Aby skupić się na duchowym aspekcie zbliżających się świąt administracja postanowiła, że od Wielkiego Piątku od godz 10:00 aż do Poniedziałku wielkanocnego do 8:00 na forum będzie wyłączona opcja pisania postów.

O. Adam Szustak

Życie Kościoła, dokumenty, encykliki, wydarzenia
Awatar użytkownika
Zebra
Posty: 353
Rejestracja: 21 maja 2021, 10:35
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 129
Podziękowano: 176
Płeć:

Nieprzeczytany post

Kto zebrę wolno wypuszcza?
Kto osła dzikiego rozwiąże?
Za dom mu dałem pustkowie,
legowiskiem zaś jego słona ziemia.
Śmieje się z miejskiego zgiełku,
słów poganiacza nie słyszy,
w górach szuka pokarmu,
goni za wszelką zielenią.

Hi 39, 5-8
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6855
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3202
Podziękowano: 3447
Płeć:

Nieprzeczytany post

Wydzieliłam ten nowy wątek z Twojego postu Zebro, bo to nie jest kazanie, ale wywiad z O. Szustakiem.
Obejrzałam.
O. Adam w zasadzie nie udziela wywiadów, ma swoje powody. Ale tym razem się zgodził i przyznam że z przyjemnością słuchałam 2,5 h w nocy.
To na co chciałabym mocno zwrócić uwagę to na atmosferę wzajemnego szacunku pomimo różnych poglądów. Tak powinno się rozmawiać.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Zebra
Posty: 353
Rejestracja: 21 maja 2021, 10:35
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 129
Podziękowano: 176
Płeć:

Nieprzeczytany post

W sumie taki wydzielony wątek może się przydać :) Raczej słucham księdza na bieżąco, lubię jego formę przekazu.

Ja też słuchałam z zaciekawieniem wywiadu. Niektóre słowa bardzo mocne i chyba ja bym się na takie nie odważyła.
Kto zebrę wolno wypuszcza?
Kto osła dzikiego rozwiąże?
Za dom mu dałem pustkowie,
legowiskiem zaś jego słona ziemia.
Śmieje się z miejskiego zgiełku,
słów poganiacza nie słyszy,
w górach szuka pokarmu,
goni za wszelką zielenią.

Hi 39, 5-8
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6855
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3202
Podziękowano: 3447
Płeć:

Nieprzeczytany post

Zebra pisze: 21 maja 2021, 22:32

Niektóre słowa bardzo mocne i chyba ja bym się na takie nie odważyła.
Co zapamiętałaś? Możesz podać minuty których to mówi, bo to długi wywiad.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Zebra
Posty: 353
Rejestracja: 21 maja 2021, 10:35
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 129
Podziękowano: 176
Płeć:

Nieprzeczytany post

Generalnie mocne słowa w stosunku do Jana Pawła II. Przyznam szczerze, że dla mnie ta postać też nie jest "wzorem". Słowa, kazania chyba nie do końca do mnie trafiają (choć znam tyllo urywki), raczej doceniam encykliki i wszystkie zapiski, które po sobie zostawił. Ale Karol mówił papieżu dosyć sceptycznie a Adam w sumie tylko przytaknął. Nie można powiedzieć, że papież nic nie zrobił bo działał jak żaden inny papież (pielgrzymki). I tak jak mówię ja też nie mam wielkiej sympatii ale doceniam człowieka.
Ale mam wrażenie, że w Polsce się taki kult zrobił papieża aż za nadto... praktycznie każdy kościół ma relikwie, w telewizji pokazują Jana Pawła II jako bohatera. No nie wiem.
Kto zebrę wolno wypuszcza?
Kto osła dzikiego rozwiąże?
Za dom mu dałem pustkowie,
legowiskiem zaś jego słona ziemia.
Śmieje się z miejskiego zgiełku,
słów poganiacza nie słyszy,
w górach szuka pokarmu,
goni za wszelką zielenią.

Hi 39, 5-8
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6855
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3202
Podziękowano: 3447
Płeć:

Nieprzeczytany post

Ale O. Szustakowi chodziło raczej o to, że JPII nie miał bezpośredniego wpływu na niego, czyli na Szustaka.
Ja tak go zrozumiałam.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Zebra
Posty: 353
Rejestracja: 21 maja 2021, 10:35
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 129
Podziękowano: 176
Płeć:

Nieprzeczytany post



Nie wiem czemu ale ten filmik mnie całkowicie wybił. Rozumiem jego przekaz modlimy się ale mamy pamiętać, że będzie Jego Wola. Ale teraz jakoś mi głupio prosić. Nie mam siły, może nie widzę sensu. Wiem modlitwa zmienia mnie i przygotowuje do Jego Woli. Ale jakoś.....

