Rola kobiet w Kościele

Życie Kościoła, dokumenty, encykliki, wydarzenia
Awatar użytkownika
Zebra
Posty: 353
Rejestracja: 21 maja 2021, 10:35
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 129
Podziękowano: 176
Płeć:

Nieprzeczytany post

Rola kobiet w Kościele

Kobieta niechaj się uczy w cichości z całym poddaniem się. Nauczać zaś kobiecie nie pozwalam ani też przewodzić nad mężem lecz [chcę, by] trwała w cichości. Albowiem Adam został pierwszy ukształtowany, potem - Ewa.  I nie Adam został zwiedziony, lecz zwiedziona kobieta popadła w przestępstwo.  Zbawiona zaś zostanie przez rodzenie dzieci; [będą zbawione wszystkie], jeśli wytrwają w wierze i miłości, i uświęceniu - z umiarem. 1 Tm, 11-15

Tak jak to jest we wszystkich zgromadzeniach świętych, kobiety mają na tych zgromadzeniach milczeć; nie dozwala się im bowiem mówić, lecz mają być poddane, jak to Prawo nakazuje. A jeśli pragną się czego nauczyć, niech zapytają w domu swoich mężów! Nie wypada bowiem kobiecie przemawiać na zgromadzeniu. Czyż od was wyszło słowo Boże? Albo czy tylko do was przyszło?
1 Kor 14, 33-36

Każda zaś kobieta, modląc się lub prorokując z odkrytą głową, hańbi swoją głowę; wygląda bowiem tak, jakby była ogolona. 1 Kor 11, 5

Zestawiłam te fragmenty, ponieważ o ile dobrze się orientuję łącza się ze sobą.

Otóż z tych fragmentów wynika fakt tego, że pomimo równości między kobietą i mężczyzną w obliczu Boga, tak jednak tu na ziemi zwłaszcza w aspekcie duchowieństwa i małżeństwa już tak nie jest do końca. Otóż istnieje jakby... nie mam odpowiedniego słowa "hierarchia".
Z wniosków (czytałam komentarze ale jednak nie były do końca dobre ale chyba w jakiejś części miały rację) na pewno nie chodzi o to, że kobieta nie może się całkiem nie odzywać lub nie modlić. Dlatego, że pomimo tego nakazu milczenia mamy za chwilę  "sprzeczność", że jednak mogą się modlić i prorokować. Fragmenty z listów do Koryntian mówią o zgromadzeniu czyli o Kościele. Fragment z Tymoteusza chyba mówi już o sytuacji szerszej nie o samym zgromadzeniu (Ale pewna nie jestem).

1. Czy te fragmenty mówią w takim razie o zakazie wyższości kobiety nad mężczyzna w kontekście duchownym, czyli mówią o zakazie kapłaństwa kobiet?

2. Na ile kobieta może głosić ewangelię? To znaczy gdzie jest granicą między dozwolonym głoszeniem a kiedy między zakazem nauczania?

3. Jezus jako mężczyzna i kapłan daje także mężczyznom moc tego aby odpuszczali grzechy, przemieniali chleb i wino w jego krew i Ciało. A co z innymi "zdolnościami"? Czy są tylko dla mężczyzn i tylko kapłanów, czy dla kobiet też?

I rzekł do nich: «Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu!  Kto uwierzy i przyjmie chrzest, będzie zbawiony; a kto nie uwierzy, będzie potępiony. Tym zaś, którzy uwierzą, te znaki towarzyszyć będą: w imię moje złe duchy będą wyrzucać, nowymi językami mówić będą;  węże brać będą do rąk, i jeśliby co zatrutego wypili, nie będzie im szkodzić. Na chorych ręce kłaść będą, i ci odzyskają zdrowie». Mk 16, 15-18
Kto zebrę wolno wypuszcza?
Kto osła dzikiego rozwiąże?
Za dom mu dałem pustkowie,
legowiskiem zaś jego słona ziemia.
Śmieje się z miejskiego zgiełku,
słów poganiacza nie słyszy,
w górach szuka pokarmu,
goni za wszelką zielenią.

Hi 39, 5-8
Awatar użytkownika
DariuszJ
Posty: 268
Rejestracja: 29 sty 2021, 17:41
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 229
Podziękowano: 234
Płeć:

Nieprzeczytany post

1. Czy te fragmenty mówią w takim razie o zakazie wyższości kobiety nad mężczyzna w kontekście duchownym, czyli mówią o zakazie kapłaństwa kobiet?
Na brak udzielania sakramentu święceń kobietom wskazuje fakt, że ani Pismo święte, ani Tradycja o tym nie mówi. Chrystus wybrał mężczyzn, więc Kościół jest, a nawet musi być temu wierny.
2. Na ile kobieta może głosić ewangelię? To znaczy gdzie jest granicą między dozwolonym głoszeniem a kiedy między zakazem nauczania?
Nie wiem co do końca masz na myśli. W czasie Mszy świętej, proklamacja Ewangelii należy do duchownych, tj. do diakona, prezbitera lub biskupa. Poza Mszą świętą, każdy wierny na mocy chrztu świętego jest wezwany, aby głosić Chrystusa. O jakim zakazie mówisz? Jeżeli chodzi o oficjalne nauczanie prawd wiary, katechezę, to może to w Kościele robić osoba posiadająca misję kanoniczną od ordynariusza.
3. Jezus jako mężczyzna i kapłan daje także mężczyznom moc tego aby odpuszczali grzechy, przemieniali chleb i wino w jego krew i Ciało. A co z innymi "zdolnościami"? Czy są tylko dla mężczyzn i tylko kapłanów, czy dla kobiet też?
O jakich zdolnościach mówisz? Kobiety mogą pełnić wiele zadań, zarówno liturgicznych, jak i pozaliturgicznych w Kościele. W liturgii mogą być organistkami, chórzystkami, kantorkami, psałterzystkami. Mogą czytać Słowo Boże w czasie liturgii, intencje modlitwy powszechnej. Mogą uczestniczyć w procesji z darami. Niebawem będą mogły przyjmować i pełnić posługę akolitatu i lektoratu. W niektórych krajach/diecezjach, mogą już pełnić funkcje nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej, czy ministrantek. Poza liturgią, mogą być katechetkami, a zatem mogą prowadzić katechezy parafialne i szkolne, czy przygotowywać do sakramentów świętych. Kobiety mogą brać też udział w grupach parafialnych, być np. zelatorkami żywego różańca, mogą działać w parafialnym zespole Caritas. Mogą także jechać na misje. Jest tego mnóstwo. :)
Ostatnio zmieniony 27 cze 2021, 17:35 przez DariuszJ, łącznie zmieniany 1 raz.
"Deus caritas est, et qui manet in caritate, in Deo manet, et Deus manet in eo".
1J 4,16b

"Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim". 1J 4,16b
Awatar użytkownika
Zebra
Posty: 353
Rejestracja: 21 maja 2021, 10:35
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 129
Podziękowano: 176
Płeć:

Nieprzeczytany post

@DariuszJ Bardzo dziękuję za odpowiedź.

Co do 1 nie mam pytań :)

Co do 2 - zastanawiałam się nad fragmentem z Tymoteusza. O jaki zakaz może chodzić? Ale chyba łączy się on właśnie z zakazem kapłaństwa kobiet a nie z nauczaniem w ogóle.

Co do 3 nad tymi "zdolnościami" się zastanawiałam w imię moje złe duchy będą wyrzucać, nowymi językami mówić będą; węże brać będą do rąk, i jeśliby co zatrutego wypili, nie będzie im szkodzić. Na chorych ręce kłaść będą, i ci odzyskają zdrowie
Czy te cuda mogą czynić tylko księża tak jak czynili to apostołowie? Czy każdy świecki mógłby takie cuda czynić, wliczając to kobiety?

Po prostu nie wiem kiedy zaczyna się ta wyższość kobiety nad mężczyzna w kontekście duchowym.
Ostatnio zmieniony 27 cze 2021, 18:45 przez Zebra, łącznie zmieniany 1 raz.
Kto zebrę wolno wypuszcza?
Kto osła dzikiego rozwiąże?
Za dom mu dałem pustkowie,
legowiskiem zaś jego słona ziemia.
Śmieje się z miejskiego zgiełku,
słów poganiacza nie słyszy,
w górach szuka pokarmu,
goni za wszelką zielenią.

Hi 39, 5-8
Awatar użytkownika
DariuszJ
Posty: 268
Rejestracja: 29 sty 2021, 17:41
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 229
Podziękowano: 234
Płeć:

Nieprzeczytany post

Zebra pisze: 27 cze 2021, 18:43 @DariuszJ Bardzo dziękuję za odpowiedź.

Co do 1 nie mam pytań :)

Co do 2 - zastanawiałam się nad fragmentem z Tymoteusza. O jaki zakaz może chodzić? Ale chyba łączy się on właśnie z zakazem kapłaństwa kobiet a nie z nauczaniem w ogóle.

Co do 3 nad tymi "zdolnościami" się zastanawiałam w imię moje złe duchy będą wyrzucać, nowymi językami mówić będą; węże brać będą do rąk, i jeśliby co zatrutego wypili, nie będzie im szkodzić. Na chorych ręce kłaść będą, i ci odzyskają zdrowie
Czy te cuda mogą czynić tylko księża tak jak czynili to apostołowie? Czy każdy świecki mógłby takie cuda czynić, wliczając to kobiety?

