Czy czekają nas czasy gdy będzie trzech papieży?

Życie Kościoła, dokumenty, encykliki, wydarzenia
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7023
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3261
Podziękowano: 3488
Płeć:

Nieprzeczytany post

Przyznam się szczerze, ze kilka lat temu tak dokładnie sobie pomyslałam, ze jest całkiem możliwe, abyśmy dożyli czasów gdy będzie 3 papieży, gdy Franciszek przejdzie na emeryturę... ten moment mam wrażenie zbliża się wielkimi krokami...

"Sądzę, że Benedykt XVI otworzył drzwi. Ścieżka instytucjonalna jest otwarta. Dzisiaj papież emeryt nie jest dziwną rzeczą" - mówił w marcu 2015 roku papież Franciszek. Sprawa jest o tyle poważna, że w Stolicy Apostolskiej - jak informuje portal Il Sismografo - trwają już prace nad zmianami w prawie. Kwestia rezygnacji papieży, także Franciszka, ma zostać unormowana stosowną konstytucją apostolską. (https://tvn24.pl)

https://fakty.tvn24.pl/ogladaj-online,6 ... ZaT12pAP3U

Do dwóch papieży się przyzwyczailiśmy, choć łatwo nie było. Ale jakie macie emocje związane z abdykacją kolejnego papieża?
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
esperanza
Posty: 1463
Rejestracja: 10 lut 2021, 19:45
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 1230
Podziękowano: 1043
Płeć:

Nieprzeczytany post

Właśnie dzisiaj coś usłyszałam w wiadomościach na ten temat i się zastanawiałam ile w tym prawdy wogóle... :-?
"Wystarczy ci mojej łaski. Moc, bowiem w słabości się doskonali”. (2Kor 12, 9).
Awatar użytkownika
Krzysiek
Posty: 594
Rejestracja: 02 lut 2021, 16:04
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 532
Podziękowano: 380
Płeć:

Nieprzeczytany post

Też pare razy to gdzieś widziałem, ale tyle różnych niesprawdzonych informacji sie o papieżu Franciszku pojawiało że nie wgłębiałem się.
A jednak to prawda.
Do dwóch papieży się przyzwyczailiśmy, choć łatwo nie było. Ale jakie macie emocje związane z abdykacją kolejnego papieża?
Odbieram to pozytywnie. Kościół to ogromna instytucja i myślę ze wymaga od swojej głowy pewnej sprawności.
Wiek czy choroby ograniczają ją w znacznym stopniu.
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7023
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3261
Podziękowano: 3488
Płeć:

Nieprzeczytany post

Krzysiek pisze: 31 sie 2021, 1:32
Odbieram to pozytywnie. Kościół to ogromna instytucja i myślę ze wymaga od swojej głowy pewnej sprawności.
Wiek czy choroby ograniczają ją w znacznym stopniu.
Tak choroby na pewno ograniczają ale zauważcie że papieże nie podróżowali po świecie aż do XX w. Nie było takiej tradycji i możliwości.
Kolejną sprawą, rozumiem abdykację jeśli papież popada w demencję i nie jest w stanie prowadzić Kościoła, ale Benedykt XVI zachował sprawność umysłu aż do tej pory... czyli być może nie najlepiej rozeznał sytuację przed abdykacją, bardziej uległ lękom, że nie da rady, tak sądzę. Choć nie mogę tego potępić, bo oczywiście sama tak mam że prędzej ulegnę "nie dam rady" niż odwrotnie "dam sobie radę, przecież Bóg mnie wspiera"...
Poza tym przykład JP II który miał chorobę Parkinsona, ledwie się poruszał, bardzo cierpiał (zapewne i fizycznie i psychicznie gdy śmiano się z takiego niedołężnego papieża) a jednak do końca służył Kościołowi...
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 2004
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 587
Podziękowano: 1563
Płeć:

Nieprzeczytany post

Różnie może być w sytuacji jak będzie kilku papieży, jeśli nie teraz to np. za 20 lat. Co jak papież emeryt z papieżem będą co innego głosić w ważnych sprawach?
Nie bój się, robaczku Jakubie,
nieboraku Izraelu!

Izajasza 41, 14

Przekaż mi 1% podatkuKLIK
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7023
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3261
Podziękowano: 3488
Płeć:

Nieprzeczytany post

Dominik pisze: 31 sie 2021, 9:46 Różnie może być w sytuacji jak będzie kilku papieży, jeśli nie teraz to np. za 20 lat. Co jak papież emeryt z papieżem będą co innego głosić w ważnych sprawach?
Właśnie by uniknąć takich zagrożeń papieża nowego wybierano dopiero po śmierci poprzednika.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
DariuszJ
Posty: 270
Rejestracja: 29 sty 2021, 17:41
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 229
Podziękowano: 237
Płeć:

Nieprzeczytany post

Czytałem wczoraj wywiad z Franciszkiem, gdzie mówił, że dowiedział się właśnie o plotkach na temat jego abdykacji. W wywiadzie powiedział, że nie brał rego pod uwagę, więc jest szansa, że w najbliższym czasie 3 papieży nie będzie. ;)
"Deus caritas est, et qui manet in caritate, in Deo manet, et Deus manet in eo".
1J 4,16b

"Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim". 1J 4,16b
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7023
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3261
Podziękowano: 3488
Płeć:

