O. Adam Szustak

Życie Kościoła, dokumenty, encykliki, wydarzenia
Logan

Nieprzeczytany post

Wydaje mi się, że o. Szustak nie rozumie w czym tkwi problem, który polega na tym, że postępująca laicyzacja i sekularyzacja sprawia, że ludzie dostrzegają błędnie zbędność lub nawet szkodliwość istnienia Kościoła. Etapem końcowym tych przemian jest sprowadzenie Kościoła do roli instytucji pozarządowej, która nie powinna mieć żadnych związków z państwem ani tym bardziej być finansowana, część chce nawet jego opodatkowania. Dotyczy to również domeny publicznej, a to przede wszystkim szkolna edukacja. Jednym z plusów tego postępu jest odchodzenie z Kościoła tych, którzy moralnie sami się z niego skreślają. Społeczeństwo nie chce Kościoła i to jest problem i dylemat dla ludzi Kościoła. O. Szustak tego nie widzi?

Co do kontrowersyjnych wypowiedzi to przede wszystkim dezynwoltura i nonszalancja o. Adama sprawia, że zyskuje przeciwników posługi. Podczas Strajku Kobiet nazywając Kościół ladacznicą i ten tłum, który niczego nie rozumie uzasadniał "gniewem Boga". Tą wypowiedzią wyprowadził cios w jedność Kościoła, obniżając morale tych, którzy podczas szturmu antykościoła stanęli w jego obronie.

To co może zgubić O. Adama to dolewanie oliwy do ognia tam gdzie potrzebna modlitwa, a nie czcza gadanina. Co do przeprosin O. Adama to niestety wniosków nie wyciągnął, mam nadzieję, że wnioski wyciągnie z komentarzy, które dźwięcznie wołają aby skupił się na Bogu, nie na grzechach Kościoła.

Co do posługi ogólnej to owoce są spore i po nich oceniam go bardzo pozytywnie, w wypowiedziach niekiedy mało precyzji, stawia tezę, żeby po chwili z niej się wycofywać, czasami nie wiem nawet o czym mówi, trend podejmowania walki z biskupstwem niebezpieczny dla cnoty jaką jest pokora.
Ostatnio zmieniony 12 cze 2021, 7:41 przez Logan, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
esperanza
Posty: 1400
Rejestracja: 10 lut 2021, 19:45
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 1211
Podziękowano: 1020
Płeć:

Nieprzeczytany post

Dzięki @Logan za ten komentarz.
Mozna by powiedzieć, że O. Szustak stąpa po cienkiej linii, ale póki co jeszcze się na niej utrzymuje... W każdym razie myślę, że jest autentyczny, czasami do bólu dlatego popełnia błędy, które głoszącym kapłanom według nas nie wypada popełniać. Natomiast właśnie między innym dzięki temu stał się osobą wiarygodną dla wielu ludzi, którzy z różnych powodów czuli się odrzuceni przez Kościół. Jak dla mnie on właśnie może być lekarstwem na sekularyzację. Owszem wypowiada się często w negatywnym tonie o sprawach Kościoła, ale jednocześnie sam wciąż pozostaje jego częścią, a wszystkich słuchających nieustannie do nań zaprasza , co krok udowadniając dlaczego Kościół jest ważny i potrzebny mimo jego niedoskonałości.
Fakt, że nie jest to sposób głoszenia do jakiego przez lata się przyzwyczailiśmy, fakt że nie jest dla wszystkich (chociaż czasami warto wracać do podstaw).
Ja mam tylko nadzieję, że O. Adam nie spadnie z tej "linii" i tu widzę największą potrzebę modlitwy.
Ostatnio zmieniony 12 cze 2021, 11:14 przez esperanza, łącznie zmieniany 1 raz.
"Wystarczy ci mojej łaski. Moc, bowiem w słabości się doskonali”. (2Kor 12, 9).
Awatar użytkownika
Zebra
Posty: 353
Rejestracja: 21 maja 2021, 10:35
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 129
Podziękowano: 176
Płeć:

