O. Adam Szustak

Życie Kościoła, dokumenty, encykliki, wydarzenia
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6997
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3253
Podziękowano: 3483
Płeć:

Nieprzeczytany post

Marek Piotrowski pisze: 03 cze 2021, 10:55 Zresztą, chyba tylko "wyznawcy" Szustaka mogą twierdzić inaczej.
Marku, Przypatrując się tej wymianie zdań uważa, że nie słuchasz adwersarza, nie dostrzegasz argumentów, a ten który zacytowałam jest poniżej poziomu dyskusji.

Dominik i ja również zauważyliśmy w Twojej wypowiedzi pomówienie, jakoby O. Szustak cynicznie wykorzystywał swoją pozycję i był conajmniej nietykalny przez własne władze zakonu. Zapytałam jakie masz na to dowody? Nie podałeś. Odpowiadasz wymijająco, żadnych argumentów i dowodów.
Czyli rzuciłeś pomówienie bezpodstawnie. Tak nie robi chrześcijanin- Nie ocenia, nie szykanuje, nie oczernia, a tym bardziej publicznie.

Nie trzeba być fanem Szustaka by stawać w obronie człowieka jeśli jest pomawiany.
O. Szustak , a podlinkowałam wyżej ta wypowiedź, przyznał ze w swojej wypowiedzi się zagalopował, użył języka którego nie powinien użyć i przeprosił za to.
Może sam doszedł do tego wniosku, może bracia mu pomogli, może przeor upomniał, nie wiemy, ale mimo wszystko jest to lodów na pokorę i refleksję co do swojego zachowania. Nie widzę więc powodu by nie szanować go jako osobę.
I chyba o to chodzi esperancie, mnie i Dominikowi.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Po pierwsze - to Ty nie czytasz adwersarzy, bowiem sprawę dyscyplinowania/nie dyscyplinowania już wyjaśniałem. I prosiłem o to, byś napisała, gdzie tu rzekome "pomówienie".

Po drugie, jesli idzie o cyniczne wykorzystywanie przez o Szustaka swojej popularności, to niby jaki chcesz dowód? Podpisane oświadczenie blogera, czy jak?
To jest ocena sytuacji, i myslę, że oczywista dla obiektywnego obserwatora.

W tej sytuacji szafowanie słowami w rodzaju "pomówienie" jest zwykłą demagogią.

Kończę tę dyskusję, bo tracicie z oczu clou zagadnienia. Bądźcie sobie po stronie "obrony przez pomówieniami" (czytaj: obrony przed krytyką) youtubowego idola, a ja nie przestanę krytykować ani bezczelności (przejrzyj film, który poleciłem esperanza), fantazjowania na temat Ewangelii, "fajnokatolictwa", wulgarności i lżenia biskupów (nie tylko bp. Gądeckiego), stawiania się przez zakonnika w pozycji, w jakiej stawiać się nie ma prawa, opowiadania głupot na temat historii chrześcijaństwa itd.

I jeszcze jedno - nie udawajmy, że Szustak udzielił skandalicznego wywiadu, potem przeprosił i jest OK.
Nie jest. Po pierwsze, przeprosiny były rachityczne (na zasadzie "zagalopowałem się"). Po drugie i ważniejsze, problem nie leży w tym jednym wywiadzie.
Ostatnio zmieniony 03 cze 2021, 13:07 przez Marek Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
esperanza
Posty: 1451
Rejestracja: 10 lut 2021, 19:45
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 1226
Podziękowano: 1035
Płeć:

Nieprzeczytany post

esperanza pisze: 03 cze 2021, 12:14 (ciach)

(ciach)


