Aby skupić się na duchowym aspekcie zbliżających się świąt administracja postanowiła, że od Wielkiego Piątku od godz 10:00 aż do Poniedziałku wielkanocnego do 8:00 na forum będzie wyłączona opcja pisania postów.

Rozdawanie Komunii Św przez kobiety

Życie Kościoła, dokumenty, encykliki, wydarzenia
Awatar użytkownika
DariuszJ
Posty: 268
Rejestracja: 29 sty 2021, 17:41
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 229
Podziękowano: 234
Płeć:

Nieprzeczytany post

Smok Eustachy pisze: 02 sty 2022, 1:53
Lunka pisze: 12 gru 2021, 14:39 Ciekawa jestem czy taki pomysł przejdzie. Osobiście nie wyobrażam sobie i ciekawe czy któras parafia odważy się do takiego kroku 😉
Jest u nas parcie też w tym kierunku.
Rozumiem, że parcie do ustanawiania kobiet? Tak z ciekawości - jaka diecezja? Mieliście już wcześniej wprowadzony lektorat i akolitat w diecezji? Na jakim etapie jest u Was ten temat?
"Deus caritas est, et qui manet in caritate, in Deo manet, et Deus manet in eo".
1J 4,16b

"Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim". 1J 4,16b
Smok Eustachy
Posty: 37
Rejestracja: 17 gru 2021, 3:18
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 2
Podziękowano: 3
Płeć:

Nieprzeczytany post

U nas w Polsce. Wszędzie.
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6849
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3199
Podziękowano: 3445
Płeć:

Nieprzeczytany post

Smok Eustachy pisze: 02 sty 2022, 21:31 U nas w Polsce. Wszędzie.
Wygląda na to że masz informacje ze wszystkich diecezji i parafii... No no no ;))

Wydaje mi się że dwie kwestie tu są
1. to możliwość jako taka
2. to chętne osoby- kobiety

Przyznam że kilka lat temu, uczestniczyłam w mszy św dla 4 małżeństw i miała być komunia św pod dwoma postaciami. Kapłan stanął i zdał sobie sprawę ze nie da rady wvysztskiego utrzymać w rękach i poprosił o pomoc - podniosłam rękę, ale spojrzał na mnie i ze wzroku zrozumiałam ze nie jestem dobrą pomocą.... acz z emocji nie pomyślałam, że chodzi o płeć... potem się domyśliłam....Natomiast teraz chyba bym się już nie zgłosiła...
Wtedy niosło mnie pragnienie bycia tak blisko Pana Jezusa, teraz pomimo pragnienia nie czuję się dość godna...
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
DariuszJ
Posty: 268
Rejestracja: 29 sty 2021, 17:41
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 229
Podziękowano: 234
Płeć:

Nieprzeczytany post

Smok Eustachy pisze: 02 sty 2022, 21:31 U nas w Polsce. Wszędzie.
Ja narazie jakoś nie odczuwam tego parcia. Pamiętajmy, że w akolitacie głównie chodzi o służbę przy ołtarzu - to są zwyczajne zadania akolity. Rozdawanie Komunii świętej to nadzwyczajna funkcja akolity. Jeżeli byłaby wykorzystywana zgodnie z przepisami, to użycie nadzwyczajnego szafarza w danej parafii w ciagu roku do rozdawania Komunii świętej, można by maksymalnie na palcach jednej ręki policzyć, może i nawet niebyłby do tego wykorzystany w ogóle. W razie potrzeby można pobłogosławić jednorazowo do rozdawania Komunii świętej wiernego (mężczyznę lub kobietę). Wiemy jak jest i akolici/nadzwyczajni szafarze są zbyt często, niezasadnie wykorzystywani do rozdawania Komunii świętej. Podkreślę jeszcze raz: akolitat to przede wszystkim służba przy ołtarzu (przygotowanie ołtarza, noszenie krzyża, podawanie ampułek, oczyszczanie naczyń liturgicznych, etc.).
"Deus caritas est, et qui manet in caritate, in Deo manet, et Deus manet in eo".
1J 4,16b

"Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim". 1J 4,16b
Awatar użytkownika
DariuszJ
Posty: 268
Rejestracja: 29 sty 2021, 17:41
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 229
Podziękowano: 234
Płeć:

Nieprzeczytany post

Magnolia pisze: 02 sty 2022, 21:53
Smok Eustachy pisze: 02 sty 2022, 21:31 U nas w Polsce. Wszędzie.
Wygląda na to że masz informacje ze wszystkich diecezji i parafii... No no no ;))

Wydaje mi się że dwie kwestie tu są
1. to możliwość jako taka
2. to chętne osoby- kobiety

Przyznam że kilka lat temu, uczestniczyłam w mszy św dla 4 małżeństw i miała być komunia św pod dwoma postaciami. Kapłan stanął i zdał sobie sprawę ze nie da rady wvysztskiego utrzymać w rękach i poprosił o pomoc - podniosłam rękę, ale spojrzał na mnie i ze wzroku zrozumiałam ze nie jestem dobrą pomocą.... acz z emocji nie pomyślałam, że chodzi o płeć... potem się domyśliłam....Natomiast teraz chyba bym się już nie zgłosiła...
Wtedy niosło mnie pragnienie bycia tak blisko Pana Jezusa, teraz pomimo pragnienia nie czuję się dość godna...
Kobieta też może być jednorazowo pobłogosławiona do udzielania Komunii świętej, jednak póki co z zachowaniem kolejności wskazanej przez Immensae Caritatis:
IV. Przez osobę odpowiednią, o której mowa w nn. I i II rozumie się: lektora, alumna wyższego Seminarium, Zakonnika, zakonnicę, katechistę, wiernego mężczyznę lub kobietę - z zachowaniem określonej tu kolejności, którą jednak może zmienić Ordynariusz miejsca według roztropnego uznania.
"Deus caritas est, et qui manet in caritate, in Deo manet, et Deus manet in eo".
1J 4,16b

"Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim". 1J 4,16b
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6849
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3199
Podziękowano: 3445
Płeć:

Nieprzeczytany post

Szafarstwo Kobiet to jedna sprawa, ale niektórym marzą się święcenia kapłańskie kobiet.

A w tej materii sprawa ta została definitywnie rozstrzygnięta przez św. Jana Pawła II. „Aby zatem usunąć wszelką wątpliwość w sprawie tak wielkiej wagi, która dotyczy samego Boskiego ustanowienia Kościoła, mocą mojego urzędu utwierdzania braci (por. Łk 22,32) oświadczam, że Kościół nie ma żadnej władzy udzielania święceń kapłańskich kobietom oraz że orzeczenie to powinno być przez wszystkich wiernych Kościoła uznane za ostateczne” (Jan Pawel II, Ordinatio Sacerdotalis, 4).
Również przypominał o tym już wielokrotnie Papież Franciszek: „A w odniesieniu do wyświęcania kobiet, Kościół się wypowiedział i mówi: „nie”. Powiedział to Jan Paweł II w sposób ostateczny. Ta brama jest zamknięta, ale w tej sprawie chcę ci coś powiedzieć. Już to powiedziałem, ale powtarzam. Matka Boża, Maryja, była ważniejsza niż apostołowie, biskupi, diakoni i kapłani. Kobieta w Kościele jest ważniejsza niż biskupi i kapłani” (Franciszek, Konferencja prasowa podczas lotu z Rio de Janeiro do Rzymu 28.07.2013 roku).

Mimo, że Chrystus łamał przyjęte w żydowskiej społeczności kanony dotyczące relacji mężczyzn z kobietami, gdzie wystarczy wspomnieć rozmowę z Samarytanką, nie pozostawił najmniejszej wątpliwości, że kapłaństwo jest powołaniem wyłącznie dla mężczyzn (por. Mulieris dignitatem, 26; Ordinatio Sacerdotalis, 2). Nie przeszkadzało to jednak kobietom odgrywać w Kościele role równie ważne, a niekiedy może ważniejsze, niż były udziałem mężczyzn. Lista świętych kobiet, które istotnie wpłynęły na losy Kościoła jest długa. Można na niej umieścić choćby św. Hildegardę z Bingen, św. Katarzynę Sieneńską, św. Jadwigę – kr lową Polski, św. Teresę z Avila czy św. Faustynę.