Nieprzeczytany post

Co do kontrowersyjnych wypowiedzi to przede wszystkim dezynwoltura i nonszalancja o. Adama sprawia, że zyskuje przeciwników posługi. Podczas Strajku Kobiet nazywając Kościół ladacznicą i ten tłum, który niczego nie rozumie uzasadniał "gniewem Boga". Tą wypowiedzią wyprowadził cios w jedność Kościoła, obniżając morale tych, którzy podczas szturmu antykościoła stanęli w jego obronie
Tak mówił to prawda. W tamtym czasie jego słowa mi pomogły ale konkretnie te gdzie cytował fragmenty z Pisma (jeśli dobrze pamiętam).
Ciężko się na ten temat wypowiedzieć. Na pewno Panu Bogu nie podobają się wszystkie grzechy kapłanów zaczynając od żądzy pieniądze, bogactwa kończąc na aferach pedofilskich. I też pewnie możliwie jest aby Bóg działał przez osoby chociażby niewierzące, które problem widzą i nie boją się o nim mówić.

Ale nie wiem czy w aspekcie aborcji to było takie dobre... Część z osób protestujący tak naprawdę krzyczała na Kościół bo co? Bo nie chcieli słyszeć o przykazaniu nie zabijaj? Bo jak już była okazja to się "zemszczę" i pomaluje farbą Kościół? Nie wiem czy w tych ludziach Bóg działał aby pokazać swój sprzeciw na temat chociażby tych grzechów Kościoła.
Myślę, że nie da się odpowiedź jednoznacznie.
Ostatnio zmieniony 12 cze 2021, 15:19 przez Zebra, łącznie zmieniany 1 raz.
Kto zebrę wolno wypuszcza?
Kto osła dzikiego rozwiąże?
Za dom mu dałem pustkowie,
legowiskiem zaś jego słona ziemia.
Śmieje się z miejskiego zgiełku,
słów poganiacza nie słyszy,
w górach szuka pokarmu,
goni za wszelką zielenią.

Hi 39, 5-8
Logan

Nieprzeczytany post

Wyjaśnienie o. Adama jest nietrafione więc się nie obroni bo jak wskazałaś dotyczyło tego, że Kościół poparł orzeczenie antyaborcyjne, nie zaś grzechów hierarchii, a więc była to próba prześladowania Kościoła za jego nauczanie.

Nie ma co się jednak fiksować na kwestiach negatywnych, o Adam jako kaznodzieja osiągnął niebywały sukces ewangelizacyjny, jego kanał liczy 770 tysięcy subskrypcji. W serwisie Patronie uzyskuje kilkadziesiąt tysięcy złotych wsparcia miesięcznie od darczyńców. Jego książki sprzedają się świetnie. Gdy na OLX wystawiłem około 80 publikacji religijnych najwięcej zapytań było o książki o. Szustaka a miałem ich tylko 5. Jeślibym spotkał o Adama to doradziłbym więcej precyzji w wypowiedziach, konfrontacji swoich przemyśleń z teologią i nauczaniem KK, zaprzestać rozmywania prawd wiary przez bylejakość wypowiedzi a przez co otrzymał już łatkę modernisty. Lepiej mniej, ale zdrowiej i z sensem.

Trzeba pamiętać, że aby Kościół stał się lepszy, my musimy stać się lepsi, uświęcać się każdego dnia. Pandemia była próbą dla Kościoła i całych społeczeństw. Mam nadzieję, że jak najwięcej ludzi wyciągnie słuszne wnioski i poprawi swoje postępowanie moralne.

