Aby skupić się na duchowym aspekcie zbliżających się świąt administracja postanowiła, że od Wielkiego Piątku od godz 10:00 aż do Poniedziałku wielkanocnego do 8:00 na forum będzie wyłączona opcja pisania postów.

Jak rozpoznać fałszywego proroka w Kościele

Życie Kościoła, dokumenty, encykliki, wydarzenia
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6849
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3199
Podziękowano: 3445
Płeć:

Nieprzeczytany post

Aloes pisze: 21 mar 2022, 19:13

Lepiej nawrócić się że strachu niż wcale.
Co najwyżej ze strachu to nie chcesz iść do piekła... ale to jeszcze nie oznacza że chcesz wieczność spędzić w miłosnej komunii wraz z rzeszą świętych i aniołów... nie ma pragnienia miłości ze strachu...
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Zebra
Posty: 353
Rejestracja: 21 maja 2021, 10:35
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 129
Podziękowano: 176
Płeć:

Nieprzeczytany post

esperanza pisze: 21 mar 2022, 15:57 @Aloes Mam kilka swoich typów.
Ks. Glass, Ks. Galus. Ks. Dominik Chmielewski, O. Pelanowski, Ks. Łukasz Prausa, Ks. Natanek to tak bez zastanowienia mogę napisać.
Przyznam, że mam takie samo zdanie odnośnie księdza Chmielewskiego. Ksiądz Glass chyba dostał ostrzeżenie a Ksiądz Natanek to jest z Kościóła chyba nawet wykluczony.
"Miło, że też tak myślisz" bo ja mam zawsze wyrzuty sumienia, że może przesadzam. Ksiądz Dominik często bardzo mocno skupia się chyba na Maryi i zdarza mu się mówić dziwne rzeczy....
Wiem, że ja swego czasu miałam "problem" z Maryja przez niewłaściwe protestanckie czy inne strony. Teraz staram się prosić ją o modlitwę, albo po prostu odbudowywać relacje. Dlatego też nie odważyłabym się sama coś złego na księdza powiedzieć, bo od razu bym się bała, że znowu nie doceniam Maryi. Ale pamiętam też, że już ktoś na sąsiednim forum pytał się o jakieś słowa i już tam też była dyskusja.
Kto zebrę wolno wypuszcza?
Kto osła dzikiego rozwiąże?
Za dom mu dałem pustkowie,
legowiskiem zaś jego słona ziemia.
Śmieje się z miejskiego zgiełku,
słów poganiacza nie słyszy,
w górach szuka pokarmu,
goni za wszelką zielenią.

Hi 39, 5-8
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Wracam do tematu wątku: Jak rozróżnić pomiędzy prawdziwym, a fałszywym prorokiem?

Kościół wypracował zasadę „bonum ex integra cause, malum e quovis defectu”. Oznacza to, że jedna negatywna cecha udowadnia, iż objawienie pochodzi od złego ducha. Dla stwierdzenia, iż objawienie jest od Boga konieczne jest, by wszystkie jego cechy były prawidłowe.
Pierwsze dwa kryteria rozpoznania proroctwa pochodzą jeszcze z czasów Starego Testamentu. I są, moim zdaniem, dość oczywiste:

1 Proroctwo musi się sprawdzać
„Jeśli pomyślisz w swym sercu: A w jaki sposób poznam słowo, którego Pan nie mówił? - gdy prorok przepowie coś w imieniu Pana, a słowo jego będzie bez skutku i nie spełni się, [znaczy to, że] tego Pan do niego nie mówił, lecz w swoim zuchwalstwie powiedział to sam prorok. Nie będziesz się go obawiał."/Pwt 18,21-22/
Czy to wystarczy? Wbrew pozorom, nie. Nawet jeśli proroctwo się wypełniło, nie wystarczało to, by ocenić proroka jako prawdziwego.
I tak mamy kolejne kryterium:

