Uroczystość Najświętszego Serca Jezusa

Życie Kościoła, dokumenty, encykliki, wydarzenia
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6833
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3192
Podziękowano: 3436
Płeć:

Nieprzeczytany post

Uroczystość Najświętszego Serca Jezusa obchodzi Kościół katolicki w piątek po oktawie Bożego Ciała – w tym roku będzie to 11 czerwca.
Uroczystość ta wyraża prawdę, którą zapisał św. Jan Apostoł: `Bóg jest miłością`.

Kult Serca Jezusa znany już od średniowiecza rozpowszechnił się w Kościele i został oficjalnie uznany pod wpływem objawień, jakie miała św. Małgorzata Maria Alacoque, XVII-wieczna mistyczka. Wymowa uroczystości odwołuje się do powszechnie czytelnej symboliki serca wyrażającej miłość.
Wszystkie teksty liturgiczne tej uroczystości zwracają uwagę przede wszystkim na Bożą miłość, której Serce Jezusa jest najpełnejszym symbolem. Już starożytni pisarze chrześcijańscy podkreślali, że z przebitego Serca Jezusa narodził się Kościół i sakramenty, zwłaszcza zaś Eucharystia – sakrament miłości.

Zaczątki kultu Serca Jezusowego widoczne są już w wiekach średnich, kiedy to niezależnie w różnych miejscach pojawia się nabożeństwo do Serca Jezusowego. Od XVII wieku kult Najświętszego Serca rozszerza się na cały Kościół. Przyczyniło się do tego szczególnie dwoje świętych: św. Małgorzata Maria Alacoque, oraz jej spowiednik, św. Jan Eudes. On właśnie jako pierwszy, za pozwoleniem biskupa Rennes, wprowadził w 1670 r. święto Serca Pana Jezusa, które było obchodzone odtąd we wszystkich domach jego kongregacji.
W dwa lata później otrzymał pozwolenie na odprawienie Mszy św. o Sercu Pana Jezusa. Nabożeństwo zaś do Serca Jezusa łączył ściśle z nabożeństwem do Serca Maryi. To on założył ku czci tych dwóch Serc osobną wspólnotę zakonną.

Główna jednak zasługa w rozpowszechnianiu się kultu Najświętszego Serca przypadła św. Małgorzacie Marii Alacoque (1647-1690) z klasztoru wizytek w Paray-le-Monial. Pan Jezus wielokrotnie objawiał świętej swoje Serce, a czcicielom Serca obiecywał liczne łaski. W piątek 10 czerwca 1675 r., po oktawie Bożego Ciała, miało miejsce ostatnie objawienie Jezusowego Serca świętej Małgorzacie Marii Alacoque. Jezus powiedział do niej: `Oto Serce, które tak bardzo umiłowało ludzi, że nie szczędziło niczego aż do zupełnego wyniszczenia się dla okazania im miłości, a w zamian za to doznaje od większości ludzi tylko gorzkiej niewdzięczności, wzgardy, nieuszanowania, lekceważenia, oziębłości i świętokradztw, jakie oddają mu w tym Sakramencie Miłości. Lecz najbardziej boli Mnie to, że w podobny sposób obchodzą się ze Mną serca służbie mojej szczególnie poświęcone. Dlatego żądam, aby pierwszy piątek po oktawie Bożego Ciała był odtąd poświęcony jako osobne święto ku czci Mojego Serca i na wynagrodzenie Mi przez komunię i inne praktyki pobożne zniewag, jakich doznaję. W zamian za to obiecuję ci, że Serce moje wyleje hojne łaski na tych wszystkich, którzy w ten sposób oddadzą Mu cześć lub przyczynią się do jej rozszerzenia`.

Do Stolicy Apostolskiej napływają liczne prośby o zatwierdzenie kultu i święta Serca Pana Jezusa, Rzym jednak długo się waha. Po dokładnych badaniach Stolica Apostolska uznaje wiarygodność objawień św. Małgorzaty Marii i zezwala na obchodzenie tego święta. Pierwszy zatwierdził je papież Klemens XIII w 1765 r. Na dzień uroczystości wyznaczono – zgodnie z żądaniem, które Jezus przedstawił św. Marii Małgorzacie – piątek po oktawie Bożego Ciała. Pius IX w. r. 1856 rozszerzył to święto na cały Kościół. On również 31 grudnia 1899 r. oddał Sercu Jezusowemu w opiekę cały Kościół i rodzaj ludzki. Papież Pius XI encykliką `Miserentissimus Redemptor` dodał do święta oktawę. Ogłosił także formularz mszalny i oficjum święta. Pius XII zaś opublikował w 1956 r. specjalną encyklikę `Haurietis aquas`, poświęconą czci Jezusowego Serca.