Chyba mam ogólny kryzys. Chciałam dużo zrozumieć, czytam Biblie, komentarze, katechizm i zamiast być lepiej jest gorzej. Zbyt dużo rzeczy nie rozumiem.
Jakieś rady? :( 😞
Kto zebrę wolno wypuszcza?
Kto osła dzikiego rozwiąże?
Za dom mu dałem pustkowie,
legowiskiem zaś jego słona ziemia.
Śmieje się z miejskiego zgiełku,
słów poganiacza nie słyszy,
w górach szuka pokarmu,
goni za wszelką zielenią.

Hi 39, 5-8
Awatar użytkownika
Krzysiek
Posty: 593
Rejestracja: 02 lut 2021, 16:04
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 530
Podziękowano: 378
Płeć:

Nieprzeczytany post

Wiem modlitwa zmienia mnie i przygotowuje do Jego Woli. Ale jakoś.....
Również do przyjęcia Jego łaski. Łaski otrzymania tego o co prosisz, by nie było tylko zwykłe spełnienie prośby @Zebra , ale coś znacznie więcej. Zauważ w wypowiedzi O. Szustaka tą ważną sprawę.

Ja cały czas ufam tym słowom.

„Zaprawdę, zaprawdę wam powiadam, jeśli o co prosić będziecie Ojca w imię moje, da wam”. (Jan 16, 23.)

Tu znalazłem tekst, mnie on wydaje sie budujący.
Jezus powiedział do swoich uczniów: Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam. Albowiem każdy, kto prosi, otrzymuje; kto szuka, znajduje; a kołaczącemu otworzą. Gdy którego z was syn prosi o chleb, czy jest taki, który poda mu kamień? Albo gdy prosi o rybę, czy poda mu węża? Jeśli więc wy, choć źli jesteście, umiecie dawać dobre dary swoim dzieciom, o ileż bardziej Ojciec wasz, który jest w niebie, da to, co dobre, tym, którzy Go proszą (Mt 7,7-11).

Jedyna „słabość” Boga
Przytoczone słowa Jezusa (Mt 7,7-12) zachęcają nas, byśmy nabrali zwyczaju prosić naszego Ojca, który jest w niebie, o wiele darów. Jednak warunkiem proszenia jest to, byśmy wpierw nabrali wielkiego zaufania do naszego Ojca. Jezus pragnie, byśmy byli wręcz pewni, że jeśli naszego Ojca o coś prosimy, to na pewno to otrzymamy. Być może nie otrzymamy dokładnie tego, o co prosimy, ale zawsze otrzymamy to, co jest dobre, dobre dla nas. Można śmiało dopowiedzieć, że Bóg daje nam zawsze więcej niż prosimy (por. Ef 3, 20). Ktoś tak bogaty i hojny, jak Bóg Ojciec, może dawać tylko tak właśnie – hojnie, więcej niż prosimy, nadobficie.

Ważne jest to, by zacząć Bogu Ojcu bardzo ufać i zacząć prosić Go o wiele.

http://mateusz.pl/mt/ko/ko-poao.htm
Ostatnio zmieniony 24 maja 2021, 23:16 przez Krzysiek, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6855
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3202
Podziękowano: 3447
Płeć:

Nieprzeczytany post

Zebra pisze: 24 maja 2021, 21:58
Chyba mam ogólny kryzys. Chciałam dużo zrozumieć, czytam Biblie, komentarze, katechizm i zamiast być lepiej jest gorzej. Zbyt dużo rzeczy nie rozumiem.
Jakieś rady? :( 😞
Gdybam. Może to dlatego że chcesz polegać na sobie? Może podchodzisz z nieodpowiedniej strony? Może za szybko chcesz?

Krzysiek udzielił Ci bardzo dobrej odpowiedzi. :ymapplause:
Ja chciałabym zwrócić uwagę na coś jeszcze innego. Na łaskę zrozumienia, na działanie Ducha św. które są podstawą.