2 proroctwo musi prowadzić do Boga
„Jeśli powstanie u ciebie prorok lub wyjaśniacz snów i zapowie znak lub cud, i spełni się znak albo cud, jak ci zapowiedział, a potem ci powie: Chodźmy za bogami cudzymi - których nie znałeś - i służmy im, nie usłuchasz słów tego proroka albo wyjaśniacza snów. Gdyż Pan, Bóg twój, doświadcza cię, chcąc poznać, czy miłujesz Pana, Boga swego, z całego swego serca i z całej duszy."/Pwt 13,2-4/

ciąg dalszy nastąpi ;)
Awatar użytkownika
esperanza
Posty: 1402
Rejestracja: 10 lut 2021, 19:45
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 1212
Podziękowano: 1021
Płeć:

Nieprzeczytany post

@Zebra Właśnie o tym mówię.. Wiem ile zamętu to wprowadza do serca. Dzięki, że o tym napisałaś ❤
"Wystarczy ci mojej łaski. Moc, bowiem w słabości się doskonali”. (2Kor 12, 9).
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Sekciarstwo, bezczelność, nieposłuszeństwo. Ale chyba jest jeszcze coś. To porównywanie się do Daniela, straszenia biskupa karą Bożą... to coś więcej. Pycha, ale i jakiś problem...
Obrazek
Awatar użytkownika
esperanza
Posty: 1402
Rejestracja: 10 lut 2021, 19:45
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 1212
Podziękowano: 1021
Płeć:

Nieprzeczytany post

@Marek Piotrowski o to to to właśnie chodzi. Generalnie Ks. Daniel myśli, że Abp Depo jest opętany, ponieważ na jednym z jego modlitewnych spotkań była manifestacja złego ducha, który powiedział mu, że wyrzuci go z Czatachowej I zniszczy to "dzieło". Ks. Galus kiedy o tym mówi praktycznie przyznaje się oficjalnie, że uwierzył w słowa szatana. Teraz każdy kto próbuje go upomnieć i każdy kto wzywa go do nawrócenia jest dla niego opętany. Niejednokrotnie o tym mówi w swoich kazaniach ostrzegając swoich wiernych przed zmasowanym atakiem szatana na wspólnotę. Stąd każdy, ktory wskazuje na prawdę jest odrazu wyzywany od demonów i szatanów. Dodatkowo praktycznie w każdym swoim z ostatnich kazań może niebezpośrednio, ale wskazuje na siebie jako proroka, który jest prześladowany. Tak manipuluje Słowem Bożym, żeby obronić swoje nieposłuszeństwo i wskazywać na powyższe.
"Wystarczy ci mojej łaski. Moc, bowiem w słabości się doskonali”. (2Kor 12, 9).
Awatar użytkownika
Aloes
Posty: 2390
Rejestracja: 27 gru 2021, 14:47
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 185
Podziękowano: 607

Nieprzeczytany post

esperanza pisze: 21 mar 2022, 19:39
Aloes pisze: 21 mar 2022, 19:13

Lepiej nawrócić się że strachu niż wcale.
Nie na tym polega nawrócenie... Z takiego myślenia wynika potem błędny obraz Pana Boga. Do tej pory ludzie mówią np. "Bóg Cię pokarał", "uważaj bo bozia patrzy" a wielu z nich ma później problem z nawiązaniem prawdziwej relacji z Panem Bogiem.
Jest to niedoskonałe ale lepsze niż żadne.

Dodano po 2 minutach 11 sekundach:
Magnolia pisze: 21 mar 2022, 19:53
Aloes pisze: 21 mar 2022, 19:13

Lepiej nawrócić się że strachu niż wcale.
Co najwyżej ze strachu to nie chcesz iść do piekła... ale to jeszcze nie oznacza że chcesz wieczność spędzić w miłosnej komunii wraz z rzeszą świętych i aniołów... nie ma pragnienia miłości ze strachu...
Przecież tak nauczą Kościół, że do odpuszczenia grzechów wystarczy strach przed piekłem. Niedoskonałe ale lepsze niż żadne.
Pisał też o tym że Tomasz z Akwinu.