Wśród najpopularniejszych form kultu Serca Jezusa oprócz samej uroczystości jest odprawiane przez cały czerwiec nabożeństwo do Serca Jezusa, Litania do Serca Jezusowego a także akt zawierzenia Sercu Jezusa. Również liczne zakony i bractwa poświęcone są Sercu Jezusa. Najbardziej znane zgromadzenia to: sercanie, sercanki, Bracia Serca Jezusowego, siostry Sacre Coeur oraz urszulanki Serca Jezusa Konającego. Wśród bractw najliczniejsze jest Bractwo Straży Honorowej Najśw. Serca Pana Jezusa, powstałe dzięki inicjatywie zgromadzenia sióstr wizytek, do którego należała św. Małgorzata Maria Alacoque.

KAI
https://pl.aleteia.org/daily-prayer/pia ... rwca-2021/
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6833
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3192
Podziękowano: 3436
Płeć:

Nieprzeczytany post

W płonącym i zranionym Najświętszym Sercu widzimy, że Serce Boga jest wypełnione miłością do nas albo płonie miłością do nas - tak bardzo, że Chrystus był gotów cierpieć i umrzeć za nas w najbardziej przerażający sposób. Najświętsze Serce uczy nas, że prawdziwa miłość jest zawsze kosztowna, ale też życiodajna.

Jest o wiele więcej rzeczy, które można powiedzieć o oddaniu Najświętszemu Sercu, ale dziś chcę skupić się na 7 sposobach, dzięki którym możemy się Mu oddać.

1. Oddanie

Medytując nad Najświętszym Sercem Jezusa, zdajemy sobie sprawę z tego, jak głęboka jest miłość Boga do nas. Jezus na Krzyżu oddał się nam całkowicie, aby udowodnić swoją miłość do nas, i każdego dnia kontynuuje to w Świętej Ofierze Mszy. Gdy przymujemy Eucharystię, przymujemy Serce Chrystusa.

Tak, Jezus daje nam swoje serce za każdym razem, gdy przystępujemy do Komunii, a jedyną rozsądną rzeczą, jaką możemy zrobić, to oddanie Mu w zamian naszych serc. Jednym z pięknych sposobów, by to zrobić, jest poświęcenie nas Najświętszemu Sercu Jezusa. Kliknij tutaj, aby otrzymać modlitwę oddania.

2. Intronizacja

Ważnym aspektem oddania się Najświętszemu Sercu jest rozpoznawanie i podporządkowywanie się autorytetowi Jezusa Chrystusa w każdym aspekcie naszego życia. Jezus naprawdę jest królem - królem Kościoła, naszych rodzin i całego społeczeństwa. Tradycja intronizacji Najświętszego Serca jest doskonałym sposobem na wyrażenie panowania Chrystusa.

W tej uroczystości błogosławiony obraz Najświętszego Serca znajduje się w naszych domach, przypominając nam, że Jezus jest naszym królem i że powinniśmy kochać i służyć Mu całym swoim sercem. Oto modlitwy na ceremonię intronizacji.

3. Zadośćuczynienie

Imię Jezusa jest regularnie znieważane i nadużywane w mediach, literaturze i naszych codziennych rozmowach. Za każdym razem, gdy to się zdarza, Serce Chrystusa jest ponownie ranione przez odrzucenie Jego stworzeń. Jednym ze sposobów, w jaki możemy okazywać miłość do Najświętszego Serca, jest dokonywanie aktów zadośćuczynienia za wyzwiska, jakie kierowane są w stronę Jezusa.


4. Pierwsze piątki

Gdy nasz Pan objawił się św. Małgorzacie Marii i przekazał wiadomość ooddaniu Najświętszemu Sercu, prosił o uczestnictwo we mszy, przystępowanie do spowiedzi i przyjęcie Go w Eucharystii w dziewięć kolejnych pierwszych piątków miesiąca. To oddanie jest ważne, ponieważ pamiętamy Mękę Pańską i śmierć naszego Pana w piątek. Jest to przede wszystkim nowenna, która przypomina nam o miłości Jezusa do nas i wpaja nam pragnienie naśladowania Jego ofiarnej miłości.

Oczywiście wszyscy jesteśmy zajęci i trudno pamiętać o pierwszopiątkowym oddaniu. Jeśli chcesz o tym pamiętać, zarejestruj się, by w wygodny sposób otrzymywać mailowe przypomnienia.

5. Częsta modlitwa

Modlitwa jest oddechem życia duchowego i podstawowym sposobem, dzięki któremu wzrastamy w miłości do Boga i bliźniego. Częste zwracanie się do Najświętszego Serca jest doskonałym sposobem na modlitwę, ponieważ to apel do miłości i miłosierdzia Jezusa. Modlitwa do Najświętszego Serca może być tak długotrwała jak nowenna lub litania lub tak prosta jak spontaniczne wezwanie: "Najświętsze Serce Jezusa, zmiłuj się nad nami".

