O. Adam Szustak

Życie Kościoła, dokumenty, encykliki, wydarzenia
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 1971
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 582
Podziękowano: 1548
Płeć:

Nieprzeczytany post

Pewnie składa się na to kilka czynników.
Jednym z nich będzie odpowiednie podejście do widza. Odpowiednie podejście marketingowe, mowa ciała itp ma na to wpływ, niezależnie czy to robi świadomie czy też nie.
Tematy które porusza, potrafi w prosty sposób wytłumaczyć, są one ciekawe.

Takie metody można wykorzystać to wciskania ludziom jakieś herezji, ale czy o. Szustak to robi?
Nie bój się, robaczku Jakubie,
nieboraku Izraelu!

Izajasza 41, 14

Przekaż mi 1% podatkuKLIK
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6845
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3196
Podziękowano: 3442
Płeć:

Nieprzeczytany post

O.Szustak potrafi wyzwalać z ludzi dobro i wszędzie widzi dobro. Mnie to ujmuje.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Mar
Posty: 175
Rejestracja: 02 lut 2022, 10:53
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 66
Podziękowano: 27
Płeć:

Nieprzeczytany post

Nie wiem czy to dobrze, że wszędzie widzi dobro bo nie wszędzie ono jest.
Mnie irytuje jego styl. Chłop ma zdaje się 40-parę lat a sposób bycia i wypowiedzi na poziomie nastolatka.
Jednak o wiele bardziej irytują mnie jego poglady w sprwach religijnych i politycznych.
Jeśli twierdzi, że wszyscy zostaną zbawieni łącznie z ateistami to znaczy hulaj duszo, piekła nie ma.
Mar
Posty: 175
Rejestracja: 02 lut 2022, 10:53
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 66
Podziękowano: 27
Płeć:

Nieprzeczytany post

Dominik pisze: 02 lut 2022, 14:38 Pewnie składa się na to kilka czynników.
Jednym z nich będzie odpowiednie podejście do widza. Odpowiednie podejście marketingowe, mowa ciała itp ma na to wpływ, niezależnie czy to robi świadomie czy też nie.
Tematy które porusza, potrafi w prosty sposób wytłumaczyć, są one ciekawe.

Takie metody można wykorzystać to wciskania ludziom jakieś herezji, ale czy o. Szustak to robi?
Właśnie robi to. Jeśli uważa, że wszyscy bez wyjątku zostaną zbawieni to nie jest to herezja?
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6845
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3196
Podziękowano: 3442
Płeć:

Nieprzeczytany post

@Mar zacytuj konkretną wypowiedz O. Szustaka o zbawieniu wszystkich. Odniesiemy się do konkretnej wypowiedzi.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Mar
Posty: 175
Rejestracja: 02 lut 2022, 10:53
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 66
Podziękowano: 27
Płeć:

Nieprzeczytany post


W tym nagraniu padają słowa o tym, że jest absolutnie przekonany, że wszyscy dostąpią zbawienia.
Po śmierci każdy człowiek stanie przed Bogiem i wtedy Bóg zapyta go, czy chce trafić do nieba. Tylko w przypadku negatywnej odpowiedzi człowiek miałby pójść do piekła, czyli zostać na zawsze oddzielony od Boga. Tymczasem nie tak naucza Biblia i Kościół. Po śmierci człowiek nie może zmienić już swojego życiowego wyboru, a Sąd Boży dotyczy czynów dokonanych za życia. Czas na nawrócenie i podjęcie decyzji o przyjęciu zbawienia jest na ziemi, a nie dopiero po śmierci.
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6845
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3196
Podziękowano: 3442
Płeć:

Nieprzeczytany post

Mar pisze: 02 lut 2022, 19:03
W tym nagraniu padają słowa o tym, że jest absolutnie przekonany, że wszyscy dostąpią zbawienia.
Po śmierci każdy człowiek stanie przed Bogiem i wtedy Bóg zapyta go, czy chce trafić do nieba. Tylko w przypadku negatywnej odpowiedzi człowiek miałby pójść do piekła, czyli zostać na zawsze oddzielony od Boga. Tymczasem nie tak naucza Biblia i Kościół. Po śmierci człowiek nie może zmienić już swojego życiowego wyboru, a Sąd Boży dotyczy czynów dokonanych za życia. Czas na nawrócenie i podjęcie decyzji o przyjęciu zbawienia jest na ziemi, a nie dopiero po śmierci.
Dziękuję Mar za odnalezienie tego odcinka.
Będę jednak prostować to co napisałeś o wypowiedzi O. Adama. Bowiem rozpoczął swoją wypowiedź od zacytowania św Hieronima, że nie ma zbawienia poza Kościołem, z czym się zgodził. Następnie O. Adam sięgnął do oficjalnego dokumentu Kościoła, jakim jest Konstytucja dogmatyczna o Kościele Lumen Gentium rozdział 2 cały, streścił go.
http://ptm.rel.pl/czytelnia/dokumenty/d ... ntium.html
Czyli przedstawił Naukę Kościoła. a dopiero na koniec wyjawił swoją prywatną opinię, przekonanie jak to może wyglądać na sądzie.

Z tym co napisałeś a ja podkreśliłam się zgadzam, oczywiście, mówi o tym Katechizm:
KKK 679 pisze o osądzeniu samego siebie, ale w tym życiu:

Chrystus jest Panem życia wiecznego. Do Niego jako do Odkupiciela świata należy pełne prawo ostatecznego osądzenia czynów i serc ludzi. "Nabył" On to prawo przez swój Krzyż. W taki sposób Ojciec "cały sąd przekazał Synowi" (J 5, 22) (Por. J 5, 27; Mt 25, 31; Dz 10, 42; 17, 31; 2 Tm 4, 1. Syn jednak nie przyszedł, by sądzić, ale by zbawić (Por. J 3, 17. i dać życie, które jest w Nim (Por. J 5, 26). Przez odrzucenie łaski w tym życiu każdy osądza już samego siebie (Por. J 3, 18; 12, 48). otrzymuje według swoich uczynków (Por. 1 Kor 3, 12-15. i może nawet potępić się na wieczność, odrzucając Ducha miłości (Por. Mt 12, 32; Hbr 6, 4-6; 10, 26-31).


Zacytowana wypowiedź O. Szustaka nie nosi dla mnie znamion głoszenia herezji. Ale już wyjaśnię dlaczego: O. Adam doskonale zna Naukę Kościoła, drugą część wypowiedzi zaznacza że to jest jego prywatne zdanie z czym się można nie zgadzać - czyli jest to jego opinia. Nie namawia do wierzenia w nią ani nie twierdzi że to jest prawda, On ma takie wyobrażenie i tyle.

Można dyskutować, oczywiście, czy kapłan katolicki powinien mieć inne wyobrażenia niż mówi Pismo św i Katechizm?
Można oczywiście się z nim nie zgadzać, wykazać błąd w myśleniu i pokazać właściwe cytaty z Biblii i dokumentów Kościoła.
Ale wydaje mi się że nie można człowieka przekreślać i wszystkiego co robi dobrego, bo powiedział coś niepoprawnie.

Głoszeniem herezji nazywam kogoś kto absolutnie mówi nieprawdę i nazywa ją prawdą.
Ale w moim odczuciu to nie jest ten przypadek i nie ta wypowiedź.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
rudy102
Posty: 54
Rejestracja: 21 lut 2021, 10:55
Wyznanie: agnostycyzm
Podziękował/a: 5
Podziękowano: 4

Nieprzeczytany post

Dobrze że poruszyliście ten temat. Ja nie jestem teologiem słabo znam się na nauczaniu Biblii.
Mogę założyć, jak wydaje mi się słusznie że nawet prywatne wyobrażenia księdza są zgodne z tym co nauczał Jezus, bo przecież ksiądz nie może powiedzieć czegoś niezgodnego z nauką Jezusa.
Jeśli będę sympatykiem o. Szustaka, to zacznę bardziej jemu wierzyć, jego wyobrażeniom niż nauce KK.