Dodano po 3 minutach 19 sekundach:
Marek Piotrowski pisze: 21 mar 2022, 22:18 Sekciarstwo, bezczelność, nieposłuszeństwo. Ale chyba jest jeszcze coś. To porównywanie się do Daniela, straszenia biskupa karą Bożą... to coś więcej. Pycha, ale i jakiś problem...
Obrazek
Wiadomo że z nieposłuszeństwa żadnych dobrych owoców nie będzie nigdy.
U KS. Natanka podobnie, chociaż tam jeszcze jakaś choroba psychiczna mam wrażenie.
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Dalszy ciąg o rozpoznawaniu fałszywych proroków. Tym razem Nowy Testament.
Najpierw do poprzedniego punktu ("2 Proroctwo musi prowadzić do Boga")"; święty Jan w Apokalipsie wspomina o fałszywej prorokini:
„(…) mam przeciw tobie to, że pozwalasz działać niewieście Jezabel, która nazywa siebie prorokinią, a naucza i zwodzi moje sługi, by uprawiali rozpustę i spożywali ofiary składane bożkom."/Ap 2,20/

3 Proroctwo należy sprawdzać co do zgodności z nauką Kościoła
Już święty Paweł musiał mieć do kłopoty z ludźmi, którzy przeciwstawiali nauce chrześcijańskiej to, co wydawało im się, że Bóg im objawił . Pisząc do wielce „charyzmatycznej” wspólnoty w Koryncie, szereg wskazówek Apostoł Narodów kończy uwagą:
„Jeżeli komuś wydaje się, że jest prorokiem albo że posiada duchowe dary, niech zrozumie, że to, co wam piszę, jest nakazem Pańskim. A gdyby ktoś tego nie uznał, sam nie będzie uznany [przez Boga]."/1Kor 14,37-38/

Na zgodność z nauczaniem Kościoła zwraca także uwagę pierwszy papież:
„Znaleźli się jednak fałszywi prorocy wśród ludu, tak samo jak pośród was będą fałszywi nauczyciele, którzy wprowadzą wśród was zgubne herezje. Wyprą się oni Władcy, który ich nabył, sprowadzając na siebie rychłą zgubę. A wielu pójdzie za ich rozpustą, przez nich zaś droga prawdy będzie obrzucona bluźnierstwami. Dla zaspokojenia swej chciwości obłudnymi słowami sprzedadzą was ci, na których wyrok potępienia od dawna jest w mocy, a zguba ich nie śpi. "/2P 2,1-3/

Niemal identyczne słowa czytamy w Liście świętego Judy:
„Umiłowani, dokładając wszelkich starań w pisaniu wam o wspólnym naszym zbawieniu, uznałem za konieczne napisać do was z zachętą do walki o wiarę raz tylko przekazaną świętym. Wkradli się bowiem pomiędzy was jacyś ludzie, którzy dawno już są spisani na ten wyrok, bezbożni, co łaskę Boga naszego zamieniają na rozpustę, a nawet wypierają się jedynego Władcy i Pana naszego, Jezusa Chrystusa. (…) ci >>prorocy od snów<<: ciała plugawią, Panowanie odrzucają i wypowiadają bluźnierstwa na >>Chwały<<."/Jud 1,3-4.8b/
Warto zauważyć zastrzeżenie Autora biblijnego; pisze on przeciw fałszywym prorokom, iż wiara została raz tylko przekazana świętym; nie mają więc nic wspólnego z Bogiem tacy, którzy prorokują przeciw temu Przekazowi.
Awatar użytkownika
esperanza
Posty: 1402
Rejestracja: 10 lut 2021, 19:45
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 1212
Podziękowano: 1021
Płeć:

Nieprzeczytany post

Obrazek
"Wystarczy ci mojej łaski. Moc, bowiem w słabości się doskonali”. (2Kor 12, 9).
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Wyjątkowo się z ks.Piórkowskim zgadzam ;)
4 (może nie "kryterium" ale przesłanka)
Gdy czytamy o prorokach w Piśmie Świętym, zdaje się wyłaniać pewna prawidłowość; niemal zawsze „narażali się” komuś. Czy to Jeremiasz w Starym Testamencie, czy święty Jan w Nowym, czy wreszcie sam Jezus – wielokrotnie byli z powodu swojego przepowiadania bliscy śmierci z rąk współczesnych.