6. Naśladownictwo

Oddanie Najświętszemu Sercu jest zachętą do naśladowania. Możemy wypowiedzieć wszystkie właściwe modlitwy, a nawet praktykować wiernie pierwsze piątki miesiaca, ale jeśli nie naśladujemy ofiarnej miłości Jezusa, to tak naprawdę nie jesteśmy oddani Jego Sercu. Oczywiście naśladowanie Najświętszego Serca zaczyna się od odwzajemniania miłości Chrystusowi i gotowości do poświęcenia dla Niego, ale obejmuje również miłość tych, z którymi spotykamy się na co dzień, w tym także ludzi, których szczególnie nie lubimy. Oznacza to miłowanie i przebaczenie naszym wrogom i tym, którzy nas prześladują. Oznacza to poświęcenie naszego życia innym.

7. Działalność misyjna

Wreszcie miłość Najświętszego Serca Jezusa to niesienie Jego miłości innym. Oznacza dzielenie się naszą wiarą z tymi, którzy mogliby z tego zrezygnować lub którzy nigdy nie słyszeli, że Chrystus nas kocha oraz daje nam swoje ciało i krew w Eucharystii. Oznacza to świadczenie o tym, że Jezus jest naszym królem, któremu służymy z oddaniem. Oznacza to również pełne miłości i cierpliwe niesienie naszych krzyży.

Wniosek

W ostatnich latach oddanie Najświętszemu Sercu zmalało, ale zachęcam was wszystkich, abyście się dowiedzieli więcej o tym pięknym oddaniu i wzrastali w miłości do gorejącego Serca Jezusa. Dopiero, gdy uczymy się naśladować prawdziwą, drogocenną i ofiarną miłość do Najświętszego Serca, odkrywamy nasze powołanie jako ludzi.

https://deon.pl/wiara/duchowosc/7-sposo ... usa,440783
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6833
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3192
Podziękowano: 3436
Płeć:

Nieprzeczytany post

Już jutro kolejna Uroczystość Najświętszego Serca Jezusa.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Lunka
Posty: 1278
Rejestracja: 08 lis 2021, 14:07
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 955
Podziękowano: 947
Płeć:

Nieprzeczytany post

Dziękuję @Magnolia za przypomnienie o tym dniu. Aż mnie tęsknota spowiedzi i przyjęcia Komunii Świętej wielka ogarnęła.
Bądź ze mną, Panie, w moim utrapieniu
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6833
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3192
Podziękowano: 3436
Płeć:

Nieprzeczytany post



Serce to jest coś człowieczego. Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa daje nam wspaniałą okazję do kontemplowania człowieczeństwa Syna Bożego. "Nikt nie zna Syna, tylko Ojciec, ani Ojca nikt nie zna, tylko Syn". Nie można mieć wątpliwości, że jest to dogłębna znajomość poprzez miłość, poprzez wzajemne dawanie się w całoosobowym darze. Otóż kiedy Syn Boży przyjął naszą naturę i stał się człowiekiem, również jako człowiek oddawał całego siebie w darze swojemu Przedwiecznemu Ojcu. Kiedy znalazł się na Kalwarii i został przybity do krzyża, wytrwanie w tym całkowitym zawierzeniu siebie swojemu Ojcu wymagało od Niego wielkiego trudu.

Ale właśnie dlatego, że przez całe swoje ludzkie życie Jezus przeszedł w postawie bezwarunkowej i całoosobowej miłości do Ojca, Jego ludzkie Serce stało się wystarczająco pojemne, aby ogarnąć miłością nas wszystkich, których sobie przybrał za braci i siostry. Serce Jezusa stało się zdolne do tak potężnego miłowania ludzi, że te Jego słowa: "Przyjdźcie do mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię" są prawdziwe naprawdę w odniesieniu do nas wszystkich, w odniesieniu do każdego kolejnego pokolenia i do każdego poszczególnego człowieka.

Jezus, potężny miłośnik ludzi, jest zarazem kimś cichym i pokornego serca. Na odrzucenie miłości i niewierność Jezus reaguje tak, jak reaguje każdy autentycznie kochający, tzn. bólem. Tam, gdzie jest wielka miłość, tam również ból z powodu jej nieprzyjęcia i podeptania jest wielki. O Sercu Jezusa to mało powiedzieć, ze Jego miłość jest wielka; ona jest niepojęta. Dlatego jednym z istotnych przejawów nabożeństwa do Najświętszego Serca Jezusa jest postawa wynagradzania. Panu Jezusowi należy się to, żebyśmy starali się Go kochać tym więcej, że doświadcza On tyle bólu z powodu swojej miłości do nas, którzy nazbyt często nie potrafimy tej Jego miłości docenić.

O. Jacek Salij OP
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
ODPOWIEDZ