Oba filmy wycięłam, ponieważ ta osoba nie jest osoba konsekrowaną i biskup częstochowski ostrzega przed słuchaniem tego kanału:
https://deon.pl/kosciol/s-bruna-od-mary ... na,1292876
Starajmy się dbać o dobre źródła i osoby wiarygodne w wierze katolickiej. Magnolia
Szkoda, wiem że nie jest osobą konsekrowaną co nie znaczy ze jej opinia się nie liczy. Można byłoby wrzucić ten film z opisem, że jest taki stan rzeczy. Po za tym biskup nie ostrzega przed słuchaniem, a odcina się od publikowanych filmów. Z resztą kwestia jej konsekracji/ niekonsekracji jest bardziej złożona. - ona sama wyjaśnia to w filmie. Istnieje w kościele miejsce dla pustelników niekonsekrowanych. W każdym razie rozumiem Twoją decyzję.
"Wystarczy ci mojej łaski. Moc, bowiem w słabości się doskonali”. (2Kor 12, 9).
Awatar użytkownika
esperanza
Posty: 1451
Rejestracja: 10 lut 2021, 19:45
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 1226
Podziękowano: 1035
Płeć:

Nieprzeczytany post

@Marek Piotrowski Mam problem z Twoimi wypowiedziami. Z jednej strony jesteś elokwentny i używasz takich poważnych słów jak "rachityczne" co może sugerować że masz coś ciekawego do powiedzenia, z drugiej strony wieje od Ciebie pogardą i najzwyczajniej w świecie brakiem miłości.
Magnolia ma rację, nie ważne o kogo chodzi ani nie trzeba być fanem zeby bronić dobrego imienia, do którego ten człowiek ma prawo. Niestety nie masz lub też nie chcesz podać argumentów, które potwierdzają to co mówisz, więc dobrze jest że zdecydowałeś się zakończyć dyskusję.
"Wystarczy ci mojej łaski. Moc, bowiem w słabości się doskonali”. (2Kor 12, 9).
Awatar użytkownika
abi
Posty: 1104
Rejestracja: 02 lut 2021, 15:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 254
Podziękowano: 579

Nieprzeczytany post

a mogę obstawiać zakłady kiedy odejdzie z zakonu? czy nie godzi sie :-\
nie spodziewajcie sie po mnie ani wiedzy, ani mądrości
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6997
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3253
Podziękowano: 3483
Płeć:

Nieprzeczytany post

abi pisze: 03 cze 2021, 14:22 a mogę obstawiać zakłady kiedy odejdzie z zakonu? czy nie godzi sie :-\
Nie godzi się. Mamy obowiązek modlić się o jego nawrócenie i o potrzebne łaski, aby pozostał wierny nauce katolickiej i Kościołowi .
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
drJanek
Posty: 5
Rejestracja: 08 mar 2021, 12:17
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 10
Podziękowano: 1
Płeć:

Nieprzeczytany post

Niestety przyznaję rację argumentom Marka, obserwuję i słucham, raczej słuchałem o. Szustaka od kilku lat (pięć, sześć) i pomimo wielu wartościowych i ciekawych wypowiedzi, rekolekcji (trochę tego odsłuchałem) niestety jego poziom jest coraz niższy. Coraz więcej w jego wypowiedziach dziwnych tekstów, ataków na Kościół etc.
Gdy zobaczyłem jak gra w gry komputerowe online robiąc z tego streaming, generalnie przestałem się Nim interesować. Zresztą nie ukrywam, że irytuje mnie jego coraz większy manieryzm i zblazowanie, jak również opowieści dziwnej treści. Myślę, że jeszcze trochę w tym kierunku i będzie robił więcej złego niż dobrego... I tak wiele jego wypowiedzi i zachowań uważam za destruktywne dla młodych, nieuformowanych duchowo ludzi.
Ostatnią rzecz z której skorzystałem to ... wyjazd na Islandię jakieś dwa lata temu :). Oglądałem serię "podróżniczych" filmików o.Szustaka, zastanawiając się gdzie tu jest ewangelizacja czy sens jego powołania.

