Aby skupić się na duchowym aspekcie zbliżających się świąt administracja postanowiła, że od Wielkiego Piątku od godz 10:00 aż do Poniedziałku wielkanocnego do 8:00 na forum będzie wyłączona opcja pisania postów.

Czy zapełnią się kościoły po zdjęciu dyspensy ze wszystkich diecezji?

Życie Kościoła, dokumenty, encykliki, wydarzenia
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6849
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3199
Podziękowano: 3445
Płeć:

Nieprzeczytany post

https://deon.pl/kosciol/komentarze/dysp ... TUlnd6UGGI

Jak było u was?
Było więcej ludzi niż podczas dyspensy?
A może jednak nie wybraliście się ze względu na obawę czy istniejące ryzyko zarażenia kogoś bliskiego?
Jaką macie opinię w kwestii uczestnictwa we mszy św v oglądania mszy w necie?
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Krzysiek
Posty: 593
Rejestracja: 02 lut 2021, 16:04
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 530
Podziękowano: 378
Płeć:

Nieprzeczytany post

Ja jestem w innej sytuacji. Nie poszedłem mimo zniesienia dyspensy, bo nie mam zastępstwa przy mamie.
Co do ilości ludzi, trudno mi powiedzieć bo zona była w innej zupełnie parafii, innej miejscowości.
Jak kiedyś pisałem w innym wątku u nas proboszcz całkiem ignorował obostrzenia, nawet jak były. Wygłosił "płomienną" mowę ze przez Komunie wirus sie nie przenosi i podobnie ignorował sprawy z ilością ludzi w kościele. Pewnie to będzie bez różnicy czy jest dyspensa czy nie. Jeden pojemnik z płynem dezynfekcyjnym na cały kościół, to ja w domu mam więcej na trzy osoby, plus jakieś dochodzące. Moim zdaniem trochę to wszystko za szybko. Wielu ludzi jest niezaszczepionych a jeszcze więcej ignoruje sobie wszystko.
To wszystko będzie. lub może mieć niekorzystny wpływ na niektórych ludzi, którzy po prostu nie będą czuli się bezpiecznie, a mając w domu chora osobę tym bardziej nie zaryzykują.
Korzystam z transmisji mszy św. Ja i mama.
Ostatnio zmieniony 22 cze 2021, 14:54 przez Krzysiek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6849
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3199
Podziękowano: 3445
Płeć:

Nieprzeczytany post

Przyznam się ja z mężem uczestniczyliśmy w takiej mszy św specjalnie odprawionej dla Kręgu Domowego Kościoła, raptem było nas 6 osób plus ksiądz, w dolnym kościele.
Córka jedna była na rannej mszy, mówiła że było dużo ludzi. (ale mamy duży kościół) a druga córka pomyliła dni i w sobotę rano obejrzała msze św myśląc że jest niedziela. (oczywiście to się jej nie zaliczyło) ale w niedzielę od rana miała szczepienie druga dawkę a potem bardzo złe samopoczucie. Została w domu i tez wieczorem obejrzała w necie. Bo praktycznie cały dzień przeleżała u mamy na kolanach (dwudziestolatka) ;))

Ale pocieszające jest to, ze duży lęk przed zarażeniem siebie lub bliskich jest przeszkodą wpływająca na dobrowolność czyli nie spełnia się wtedy jednego z warunków grzechu ciężkiego.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
abi
Posty: 1104
Rejestracja: 02 lut 2021, 15:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 254
Podziękowano: 579

Nieprzeczytany post

ludzie juz nie beda tacy jak dawniej
odeszli od Kosciola
nie spodziewajcie sie po mnie ani wiedzy, ani mądrości
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6849
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3199
Podziękowano: 3445
Płeć:

Nieprzeczytany post

abi pisze: 22 cze 2021, 16:14 ludzie juz nie beda tacy jak dawniej
odeszli od Kosciola
powiało pesymizmem... a jednak mimo pandemii dzieci chrzczono, dzieciom udzielano Pierwszej Komunii św, odbywały się śluby,... nie było tak, że nic i w ogóle...
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
esperanza
Posty: 1402
Rejestracja: 10 lut 2021, 19:45
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 1212
Podziękowano: 1021
Płeć:

Nieprzeczytany post

Magnolia pisze: 22 cze 2021, 12:30 https://deon.pl/kosciol/komentarze/dysp ... TUlnd6UGGI