Jaką mam pewność, że w innych kwestiach o. Szustak nie mówi swoich wyobrażeń, nie zaznaczając że nie są one zgodne z nauką Kościoła?
Ostatnio zmieniony 02 lut 2022, 20:17 przez rudy102, łącznie zmieniany 1 raz.
Mar
Posty: 175
Rejestracja: 02 lut 2022, 10:53
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 66
Podziękowano: 27
Płeć:

Nieprzeczytany post

Napisałaś że:
Można dyskutować, oczywiście, czy kapłan katolicki powinien mieć inne wyobrażenia niż mówi Pismo św i Katechizm?
Właśnie o to chodzi, że nie powinien.
Problem w tym, że Szostak tkwi w sprzeczności. Najpierw mówi o tym co mówi Kościół nt. zbawienia i zgadza się z tym a później wygłasza swoją teorię, która jest całkowicie sprzeczna z nauką Kościoła.
To w końcu co jest dla niego ważniejsze? To co głosi Kosciół czy to co on uważa?
Dlatego uważam, że Szostak wprowadza zamęt u ludzi wierzących.
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 1971
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 582
Podziękowano: 1548
Płeć:

Nieprzeczytany post

@Mar, czy tylko z tej jednej wypowiedzi przekreślasz o. Szustaka?
Gdyby głosił herezje to by go dominikanie wyrzucili z zakonu.
Nie bój się, robaczku Jakubie,
nieboraku Izraelu!

Izajasza 41, 14

Przekaż mi 1% podatkuKLIK
Mar
Posty: 175
Rejestracja: 02 lut 2022, 10:53
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 66
Podziękowano: 27
Płeć:

Nieprzeczytany post

Nie tylko po tej wypowiedzi, chociaż dotyczy ona fundamentalnej sprawy dlatego juz tylko z tego powodu jest przekreślony.
Jednak takich kwiatków mozna znaleźć więcej.
https://opoka.org.pl/News/Polska/2021/o ... -katolikow
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6845
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3196
Podziękowano: 3442
Płeć:

Nieprzeczytany post

Hmm martwi mnie że kogoś przekreślasz Mar, bardziej po chrześcijańsku byłoby pomodlić się o nawrócenie O. Adama i prostować jego błędy skoro je widzisz. Pokazywać je innym i nauczać poprawnie ale jednocześnie modlić się o nawrócenie.
Przekreślanie człowieka nie jest katolickie. Bo Bóg nikogo nie przekreśla.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Mar
Posty: 175
Rejestracja: 02 lut 2022, 10:53
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 66
Podziękowano: 27
Płeć:

Nieprzeczytany post

Własciwie to on sam się przekreśla jako osoba duchowna. Bo jak to nazwać jeśli jako duchowny mówi o swoim wyobrażeniu ktore jest całkowicie sprzeczne z nauką Kościoła?
Magnolio, modlić się trzeba jak najbardziej, o to by przestał bładzić i mącić.
Ostatnio zmieniony 02 lut 2022, 22:01 przez Mar, łącznie zmieniany 1 raz.
Adam880

Nieprzeczytany post

Wiesz z Ojcem Szustakiem jest taki problem ,ze się stał trochę gwiazdą internetu youtuburem. Langusta to spora społecznośc i ma sporo obrońców :)
Ostatnio zmieniony 03 lut 2022, 9:15 przez Adam880, łącznie zmieniany 1 raz.
Mar
Posty: 175
Rejestracja: 02 lut 2022, 10:53
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 66
Podziękowano: 27
Płeć:

Nieprzeczytany post

Widzę, że mój post został usunięty bo komuś nie spodobał. Jeśli kogoś uraziłem, to przepraszam, nie chciałem. Ale jeśli został usunięty tylko z tego powodu, że zadałem niewygodne pytanie to nie rozumiem tego.
Spróbuję zadać je ponownie. Chciałbym, żeby ktoś ze zwolenników Szustaka odpowiedział mi na jedno zasadnicze pytanie. W co on tak na prawdę wierzy? W to co w sprawie zbawienia naucza Kościół czy we własną wizję powszechnego zbawienia całkowicie sprzeczną z nauką Kościoła?
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6845
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3196
Podziękowano: 3442
Płeć:

Nieprzeczytany post

Mar pisze: 03 lut 2022, 11:21 Widzę, że mój post został usunięty bo komuś nie spodobał. Jeśli kogoś uraziłem, to przepraszam, nie chciałem. Ale jeśli został usunięty tylko z tego powodu, że zadałem niewygodne pytanie to nie rozumiem tego.
Jako admin nie widzę żeby ktokolwiek usuwał tu posty. Więc może napisałeś ale nie doszło do publikacji.
Nie usuwamy niewygodnych pytań. Forum straciło by swój sens.
Magnolia
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6845
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3196
Podziękowano: 3442
Płeć:

Nieprzeczytany post

Mar pisze: 03 lut 2022, 11:21 Chciałbym, żeby ktoś ze zwolenników Szustaka odpowiedział mi na jedno zasadnicze pytanie. W co on tak na prawdę wierzy? W to co w sprawie zbawienia naucza Kościół czy we własną wizję powszechnego zbawienia całkowicie sprzeczną z nauką Kościoła?
W co wierzy O. Szustak?- to pytanie do O. Adama.

Mimo wszystko to tylko jeden kapłan, a wiarę wyznaje się we wspólnocie Kościoła. Więc zawsze ważniejsza jest Nauka Kościoła, ta oficjalna zawarta w Katechizmie KK.
Każdy jest odpowiedzialny za siebie, słuchać krytycznie trzeba także kapłanów, niestety.
Ale po to jest Katechizm, po to są media katolickie, po to są rozmowy na forum czy między sobą, że gdy mamy wątpliwość to powinniśmy dążyć do jej rozwiania.
Można również podejmować merytoryczną dyskusje publiczną, co niektórzy robią i wywołują O. Adama do odpowiedzi.

Mnie zawsze zastanawia co Ty zrobiłeś aby O. Szustakowi pomóc zrozumieć lepiej katolicką naukę o zbawieniu? Napisałeś do Niego list? umówiłeś się na spotkanie? Podjąłeś merytoryczną dyskusję?
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Mnie zawsze zastanawia co Ty zrobiłeś aby O. Szustakowi pomóc zrozumieć lepiej katolicką naukę o zbawieniu? Napisałeś do Niego list?
Napisałem do Niego pod Jego filmem - niestety, bez skutku.
Mar
Posty: 175
Rejestracja: 02 lut 2022, 10:53
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 66
Podziękowano: 27
Płeć:

Nieprzeczytany post

Dziwne. Znowu nie doszla moja odpowiedź. W taki razie próbuje ponownie.
O to chodzi, że tak na prawdę nikt nie wie w co wierzy ten kaznodzieja. Dlatego uważam, że robi zamęt w głowach tych, którzy go słuchają.
Chętnie do niego napiszę, chociaż za pewne wielu zaniepokojonych jego treściami już pisało. Dawid Mysior na swoim kanale zadawał mu publicznie pytania, zdaje się, ze także do niego pisał ale nie słyszałem odpowiedzi.
Ostatnio zmieniony 03 lut 2022, 12:04 przez Mar, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 1971
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 582
Podziękowano: 1548
Płeć:

Nieprzeczytany post

Czy zanim zniknie post, czy jest on wyświetlany na forum, po kliknięciu w przycisk "wyślij"?
Nie bój się, robaczku Jakubie,
nieboraku Izraelu!

Izajasza 41, 14

Przekaż mi 1% podatkuKLIK
ODPOWIEDZ