Polecam ciekawe resume na Apologeticum TV:
https://www.youtube.com/watch?v=bD9ytdILVMU
Ostatnio zmieniony 07 cze 2021, 0:06 przez drJanek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
esperanza
Posty: 1451
Rejestracja: 10 lut 2021, 19:45
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 1226
Podziękowano: 1035
Płeć:

Nieprzeczytany post

Ej, żeby nie było. Mnie też w filmach O. Szustaka i w nim samym kłuje parę rzeczy. Wcale nie jest tak, że jestem jego jakąś super fanką albo "wyznawcą" Szustaka jak to niektórzy próbowali zarzucić. Po prostu nie siedzę na forum i nie wylewam swoich zali bo denerwuje mnie wszechobecny hejt i to jeszcze na zasadzie "nie podoba mi się już", to do kosza albo "nie podoba mi się, że gra w gry" bo to od razu znaczy że gwiazdorzy,
ojojoj Szustak się stacza, ojojoj zakłada sektę, ojojoj ma przerośnięte ego, ojojoj jego poziom jest poniżej podłogi, ojojoj Szustak poleciał pierwszą klasą...
Nie kumam tego, serio, szczególnie że gość na prawdę robi robotę i tak szczerze guzik wam do tego bo wasze biadolenie nic nie wnosi prócz mega zamieszania, hejtu i ogólnego niesmaku. Kim jesteś zeby oceniać jego robotę? Skąd wiesz, że jakiś dzieciak przez oglądanie jego grania nie wróci do Pana Boga? Póki Kościół nam mówi, że O. Szustak jest kapłanem, jest zakonnikiem i ma prawo głosić to powinniśmy to uszanować. Ewentualne wątpliwości i obawy kieruj do odpowiednich władz, a nie wypisujesz co ci slina na język przyniesie jakby to coś miało zmienić.
Się znaleźli wielcy znawcy Bożych spraw i dróg.

(komentarz nie jest skierowany do konkretnej osoby, ale do wszystkich tzw. "oceniam bo mogę" )
"Wystarczy ci mojej łaski. Moc, bowiem w słabości się doskonali”. (2Kor 12, 9).
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Marna próba szantażu moralnego. Równie dobrze można spytać "a skąd wiesz, że jakiś dzieciak nie traci wiary przez lżenie biskupów przez Szustaka czy opowiadanie przez niego bajek na temat rzekomego przewodzenia przez świeckich w pierwszych latach Koscioła"?
Fałsz jest fałszem, z fałszem nalezy walczyć, a nie tolerować go dla (rzekomo) "sprawy".
Kim jestem żeby krytykować Szustaka? A kim jest Szustak, że rzekomo nie mam prawa go krytykować?
I kim jesteś Ty, by mi tego zabraniać?

Kapłan, więc nie należy go krytykować? Jakoś nie wspomniałaś o wulgarnej "krytyce" jaką zaprezentował o. Szustak biskupom.
I "nie zauważyłaś" hejtu Szustaka na wszystkich (z nielicznym wyjątkiem bp. Rysia i chyba jeszcze dwu) biskupów, choć krzyczysz, że Ci, którzy to krytykują, rzekomo "hejtują" Szustaka.
Ostatnio zmieniony 07 cze 2021, 1:31 przez Marek Piotrowski, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
esperanza
Posty: 1451
Rejestracja: 10 lut 2021, 19:45
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 1226
Podziękowano: 1035
Płeć:

Nieprzeczytany post

Marek Piotrowski pisze: 07 cze 2021, 1:15 Marna próba szantażu moralnego. Równie dobrze można spytać "a skąd wiesz, że jakiś dzieciak nie traci wiary przez lżenie biskupów przez Szustaka czy opowiadanie przez niego bajek na temat rzekomego przewodzenia przez świeckich w pierwszych latach Koscioła"?
No tego nie wiem, dlatego nie oceniam.
Marek Piotrowski pisze: 07 cze 2021, 1:15 Fałsz jest fałszem, z fałszem nalezy walczyć, a nie tolerować go dla (rzekomo) "sprawy".
Uważasz że to fałsz? To walcz, kto Ci tego broni? Pamiętaj, że tutaj nie ma ani Szustaka, ani nikogo decyzyjnego w jego sprawie. Póki co rzucasz słowa w eter. Po za tym mamy coś takiego jak upomnienie braterskie i wydaje mi się, że jako chrześcijanie tak powinniśmy postępować zamiast obgadywać kogoś nawet tak na prawdę go nie znając.
Marek Piotrowski pisze: 07 cze 2021, 1:15 Kim jestem żeby krytykować Szustaka? A kim jest Szustak, że rzekomo nie mam prawa go krytykować?
Masz prawo krytykować kogo chcesz, mi tu nie o prawo chodzi..
Marek Piotrowski pisze: 07 cze 2021, 1:15 I kim jesteś Ty, by mi tego zabraniać?
Ja nikomu niczego nie zabraniam. Powiedziałam tylko co sądzę na ten temat.