Jak było u was?
Było więcej ludzi niż podczas dyspensy?
A może jednak nie wybraliście się ze względu na obawę czy istniejące ryzyko zarażenia kogoś bliskiego?
Jaką macie opinię w kwestii uczestnictwa we mszy św v oglądania mszy w necie?
Tak u mnie w kościele było zdecydowanie więcej ludzi, tak bym powiedziała, że 3/4 tego co zazwyczaj o tej porze. 😀 Ja akurat chodziłam normalnie do kościoła prawie przez całą pandemię. Na początku miałam jakieś dziwne wyrzuty z tego powodu, ale ostatecznie uznałam że mnie dyspensa nie dotyczy, jako że nie miałam obaw itp. Zapomniałam nawet, że było teraz zniesienie dyspensy i tak na prawdę właśnie ilość ludzi w kościele mi o tym przypomniała.
Osobiście uważam, że jak ktoś na prawdę wierzy to bez mszy, bez Eucharystii nie będzie mógł żyć... a jeśli np. ktoś bardzo chce być na mszy, ale na prawdę bardzo nie może to wtedy duchowo przyjmuje Komunię i uważam, że jest to jednakowo ważne I jednakowo prawdziwe. Bo tak sobie myślę, że jak by nie było, Ciało Pana Jezusa to jest duchowy pokarm, więc tylko i wyłącznie duchowo też da się Go przyjmować. :-? Ale muszę jeszcze raz zaznaczyć, że chodzi mi o prawdziwe przeżywanie wiary, takie wiecie do szpiku kości, z wielkim pragnieniem bliskości Boga.
"Wystarczy ci mojej łaski. Moc, bowiem w słabości się doskonali”. (2Kor 12, 9).
Logan

Nieprzeczytany post

Komunia duchowa nie jest sakramentem lecz aktem modlitewnym, bardzo pięknym jednak pragnienie przyjęcia nie jest równoznaczne z przyjęciem. Jako, że to nie jest sakrament lecz jedynie pragnienie zjednoczenia z Panem nie przynosi takich samych skutków. Inną kwestią jest czy do pragnienia zjednoczenia konieczna jest łaska uświęcająca? Czy do aktu modlitewnego konieczna jest łaska uświęcająca.
Ostatnio zmieniony 23 cze 2021, 7:01 przez Logan, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
esperanza
Posty: 1402
Rejestracja: 10 lut 2021, 19:45
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 1212
Podziękowano: 1021
Płeć:

Nieprzeczytany post

@Logan czyli jak? myślisz, że bez fizycznego sakramentu Komunia z Panem Jezusem jest niemożliwa? Bo jak rozumiem samrament ma prowadzić do Komunii właśnie, czy źle wnioskuję?

Sam fakt pragnienia to jest już łaska od Pana Boga tak myślę, aczkolwiek do przyjęcia Komunii trzeba spełnić warunki czystego serca. 🤔
"Wystarczy ci mojej łaski. Moc, bowiem w słabości się doskonali”. (2Kor 12, 9).
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6849
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3199
Podziękowano: 3445
Płeć:

Nieprzeczytany post

Potrzeba nowego otwarcia, potrzeba gorliwości ducha, naszego nawrócenia i ufnego spojrzenia w przyszłość. Trzeba nam iść, trzeba stąd wychodzić, by głosić Jezusa innym” – kontynuował Prymas dopowiadając, że trzeba również otwarcia na natchnienia Ducha Świętego, bo przyszłość każdej parafii, przyszłość Kościoła, jest przede wszystkim Jego dziełem, a nie wynikiem drobiazgowego ludzkiego planowania.

Dlatego parafia nie może przyjmować jakąś formę menedżerskiego funkcjonalizmu, pełnego statystyk, planowania czy podsumowań” – mówił arcybiskup gnieźnieński powtarzając za św. Pawłem, że „stać się sługą Chrystusa i wypełniać posłannictwo głoszenia Słowa Bożego” to właśnie Boży plan wobec Kościoła, każdej parafii i człowieka wierzącego.

Prymas przyznał również, że dziś, może bardziej niż 40 lat temu, potrzeba żywego świadectwa wiary i miłości, bo świat, w który żyjemy łatwo się gubi, zniechęca, poddaje różnorakim wpływom. W tym właśnie świecie – mówił dalej abp Polak – „Kościół musi być miejscem spotkania, gdzie każdy, bez względu na historię swojego życia, będzie przyjęty, gdzie będzie czuł się chciany i kochany, gdzie doświadczy miłości i przebaczenia”.

„W ten sposób realizować będziemy Chrystusowe wezwanie abyśmy się wzajemnie miłowali. Przecież przez codzienną, pokorną posługę pasterzy, życzliwą i zaangażowaną obecność wiernych świeckich, oddajemy każdego dnia swoje życie, swój czas, swoje talenty siostrom i braciom, przyjaciołom, naszym bliźnim” – wskazał Prymas Polski.

https://www.gosc.pl/doc/7073717.Prymas- ... 4SJ2p656qE
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
ODPOWIEDZ