Sprawa ks. Piotra Natanka

Życie Kościoła, dokumenty, encykliki, wydarzenia
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6832
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3192
Podziękowano: 3436
Płeć:

Nieprzeczytany post

Na ks. Piotrze Natanku od 2011 r. ciąży kara suspensy – nie ma prawa wykonywać żadnych czynności kapłańskich.
Jego inicjatywy są prywatnymi działaniami, a zgromadzona wokół niego grupa ma znamiona sekty
– przypomina w rozmowie z KAI ks. Łukasz Michalczewski, rzecznik prasowy archidiecezji krakowskiej.
Suspendowany ks. Natanek nazwał dzieci poczęte metodą in vitro „produktami” i „zwierzętami”.


Czytam tu: https://www.ekai.pl/mocna-wypowiedz-ks- ... edz-kurii/

Przyznam się, że nie znam szczegółów całej sprawy, ani jej początków. Po prostu zasłyszałam, że ks. Natanek mija się z nauką Kościoła. Mi to wystarcza, by po prostu trzymać się z daleka.
Ale jak widać, wiele ludzi nie słucha ostrzeżeń Kościoła i nadal mimo 10 lat od suspensy, ludzie uczestniczą we mszy św czy chodzą do tego kapłana do spowiedzi, a On sam nadal "głosi".

Może pojawiają się pytania, dlaczego Kościół z tym nic nie zrobi?! Ależ zrobił: nałożył karę suspensy za nieposłuszeństwo! Głośno o tym ogłosił i ostrzegł wiernych.
https://www.ekai.pl/ks-natanek-wybiera- ... uszenstwo/
https://www.ekai.pl/ks-natanek-poza-uczelnia/

A jednak to nie wystarcza... jednak nadal taka osoba gromadzi wokół siebie ludzi... mimo że jest poza Kościołem... mimo że sprawa jest rozeznana jako sekta...

We mnie budzi się pytanie: dlaczego ludzie bardziej zaufają jednemu człowiekowi - jakiemuś liderowi - niż autorytetowi Kościoła?
To pytanie dotyczy szerszego zjawiska niż tylko sprawy Natanka.

Kościół zrobił co do niego należało, rozeznał sytuację, nałożył karę i wydał ostrzeżenie dla wiernych.
Jedyne co może teraz robić, to przypominać o tym, gdy pojawiają się kolejne sprzeczne z nauką Kościoła wypowiedzi ks. Natanka.
Kościół zabronił głoszenia, a kapłan jest nieposłuszny i "głosi" nadal... pytanie dlaczego go ludzie słuchają?
A dlaczego nie słuchają Kościoła?
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 1971
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 582
Podziękowano: 1548
Płeć:

Nieprzeczytany post

Wydaje mi się, że jest to szerszy problem.
Mamy różne filmy w necie, wystarczy że zwykły Kowalski powie np. magiczne słowa "czego Ci lekarz nie powie" i połowa sukcesu gwarantowana.

Tacy księżą pewnie dodatkowo wykorzystują swój autorytet, bo co niby złego w ustanowieniu Jezusa Królem Polski. Potem powiedzieć, że hierarchia Kościoła to masoneria czy jeszcze coś innego i się uwzięli na biednego księdza.
Nie bój się, robaczku Jakubie,
nieboraku Izraelu!

Izajasza 41, 14

Przekaż mi 1% podatkuKLIK
Awatar użytkownika
abi
Posty: 1104
Rejestracja: 02 lut 2021, 15:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 253
Podziękowano: 579

Nieprzeczytany post

czy to ten co we wszystkim widzi diabła?
nie spodziewajcie sie po mnie ani wiedzy, ani mądrości
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6832
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3192
Podziękowano: 3436
Płeć:

Nieprzeczytany post

abi pisze: 16 kwie 2021, 18:37 czy to ten co we wszystkim widzi diabła?
Chyba chodzi Ci Abi o ks Glassa
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
abi
Posty: 1104
Rejestracja: 02 lut 2021, 15:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 253
Podziękowano: 579

Nieprzeczytany post

jezeli twoja corka maluje pazury wiedz ze cos sie dzieje! - od razu wywarl na mnie zle wrazenie
nie spodziewajcie sie po mnie ani wiedzy, ani mądrości
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6832
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3192
Podziękowano: 3436
Płeć:

Nieprzeczytany post

abi pisze: 16 kwie 2021, 18:52 jezeli twoja corka maluje pazury wiedz ze cos sie dzieje! - od razu wywarl na mnie zle wrazenie
Abi, ale kto tak powiedział?
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 1971
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 582
Podziękowano: 1548
Płeć:

Nieprzeczytany post

"wiedz ze cos sie dzieje! ", to wypowiedz ks. Natanka. Wpisz to zdanie w Google, a wyskoczy popularny filmik z przed 10 lat.
Ostatnio zmieniony 17 kwie 2021, 11:01 przez Dominik, łącznie zmieniany 2 razy.
Nie bój się, robaczku Jakubie,
nieboraku Izraelu!

Izajasza 41, 14

Przekaż mi 1% podatkuKLIK
Awatar użytkownika
abi
Posty: 1104
Rejestracja: 02 lut 2021, 15:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 253
Podziękowano: 579

Nieprzeczytany post

moze on ma w sobie zlo i przez to wszedzie widzi zlego
nie spodziewajcie sie po mnie ani wiedzy, ani mądrości
Awatar użytkownika
DariuszJ
Posty: 268
Rejestracja: 29 sty 2021, 17:41
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 229
Podziękowano: 234
Płeć:

Nieprzeczytany post

Skoro kapłan przez wiele lat nic nie robi sobie z suspensy i dalej dzialając, głosi heretyckie treści, powinien być moim zdaniem już dawno wydalony ze stanu duchownego, ze względu na duchowe dobro wiernych. Uważam, że nie ma tutaj na co czekać. Myślę, że władze kościelne powinny szybciej i odważniej reagować dla dobra całego Kościoła.
"Deus caritas est, et qui manet in caritate, in Deo manet, et Deus manet in eo".
1J 4,16b

"Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim". 1J 4,16b
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 1971
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 582
Podziękowano: 1548
Płeć:

Nieprzeczytany post

Czym się różni suspensja od wydalenia ze stanu duchownego?
Czy w praktyce by coś się zmieniło w przypadku ks. Natanka? Nadal by głosił swoje kazania.
Nie bój się, robaczku Jakubie,
nieboraku Izraelu!

Izajasza 41, 14

Przekaż mi 1% podatkuKLIK
Logan

Nieprzeczytany post

A jednak to nie wystarcza... jednak nadal taka osoba gromadzi wokół siebie ludzi... mimo że jest poza Kościołem... mimo że sprawa jest rozeznana jako sekta...
Podobnie jest z Ojcem Augustynem Pelanowskim. Mimo, że odszedł na stronę heretyków walczących z papiestwem, to nadal ludzie w internecie słuchają go i chwalą za krytykę Watykanu.

Obrazek
Obrazek

Nie inaczej ma się z komentarzami o Pelanowski do typu: "najwierniejszy" "prorok" "wierny kapłan" "prawdziwy pasterz" i setki gratulacji i dziękczynień kapłanowi co odpadł od Kościoła.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Ostatnio zmieniony 18 kwie 2021, 9:38 przez Logan, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6832
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3192
Podziękowano: 3436
Płeć:

Nieprzeczytany post

Aż się prosi by zacytować O. Salija z komentarza pod Ewangelią: Ludzie którzy oddalili się od Jezusa nie umieją odróżnić dobra od zła i myli im się dobro ze złem.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6832
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3192
Podziękowano: 3436
Płeć:

Nieprzeczytany post





Na szczęście znajdują się kapłani, którzy komentują herezje ks. Natanka.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Logan

Nieprzeczytany post

Nie wiem czy lefebrystów można uznać za obrońców doktryny Kościoła.
Awatar użytkownika
DariuszJ
Posty: 268
Rejestracja: 29 sty 2021, 17:41
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 229
Podziękowano: 234
Płeć:

Nieprzeczytany post

Dominik pisze: 17 kwie 2021, 23:05 Czym się różni suspensja od wydalenia ze stanu duchownego?
Czy w praktyce by coś się zmieniło w przypadku ks. Natanka? Nadal by głosił swoje kazania.
Suspensa oznacza, że nadal jest kapłanem, duchownym inkardynowanym do danej diecezji, ale zawieszonym. Wydalenie ze stanu duchownego to najsurowsza kara dla duchownego, która oznacza, że nie należy już do duchowieństwa i nie łączą go już żadne więzy z diecezją, do której był do tej pory inkardynowany. Oczywiście nadal mógłby robić, to co robi, ale Kościół mógłby powiedzieć, że nie należy on już do duchowieństwa. Może jego całkowite usunięcie, otworzyłoby też komuś oczy? Oczywiście pamiętajmy, że raz przyjęte święcenia, nigdy nie tracą ważności, nawet jeżeli formalnie kapłan zostaje przeniesiony do stanu świeckiego.
"Deus caritas est, et qui manet in caritate, in Deo manet, et Deus manet in eo".
1J 4,16b

"Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim". 1J 4,16b
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 1971
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 582
Podziękowano: 1548
Płeć:

Nieprzeczytany post

Obawiam się, że wydalenie go ze stanu duchownego po 10 latach była by jak woda na młyn dla niego.
Obecnie w mediach chyba nic się o nim nie mówi, CI co są jego wyznawcami będą nimi nadal, a rozgłoś w mediach przysporzył by mu nowych wyznawców.
Nie bój się, robaczku Jakubie,
nieboraku Izraelu!

Izajasza 41, 14

Przekaż mi 1% podatkuKLIK
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6832
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3192
Podziękowano: 3436
Płeć:

Nieprzeczytany post

Dotarłam do pełnej treści suspensy dla ks. Piotra Natanka:

Zwracam się do Was, drodzy Bracia i Siostry w Chrystusie, z trudną, ale równocześnie ważną wiadomością. Jako biskup Kościoła Krakowskiego, w poczuciu odpowiedzialności za Jego jedność, jak też za prawdę i wiarygodność przekazywanej w nim Ewangelii Jezusa Chrystusa, zmuszony byłem podjąć zasadnicze decyzje wobec kapłana naszej archidiecezji ks. dr. hab. Piotra Natanka i ukarać go suspensą, zgodnie z przepisem Kodeksu Prawa Kanonicznego (kan. 1371, 2º). Oznacza to, że ks. P. Natanek nie może sprawować żadnych czynności kapłańskich ani wykonywać władzy rządzenia.

Decyzja ta została podjęta po zignorowaniu przez ks. P. Natanka kanonicznych upomnień i dekretów dyscyplinarnych, niewywiązaniu się ze złożonych deklaracji respektowania ich postanowień, jak też wskutek odrzucenia przezeń propozycji rozmów z przełożonymi, do których był wielokrotnie wzywany. Każdy kapłan w dniu święceń przyrzeka cześć i posłuszeństwo swemu biskupowi oraz jego następcom. Ksiądz Natanek temu przyrzeczeniu się sprzeniewierzył.
Podstawą niniejszej decyzji jest ostentacyjnie okazywane przez ks. Piotra Natanka nieposłuszeństwo, polegające na uporczywym głoszeniu przezeń niezgodnych z nauką Kościoła poglądów dotyczących królowania Jezusa Chrystusa, opartych na prywatnych objawieniach oraz inspirowanych obcymi nauce Kościoła doktrynami sekt eschatologicznych. Ksiądz Piotr Natanek przeinacza w ten sposób nie tylko ugruntowaną naukę o skuteczności zbawienia w Kościele, ale nadto swoje specyficzne głoszenie kultu Matki Bożej, aniołów i świętych miesza z magicznie pojmowaną wiarą, co prowadzi do ośmieszania wyznania Kościoła. W swoim przekazie, rozpowszechnianym przez media elektroniczne, publicznie podważa autorytet biskupów i kapłanów, pomawiając ich o niewiarę i współdziałanie z wrogami Kościoła.
W odpowiedzi na krytyczne uwagi swoich pasterzy i współbraci kapłanów podejmuje próby tworzenia własnych struktur, do których włącza pozyskanych zwolenników, odwodząc ich tym samym od wspólnoty Kościoła powszechnego i narażając na wielkie szkody duchowe i moralne. Swoją samowolę okazał w czerwcu br., kiedy to dopuścił się nieważnego asystowania przy zawarciu małżeństwa mimo braku uprawnień wymaganych przez prawo kościelne.