Marek Piotrowski pisze: 07 cze 2021, 1:15 Kapłan, więc nie należy go krytykować? Jakoś nie wspomniałaś o wulgarnej "krytyce" jaką zaprezentował o. Szustak biskupom.
I "nie zauważyłaś" hejtu Szustaka na wszystkich (z nielicznym wyjątkiem bp. Rysia i chyba jeszcze dwu) biskupów, choć krzyczysz, że Ci, którzy to krytykują, rzekomo "hejtują" Szustaka.
Zauważyłam i równie dobrze mój komentarz może się tyczyć samego Szustaka.
"Wystarczy ci mojej łaski. Moc, bowiem w słabości się doskonali”. (2Kor 12, 9).
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

esperanza pisze: 07 cze 2021, 1:51 No tego nie wiem, dlatego nie oceniam.
A tamto "wiesz" i oceniasz? ;)
Marek Piotrowski pisze: 07 cze 2021, 1:15 Fałsz jest fałszem, z fałszem nalezy walczyć, a nie tolerować go dla (rzekomo) "sprawy".
Uważasz że to fałsz? To walcz, kto Ci tego broni? Pamiętaj, że tutaj nie ma ani Szustaka, ani nikogo decyzyjnego w jego sprawie. Póki co rzucasz słowa w eter. Po za tym mamy coś takiego jak upomnienie braterskie i wydaje mi się, że jako chrześcijanie tak powinniśmy postępować zamiast obgadywać kogoś nawet tak na prawdę go nie znając.
  • Primo: walczę również tam. Ale zależy mi tajże o to, by ludzie na różnych forach nie przyjmowali bzdur które ktoś wygaduje na temat wiary (przeciw temu, co mówi prawdziwie, nie występuję).
  • Secundo: "upomnienie braterskie" o. Szustak otrzymał wielokrotnie. Nie ten etap.
  • Tertio: zasada "upomnienia braterskiego" nie obowiązuje wobec oficjalnego głosiciela, tylko w sytuacji, "Gdy brat twój zgrzeszy przeciw tobie"(Mt 18,15). W sytuacji gorszącego głosiciela procedura jest całkiem inna - pokazał ją praktycznie św.Paweł:
    "Gdy następnie Kefas przybył do Antiochii, OTWARCIE mu się sprzeciwiłem, bo na to zasłużył. Zanim jeszcze nadeszli niektórzy z otoczenia Jakuba, brał udział w posiłkach z tymi, którzy pochodzili z pogaństwa. Kiedy jednak oni się zjawili, począł się odsuwać i trzymać z dala, bojąc się tych, którzy pochodzili z obrzezania.
    To jego nieszczere postępowanie podjęli też inni pochodzenia żydowskiego, tak że wciągnięto w to udawanie nawet Barnabę.
    Gdy więc spostrzegłem, że nie idą słuszną drogą, zgodną z prawdą Ewangelii, powiedziałem Kefasowi WOBEC WSZYSTKICH: Jeżeli ty, choć jesteś Żydem, żyjesz według obyczajów przyjętych wśród pogan, a nie wśród Żydów, to jak możesz zmuszać pogan do przyjmowania zwyczajów żydowskich?"
    /Ga 2:11-14/
    Piszę o tym, bo "braterskie upomnienie" jest często wykorzystywane jako pałka, aby zdyskredytować zwracających uwagę na nieprawidłowości.
Marek Piotrowski pisze: 07 cze 2021, 1:15 Kapłan, więc nie należy go krytykować? Jakoś nie wspomniałaś o wulgarnej "krytyce" jaką zaprezentował o. Szustak biskupom.
I "nie zauważyłaś" hejtu Szustaka na wszystkich (z nielicznym wyjątkiem bp. Rysia i chyba jeszcze dwu) biskupów, choć krzyczysz, że Ci, którzy to krytykują, rzekomo "hejtują" Szustaka.
Zauważyłam i równie dobrze mój komentarz może się tyczyć samego Szustaka.
Jakoś dotąd nie zauwazyłem, by dotyczył ;)
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6997
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3253
Podziękowano: 3483
Płeć:

