Papież Franciszek

Życie Kościoła, dokumenty, encykliki, wydarzenia
Mar
Posty: 175
Rejestracja: 02 lut 2022, 10:53
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 66
Podziękowano: 27
Płeć:

Nieprzeczytany post

Jak dobrze wiesz, w przeszłości byli papieże, którzy głosili herezje. Obecny papież głosi wiele dziwnych tez.
https://m.pch24.pl/duchowni-i-swieccy-u ... o-reakcji/
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 1971
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 582
Podziękowano: 1548
Płeć:

Nieprzeczytany post

Wątek wydzielony z
viewtopic.php?f=6&t=19
Nie bój się, robaczku Jakubie,
nieboraku Izraelu!

Izajasza 41, 14

Przekaż mi 1% podatkuKLIK
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6837
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3193
Podziękowano: 3441
Płeć:

Nieprzeczytany post

Mar pisze: 12 lut 2022, 21:35 Jak dobrze wiesz, w przeszłości byli papieże, którzy głosili herezje. Obecny papież głosi wiele dziwnych tez.
https://m.pch24.pl/duchowni-i-swieccy-u ... o-reakcji/
Mar, nie czytałam od tym wcześniej, a sprawa jest z 2019 roku. Nie znalazłam też żadnej reakcji papieża na ten list ani reakcji biskupów.
Co mogę powiedzieć od siebie? Że ten brak reakcji biskupów też wiele mówi, może jednak nie ma aż takich przesłanek by podjąć konkretne kroki...
W każdym razie póki biskupi nie podejmą żadnych konkretnych kroków, to my powinniśmy jedynie obserwować sytuację, a nie sądzić papieża na własną rękę.

Czytałam Amoris laetitia i nie ma tam zmian w nauczaniu Kościoła, są wskazówki do duszpasterstwa osób w związkach niesakramentalnych. Każdy to może przeczytać samemu i zacytować co go niepokoi.

Faktycznie niepokojące jest że papież nic/niewiele robi publicznie by wypowiedzieć się o sytuacji w Niemczech, która jest bardzo niepokojąca i wprost idzie w kierunku schizmy od kilku lat. Ale też chodzi o publiczne reakcje, a nie wiemy co się dzieje niepublicznie, jakie są podejmowane działania.

W każdym razie zalecam daleko idącą ostrożność w wypowiadaniu się o papieżu. Pamiętajmy, że Kościół jest w rękach Boga, w historii Kościoła były przypadki papieży heretyków, ale Kościół trwa nadal, trzeba czasu by pewne rzeczy oceniać, najczęściej ocenia się z perspektywy czasu, historii a nie kiedy coś się dzieje.
Poza tym tym bardziej modlitwa za Kościół jest wskazana i potrzebna.


P. s. 1. Zapytałam się mailem kilku kapłanów o opinię i komentarz w tej sprawie, jeśli przyjadą odpowiedzi to się nimi podzielę.

P.s 2 A propos tego że byli w historii Kościoła papieże-heretycy, artykuł który wyjaśnia i broni tych 3 papieży, którzy czasowo popierali błędy lub ich nie zwalczali. żaden z nich nie nauczał herezji jako Oficjalnej Nauki Kościoła, czyli nie były to wypowiedzi ex katedra.
https://www.ultramontes.pl/dogmatyka_5_2_4_1.htm
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Mar
Posty: 175
Rejestracja: 02 lut 2022, 10:53
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 66
Podziękowano: 27
Płeć:

Nieprzeczytany post

List do papieża Franciszka został upubliczniony, poniaważ autorzy nie doczekali się odpowiedzi.
Problem Kościoła w Niemczech trwa od wielu lat. Szkoda, że nie wysłuchałaś wywiadu z ks. Oko do końca. Mówi o tym jak daleko to zaszło. Jeśli będzie tak dalej to skończy się to jakąś schizmą.
Wielu uważa, że Benedykt XVI odszedł właśnie z tego właśnie powodu.

Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6837
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3193
Podziękowano: 3441
Płeć:

Nieprzeczytany post

Mar pisze: 13 lut 2022, 10:34 List do papieża Franciszka został upubliczniony, poniaważ autorzy nie doczekali się odpowiedzi.
Problem Kościoła w Niemczech trwa od wielu lat. Szkoda, że nie wysłuchałaś wywiadu z ks. Oko do końca. Mówi o tym jak daleko to zaszło. Jeśli będzie tak dalej to skończy się to jakąś schizmą.
Wielu uważa, że Benedykt XVI odszedł właśnie z tego właśnie powodu.

https://youtu.be/6OkICXXh34A
Mam prośbę Mar, po pierwsze trzymajmy się tematu, w tym wątku rozmawiamy o papieżu Franciszku a nie o powodach odejścia Benedykta XVI.
Po drugie każdy film trwa, proszę udostępniaj konkretne minuty, albo wskazuj minutę w której chcesz coś zacytować, a najlepiej jakbyś sam streszczał.
Zadajesz mi wiele materiałów do oglądania i komentowania, a moje materiały podane Tobie na tacy nie traktujesz tak poważnie, sądzę po tym jak szybko udzielasz odpowiedzi... Więc proszę szanuj mój czas.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6837
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3193
Podziękowano: 3441
Płeć:

Nieprzeczytany post

Pierwszy z poproszonych kapłanów o opinię odpisał w ten sposób:

"+Jezus
Nie wypowiadam się na temat papieża Franciszka ani na plus, ani na minus. Obserwuję. Wiele rzeczy mnie dziwi, nawet przeraża, ale na razie nie oceniam. Zresztą papież Jan Paweł II tez popełnił sporo błędów - choćby zjazd religijny w Asyżu, czy całowanie Koranu. Zastanawiam się na jakiej podstawie prawnej mogą biskupi ogłosić go heretykiem. Póki co rzeczywiście niektóre sprawy moralne leżą, ale prawdy wiary są w porządku. Heretyk to ten, który głosi inne wyznanie wiary. Póki co, Papież głosi to przekazane przez Apostołów.
Myślę, że tu trzeba wybrać drogę św. Katarzyny ze Sieny. Ona nie posądzała papież o herezję. Modliła się za Niego.
Pozdrawiam o.M
"
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6837
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3193
Podziękowano: 3441
Płeć:

Nieprzeczytany post

O trudnym posłuszeństwie papieża posłuchajcie w wywiadzie Tomasza Samołyka z redaktorem Pawłem Milcarkiem


(wideo ustawione na najważniejszy fragment - kilka minut wystarczy - choć cały wywiad jest ciekawy)

@Mar Posłuchaj, zachęcam, pod filmem jest tez odnośnik minutowy do innych tematów.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Mar
Posty: 175
Rejestracja: 02 lut 2022, 10:53
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 66
Podziękowano: 27
Płeć:

Nieprzeczytany post

Benedykt XVI dążył do porozumienia i pojednania z bractwem założonym przez abp. Lefebvrea. Obecny papież robi dokładnie odwrotnie. Niedawno bardzo ograniczył możliwość odprawiania mszy trydenckiej.
Tym samym niweczy działania swojego poprzednika na rzecz pojednania z tradycjonalistami, jednocześnie coraz bardziej zbliża się do protestantów. Jak w takiej sytuacji mają czuć się tradycyjni katolicy?


Dodano po 22 minutach 4 sekundach:
Magnolia pisze: 15 lut 2022, 15:51 O trudnym posłuszeństwie papieża posłuchajcie w wywiadzie Tomasza Samołyka z redaktorem Pawłem Milcarkiem


(wideo ustawione na najważniejszy fragment - kilka minut wystarczy - choć cały wywiad jest ciekawy)

@Mar Posłuchaj, zachęcam, pod filmem jest tez odnośnik minutowy do innych tematów.
Raczej nie słucham takich wywiadów-rzek ale wysłuchałem początku i części poświęconej mszy w rycie trydenckim. Redaktor Milcarek powiedział to samo co ja napisałem powyżej.
Ostatnio zmieniony 19 lut 2022, 21:58 przez Mar, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6837
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3193
Podziękowano: 3441
Płeć:

Nieprzeczytany post

Kolejny z kapłanów poproszonych o opinię napisał do mnie:

W sytuacji możliwości popełnienia herezji przez papieża należy zwracać się w sprawie konkretnych wątpliwości do swojego biskupa prosząc o wyjaśnienia. To biskup jest tym, który powinien reagować i zwracać się bezpośrednio także do papieża. A wierni powinni słuchać papieża czyli starać się zrozumieć jego zwyczajne nauczanie (słowa, gesty, dokumenty), ale też wyrażać swoje pytania i wątpliwości. Warto pamiętać, że papież jest nieomylny tylko w ściśle określonych okolicznościach (uroczyste ogłaszanie czegoś ex-cathedra w sprawach wiary lub moralności).
Papież Franciszek nic takiego nie ogłaszał, ale Jego działalność jest bardziej duszpasterska, pastoralna i w takich kategoriach należy ją postrzegać. Oczywiście czasami jakiś gest, słowo może być nieprzemyślany,
niewłaściwy i wywoływać zamieszanie. Warto też o tym rozmawiać ze swoimi duszpasterzami i oczywiście zawsze trzymać się zdrowej, oficjalnej nauki Kościoła - patrz Katechizm Kościoła Katolickiego.
- jezuita O. Zbigniew
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 1971
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 582
Podziękowano: 1548
Płeć:

Nieprzeczytany post

Po czym poznać, że papież wygłasza coś ex-cathedra?
Nie bój się, robaczku Jakubie,
nieboraku Izraelu!

Izajasza 41, 14

Przekaż mi 1% podatkuKLIK
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6837
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3193
Podziękowano: 3441
Płeć:

Nieprzeczytany post

Jest to uroczyście zapowiedziane. Papież Franciszek nie miał takiego ogłoszenia przez cały pontyfikat
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Benedykt XVI też nie. Ani Jan Paweł II*. Ani Jan Paweł I. Ani Paweł VI. Ani Jan XXIII.
Pius XII - jeden.
W XX wieku byłoby jedynie jedno orzeczenie dogmatu, w XIX –dwa, w XVIII i XVII nie było żadnego.

---------------
*niektórzy twierdzą, że Jan Paweł II ogłosił dogmat na temat niemożności wyświęcania kobiet na księży, ale to nieporozumienie - papież jedynie POWTÓRZYŁ i PRZYTOCZYŁ.
Mar
Posty: 175
Rejestracja: 02 lut 2022, 10:53
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 66
Podziękowano: 27
Płeć:

Nieprzeczytany post

Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6837
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3193
Podziękowano: 3441
Płeć:

Nieprzeczytany post

Bardzo to smutne i faktycznie skandaliczne. Ale na razie redaktor pokazał jeden taki ołtarz a mówi że „ coraz częściej paczamama zastępuje Maryję na ołtarzach”- chyba za mocny komentarz do jednego zdjęcia
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
esperanza
Posty: 1393
Rejestracja: 10 lut 2021, 19:45
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 1211
Podziękowano: 1019
Płeć:

Nieprzeczytany post

Wiecie co, ja jestem daleka od oceniania papieża Franciszka. Nie wiem dokładnie o co chodzi z tą pachamamą, ale mam skojarzenia odnośnie Maryji z Guadalupe.