Na przykład czasów proroka Jeremiasza wystąpił inny prorok, Chananiasz. Wbrew orędziu Jeremiasza głosił wielkie zwycięstwa dla Izraela. Jeremiasz niewątpliwie chciałby, by przepowiednie Chananiasza się spełniły, jednak był wobec tak optymistycznego proroctwa sceptyczny:
„Prorok Jeremiasz powiedział: Niech się stanie! Niech tak Pan uczyni! Niech Pan wypełni słowa, które prorokowałeś(…).
Posłuchaj jednak tego słowa, które wygłaszam do twoich uszu i do uszu całego ludu. Prorocy, którzy byli przede mną i przed tobą od najdawniejszych czasów, prorokowali przeciw licznym krajom i przeciw wielkim królestwom o wojnie, nieszczęściu i zarazie. Prorok, który przepowiada pomyślność, będzie uznany za proroka prawdziwie posłanego przez Pana, gdy się spełni przepowiednia prorocka."
/Jr 28,6-9/
Dalszy ciąg znamy; propozycje Chananiasza się nie spełniły, a on sam umarł jeszcze tego samego roku.

Doprawdy, trudno znaleźć proroka, który by czerpał z faktu prorokowania popularność wśród okrzyków „Amen! Alleluja!”
Oczywiście, wielokroć tłumy szły za Chrystusem; ale im bardziej konkretne i wymagające stawało się Jego przepowiadanie, tym częściej się zdarzało, że „wielu uczniów Jego odeszło i już z Nim nie chodziło”/J 6,66/ Tłum był bardzo zmienny; w niedzielę palmową chciał obwołać Chrystusa królem, a w piątek wołał „Ukrzyżuj go!”/Mk 15:14/

„Biada wam, gdy wszyscy ludzie chwalić was będą. Tak samo bowiem przodkowie ich czynili fałszywym prorokom."/Łk 6,26/
„Któregoż z proroków nie prześladowali wasi ojcowie? Pozabijali nawet tych, którzy przepowiadali przyjście Sprawiedliwego."/Dz 7,52a/

Niektórzy (jak wspomniany tu ks. Galus) próbują wejść w szatki "prześladowanego" (a nawet niekiedy "męczennika", jak to robił "ojciec" Ricardo) interpretując sprzeciw przełożonych wobec swojej samowoli jako owo "sprzeciwianie się" świata. Ale lepiej zamilczmy na temat podobnych manipulacji.
"Panie, proroków Twoich pozabijali, ołtarze Twoje powywracali. Ja sam tylko pozostałem, a oni na życie moje czyhają."/Rz 11,3/
Awatar użytkownika
esperanza
Posty: 1402
Rejestracja: 10 lut 2021, 19:45
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 1212
Podziękowano: 1021
Płeć:

Nieprzeczytany post

 „Zadeklarowani wrogowie Boga i Kościoła powinni być w jak największym stopniu zawstydzeni i jest to dzieło miłosierdzia, aby wołać: To wilk! gdy zbliża się on do stada”.
Św Franciszek Salezy
"Wystarczy ci mojej łaski. Moc, bowiem w słabości się doskonali”. (2Kor 12, 9).
Awatar użytkownika
Zebra
Posty: 353
Rejestracja: 21 maja 2021, 10:35
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 129
Podziękowano: 176
Płeć:

Nieprzeczytany post

Dziękuje za wątek @esperanza bardzo pomocny!
@Marek Piotrowski dziękuje za odpowiedzi :x super wyjaśnienie
Kto zebrę wolno wypuszcza?
Kto osła dzikiego rozwiąże?
Za dom mu dałem pustkowie,
legowiskiem zaś jego słona ziemia.
Śmieje się z miejskiego zgiełku,
słów poganiacza nie słyszy,
w górach szuka pokarmu,
goni za wszelką zielenią.

Hi 39, 5-8
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Dotąd przytaczałem Pismo Święte. Teraz chciałbym przytoczyć trochę świadectw z pierwszych wieków - ludzi, którzy słuchali apostołów, ich uczniów i uczniów ich uczniów.
Zatem: Zapytajmy Ojców!

Didache, to jedno z najstarszych pism chrześcijańskich, jakie przetrwały. Pochodzi z początków II wieku, choć wielu badaczy dowodzi, że przynajmniej jego fragmenty powstały w I wieku i są starsze od niektórych ksiąg Nowego Testamentu. Stanowi pouczenie dla gminy chrześcijańskiej.