Nieprzeczytany post

No to Marku czekamy na pełną i merytoryczną wypowiedź w postaci filmiku na YT, wielu to robi obecnie...
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Magnolia pisze: 07 cze 2021, 19:45 No to Marku czekamy na pełną i merytoryczną wypowiedź w postaci filmiku na YT, wielu to robi obecnie...
I więcej nie trzeba.
Mam teraz co innego na biurku, a tych "wielu" robi to bardzo dobrze.
Ostatnio zmieniony 07 cze 2021, 20:03 przez Marek Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
esperanza
Posty: 1451
Rejestracja: 10 lut 2021, 19:45
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 1226
Podziękowano: 1035
Płeć:

Nieprzeczytany post

Marek Piotrowski pisze: 07 cze 2021, 19:33
esperanza pisze: 07 cze 2021, 1:51 No tego nie wiem, dlatego nie oceniam.
A tamto "wiesz" i oceniasz? ;)
Właśnie sęk w tym, że nie oceniam. Może być i tak i tak i tego nie wiem ja ani nie wiesz ty. Tak na prawdę czas pokaże, przez owoce poznamy.
[*]Primo: walczę również tam. Ale zależy mi tajże o to, by ludzie na różnych forach nie przyjmowali bzdur które ktoś wygaduje na temat wiary (przeciw temu, co mówi prawdziwie, nie występuję).
Jak dla mnie tym co piszesz występujesz przeciwko wszystkiemu co mówi bo nie wyodrębniasz tego co według Ciebie mówi źle i dlaczego. Piszesz tylko, że gada "głupotki" I na tym się kończy.

[*]Secundo: "upomnienie braterskie" o. Szustak otrzymał wielokrotnie. Nie ten etap.
[*]Tertio: zasada "upomnienia braterskiego" nie obowiązuje wobec oficjalnego głosiciela, tylko w sytuacji, "Gdy brat twój zgrzeszy przeciw tobie"(Mt 18,15).
Ten etap się kończy na doniesieniu do władz kościelnych. Albo się ufa Kościołowi albo się nie ufa. My możemy korzystać z upomnienia braterskiego, to co poniżej zaprezentowałeś to może byc właśnie kolejny etap na poziomie już władz Kościelnych. Nie bez powodu tak jest przecież. Ty uważasz, że masz wiedzę i głośno mówisz o tym co ci się wydaje że jest źle I oceniasz na prawo i lewo. Problem polega na tym, że takich samozwańczych "upominaczy" jest więcej i każdy gada coś innego wprowadzając zamęt.
W sytuacji gorszącego głosiciela procedura jest całkiem inna - pokazał ją praktycznie św.Paweł:
"Gdy następnie Kefas przybył do Antiochii, OTWARCIE mu się sprzeciwiłem, bo na to zasłużył. Zanim jeszcze nadeszli niektórzy z otoczenia Jakuba, brał udział w posiłkach z tymi, którzy pochodzili z pogaństwa. Kiedy jednak oni się zjawili, począł się odsuwać i trzymać z dala, bojąc się tych, którzy pochodzili z obrzezania.
To jego nieszczere postępowanie podjęli też inni pochodzenia żydowskiego, tak że wciągnięto w to udawanie nawet Barnabę.
Gdy więc spostrzegłem, że nie idą słuszną drogą, zgodną z prawdą Ewangelii, powiedziałem Kefasowi WOBEC WSZYSTKICH: Jeżeli ty, choć jesteś Żydem, żyjesz według obyczajów przyjętych wśród pogan, a nie wśród Żydów, to jak możesz zmuszać pogan do przyjmowania zwyczajów żydowskich?"
/Ga 2:11-14/
Piszę o tym, bo "braterskie upomnienie" jest często wykorzystywane jako pałka, aby zdyskredytować zwracających uwagę na nieprawidłowości.
Podałeś piękny przykład z pisma, przeczytaj jeszcze raz z moimi pogrubieniami.