"9 grudnia 1531 roku o świcie, gdy wówczas obchodzono w Kościele, Niepokalane Poczęcie NM Panny, na wzgórzu Tepeyac, Dziewica Maryja rzekła do Juana Diego Cuauhtlatoatzin: "Jestem Maryją, Niepokalaną Dziewicą, Matką prawdziwego Boga, który daje życie i je zachowuje. On jest Stwórcą wszystkiego, Panem nieba i ziemi. On jest Wszechobecny", Maryja objawiła się na wzgórzu Tepeyac, gdzie dotychczas Indianie czcili swoją boginię, aby połączyć dwie kultury: Indian i Hiszpanów. Uczyniła to integrując w sobie samej przez tę właśnie interwencję ich rożne sposoby bycia i wierności religijne. Ona je potwierdziła, ułożyła i wzięła na siebie. Tak sprawiła otwarcie się na znaki i znaczenie właściwe własnemu ich porządkowi religijnemu, obydwu narodów, godząc to, co antyczne u każdego z nich z nowością reprezentowaną przez drugiego. Zarówno Amerykanie, jak i Europejczycy, w sposób różny, ale w kontynuacji i spełnieniu swoich własnych wierzeń, zobaczyli w Niej Matkę Boga od zawsze. W czasie gdy w Europie szalała Reformacja wyciągając z Kościoła Katolickiego miliony ludzi, w Ameryce milionami nawracali się Indianie, głównie Aztekowie podbici przez Hiszpanów, z powodu objawienia się Maryi z niesłychanie czytelnym przesłaniem, w znakach na obrazie."

Dodano po 10 minutach 22 sekundach:
Ostatnio zmieniony 27 lut 2022, 10:13 przez esperanza, łącznie zmieniany 1 raz.
"Wystarczy ci mojej łaski. Moc, bowiem w słabości się doskonali”. (2Kor 12, 9).
Awatar użytkownika
Aloes
Posty: 2390
Rejestracja: 27 gru 2021, 14:47
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 185
Podziękowano: 607

Nieprzeczytany post

https://www.rp.pl/opinie-polityczno-spo ... franciszka

"Papież nie może jednoznacznie opowiedzieć się po jednej stronie. Zamknąłby sobie w ten sposób pole do jakiegokolwiek manewru dyplomatycznego, do włączenia się w trudne i skomplikowane mediacje pokojowe".
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Niestety, Pachamama to poważny błąd. Nie wątpię, że w dobrej wierze, ale to już nie jest akomodacja misyjna.
Nawiasem mówiąc: jeśli owa akomodacja poszła tak daleko, że po 500 latach po nawróceniu Ameryki Południowej nadal w tamtejszym chrześcijaństwie istnieje pomieszanie z kultami miejscowymi (powiedzmy wprost: z tamtejszymi pogańskimi bożkami), to zdecydowanie z naszą ewangelizacją jest coś nie w porządku. Może właśnie o krok za daleko poszliśmy w akomodacji...
Awatar użytkownika
abi
Posty: 1104
Rejestracja: 02 lut 2021, 15:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 253
Podziękowano: 579

Nieprzeczytany post

a moze tu mi ktos wyjasni ostrozne stanowisko franciszka
https://magazynkontakt.pl/nie-rozumiem-papieza/
nie spodziewajcie sie po mnie ani wiedzy, ani mądrości
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6837
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3193
Podziękowano: 3441
Płeć:

Nieprzeczytany post

abi pisze: 16 mar 2022, 7:23 a moze tu mi ktos wyjasni ostrozne stanowisko franciszka
https://magazynkontakt.pl/nie-rozumiem-papieza/
Może to rzuci jakieś światło na postawę papieża.
https://www.onet.pl/informacje/liberte/ ... f,30bc1058

Ale mimo wszystko zwrócę uwagę, że papież poszedł do Ambasady Rosji w Watykanie i apelował o zaprzestanie wojny,
więc nie można powiedzieć że nie wie kto jest agresorem w tej wojnie.
Wydaje mi się, że po prostu jest bardzo odpowiedzialny i ostrożny, waży słowa. Poza tym Kościół nie potępia nikogo, kierując się ta myślą, nie może publicznie potępić Rosji, bo przecież jest papieżem, jego słowa maja znaczenie dla ponad miliarda osób na świecie!
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
abi
Posty: 1104
Rejestracja: 02 lut 2021, 15:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 253
Podziękowano: 579

Nieprzeczytany post

potepic a oznajmic fakty to roznica IMHO
nie spodziewajcie sie po mnie ani wiedzy, ani mądrości
ODPOWIEDZ