Czy kapłan może przyjąć intencję mszy św o błogosławieństwo dla pary homoseksualnej?

Życie Kościoła, dokumenty, encykliki, wydarzenia
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6834
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3192
Podziękowano: 3436
Płeć:

Nieprzeczytany post

Błądząc po internecie trafiłam na taki filmik:



Zaciekawiona obejrzałam i niestety mam smutne wnioski...

Jako teolog chciałabym wyjaśnić kilka kwestii, które nie zostały wyczerpująco wyjaśnione w materiale.
Wypowiedź papieża dotyczy rodziny i prawa do rodziny, czyli wskazuje rodzicom aby nie odrzucali swoich dzieci za odmienną orientację seksualną. Do Kościoła osoby homoseksualne również należą, tak jak wszyscy ochrzczeni są dziećmi Bożymi. Bóg szanuje każde życie i jest największym orędownikiem życia, sam je stworzył i podtrzymuje.
Ale dał tez nam konkretne wskazówki - czyli Dekalog, które mają nam wskazywać dobrą drogę, pełną Bożego błogosławieństwa. Ten sam Bóg w Objawieniu zawartym w Biblii mówi że "ani cudzołożnicy i mężczyźni żyjący ze sobą do Królestwa Bożego nie wejdą". 1 Kor 6, 9 czyli tak samo kapłan nie przyjmie intencji za dwoje żyjących bez ślubu czy to dwoje hetero czy dwoje homo - bo żyją w grzechu a przecież nie można modlić się (sprawować ofiary eucharystycznej) w intencji dalszego życia w grzechu. To po prostu jest sprzeczne z Objawieniem i Tradycją, której Kościół strzeże. To nie jest pomysł Kościoła, tylko Boże przykazanie - nie cudzołóż. Kościół stoi na straży prawd zawartych w Objawieniu. I nie ma mowy o zmianach w tym temacie. Bo by się sprzeniewierzył Bogu samemu.
Szacunek do każdego tak, jak najbardziej, niezależnie od orientacji. Ale czyny homoseksualne są grzechem śmiertelnym i tego pochwalać nie można. Dlatego też nie można modlić się o błogosławieństwo dla takiej pary aby dalej żyli w grzechu.

To, co mnie zaskoczyło w tym materiale to to, że żaden kapłan nie wykorzystał okazji, aby wyjaśnić jasno stanowisko Nauki Kościoła.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 1971
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 582
Podziękowano: 1548
Płeć:

Nieprzeczytany post

Oglądałem już ten film jakiś czas temu. Co zatem z księdzem co przyjął intencje i księdzem co mówił, że by przyjął, ale się boi reakcji wiernych?

Jeden ksiądz trochę wyjaśnił, że intencja nie może mieć złego charakteru, a tym jest życie w związku homoseksualnym.
Nie bój się, robaczku Jakubie,
nieboraku Izraelu!

Izajasza 41, 14

Przekaż mi 1% podatkuKLIK
Awatar użytkownika
Zebra
Posty: 353
Rejestracja: 21 maja 2021, 10:35
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 129
Podziękowano: 176
Płeć:

Nieprzeczytany post

Chłopak ma fajne materiały i oglądam go na bieżąco. Jak zresztą w miarę na bieżąco większość yutuberów.

Ale tego filmiku nie zamierzam oglądać. Cóż ma Wolna wole może sprawdzać wszystko.
Kto zebrę wolno wypuszcza?
Kto osła dzikiego rozwiąże?
Za dom mu dałem pustkowie,
legowiskiem zaś jego słona ziemia.
Śmieje się z miejskiego zgiełku,
słów poganiacza nie słyszy,
w górach szuka pokarmu,
goni za wszelką zielenią.

Hi 39, 5-8
Awatar użytkownika
DariuszJ
Posty: 268
Rejestracja: 29 sty 2021, 17:41
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 229
Podziękowano: 234
Płeć:

Nieprzeczytany post

Zgadzam się z tym, co napisała @Magnolia. Każdy z tych księży powinien powiedzieć jasno, że nie może przyjąć takiej intencji i wyjaśnić dlaczego, zgodnie z przykazaniami Bożymi. Oczywiście powinien to zrobić we właściwym, grzecznym tonie i z szacunkiem. Wszyscy ochrzeczni są członkami Kościoła, niezależnie od orientacji. Sam pociąg do tej samej płci nie jest grzechem, a jedynie czyny homoseksualne. Zamawiajac taką intencję, to tak jakbym zamówił intencję, aby ktoś nadal trwał w jakimś grzechu np. masturbacji, z okazji 5 rocznicy trwania w tym grzechu.
Ostatnio zmieniony 05 lis 2021, 7:58 przez DariuszJ, łącznie zmieniany 1 raz.
"Deus caritas est, et qui manet in caritate, in Deo manet, et Deus manet in eo".
1J 4,16b

"Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim". 1J 4,16b
ODPOWIEDZ