"Gdy następnie Kefas przybył do Antiochii, otwarcie MU się sprzeciwiłem, bo na to zasłużył. Zanim jeszcze nadeszli niektórzy z otoczenia Jakuba, brał udział w posiłkach z tymi, którzy pochodzili z pogaństwa. Kiedy jednak oni się zjawili, począł się odsuwać i trzymać z dala, bojąc się tych, którzy pochodzili z obrzezania.
To jego nieszczere postępowanie podjęli też inni pochodzenia żydowskiego, tak że wciągnięto w to udawanie nawet Barnabę.
Gdy więc spostrzegłem, że nie idą słuszną drogą, zgodną z prawdą Ewangelii, POWIEDZIAŁEM KEFASOWI wobec wszystkich : Jeżeli ty, choć jesteś Żydem, żyjesz według obyczajów przyjętych wśród pogan, a nie wśród Żydów, to jak możesz zmuszać pogan do przyjmowania zwyczajów żydowskich?"
/Ga 2:11-14/

Jakoś dotąd nie zauwazyłem, by dotyczył ;)
Na spokojnie, może jeszcze zauważysz ;)
Ostatnio zmieniony 08 cze 2021, 0:53 przez esperanza, łącznie zmieniany 4 razy.
"Wystarczy ci mojej łaski. Moc, bowiem w słabości się doskonali”. (2Kor 12, 9).
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Szczerze mówiąc, nie bardzo jest na co odpowiadać. Może na to jedno:
Ten etap się kończy na doniesieniu do władz kościelnych.
Skąd takie mniemanie?

A, wracając z dyskusji nad moim paskudnym charakterem (prowadzonej pod hasłem "nie osądzaj" :)) ) do tematu - polecam artykuł na oficjalnej stronie polskiego Kościoła - dość dobrze pokazuje sytuację (choć ogranicza się jedynie do skomentowania wiadomego wywiadu) https://opoka.news/o-szustak-i-jego-faj ... B0LFT0-flM
Ostatnio zmieniony 08 cze 2021, 17:23 przez Marek Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6997
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3253
Podziękowano: 3483
Płeć:

Nieprzeczytany post

To bardzo dobry merytoryczny artykuł. Mimo wykazywania błędów prawie co rusz autor wykazuje jednak szacunek do wszystkich osób o których mówi

Marku wydaje mi się że znacznie więcej byśmy rozumieli z tego na co chcesz nam zwrócić uwagę gdybys pisał podobnym językiem i w podobnej formie. Po prostu to do mnie dociera - jasno wykazane błędy merytoryczne. Ja nie kupuje że powiesz Szustak mówi brednie, albo gada głupoty. Ja potrzebuje wykazania i merytorycznych wypowiedzi. I chyba nie tylko ja.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
esperanza
Posty: 1451
Rejestracja: 10 lut 2021, 19:45
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 1226
Podziękowano: 1035
Płeć:

Nieprzeczytany post

Marek Piotrowski pisze: 08 cze 2021, 17:14

A, wracając z dyskusji nad moim paskudnym charakterem (prowadzonej pod hasłem "nie osądzaj" :)) )
Hehe, Marku przecież Twój charakter nigdy nie był przedmiotem dyskusji.
do tematu - polecam artykuł na oficjalnej stronie polskiego Kościoła - dość dobrze pokazuje sytuację (choć ogranicza się jedynie do skomentowania wiadomego wywiadu) https://opoka.news/o-szustak-i-jego-faj ... B0LFT0-flM
I to jest bardzo dobry artykuł, przynajmniej wiadomo o co autorowi chodzi. Napisał konkretne obawy i super, można się nad tym teraz konkretnie zastanowić.
"Wystarczy ci mojej łaski. Moc, bowiem w słabości się doskonali”. (2Kor 12, 9).
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Magnolia pisze: 08 cze 2021, 20:30 To bardzo dobry merytoryczny artykuł. Mimo wykazywania błędów prawie co rusz autor wykazuje jednak szacunek do wszystkich osób o których mówi