Nieprzeczytany post

DariuszJ pisze: 03 wrz 2021, 15:09 Czytałem wczoraj wywiad z Franciszkiem, gdzie mówił, że dowiedział się właśnie o plotkach na temat jego abdykacji. W wywiadzie powiedział, że nie brał rego pod uwagę, więc jest szansa, że w najbliższym czasie 3 papieży nie będzie. ;)
Zaczynam wierzyć że każda informację dotyczącą Franciszka trzeba kilka razy sprawdzić. W jakim źródle to czytałeś?
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
DariuszJ
Posty: 270
Rejestracja: 29 sty 2021, 17:41
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 229
Podziękowano: 237
Płeć:

Nieprzeczytany post

Magnolia pisze: 03 wrz 2021, 15:20
DariuszJ pisze: 03 wrz 2021, 15:09 Czytałem wczoraj wywiad z Franciszkiem, gdzie mówił, że dowiedział się właśnie o plotkach na temat jego abdykacji. W wywiadzie powiedział, że nie brał rego pod uwagę, więc jest szansa, że w najbliższym czasie 3 papieży nie będzie. ;)
Zaczynam wierzyć że każda informację dotyczącą Franciszka trzeba kilka razy sprawdzić. W jakim źródle to czytałeś?
Np. tutaj:

https://stacja7.pl/zwatykanu/franciszek ... -papiezem/

:)
"Deus caritas est, et qui manet in caritate, in Deo manet, et Deus manet in eo".
1J 4,16b

"Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim". 1J 4,16b
Efezjan
Posty: 30
Rejestracja: 28 lut 2021, 19:27
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3
Podziękowano: 13
Płeć:

Nieprzeczytany post

Nie może być trzech papieży. Jeden jest zawsze prawowity, dwóch to antypapieże. I bywało tak już w historii Kościoła, że było ich trzech - to jeden prawowity i dwóch antypapieży.

Jako ciekawostkę napiszę, że była tzw. obediencja pizańska - poza tą awiniońską i rzymską. I myśmy jako kraj popierali właśnie papieża/antypapieża z Pizy.
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 2004
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 587
Podziękowano: 1563
Płeć:

Nieprzeczytany post

Od kiedy to prawnie powołany papież, który przeszedł na emeryturę jest antypapieżem?
Nie bój się, robaczku Jakubie,
nieboraku Izraelu!

Izajasza 41, 14

Przekaż mi 1% podatkuKLIK
Efezjan
Posty: 30
Rejestracja: 28 lut 2021, 19:27
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3
Podziękowano: 13
Płeć:

Nieprzeczytany post

Dominik pisze: 07 wrz 2021, 21:56 Od kiedy to prawnie powołany papież, który przeszedł na emeryturę jest antypapieżem?
Nie jest antypapieżem. Ale papieżem też go już nazwać nie można, tak jak króla, który abdykował nie można już nazwać królem.
Awatar użytkownika
Krzysiek
Posty: 594
Rejestracja: 02 lut 2021, 16:04
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 532
Podziękowano: 380
Płeć:

Nieprzeczytany post

Po prostu emeryt w stanie spoczynku.
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 2004
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 587
Podziękowano: 1563
Płeć:

Nieprzeczytany post

Efezjan pisze: 07 wrz 2021, 22:02
Dominik pisze: 07 wrz 2021, 21:56 Od kiedy to prawnie powołany papież, który przeszedł na emeryturę jest antypapieżem?
Nie jest antypapieżem. Ale papieżem też go już nazwać nie można, tak jak króla, który abdykował nie można już nazwać królem.
O, dzięki za dopowiedzenie.
Nie bój się, robaczku Jakubie,
nieboraku Izraelu!

Izajasza 41, 14

Przekaż mi 1% podatkuKLIK
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 2004
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 587
Podziękowano: 1563
Płeć:

Nieprzeczytany post

Tak sobie dziś pomyślałem.
Jak będzie wyglądał pogrzeb papieża emeryta? Czy będzie to pogrzeb taki jaki mają papieże?
Czy będzie to dla nas jakieś duchowe przeżycie?
Nie bój się, robaczku Jakubie,
nieboraku Izraelu!

Izajasza 41, 14

Przekaż mi 1% podatkuKLIK
Nutka

Nieprzeczytany post

Życzę Benedyktowi XVI długiego życia w dobrym zdrowiu i łasce Bożej. A o resztę się Pan Bóg zatroszczy, gdy nadejdzie czas, i nie naszym zadaniem jest się nad tym zastanawiać.
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 2004
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 587
Podziękowano: 1563
Płeć:

Nieprzeczytany post

Wiadomo, życzy się zdrowia, ale przecież 200 lat żyć nie będzie, każdy kiedyś musi umrzeć. Chodzi mi o sprawy organizacyjne, które nie powinny być na ostatnią chwile zostawione. Co i jak krok po kroku jest ustalone na wypadek śmierci obecnego papieża.
Nie bój się, robaczku Jakubie,
nieboraku Izraelu!

Izajasza 41, 14

Przekaż mi 1% podatkuKLIK
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7023
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3261
Podziękowano: 3488
Płeć:

Nieprzeczytany post

Dominik pisze: 09 wrz 2021, 14:37 Wiadomo, życzy się zdrowia, ale przecież 200 lat żyć nie będzie, każdy kiedyś musi umrzeć. Chodzi mi o sprawy organizacyjne, które nie powinny być na ostatnią chwile zostawione. Co i jak krok po kroku jest ustalone na wypadek śmierci obecnego papieża.
Tez myślę, że protokoły pogrzebu papieża są już ustalone. Właśnie dlatego aby w momencie zgonu nie panikować, to są przecież oficjalne uroczystości.
Benedyktowi zapewne przysługuje pochówek przeznaczony dla papieża.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
ODPOWIEDZ