Podano tam kilka kryteriów rozeznania, kto mówi z Ducha Świętego, a kto jest fałszywym prorokiem.
Pierwszym kryterium jest zgodność z dotychczasową nauką i owoce nauczania:
„Jeśliby ktoś przyszedł i nauczał was wszystkiego tego, co zostało wyżej powiedziane, przyjmijcie go. Jeśli jednak ów nauczający zmieni coś i zacznie wykładać inną naukę po to, żeby burzyć, nie słuchajcie go, jeśli natomiast czynić to będzie po to, żeby pomnażać sprawiedliwość i poznanie Pana, przyjmijcie go jak Pana naszego.”

Wysoko na liście sposobów rozeznania znajduje się poznanie stosunku przybywającego do spraw materialnych:
„Każdego apostoła, który do was przychodzi, przyjmijcie jak samego Pana. Nie zostanie on u was jednak dłużej niż dzień jeden, a gdyby zaszła potrzeba, jeszcze i drugi. Jeśli zostanie trzy dni, jest to fałszywy prorok. Gdy ów apostoł będzie odchodził, dajcie mu tylko chleba na drogę: jeśli zażąda pieniędzy, jest to fałszywy prorok.(…)
Każdy prorok, który pod natchnieniem Ducha każe zastawić stół, nie będzie jadł z niego, inaczej jest to fałszywy prorok.(…)
Kto zaś wam powie pod natchnieniem Ducha: daj mi pieniędzy albo czegokolwiek innego, nie słuchajcie go.”


Tekst zastrzega jednak „Jeśliby jednak prosił was w sprawie kogoś drugiego, kto znajduje się w potrzebie, niechaj nikt go nie sądzi!”

Kolejnym kryterium jest sposób życia proroka:
„Nie każdy, kto mówi pod natchnieniem Ducha, jest prorokiem. Jest nim tylko wtedy, gdy żyje na sposób Pana. Tak więc po sposobie życia można poznać proroka prawdziwego i fałszywego”
Kontynuując tę myśl, tekst kładzie też nacisk na zgodność czynów z głoszoną nauką:
„Każdy prorok, który naucza prawdy, jeśli nie postępuje tak, jak uczy, jest to fałszywy prorok.”

Warto też odnotować fragment, który zdaje się sugerować, że od proroków oczekiwano raczej dziękczynienia, niż przepowiedni:
„Prorokom (…) pozwólcie odprawiać dziękczynienie, jak długo zechcą."
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Święty Ireneusz z Lyonu (II wiek) wprowadza kolejne kryterium rozeznania:
5 Prorokowanie musi odbywać się w Kościele
„Są oni rzeczywiście nieszczęśnikami, gdyż przyjmując na siebie rolę fałszywych proroków, wyrzekają się daru prorokowania w Kościele i podobni są do tych, którzy chcą uniknąć połączenia z obłudnikami pojawiającymi się w Kościele, odcinają się od wspólnoty z braćmi”/Adversus Haereses/
„W Kościele bowiem – powiada Pismo - ustanowił Bóg apostołów, proroków i nauczycieli (1 Kor 12,28) oraz wszelkie pozostałe przejawy działania Ducha; nie mają w nim swego udziału ci wszyscy, którzy nie zbliżają się do Kościoła, ale sami marnują własne życie przez błędną naukę i przez odrażające postępowanie.
Tam bowiem, gdzie Kościół, tam i Duch Boży, a tam, gdzie Duch Boży, tam też i Kościół, i wszelka łaska, bo Duch jest prawdą. Ci więc, którzy nie mają w Nim swego udziału, ani nie pożywiają się w swoim życiu z piersi matki, ani nie czerpią z ciała Chrystusa, wytryskującego najczystszym zdrojem, ale drążą sobie dziurawe cysterny wykopane w ziemi i piją wodę zabrudzoną błotem (Jr 2,13), i tak stroniąc od wiary Kościoła nie mogą być poprowadzeni, odrzucając zaś Ducha, nie mogą zostać pouczeni"
/tamże/
dirt
Posty: 1
Rejestracja: 04 maja 2022, 0:36
Wyznanie: katolicyzm
Płeć:

Nieprzeczytany post

"Jan powiedział do Niego: „Nauczycielu, spotkaliśmy kogoś, kto w Twoje imię wyrzucał demony i zabranialiśmy mu, bo nie chodził z nami”. Lecz Jezus odrzekł: „Nie zabraniajcie mu! Nikt bowiem, kto czyni cuda w moje imię, nie będzie zaraz mógł żle mówić o Mnie. Kto nie jest przeciwko nam, jest z nami."