Mam wykształcenie teologiczne, czyli 5 lat studiowałam teologię ergo zdobywałam wiedzę. Ale nie mogę powiedzieć, patrząc z perspektywy czasu, że rozumiałam ewangelię. Za to zrozumiałam, nie dzięki swoim wysiłkom, ale dzięki łasce i świetle Ducha Św. jakieś 25 lat później. Dlatego wydaje mi się, że zamiast popadać w kryzys trzeba modlić się o łaskę i światło Ducha Świętego - jako taka podstawowa modlitwa, zanim siądziesz do Pisma św, katechizmu czy modlitwy.

św Tomasz z Akwinu faktycznie dowodził, że Wola Boża zawsze się spełni. Nie jesteśmy w stanie jej przeszkodzić.
Za to zdecydowanie powinniśmy ją starać się spełniać. No i tu zaczyna się "jazda" no bo jak tu odkryć Wolę Bożą ...
Generalnie można założyć, że chodzi o dobro, więc czynienie dobra na pewno Bogu się podobać będzie.

Co do "szybko"...zauważyłam, ze u Boga czas nie ma takiego znaczenia jak dla człowieka, więc conajmniej trzeba wziąć poprawkę na miesiące lub lata, ale jeśli prośba była zgoda z Wolą Boża to na pewno się spełni. No i też kolejna moja obserwacja, że działanie Boga niekoniecznie jest liniowe, a często jest "okrężne". Ale to najlepiej pokazuje ta modlitwa:


Prosiłem go o zdrowie,
– abym robił rzeczy wielkie:
On dał mi chorobę,
– abym robił rzeczy lepsze...
Prosiłem Go o bogactwo,
– abym był szczęśliwym:
On dał mi ubóstwo,
– abym był wrażliwym i mądrym...
Prosiłem Go o moc,
– aby ludzie liczyli na mnie:
Dał mi słabość,
– żebym potrzebował tylko Boga...
Prosiłem Go o towarzysza,
– abym nie żył sam:
On dał mi serce zdolne kochać
– wszystkich braci...
Prosiłem Go o wszystko,
– abym cieszył się życiem:
On dał mi życie, abym cieszył się wszystkim.

Nie otrzymałem nic, o co prosiłem,
ale mam wszystko, czego mogłem oczekiwać,
ponieważ, chociaż modliłem się o coś przeciwnego,
Bóg mnie wysłuchał, i jestem najszczęśliwszym z ludzi.

Anonimowy tekst wyryty na tablicy z brązu
w Instytucie Rehabilitacyjnym w Nowym Yorku

Tu widać dobrze, ze Bóg chce dla człowieka najlepiej jakby sobie człowiek mógł wyobrazić, ale często prezenty psują człowieka, dlatego sposób osiągnięcia cnót, czy dóbr jest u Boga inny niż człowiek sobie wyobraża. To nie bedą prezenty pod choinką, ale sytuacje, problemy, czy trudne rzeczy, które gdy je dobrze przeżyjemy uczynią z nas perły ludzkości, czyli uczynią z nas świętych.

Dlatego raczej trzeba się nastawić na maraton przez całe życie, niż sprint do 25 -tki. :)

Cieszy mnie Twoja obecność na forum :-bd
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Zebra
Posty: 353
Rejestracja: 21 maja 2021, 10:35
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 129
Podziękowano: 176
Płeć:

Nieprzeczytany post

Bardzo wam dziękuję.
@Krzysiek dzięki za cytaty Biblijne, które zawsze potrafią mnie uspokoić. Nie ma nic lepszego niż cytat z Biblii.

@Magnolia ale fajnie że studiowałaś teologię. Też bym chciała :ymdaydream: naprawdę może kiedyś mi się uda. Ale pewnie masz rację, nawet jak się pozna teologię to można nadal nic nie zdziałać.
Dziękuję za twoje słowa. No ja niestety mam dużo pytań.... mam nadzieję, że was nie zamęcze.
Kto zebrę wolno wypuszcza?
Kto osła dzikiego rozwiąże?
Za dom mu dałem pustkowie,
legowiskiem zaś jego słona ziemia.
Śmieje się z miejskiego zgiełku,
słów poganiacza nie słyszy,
w górach szuka pokarmu,
goni za wszelką zielenią.