Tak napisał abp Gądecki do biskupa Georga 22 lutego 2022 r. w sprawie kapłaństwa kobiet rozpatrywanego w Niemczech na drodze synodalnej.
https://episkopat.pl/list-braterskiej-t ... ynodalnej/
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Wszystko już było, Kochani.
W zakonach s.przełożone miały taki przywilej (oczywiście piszę o szafowaniu Komunii Świętej, a nie o kapłaństwie!)
I to całkiem niedawno - poznajecie osobę?
Obrazek

Tyle że, właściwie po co to wprowadzać? I tak mamy nadużywaną instytucję świeckich szafarzy nadzwyczajnych.
Ostatnio zmieniony 24 lut 2022, 12:22 przez Marek Piotrowski, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
esperanza
Posty: 1401
Rejestracja: 10 lut 2021, 19:45
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 1212
Podziękowano: 1021
Płeć:

Nieprzeczytany post

Marek Piotrowski pisze: 24 lut 2022, 12:21
Tyle że, właściwie po co to wprowadzać? I tak mamy nadużywaną instytucję świeckich szafarzy nadzwyczajnych.
No wiesz... odpowiedź na to pytanie można chyba znaleźć chociażby w sytuacji, która dzieje się teraz na świecie.
"Wystarczy ci mojej łaski. Moc, bowiem w słabości się doskonali”. (2Kor 12, 9).
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Megi

Nieprzeczytany post

Nie przyjełabym Komunii z rąk kobiety. I wogóle jestem w szoku jak wszystko się zmienia.

Dodano po 2 minutach 41 sekundach:
Marek Piotrowski pisze: 24 lut 2022, 12:21 Wszystko już było, Kochani.
W zakonach s.przełożone miały taki przywilej (oczywiście piszę o szafowaniu Komunii Świętej, a nie o kapłaństwie!)
I to całkiem niedawno - poznajecie osobę?
Obrazek

Tyle że, właściwie po co to wprowadzać? I tak mamy nadużywaną instytucję świeckich szafarzy nadzwyczajnych.
Matka Teresa? o, nie wiedziałam. Ale i tak osobiście jestem na nie.
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

A napiszesz, dlaczego? (pomijając sytuacje, gdy się nadużywa instytucji szafarza - pytam o kobiety.
Awatar użytkownika
esperanza
Posty: 1401
Rejestracja: 10 lut 2021, 19:45
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 1212
Podziękowano: 1021
Płeć:

Nieprzeczytany post

Chciałam się z wami podzielić moim małym doświadczeniem. Będąc na wakacjach w Hiszpanii poszłam na tamtejszą mszę świętą. Kościół to był raczej taki zwykły płaski budynek, bardzo skromny. Miasteczko turystyczne, ale na mszy byli głównie starsi stali mieszkańcy. Był tylko jeden ksiądz i do pomocy kobieta. Ta właśnie kobieta rozdawała Komunię... baaaardzo ciekawe doświadczenie to zobaczyć na własne oczy. Nie odważyłam się podejść po Komunię do niej, wydawało mi się to bardzo dziwne chociaż przecież wiedziałam że to możliwe to nie spodziewałam się, że to tak szybko zobaczę na własne oczy. Pomyślałam "o nieee w Polsce to szybko nie przejdzie" 🤭.
W każdym razie zdziwiło mnie to, że ów kobieta mie miała żadnej szaty na sobie, po prostu ot tak służyła w swoich ubraniach.
Uprzedzę jeszcze pytania.. tak upewniłam się kilka razy czy idę do właściwego Kościoła bo to fakt łatwo się pomylić.
"Wystarczy ci mojej łaski. Moc, bowiem w słabości się doskonali”. (2Kor 12, 9).
ODPOWIEDZ