A to komentarze pod przeprosinami O. Adama pod którymi się podpisuję:
Obrazek
Obrazek
Ostatnio zmieniony 12 cze 2021, 17:18 przez Logan, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
abi
Posty: 1104
Rejestracja: 02 lut 2021, 15:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 254
Podziękowano: 579

Nieprzeczytany post

Dobrotliwy, fajny ojciec Szustak, miłosierny, a tutaj tak surowo oceniający i życzący śmierci zwierzęcej wręcz. Niech to zdechnie. Hm... Wielka miłość i miłosierdzie, zaiste.

https://m.niedziela.pl/artykul/69477/Sk ... ednosci-to
nie spodziewajcie sie po mnie ani wiedzy, ani mądrości
Awatar użytkownika
Zebra
Posty: 353
Rejestracja: 21 maja 2021, 10:35
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 129
Podziękowano: 176
Płeć:

Nieprzeczytany post

Przeczytałam cały ten list. Przyznam, że mogłabym się pod nim podpisać.
Niestety ale ten wywiad zupełnie nie wyszedł i stał się kulą u nogi. A ja tak naprawdę co raz gorzej patrzę na Szustaka i jego nauka powoli do mnie nie trafia, bo boję się, że mówi jakieś bzdury.
Kto zebrę wolno wypuszcza?
Kto osła dzikiego rozwiąże?
Za dom mu dałem pustkowie,
legowiskiem zaś jego słona ziemia.
Śmieje się z miejskiego zgiełku,
słów poganiacza nie słyszy,
w górach szuka pokarmu,
goni za wszelką zielenią.

Hi 39, 5-8
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6848
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3197
Podziękowano: 3444
Płeć:

Nieprzeczytany post

Nie wiem czy zauważyliście nową serię O. Szustaka OPIUM:


Można posłuchać, bo nie ma tam nic takiego, są tylko opinie dominikanina na to jak powinno być w Kościele. Jakie On widzi rozwiązania niektórych szkodliwych, obecnych rozwiązań.

Np bardziej widziałby Kościół instytucjonalny działający na kształt wspólnoty braci zakonnych, niż na zasadzie władzy biskupiej, jak jest obecnie.
Niewątpliwie tak jak działają jezuici czy dominikanie, to jest dobry przykład i wzór, ale czy da się to przełożyć na diecezje ... i nie jakim sposobem?
Porozmawiajmy... co myślicie?
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6848
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3197
Podziękowano: 3444
Płeć:

Nieprzeczytany post

Kolejny odcinek i kolejne pomysły jak powinno być:

mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Zebra
Posty: 353
Rejestracja: 21 maja 2021, 10:35
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 129
Podziękowano: 176
Płeć:

Nieprzeczytany post

Ja narazie odpuściłam oglądanie Szustaka.
Może zerkne na vlogi jak będą lub na komentarz do ewangeli
Ostatnio zmieniony 10 lip 2021, 9:25 przez Zebra, łącznie zmieniany 1 raz.
Kto zebrę wolno wypuszcza?
Kto osła dzikiego rozwiąże?
Za dom mu dałem pustkowie,
legowiskiem zaś jego słona ziemia.
Śmieje się z miejskiego zgiełku,
słów poganiacza nie słyszy,
w górach szuka pokarmu,
goni za wszelką zielenią.

Hi 39, 5-8
Awatar użytkownika
esperanza
Posty: 1400
Rejestracja: 10 lut 2021, 19:45
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 1211
Podziękowano: 1020
Płeć:

Nieprzeczytany post

Dzisiaj obejrzałam te odcinki i mnie chwytają za serce. Trudno się niezgodzic w wielu kwestiach, to są sprawy które zastanawiają mnie od początku mojego świadomego powrotu do kościoła. Na pewno może być lepiej i na pewno trzeba trzeba tym rozmawiać żeby się coś zmieniło.
"Wystarczy ci mojej łaski. Moc, bowiem w słabości się doskonali”. (2Kor 12, 9).
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6848
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3197
Podziękowano: 3444
Płeć:

Nieprzeczytany post



Na Deonie czytamy: https://deon.pl/kosciol/adam-szustak-op ... vU6ySvL5EY
"Uważam to za całkowitą herezję. To są ludzie, którzy już dawno nie są w Kościele. Którzy wyszli poza Kościół. Nawet jak wydaje im się, że są w Kościele, to od dawna w nim nie są. Zrobili sobie swój własny Kościół" - mówi Adam Szustak OP.