Hi 39, 5-8
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6855
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3202
Podziękowano: 3447
Płeć:

Nieprzeczytany post

Zebra pisze: 25 maja 2021, 10:54 Bardzo wam dziękuję.
@Krzysiek dzięki za cytaty Biblijne, które zawsze potrafią mnie uspokoić. Nie ma nic lepszego niż cytat z Biblii.

@Magnolia ale fajnie że studiowałaś teologię. Też bym chciała :ymdaydream: naprawdę może kiedyś mi się uda. Ale pewnie masz rację, nawet jak się pozna teologię to można nadal nic nie zdziałać.
Dziękuję za twoje słowa. No ja niestety mam dużo pytań.... mam nadzieję, że was nie zamęcze.
Nie tylko nas nie męczysz, ale po to jesteśmy tu na forum by odpowiadać, po to powstało to forum, chcemy służyć pomocą. Więc pytaj i czuj się swobodnie.
Szukanie odpowiedzi nas wszystkich rozwija.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6855
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3202
Podziękowano: 3447
Płeć:

Nieprzeczytany post

Nie śledzę komentarzy jakie wywołał ten wywiad, ale jest też poważna reakcja biskupa Gądeckiego - zaprosił O. Szustaka na rozmowę. Mimo wszystko trzeba zauważyć, że inny ksiądz czy zakonnik otrzymaliby po takich wypowiedziach o biskupach upomnienie lub jakąś karę. A O. Szustaka zaprasza się na rozmowę...

https://www.niedziela.pl/artykul/68466/ ... a6E8QfJ0OM
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Zebra
Posty: 353
Rejestracja: 21 maja 2021, 10:35
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 129
Podziękowano: 176
Płeć:

Nieprzeczytany post

Odnosząc się do Gądeckiego to może i faktycznie padły mocne słowa. Ja tych słów odnośnie powrotu do Kościoła raczej bym nie odebrała (chyba bym się nie odważyła) w ten sposób, że chodzi tylko o... kasę tak? Myślałam raczej o pozytywnym znaczeniu, czyli o powrocie chociażby do "realnej" Eucharystii itd. Zobaczymy co z tego będzie. Wiadomo co może mu grozić mniej więcej?
Kto zebrę wolno wypuszcza?
Kto osła dzikiego rozwiąże?
Za dom mu dałem pustkowie,
legowiskiem zaś jego słona ziemia.
Śmieje się z miejskiego zgiełku,
słów poganiacza nie słyszy,
w górach szuka pokarmu,
goni za wszelką zielenią.

Hi 39, 5-8
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6855
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3202
Podziękowano: 3447
Płeć:

Nieprzeczytany post

Zebra pisze: 26 maja 2021, 10:52 Odnosząc się do Gądeckiego to może i faktycznie padły mocne słowa. Ja tych słów odnośnie powrotu do Kościoła raczej bym nie odebrała (chyba bym się nie odważyła) w ten sposób, że chodzi tylko o... kasę tak? Myślałam raczej o pozytywnym znaczeniu, czyli o powrocie chociażby do "realnej" Eucharystii itd. Zobaczymy co z tego będzie. Wiadomo co może mu grozić mniej więcej?
Powrót do kościoła to dla mnie przede wszystkim powrót do sakramentów, bo jako że mieszkam w mazowieckim, to zagrożenie było dość duże i korzystaliśmy z dyspensy.
Ale Szustak domyślał się ze chodzi o coś innego... że o pieniądze... ale mimo wszystko kapłanów i parafię też dotknęło ta pandemia w kwestiach finansowych, trudno tego nie widzieć.
Poza tym, chyba nie po to kapłani zostali kapłanami by mówić do pustych kościołów... pragną służyć i pomagać, mogą czuć się bezużyteczni, a to trudne uczucie.
Wg mnie ciężko sprowadzić zachętę kapłanów do "powrotu do kościołów" jedynie do kasy... to raczej wiele mówi o tym kto podejrzewa, ze chodzi tylko o to. No, ale mogę się mylić...
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6855
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3202
Podziękowano: 3447
Płeć:

Nieprzeczytany post

Odpowiedź tradycjonalisty na wywiad Szustaka:



(dopowiem tylko , że warto posłuchać wypowiedzi tego kapłana w kwestii teologicznej, biblijnej w tym filmiku, natomiast kapłan ten należy do Bractwa św Piusa X, czyli do lefebrystów, którzy nie mają jedności z Kościołem, czyli są poza Kościołem, bowiem nie uznają nauczania Soboru Watykańskiego II, więcej można doczytać tu: https://pl.wikipedia.org/wiki/Bractwo_K ... go_Piusa_X. A więc samego kanały na YT i innych wypowiedzi tego kapłana nie polecam słuchać)
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Zebra
Posty: 353
Rejestracja: 21 maja 2021, 10:35
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 129
Podziękowano: 176
Płeć:

Nieprzeczytany post

I kto ma teraz rację :-?