Zwracam się także do tych, którzy związali się z ks. Piotrem Natankiem. Niech pomogą mu powrócić do jedności z Kościołem i zgody ze swoim biskupem. Jeśli zaś będą nadal podzielali jego obecne przekonania, staną się współodpowiedzialni za powstające w Kościele zamieszanie i wynikłe stąd szkody w Jego wspólnocie.

Drodzy Bracia i Siostry! Decyzja, którą zgodnie z moją apostolską odpowiedzialnością musiałem podjąć, sprawia tak mnie, jak i całej wspólnocie Kościoła Krakowskiego prawdziwy ojcowski ból. Równocześnie jednak słowa te piszę z nadzieją, że ks. Piotr Natanek, po pozytywnym przyjęciu tej decyzji, powróci do pełnienia owocnej i gorliwej posługi we wspólnocie Kościoła katolickiego. Kara suspensy ma nakłonić winnego do poprawy. Jeśli ksiądz podporządkuje się wydanym poleceniom, podejmie drogę pokuty i naprawy wyrządzonego zła, może prosić o zwolnienie z kary.
Proszę także o nieustanną modlitwę o jedność, zgodę i wierność wszystkich pasterzy i wiernych w Kościele za przyczyną Maryi – Matki Kościoła, naszych świętych patronów, a szczególnie przez orędownictwo bł. Jana Pawła II.
Kraków, dnia 20 lipca 2011 r.
Stanisław kard. Dziwisz
Arcybiskup Metropolita Krakowski

https://www.gosc.pl/doc/907768.Ks-Natanek-suspendowany

Sprawdziłam też przepisy Kanonicznego prawa karnego:
Trzecią i zarazem ostatnią z kar o charakterze poprawczym jest suspensa (kan. 1333 § 1-4 KPK 83). Na samym wstępie należy zaznaczyć, że kara ta może dotknąć jedynie duchownych. Ponadto, w przeciwieństwie do innych cenzur, suspensa ma charakter podzielny. Jak sama nazwa wskazuje, suspensa polega na czasowym zawieszeniu w wykonywaniu pewnych czynności. Zgodnie z kan. 1333 § 1 KPK 83, skutkami suspensy mogą być:
-zakaz wykonywania wszystkich lub tylko niektórych aktów władzy święceń (np. zakaz sprawowania Eucharystii);
-zakaz wykonywania wszystkich lub tylko niektórych aktów władzy rządzenia;
- zakaz wykonywania wszystkich lub tylko niektórych uprawnień lub zadań, które wiążą się z urzędem.

Na koniec warto jeszcze zwrócić uwagę na kan. 1333 § 4 KPK 83. Zawiera on bowiem dyspozycję mówiącą, że suspensa zabraniająca pobierania dochodów, stypendium, pensji itp. zawiera również obowiązek zwrócenia wszystkiego co zostało przyjęte niezgodnie z prawem. Nie jest istotne czy pieniądze zostały przyjęte w dobrej czy też złej wierze..

https://studentprawa.pl/aktualnosci-pra ... rawo-karne
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
DariuszJ
Posty: 268
Rejestracja: 29 sty 2021, 17:41
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 229
Podziękowano: 234
Płeć:

Nieprzeczytany post

Dominik pisze: 18 kwie 2021, 17:45 Obawiam się, że wydalenie go ze stanu duchownego po 10 latach była by jak woda na młyn dla niego.
Obecnie w mediach chyba nic się o nim nie mówi, CI co są jego wyznawcami będą nimi nadal, a rozgłoś w mediach przysporzył by mu nowych wyznawców.
Uważam, że prędzej czy później zostanie podjęta taka decyzja, bo suspensa jest stanem tymczasowym - albo nastąpi poprawa i zostaje zdjeta, albo nie ma poprawy, więc powinno nastąpić wydalenie ze stanu duchownego - tutaj problem jest taki, że nie zrobiono tego już dawno temu.
"Deus caritas est, et qui manet in caritate, in Deo manet, et Deus manet in eo".
1J 4,16b

"Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim". 1J 4,16b
ODPOWIEDZ