Dominikanin postanowił skomentować decyzję papieża Franciszka dotyczącą ograniczenia sprawowania liturgii przedsoborowej.

Zdaniem kaznodziei, tradycjonaliści dzielą się na trzy grupy. Pierwszą, która trwa w Kościele, respektuje jego zasady i nową liturgię, jednak przyzwyczajona jest to tradycyjnej, starej jej formy. Druga, która ma w sobie bardzo wiele sprzeciwu, wobec tego, co wydarzyło się na Soborze Watykańskim II. Ludzie ci zdaniem dominikanina z wyższością podchodzą do mszy posoborowej; trydencką traktują jako lepszą i są nieufni wobec reform posoborowych. Trzecia grupa, to wierni, którzy odrzucają wszystko to, co wydarzyło się po Soborze Watykańskim II i kwestionują władzę papieża.

- W tych trzech rodzajach tradycjonalistów, ten pierwszy jest absolutnie marginalny - przyznaje ojciec Szustak. - 90% księży tradycjonalistów, z którymi się spotykam, to jest ta druga lub trzecia kategoria. Ta druga i trzecia kategoria to nie jest kategoria kościelna. Ci ludzie nie są w Kościele - podsumował zakonnik.

Jednocześnie pozytywnie ocenił decyzję papieża Franciszka.

- To jest bardzo dobra decyzja, bo sprawia, że ci, którzy w Kościele już nie są, okaże się, że faktycznie w nim nie są. To będzie koniec udawania, że jesteśmy z Kościołem - argumentuje w swoim wideo dominikanin.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
esperanza
Posty: 1400
Rejestracja: 10 lut 2021, 19:45
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 1211
Podziękowano: 1020
Płeć:

Nieprzeczytany post

A ja wklejam film Mikołaja Kapusty jeszcze a propos wywiadu O. Szustaka. Myślę, że zrobił kawał dobrej roboty.

"Wystarczy ci mojej łaski. Moc, bowiem w słabości się doskonali”. (2Kor 12, 9).
Awatar użytkownika
abi
Posty: 1104
Rejestracja: 02 lut 2021, 15:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 254
Podziękowano: 579

Nieprzeczytany post

Można posłuchać, bo nie ma tam nic takiego, są tylko opinie dominikanina na to jak powinno być w Kościele.
ja bym chciala posluchac ten odcinek gdzie mowi jaki powinien byc szustak
nie spodziewajcie sie po mnie ani wiedzy, ani mądrości
Albertus
Posty: 430
Rejestracja: 13 mar 2021, 9:27
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 50
Podziękowano: 81
Płeć:

Nieprzeczytany post

Magnolia pisze: 05 sie 2021, 10:27

Na Deonie czytamy: https://deon.pl/kosciol/adam-szustak-op ... vU6ySvL5EY
"Uważam to za całkowitą herezję. To są ludzie, którzy już dawno nie są w Kościele. Którzy wyszli poza Kościół. Nawet jak wydaje im się, że są w Kościele, to od dawna w nim nie są. Zrobili sobie swój własny Kościół" - mówi Adam Szustak OP.

Dominikanin postanowił skomentować decyzję papieża Franciszka dotyczącą ograniczenia sprawowania liturgii przedsoborowej.

Zdaniem kaznodziei, tradycjonaliści dzielą się na trzy grupy. Pierwszą, która trwa w Kościele, respektuje jego zasady i nową liturgię, jednak przyzwyczajona jest to tradycyjnej, starej jej formy. Druga, która ma w sobie bardzo wiele sprzeciwu, wobec tego, co wydarzyło się na Soborze Watykańskim II. Ludzie ci zdaniem dominikanina z wyższością podchodzą do mszy posoborowej; trydencką traktują jako lepszą i są nieufni wobec reform posoborowych. Trzecia grupa, to wierni, którzy odrzucają wszystko to, co wydarzyło się po Soborze Watykańskim II i kwestionują władzę papieża.

