Aby skupić się na duchowym aspekcie zbliżających się świąt administracja postanowiła, że od Wielkiego Piątku od godz 10:00 aż do Poniedziałku wielkanocnego do 8:00 na forum będzie wyłączona opcja pisania postów.

Wigilia Paschalna

Życie Kościoła, dokumenty, encykliki, wydarzenia
Jan0
Posty: 478
Rejestracja: 28 lut 2021, 6:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 184
Podziękowano: 39
Płeć:

Nieprzeczytany post

Obrzędy Wigilii Paschalnej, Wielkiej Nocy par excellence, stanowiącej serce Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego, jak ukazują np. przepisy obrządku rzymskiego, rozpoczynają się w sobotę po zapadnięciu zmroku. „Nie wolno ich rozpocząć, zanim nie zapadnie noc, a należy je zakończyć przed świtem”.

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Wielkanoc

Dzisiaj uczestniczyłem oglądając TVP1. Relacja z Jasnej Góry. Wigilia Paschalna rozpoczęła się o godzinie 18:00. Zachód Słońca w Częstochowie miał dzisiaj miejsce o godzinie 19:20. Mógłby mi ktoś wytłumaczyć dlaczego obchody zaczęły się przed zachodem Słońca, a więc zanim zapadła noc?
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6851
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3200
Podziękowano: 3445
Płeć:

Nieprzeczytany post

Ale czy to jest pytanie do nas? Czy raczej do rzecznika Jasnej Góry?
Nie wiem dlaczego podjęto taką decyzję.
Zwykle ta liturgia zaczyna się o 20, właśnie ze względu na zachód słońca.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Jan0
Posty: 478
Rejestracja: 28 lut 2021, 6:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 184
Podziękowano: 39
Płeć:

Nieprzeczytany post

Magnolia pisze: 04 kwie 2021, 7:56 Ale czy to jest pytanie do nas? Czy raczej do rzecznika Jasnej Góry?
Nie wiem dlaczego podjęto taką decyzję.
Zwykle ta liturgia zaczyna się o 20, właśnie ze względu na zachód słońca.
Pytanie do Was 🙂
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6851
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3200
Podziękowano: 3445
Płeć:

Nieprzeczytany post

Ja nie podjęłam tej decyzji. Nie znam powodów jej podjęcia.
Ale życzę Cię Spokojnych świąt.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 1972
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 582
Podziękowano: 1548
Płeć:

Nieprzeczytany post

@QVX
Łap dane kontaktowe

Biuro Prasowe Jasnej Góry
ul. o. A. Kordeckiego 2
42-200 Częstochowa

dyrektor Biura Prasowego: o. Stanisław Tomoń, OSPPE
rzecznik Jasnej Góry: o. Michał Legan, OSPPE

tel. +48 /34/ 3777 488

e-mail: [email protected]
e-mail: [email protected]
e-mail: [email protected]
Nie bój się, robaczku Jakubie,
nieboraku Izraelu!

Izajasza 41, 14

Przekaż mi 1% podatkuKLIK
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

To dość, niestety, popularne uchybienie liturgiczne.
W dodatku - jesli dobrze widziałem - włączone było oświetlenie elektryczne od początku uroczystości.
Jan0
Posty: 478
Rejestracja: 28 lut 2021, 6:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 184
Podziękowano: 39
Płeć:

Nieprzeczytany post

Marek Piotrowski pisze: 04 kwie 2021, 20:37 To dość, niestety, popularne uchybienie liturgiczne.
W dodatku - jesli dobrze widziałem - włączone było oświetlenie elektryczne od początku uroczystości.
Dziękuję za odpowiedź. Wiem, że to nie są rzeczy najważniejsze, ale po prostu ciekawi mnie to, jak gdzieś coś jest napisane tak, a robione jest inaczej.
Awatar użytkownika
DariuszJ
Posty: 268
Rejestracja: 29 sty 2021, 17:41
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 229
Podziękowano: 234
Płeć:

Nieprzeczytany post

QVX pisze: 04 kwie 2021, 20:50
Marek Piotrowski pisze: 04 kwie 2021, 20:37 To dość, niestety, popularne uchybienie liturgiczne.
W dodatku - jesli dobrze widziałem - włączone było oświetlenie elektryczne od początku uroczystości.
Dziękuję za odpowiedź. Wiem, że to nie są rzeczy najważniejsze, ale po prostu ciekawi mnie to, jak gdzieś coś jest napisane tak, a robione jest inaczej.
Niestety, brak przestrzegania przepisów liturgicznych przez niektórych kapłanów się zdarza.
To jedno z najpowszechniejszych nadużyć liturgicznych. Częstym jest też przygotowywanie ołtarza przez służbę liturgiczną w trakcie modlitwy powszechnej, zmienianie tekstów mszalnych, tam, gdzie przepisy na to nie pozwalają; nie zakładanie ornatu przez głównego celebransa, szczególnie w okresie letnim; brak zakładania welonu na kielich, co jest zgodnie z przepisami liturgicznymi obowiązkowe i wiele, wiele innych. Trzeba się modlić za kapłanów, którzy nie biorą na serio tego, co ustanowił Kościół odnośnie sprawowania liturgii.
"Deus caritas est, et qui manet in caritate, in Deo manet, et Deus manet in eo".
1J 4,16b

"Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim". 1J 4,16b
Efezjan
Posty: 30
Rejestracja: 28 lut 2021, 19:27
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3
Podziękowano: 13
Płeć:

Nieprzeczytany post

Tak, te uchybienia niestety występują. Trzy lata temu w mojej parafii nie było 9 czytań, tylko chyba 5, co też jest uchybieniem liturgicznym.

Następnego roku było już w porządku, gdyby było inaczej, zwróciłbym uwagę po liturgii.


Druga sprawa: Skąd wziął się ten dziwny zwyczaj procesji rezurekcyjnej w niedzielę, gdy jest ona przecież częścią liturgii Wieczerzy Paschalnej?
Awatar użytkownika
DariuszJ
Posty: 268
Rejestracja: 29 sty 2021, 17:41
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 229
Podziękowano: 234
Płeć:

Nieprzeczytany post

Efezjan pisze: 01 sie 2021, 23:42 Tak, te uchybienia niestety występują. Trzy lata temu w mojej parafii nie było 9 czytań, tylko chyba 5, co też jest uchybieniem liturgicznym.

Następnego roku było już w porządku, gdyby było inaczej, zwróciłbym uwagę po liturgii.
Rubryki mszalne na to pozwalają:

21. Jeśli wymagają tego okoliczności, można zmniejszyć liczbę czytań ze Starego Testamentu. Należy zawsze pamiętać o tym, że czytanie słowa Bożego stanowi podstawową część Wigilii Paschalnej. Powinny więc być przynajmniej trzy czytania ze Starego Testamentu, a w przypadku naglącym przynajmniej dwa. Nigdy jednak nie wolno opuścić czytania z 14 rozdziału Księgi Wyjścia (trzecie czytanie).
Druga sprawa: Skąd wziął się ten dziwny zwyczaj procesji rezurekcyjnej w niedzielę, gdy jest ona przecież częścią liturgii Wieczerzy Paschalnej?
Mszał rzymski:

57. Zależnie od tradycji i warunków miejscowych procesję rezurekcyjną można odprawić po Wigilii Paschalnej albo rano przed pierwszą Mszą św. Kapłani, którzy koncelebrują Mszę św., są ubrani w ornaty. Inni mogą włożyć białe kapy. Diakoni mogą włożyć białe dalmatyki.

O historii rezurekcji można przeczytać np. tutaj: http://www.nowyruchliturgiczny.pl/2009/ ... i.html?m=1
Ostatnio zmieniony 06 sie 2021, 15:57 przez DariuszJ, łącznie zmieniany 1 raz.
"Deus caritas est, et qui manet in caritate, in Deo manet, et Deus manet in eo".
1J 4,16b

"Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim". 1J 4,16b
ODPOWIEDZ