Marku wydaje mi się że znacznie więcej byśmy rozumieli z tego na co chcesz nam zwrócić uwagę gdybys pisał podobnym językiem i w podobnej formie. Po prostu to do mnie dociera - jasno wykazane błędy merytoryczne. Ja nie kupuje że powiesz Szustak mówi brednie, albo gada głupoty. Ja potrzebuje wykazania i merytorycznych wypowiedzi. I chyba nie tylko ja.
Magnolio, zdaje się, ze się trochę przyzwyczailiście, że opracowuję każdy temat jaki wyniknie na forum.
Nie, nie i jeszcze raz nie. Temat jest opracowany w dziesiątkach już chyba publikacji, a ja naprawdę nie muszę nikomu udowadniać.
Ani tym bardziej wyręczać kogoś, komu się samemu nie chce poczytać, co już zostało napisane.

Jak wspomniałem, pracuję nad czymś innym. Nie rzuce tego, by odkrywać to, co zostało już odkryte o o.Szustaku.
Awatar użytkownika
abi
Posty: 1104
Rejestracja: 02 lut 2021, 15:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 254
Podziękowano: 579

Nieprzeczytany post

my sie przyzwyczailismy ze ty wiesz i nie musisz opracowywac :)
nie spodziewajcie sie po mnie ani wiedzy, ani mądrości
Awatar użytkownika
Zebra
Posty: 353
Rejestracja: 21 maja 2021, 10:35
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 129
Podziękowano: 176
Płeć:

Nieprzeczytany post

Marek Piotrowski pisze: 08 cze 2021, 17:14 Szczerze mówiąc, nie bardzo jest na co odpowiadać. Może na to jedno:
Ten etap się kończy na doniesieniu do władz kościelnych.
Skąd takie mniemanie?

A, wracając z dyskusji nad moim paskudnym charakterem (prowadzonej pod hasłem "nie osądzaj" :)) ) do tematu - polecam artykuł na oficjalnej stronie polskiego Kościoła - dość dobrze pokazuje sytuację (choć ogranicza się jedynie do skomentowania wiadomego wywiadu) https://opoka.news/o-szustak-i-jego-faj ... B0LFT0-flM
Przeczytałam ten wywiad faktycznie dobrze opracowany.
Przyznam, że zgadzam się w tym wywiadzie z poglądem na temat powszechnego zbawienia. To znaczy sam cytat i pragnienie Szustaka rozumiem, ale myślę, że słowa, że nie mamy pewności czy ktoś jest w piekle są raczej nie na miejscu.
To samo z homoseksualizmem. Jest to jeden z grzechów wołających o pomstę do nieba I chyba jednak z zestawieniem z grzechem cudzołóstwa (np. Seks poza małżeński) też nie jest zbyt dobre, bo jednak te grzechy mają różna wagę. A wyliczenie grzechów to w tym przypadku raczej zły przykład.

Ale nie zgadzam się odnośnie sakramentaliów z tym opisem z Opoki. To znaczy akurat tu myślę, że Szustak dobrze tłumaczy kwestie. Sakramentalia "działają" mocą wiary a nie samych w sobie. Choć przyznam, że chciałam zrobić o tym osobny temat bo mam pytania do tego tematu.

Może jednak Szustak miał rację, żeby nie udzielać wywiadów.
Tak czy siak, ja będę dalej to oglądać ale z pewnym dystansem. To znaczy jak coś mi nie podpasuje to będę szukać w innych źródłach.
Ostatnio zmieniony 08 cze 2021, 22:43 przez Zebra, łącznie zmieniany 1 raz.
Kto zebrę wolno wypuszcza?
Kto osła dzikiego rozwiąże?
Za dom mu dałem pustkowie,
legowiskiem zaś jego słona ziemia.
Śmieje się z miejskiego zgiełku,
słów poganiacza nie słyszy,
w górach szuka pokarmu,
goni za wszelką zielenią.

Hi 39, 5-8
ODPOWIEDZ