- W tych trzech rodzajach tradycjonalistów, ten pierwszy jest absolutnie marginalny - przyznaje ojciec Szustak. - 90% księży tradycjonalistów, z którymi się spotykam, to jest ta druga lub trzecia kategoria. Ta druga i trzecia kategoria to nie jest kategoria kościelna. Ci ludzie nie są w Kościele - podsumował zakonnik.

Jednocześnie pozytywnie ocenił decyzję papieża Franciszka.

- To jest bardzo dobra decyzja, bo sprawia, że ci, którzy w Kościele już nie są, okaże się, że faktycznie w nim nie są. To będzie koniec udawania, że jesteśmy z Kościołem - argumentuje w swoim wideo dominikanin.
Oby tylko nie powstał swój własny kościół O. Szustakowy.
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6848
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3197
Podziękowano: 3444
Płeć:

Nieprzeczytany post

Albertus pisze: 07 sie 2021, 9:02
Oby tylko nie powstał swój własny kościół O. Szustakowy.
Jakoś się tego nie boję.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Albertus
Posty: 430
Rejestracja: 13 mar 2021, 9:27
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 50
Podziękowano: 81
Płeć:

Nieprzeczytany post

Magnolia pisze: 07 sie 2021, 9:17
Albertus pisze: 07 sie 2021, 9:02
Oby tylko nie powstał swój własny kościół O. Szustakowy.
Jakoś się tego nie boję.
Obyś się nie myliła
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6848
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3197
Podziękowano: 3444
Płeć:

Nieprzeczytany post

O. Szustak kocha papieża Franciszka, chociażby to świadczy dla Urzędu Piotrowego ma szacunek, ale przede wszystkim tyle razy ile się wypowiada o Kościele tyle razy jestem przekonana, że ma na myśli prawdziwe Dobro Kościoła.
Nie bazuję na kobiecej intuicji ale przede wszystkim na obserwacji wypowiedzi.
Choć przyznam się że ostatnio mało słucham O. Szustaka, więcej słucham kazań jego współbraci na soundcloud, co niedziela nowych kilkunastu (Dominikanie Służew)
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Luter też uważał, że miał na względzie "prawdziwe dobro Kościoła". I Kalwin też.
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6848
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3197
Podziękowano: 3444
Płeć:

Nieprzeczytany post

esperanza pisze: 06 sie 2021, 1:23 A ja wklejam film Mikołaja Kapusty jeszcze a propos wywiadu O. Szustaka. Myślę, że zrobił kawał dobrej roboty.

Faktycznie bardzo dobry materiał teologiczny, biblijny o tym czy wszyscy będziemy zbawieni. Polecam. :-bd
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Nie zgadzam się. O ile oczywiście pogląd, jakoby wszyscy byli zbawieni to herezja, to absolutnie Mikołaj nie ma racji co do sposobu sądu. Odbędzie się on właśnie tak: wybierzemy dokąd pójdziemy (czy raczej w jakim stanie: nieba czy piekła) będziemy na wieczność. Oczywiście nie da się tego oszukać - wybierzemy tak, jak się ukształtowaliśmy przez całe życie.
Mikołaj reprezentuje niestety od jakiegoś czasu tzw. fundamentalizm biblijny (kiepska nazwa, ale sie przyjęła) - negując wszystko, czego wprost nie ma w Biblii i zbliżając się do antyintelektualizmu protestanckiego.
Zresztą nietrafnie - dla Hipotezy Ostatecznego Wyboru istnieją w Biblii dość mocne przesłanki. A ona sama jako jedyna godzi harmonijnie miłość Boga z istnieniem piekła.
Co za ironia, że musze bronić o. Szustaka przez Mikołajem :)
Ostatnio zmieniony 10 sie 2021, 16:01 przez Marek Piotrowski, łącznie zmieniany 2 razy.
ODPOWIEDZ