Po prostu nie wiem kiedy zaczyna się ta wyższość kobiety nad mężczyzna w kontekście duchowym.
Ad. 2. Może taka odpowiedź odnośnie cytowanego fragmentu coś podpowie: http://mateusz.pl/pow/021110.htm

Ad. 3. W Kościele pewne rzeczy są zastrzeżone dla konkretnych osób, np. wyrzucanie złych duchów - egzorcyzmy. Są one zastrzeżone tylko biskupom i kapłanom. Trzeba o tym pamiętać. Nie jest wykluczone, że Pan Bóg poprzez człowieka świeckiego działa, aby dać o Sobie świadectwo, aby na coś szczególnego zwrócić uwagę. Pan Bóg wybiera również ludzi świeckich do udziału w objawieniach, czy różnych cudownych wydarzeniach. Trzeba być oczywiście rozważnym i ostrożnym. Nie będę od razu leciał i próbował np. wskrzeszać zmarłych, bo mi się Pan Bóg przyśnił i powiedział, że mam to czynić. Trzeba być bardzo ostrożnym, pokornym, rozważnym i czynić wszystko zgodnie z nauką Kościoła.
Ostatnio zmieniony 27 cze 2021, 20:43 przez DariuszJ, łącznie zmieniany 1 raz.
"Deus caritas est, et qui manet in caritate, in Deo manet, et Deus manet in eo".
1J 4,16b

"Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim". 1J 4,16b
Awatar użytkownika
Zebra
Posty: 353
Rejestracja: 21 maja 2021, 10:35
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 129
Podziękowano: 176
Płeć:

Nieprzeczytany post

Myślę, że już wiem więcej. Znalazłam ciekawe opracowanie odnośnie tego mojego 3 pytania:
http://analizy.biz/marek1962/_cuda.html

No ale widzisz sam piszesz, że pewne rzeczy są zastrzeżone. I tu właśnie chyba cały mój problem jak poznać (jak Kościół poznał) co kto może zrobić. Nie wiem czy rozumiecie co mam na myśli. Po prostu w jednym zdaniu są umieszczonego różne rzeczy a już inny człowiek je może robić. Np.
I rzekł do nich: «Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu! Kto uwierzy i przyjmie chrzest, będzie zbawiony; a kto nie uwierzy, będzie potępiony. Tym zaś, którzy uwierzą, te znaki towarzyszyć będą: w imię moje złe duchy będą wyrzucać, nowymi językami mówić będą; węże brać będą do rąk, i jeśliby co zatrutego wypili, nie będzie im szkodzić. Na chorych ręce kłaść będą, i ci odzyskają zdrowie». Mk 16, 15-18
Głosić ewangelię może każdy, złe duchy już tylko ksiądz a z trucizną też pewnie każdego Bóg mógłby ocalić. No nie wiem, z drugiej strony to wypędzenie duchów robił sam Jezus czyli jednak kapłan co by się zgadzało. A z głoszeniem Ewangelii pomimo, że (wracając do wątku kobiet) u Tymoteusza jest ten zakaz nauczania to jednak chociażby to kobiety przekazują wieść o zmartwychwstaniu czyli mogą nauczać.

Jest to wszystko trochę skomplikowane.
Co do cytatów o zachowaniu kobiet myślę, że już mniej więcej rozumiem. Może były to polecenia wymierzone przede wszystkim do konkretnych wspólnot tamtych czasów. Choć myślę, że może się właśnie w tym kryć ten zakaz posługi kapłańskiej.

Generalnie chciałam się wygadać i muszę pogadać z takimi ludźmi jak wy, bo w tedy się lepiej czuje. Naprawdę nie szukam dziury w całym jeśli tak to wygląda. Po prostu przez te Cytaty o kobietach wybiło mi się to myślenie jakie miałam przed tym. Zaczęłam się zastanawiać, które słowa Jezusa mogły być bardziej kieorowane do apostołów i tylko ich dotyczyć, a które do wszystkich ludzi.
Kto zebrę wolno wypuszcza?
Kto osła dzikiego rozwiąże?
Za dom mu dałem pustkowie,
legowiskiem zaś jego słona ziemia.
Śmieje się z miejskiego zgiełku,
słów poganiacza nie słyszy,
w górach szuka pokarmu,
goni za wszelką zielenią.

Hi 39, 5-8
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Pamiętajmy jednak także o tym:
Ga 3:28 "Nie ma już Żyda ani Greka, nie ma niewolnika ani wolnego, nie ma mężczyzny ani kobiety, ponieważ wszyscy jesteście jedno w Chrystusie Jezusie."

Kobiety posługiwały Słowem już w czasach apostołów:
Dz 21:8-9 "Nazajutrz przybyliśmy do Cezarei i udaliśmy się do domu Filipa ewangelisty, który był jednym z siedmiu. Tam zamieszkaliśmy. (9) Miał on cztery córki, dziewice, które były prorokiniami."
Ostatnio zmieniony 28 cze 2021, 17:44 przez Marek Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