi na siebie to jest bardzo paskudnym zwyczajem, choć ostatnio bardzo popularnym i często stosowanym. A z miłością bliźniego nie ma nic wspólnego, raczej z nienawiścią.
Bo to do tego poziomu eskaluje.
Co do zgodności z nauczaniem Kościoła to w przypadku Hostii w dłoniach już nie.
Bo przecież dawno jest to dopuszczone, nie koniecznie przez niektórych proboszczów i księży.
W Tarnowie, to nie spotkałem się by w ten sposób udzielali Komunii.
O mojej wsiowej parafii to nawet nie wspomnę.
Co tam epidemia!!
Oczywiście że nie byłem w wielu tych kościołach, ale przecież transmisje czasem oglądam.
Ponieważ pisanie nie jest moja mocna stroną, wole czytać, to by przekazać o co mi chodzi podeprę się drugim cytatem, z przekazem którego w pełni sie utożsamiam.
abi pisze: 17 mar 2021, 21:29 masa osob uwaza ze za pieniadze na te plakaty mozna by wesprzec chore/niepelnosprawne/ ubogie dzieci a same plakaty sa tylko zrodlem klotni i nienawisci
Wszystko co dzieli ludzi, prowadzi do kłótni i nienawiści jest złe!
Głęboko wątpię by pochodziło od Pana Boga.
Ostatnio zmieniony 18 mar 2021, 0:43 przez Krzysiek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
DariuszJ
Posty: 268
Rejestracja: 29 sty 2021, 17:41
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 229
Podziękowano: 234
Płeć:

Nieprzeczytany post

Moim zdaniem takie plakaty wypaczają obraz Kościoła. Oczywiście, Kościół jasno musi przypominać, wskazywać co jest dobre, a co złe, ale nie tędy droga. Warto to odwrócić i pokazywać, dlaczego warto zdecydować się na sakrament małżeństwa - np. pokazać jaką to wartość niesie dla związku. Samo mówienie NIE, nie da dobrego efektu, a raczej zniechęci. To tak jak dziecku nie można tylko mówić nie i na tym poprzestawać - trzeba tłumaczyć, aby rozumiało.

Odnośnie Komunii świętej na rękę, to ja jestem zwolennikiem jej przyjmowania na klęcząco i do ust. Generalnie to temat rzeka. Kościół dopuścił z pewnych przyczyn Komunię na rękę, więc wiernemu, który prosi o taką formę Jej przyjęcia, należy w ten sposób Komunii świętej udzielić, zgodnie z obowiązującymi przypisami liturgicznymi, o ile szafarz nie stwierdzi, że zachodzi niebezpieczeństwo profanacji. Niezależnie od mojej duchowej potrzeby przyjmowania Ciała Pańskiego do ust, stwierdzam, że trzeba ufać Kościołowi. To czego mi jednak brakuje jeżeli chodzi o udzielanie Komunii świętej na rękę, to odpowiednia katecheza i zastanowienie się nad tym, w jaki sposób zabezpieczyć partykuły z rąk wiernego, bo widzę tutaj pewien absurd: udzielający Komunii świętej musi albo otrzeć palce nad pateną albo dokonuje ablucji palców w vasculum, a w stosunku do wiernych nie ma żadnej takiej wzmianki i w praktyce nie stosuje się jakiegokolwiek oczyszczenia rąk po przyjęciu Komunii świętej.

Odnosząc się wreszcie do plakatów odnośnie Komunii świętej na rękę, to myślę, że mogą tylko spowodować zamieszanie i niepokój wśród wiernych, bo z jednej strony słyszą, że można, a z drugiej, że to profanacja.

Jeżeli chodzi o przyjmowanie Komunii świętej na rękę w kontekście koronawirusa, to zastanawiam się, czy jednak ta forma nie jest równie ryzykowna jak Komunia do ust. Przy Komunii świętej na rękę, najpierw Ciało Pańskie jest w ręce kapłana, a potem wiernego i to w dwóch rękach. Nawet jeżeli wierny je dezynfekował, to mógł dotykać ławki, czy innych elementów w kościele. Jeżeli nie dezynfekował przed wejściem do kościoła, to ryzyko jest jeszcze większe.
Ostatnio zmieniony 27 mar 2021, 18:54 przez DariuszJ, łącznie zmieniany 1 raz.
"Deus caritas est, et qui manet in caritate, in Deo manet, et Deus manet in eo".
1J 4,16b

"Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim". 1J 4,16b
ODPOWIEDZ