Aby skupić się na duchowym aspekcie zbliżających się świąt administracja postanowiła, że od Wielkiego Piątku od godz 10:00 aż do Poniedziałku wielkanocnego do 8:00 na forum będzie wyłączona opcja pisania postów.

Powszechność zbawienia czy nadzieja na zbawienie każdego ?

Życie Kościoła, dokumenty, encykliki, wydarzenia
Awatar użytkownika
esperanza
Posty: 1402
Rejestracja: 10 lut 2021, 19:45
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 1212
Podziękowano: 1021
Płeć:

Nieprzeczytany post

mam pytanie czym różni się wiara w powrzechnosc zbawienia od nadziei w zbawienie każdego człowieka?
"Wystarczy ci mojej łaski. Moc, bowiem w słabości się doskonali”. (2Kor 12, 9).
Awatar użytkownika
Zebra
Posty: 353
Rejestracja: 21 maja 2021, 10:35
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 129
Podziękowano: 176
Płeć:

Nieprzeczytany post

Nadzieję mamy mieć, ponieważ tego pragnie Bóg
Zalecam więc przede wszystkim, by prośby, modlitwy, wspólne błagania, dziękczynienia odprawiane były za wszystkich ludzi: za królów i za wszystkich sprawujących władze, abyśmy mogli prowadzić życie ciche i spokojne z całą pobożnością i godnością. Jest to bowiem rzecz dobra i miła w oczach Zbawiciela naszego, Boga, który pragnie, by wszyscy ludzie zostali zbawieni i doszli do poznania prawdy. 1 Tm 2, 1-4

Ale wierzyć to już może się wiązać z przekonaniem o tym fakcie. A nie możemy być pewni I głosić tą ideę, ponieważ wiele razy Bóg mówi także o potępieniu kogoś.
Kto zebrę wolno wypuszcza?
Kto osła dzikiego rozwiąże?
Za dom mu dałem pustkowie,
legowiskiem zaś jego słona ziemia.
Śmieje się z miejskiego zgiełku,
słów poganiacza nie słyszy,
w górach szuka pokarmu,
goni za wszelką zielenią.

Hi 39, 5-8
Awatar użytkownika
esperanza
Posty: 1402
Rejestracja: 10 lut 2021, 19:45
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 1212
Podziękowano: 1021
Płeć:

Nieprzeczytany post

Zebra pisze: 10 sie 2021, 21:41 Nadzieję mamy mieć, ponieważ tego pragnie Bóg
Zalecam więc przede wszystkim, by prośby, modlitwy, wspólne błagania, dziękczynienia odprawiane były za wszystkich ludzi: za królów i za wszystkich sprawujących władze, abyśmy mogli prowadzić życie ciche i spokojne z całą pobożnością i godnością. Jest to bowiem rzecz dobra i miła w oczach Zbawiciela naszego, Boga, który pragnie, by wszyscy ludzie zostali zbawieni i doszli do poznania prawdy. 1 Tm 2, 1-4

Ale wierzyć to już może się wiązać z przekonaniem o tym fakcie. A nie możemy być pewni I głosić tą ideę, ponieważ wiele razy Bóg mówi także o potępieniu kogoś.
:-?
To znaczy, że mogę mieć nadzieję ale już wierzyć, że nadzieja będzie spełniona nie mogę? Nawet jeśli sam Bóg ma taką nadzieję?

Po za tym to, że w coś wierzę świadczy o tym że nie mam pewności. Jak się ma pewność to się po prostu wie. Tak samo jak wierzymy w Pana Boga, to jest kwestia wiary cały czas.
"Wystarczy ci mojej łaski. Moc, bowiem w słabości się doskonali”. (2Kor 12, 9).
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Nie wydaje mi się, by Ewangelia dawała JAKIEKOLWIEK przesłanki do mniemania, iż to, czego Bóg chce - zbawienie każdego człowieka - mogło zajść. Bóg sam tu się ograniczył i nie łamie woli tych, którzy nie będą chcieli zbawienia.
Zresztą piekło JUŻ nie jest puste - wiemy, ze są w nim szatani.
Awatar użytkownika
esperanza
Posty: 1402
Rejestracja: 10 lut 2021, 19:45
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 1212
Podziękowano: 1021
Płeć:

Nieprzeczytany post

Marek Piotrowski pisze: 10 sie 2021, 23:40 Nie wydaje mi się, by Ewangelia dawała JAKIEKOLWIEK przesłanki do mniemania, iż to, czego Bóg chce - zbawienie każdego człowieka - mogło zajść. Bóg sam tu się ograniczył i nie łamie woli tych, którzy nie będą chcieli zbawienia.
Zresztą piekło JUŻ nie jest puste - wiemy, ze są w nim szatani.
No tak, dlaczego więc mamy mieć nadzieję na zbawienie wszystkich ludzi? Wręcz prosimy o to w modlitwach,np.
"O mój Jezu przebacz nam nasze grzechy, zachowaj nas od ognia piekielnego, zaprowadź do nieba WSZYSTKICH ludzi, szczególnie tych którzy najbardziej potrzebują Twojego miłosierdzia"
dlaczego nie prosimy: zaprowadź do nieba jak najwięcej ludzi?
"Wystarczy ci mojej łaski. Moc, bowiem w słabości się doskonali”. (2Kor 12, 9).
Awatar użytkownika
Zebra
Posty: 353
Rejestracja: 21 maja 2021, 10:35
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 129
Podziękowano: 176
Płeć:

Nieprzeczytany post

esperanza pisze: 11 sie 2021, 0:14
Marek Piotrowski pisze: 10 sie 2021, 23:40 Nie wydaje mi się, by Ewangelia dawała JAKIEKOLWIEK przesłanki do mniemania, iż to, czego Bóg chce - zbawienie każdego człowieka - mogło zajść. Bóg sam tu się ograniczył i nie łamie woli tych, którzy nie będą chcieli zbawienia.
Zresztą piekło JUŻ nie jest puste - wiemy, ze są w nim szatani.
No tak, dlaczego więc mamy mieć nadzieję na zbawienie wszystkich ludzi? Wręcz prosimy o to w modlitwach,np.
"O mój Jezu przebacz nam nasze grzechy, zachowaj nas od ognia piekielnego, zaprowadź do nieba WSZYSTKICH ludzi, szczególnie tych którzy najbardziej potrzebują Twojego miłosierdzia"
dlaczego nie prosimy: zaprowadź do nieba jak najwięcej ludzi?
Wiesz, że ostatnio też się nad tym zastanawiałam?
Modlitwa została ułożona przez człowieka (bo nie jest Modlitwa biblijną), więc może mieć jakieś "błędy". Choć raczej bym powiedziała, że ta modlitwa nawiązuje do prośby biblijnej aby modlić się za wszystkich ludzi. Faktycznie nasza prośba może być lekko nie adekwatna do rzeczywistości, ale to jednak "tylko" (aż) modlitwa.
Kto zebrę wolno wypuszcza?
Kto osła dzikiego rozwiąże?
Za dom mu dałem pustkowie,
legowiskiem zaś jego słona ziemia.
Śmieje się z miejskiego zgiełku,
słów poganiacza nie słyszy,
w górach szuka pokarmu,
goni za wszelką zielenią.

Hi 39, 5-8
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

esperanza pisze: 11 sie 2021, 0:14 No tak, dlaczego więc mamy mieć nadzieję na zbawienie wszystkich ludzi? Wręcz prosimy o to w modlitwach,np.
"O mój Jezu przebacz nam nasze grzechy, zachowaj nas od ognia piekielnego, zaprowadź do nieba WSZYSTKICH ludzi, szczególnie tych którzy najbardziej potrzebują Twojego miłosierdzia"
dlaczego nie prosimy: zaprowadź do nieba jak najwięcej ludzi?
Wydaje mi się, że słowo "wszystkich" użyte tutaj nie ma charakteru wyrażenia przekonania o zbawieniu wszystkich ludzi, tylko podkreśla, że modlimy się za wszystkich. W sensie "prowadź każdego".
Potwierdza to druga część zdania "szczególnie tych którzy najbardziej potrzebują Twojego miłosierdzia" - wszak nie można być zbawionym "szczególnie" i "nieszczególnie" :)
Owo "szczególnie" odnosi się do tego, że pomoc jest potrzebna przede wszystkim tym, którzy najbardziej potrzebują. Pierwsza część zdania to prośba o - może nie "szczególną", ale jednak - pomoc dla wszystkich.
ODPOWIEDZ