Teraz to się zestresowałam. Tyle czasu już go oglądam i jak by się teraz okazało, że to wszystko było złe....
Kto zebrę wolno wypuszcza?
Kto osła dzikiego rozwiąże?
Za dom mu dałem pustkowie,
legowiskiem zaś jego słona ziemia.
Śmieje się z miejskiego zgiełku,
słów poganiacza nie słyszy,
w górach szuka pokarmu,
goni za wszelką zielenią.

Hi 39, 5-8
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6855
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3202
Podziękowano: 3447
Płeć:

Nieprzeczytany post

Zebra pisze: 26 maja 2021, 17:13 I kto ma teraz rację :-?

Teraz to się zestresowałam. Tyle czasu już go oglądam i jak by się teraz okazało, że to wszystko było złe....
Zebro. Na pewno nie wszystko. Są pewne sformułowania czy wypowiedzi O Szustaka które budzą wątpliwości. Ale po to mamy biskupów a On sam ma przeora i prowincjała żeby nad nim czuwali. Wiec poczekajmy aż się wyjaśni.
Poza tym jeśli pobudzał Cię swoimi filmami do dobrego to przecież nie można tego przekreślić i powiedzieć że było to złe.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6855
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3202
Podziękowano: 3447
Płeć:

Nieprzeczytany post

Kolejny filmik w temacie

mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
esperanza
Posty: 1402
Rejestracja: 10 lut 2021, 19:45
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 1212
Podziękowano: 1021
Płeć:

Nieprzeczytany post

Już od dłuższego czasu zauważam pewną fascynującą rzecz. Otóż niby mówimy tym samym językiem, człowiek może się dwoić i troić żeby się dobrze wyrazić, a każdy i tak rozumie po swojemu i z najprostszych zdań może polecieć lawina. Mi się ten wywiad osobiście podoba. Czy wypowiedź O. Szustaka była idealna? No nie i zadna nie będzie, ale rozumiem o co mu chodziło.
Mówisz @Magnolia , że dla Ciebie powrót to kościoła to powrót do sakramentów i to powinna być dla wierzących oczywistość, więc czemu kapłani mieliby się głowić jak namawiać ludzi do powrotu? Prawdą jest niestety, że Kościół jest pełen ludzi którzy nie wiedzą w co wierzą. Wiem z własnego doświadczenia i z choćby z obserwacji mojego otoczenia. Ciężko mi się więc nie zgodzić z zawodem, który O. Szustak uzewnętrznił odnośnie dzisiejszych priorytetów władz kościelnych.
"Wystarczy ci mojej łaski. Moc, bowiem w słabości się doskonali”. (2Kor 12, 9).
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6855
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3202
Podziękowano: 3447
Płeć:

Nieprzeczytany post

Wiesz.. w całym tym oburzeniu Szustak nie powiedział co jest w tej wypowiedzi biskupów nagannego wg niego , a co jest ważniejszym wyzwaniem duszpasterskim...
Więc tak jak piszesz, można się jedynie domyślać co Szustak miał dokładnie na myśli, bo najlepiej się nie wyraził...

Ale powiedzcie sami, co jest głównym zadaniem kapłana? GŁosić Słowo Boże z ambony, a ambony są w kościołach, trzeba też udzielać sakramentów, które też udziela się w kościołach, pomagać wiernym i służyć im, najczęściej dzieje się to blisko kościoła, dopiero w kolejnym kroku to są szpitale, poradnie, uczelnie, domy pomocy itd.
Głównym miejscem posługi kapłana jest kościół.
Dla mnie słyszącej te słowa biskupa nie ma w nich nic dziwnego, ani nie ma w nich drugiego dna. Ale ja nie znam środowiska tak dobrze jak kapłani między sobą. Więc jeśli jest oburzenie to i pewnie są powody.
Mimo wszystko to są domysły...
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Zablokowany