Mk9, 38-40

(nie zapominajmy o siglach i zaznaczeniu cytatów z biblii na niebiesko używając przycisku "biblia" - esperanza)
Ostatnio zmieniony 04 maja 2022, 8:04 przez esperanza, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
esperanza
Posty: 1402
Rejestracja: 10 lut 2021, 19:45
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 1212
Podziękowano: 1021
Płeć:

Nieprzeczytany post

hej @dirt! Możesz wytłumaczyć dlaczego użyłeś właśnie tego cytatu? Dlaczego uważasz, że pasuje w tym wątku?
"Wystarczy ci mojej łaski. Moc, bowiem w słabości się doskonali”. (2Kor 12, 9).
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6849
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3199
Podziękowano: 3445
Płeć:

Nieprzeczytany post

Po czym poznać fałszywych proroków? Fałszywi prorocy - czytamy w Księdze Jeremiasza - „dodają otuchy złoczyńcom, by nikt nie porzucił swej złości” (23,14). Jedni robią to z całą otwartością, ale są też tacy fałszywi prorocy, którzy - jak to powiedział Pan Jezus - udają owieczki, którym chodzi tylko o prawdę i dobro. Innym kryterium, po którym można rozróżnić fałszywych proroków, jest to, że lubią oni schlebiać swoim słuchaczom, przytakiwać złym nawykom i je usprawiedliwiać. Jak ktoś mądrze zauważył: i prawdziwi prorocy pocieszają, i fałszywi pocieszają. Ale prawdziwi, pocieszając, wzywają do wysiłku. Natomiast prorocy fałszywi uczą pustego samozadowolenia lub biernego oczekiwania na lepsze czasy. Natomiast samą istotą fałszywego prorokowania jest odwodzenie ludzi od Boga prawdziwego i przekonywanie nas do bogów fałszywych. To właśnie dlatego Pan Jezus tak jasno i bezwarunkowo nas przestrzega: „Strzeżcie się fałszywych proroków”.

O. Jacek Salij OP
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
esperanza
Posty: 1402
Rejestracja: 10 lut 2021, 19:45
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 1212
Podziękowano: 1021
Płeć:

Nieprzeczytany post

Kolejny film w temacie, myślę że też warty posłuchania


"Wystarczy ci mojej łaski. Moc, bowiem w słabości się doskonali”. (2Kor 12, 9).
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Wybitna konferencja na temat bzdur (nie waham się przed tym określeniem) głoszonych przez ks. Dominika Chmielewskiego. Naprawdę warto obejrzeć!
Być może sam bym nie stawiał aż tak pewnych spraw (opętanie), nie wierzę też w złe intencje ks.Chmielewskiego (miałem kontakt z podobnymi ludźmi - oni naprawdę w to wierzą) jednak generalnie film jak łyk czystej wody.
Nareszcie zaczynamy walczyć z zabobonami w wierze.

Część tych zabobonów jest naszej własnej kulturowej produkcji, ale i są takie, które są przyjęte z niekatolickich środowisk neozielonoświątkowych, które widzą świat niezwykle zdemonizowany.
Awatar użytkownika
esperanza
Posty: 1402
Rejestracja: 10 lut 2021, 19:45
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 1212
Podziękowano: 1021
Płeć:

Nieprzeczytany post

@Marek Piotrowski o dzięki, też chciałam to wrzucić. Też nie ze wszystkim się zgadzam.
Ostatnio zmieniony 14 wrz 2022, 9:35 przez esperanza, łącznie zmieniany 1 raz.
"Wystarczy ci mojej łaski. Moc, bowiem w słabości się doskonali”. (2Kor 12, 9).
ODPOWIEDZ