Jak rozpoznać fałszywego proroka w Kościele

Życie Kościoła, dokumenty, encykliki, wydarzenia
Awatar użytkownika
esperanza
Posty: 1397
Rejestracja: 10 lut 2021, 19:45
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 1211
Podziękowano: 1019
Płeć:

Nieprzeczytany post

Hej wszystkim :-h

Przychodzę dzisiaj do Was jak sądzę z bardzo ważnym tematem. Obserwuję od pewnego czasu katolicką scenę YouTubową, gdzie mamy ogromny dostęp do kazań, konferencji, modlitewnych spotkań. Natomiast Zauważyłam, że jest spora grupa katolickich księży, których kiedy się słucha zapala się "czerwona lampka".

Przeraża mnie liczba osób gotowych pójść za nieposłusznymi kapłanami, niesprawdzonymi objawieniami, głosem szatana z egzorcyzmów.
Przeraża mnie robienie "kariery" na covidzie, krzyczących nagłówkach o końcu świata, przeraża mnie ciągłe szukanie "haka" na Papieża Franciszka.



Jak rozpoznać fałszywych proroków w Kosciele:



Czy znacie kogoś pasującego do punktów podanych na powyższym filmie?


Wtedy jeśliby wam kto powiedział: "Oto tu jest Mesjasz" albo: "Tam", nie wierzcie!  Powstaną bowiem fałszywi mesjasze i fałszywi prorocy i działać będą wielkie znaki i cuda, by w błąd wprowadzić, jeśli to możliwe, także wybranych. Oto wam przepowiedziałem. Jeśli więc wam powiedzą: "Oto jest na pustyni", nie chodźcie tam!; "Oto wewnątrz domu", nie wierzcie! Albowiem jak błyskawica zabłyśnie na wschodzie, a świeci aż na zachodzie, tak będzie z przyjściem Syna Człowieczego
Mt 24,23


Łudzenie samego siebie
Nie każdy, który Mi mówi: "Panie, Panie!", wejdzie do królestwa niebieskiego, lecz ten, kto spełnia wolę mojego Ojca, który jest w niebie.Wielu powie Mi w owym dniu: "Panie, Panie, czy nie prorokowaliśmy mocą Twego imienia, i nie wyrzucaliśmy złych duchów mocą Twego imienia, i nie czyniliśmy wielu cudów mocą Twego imienia?"Wtedy oświadczę im: "Nigdy was nie znałem. Odejdźcie ode Mnie wy, którzy dopuszczacie się nieprawości!"

Mt 7,21
"Wystarczy ci mojej łaski. Moc, bowiem w słabości się doskonali”. (2Kor 12, 9).
Awatar użytkownika
Aloes
Posty: 2390
Rejestracja: 27 gru 2021, 14:47
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 185
Podziękowano: 607

Nieprzeczytany post

Poglądy na temat Covid, objawień prywatnych czy nawet krytykowania papieża Franciszka raczej nikogo nie może sklasyfikować jako fałszywego proroka.
Za czystość nauki głoszonych przez danych kapłanów odpowiedzialni są ich przełożeni, więc uważam że każdego kapłana który działa w posłuszeństwie Kościołowi i przełożonym można słuchać, kwestia poprostu doboru rodzaju duchowości bo nie wszystko każdemu pasuje.
Ostatnio zmieniony 21 mar 2022, 9:38 przez Aloes, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
esperanza
Posty: 1397
Rejestracja: 10 lut 2021, 19:45
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 1211
Podziękowano: 1019
Płeć:

Nieprzeczytany post

@Aloes nie sądzisz, że to co innego kiedy kapłan ma takie poglądy dla siebie, a co innego kiedy naucza tak z ambony? Kościół jak widać nie zawsze reaguje wystarczająco szybko.

Znasz kogoś pasującego do jakiś punktów z filmu?
Ostatnio zmieniony 21 mar 2022, 9:44 przez esperanza, łącznie zmieniany 1 raz.
"Wystarczy ci mojej łaski. Moc, bowiem w słabości się doskonali”. (2Kor 12, 9).
Awatar użytkownika
Aloes
Posty: 2390
Rejestracja: 27 gru 2021, 14:47
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 185
Podziękowano: 607

Nieprzeczytany post

esperanza pisze: 21 mar 2022, 9:42 @Aloes nie sądzisz, że to co innego kiedy kapłan ma takie poglądy dla siebie, a co innego kiedy naucza tak z ambony? Kościół jak widać nie zawsze reaguje wystarczająco szybko.
Znasz kogoś pasującego do jakiś punktów z filmu?
Nie przesluchalem całego filmu, tylko kawałek i jeśli odnieść się do punktu o posluszeństwie to 100% racji a księży nieposłusznych nie trzeba daleko szukać , bo sporo ostnio było na których nałożono ostnio kary kościelne z racji ich nieposłuszeństwa.
Awatar użytkownika
Aloes
Posty: 2390
Rejestracja: 27 gru 2021, 14:47
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 185
Podziękowano: 607

Nieprzeczytany post

@esperanza a Ty kogo obstawiasz jako fałszywego proroka?
Awatar użytkownika
esperanza
Posty: 1397
Rejestracja: 10 lut 2021, 19:45
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 1211
Podziękowano: 1019
Płeć:

Nieprzeczytany post

@Aloes Mam kilka swoich typów.
Ks. Glass, Ks. Galus. Ks. Dominik Chmielewski, O. Pelanowski, Ks. Łukasz Prausa, Ks. Natanek to tak bez zastanowienia mogę napisać.

A ty znasz kogoś?

Chciałam zaznaczyć, że nie wiem czy robią to celowo czy są zwiedzeni po prostu.
Ostatnio zmieniony 21 mar 2022, 15:58 przez esperanza, łącznie zmieniany 1 raz.
"Wystarczy ci mojej łaski. Moc, bowiem w słabości się doskonali”. (2Kor 12, 9).
Awatar użytkownika
Aloes
Posty: 2390
Rejestracja: 27 gru 2021, 14:47
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 185
Podziękowano: 607

Nieprzeczytany post

esperanza pisze: 21 mar 2022, 15:57 @Aloes Mam kilka swoich typów.
Ks. Glass, Ks. Galus. Ks. Dominik Chmielewski, O. Pelanowski, Ks. Łukasz Prausa, Ks. Natanek to tak bez zastanowienia mogę napisać.

A ty znasz kogoś?

Chciałam zaznaczyć, że nie wiem czy robią to celowo czy są zwiedzeni po prostu.
Absolutnie nie stawiał był kapłanów z karami kościelnymi na rowni z tymi których takich nie posiadają a z tej racji że są znani to myślę że ich nauki są oceniane.
Awatar użytkownika
esperanza
Posty: 1397
Rejestracja: 10 lut 2021, 19:45
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 1211
Podziękowano: 1019
Płeć:

Nieprzeczytany post

A ja nie boję się tego powiedzieć.. Weźmy takiego ks. Galusa. Przez długie lata robił swoje, jeszcze nie jest nawet suspendowany a to co się tam dzieje w tej wspólnocie jest zatrważające. Trzeba uważać czym się karmimy, mamy cały czas rozeznawać, jeśli wystarczająco szybko nie zorientujemy się ze coś jest nie tak to możemy się łatwo dać zmanipulować.

Dodano po 3 minutach 3 sekundach:
Sprawy Koscielne ciągną się latami, a tymczasem rośnie takim kapłanom liczba zwolenników przez kanał youtube np. Potem nie jest łatwo z tego wyjść.
"Wystarczy ci mojej łaski. Moc, bowiem w słabości się doskonali”. (2Kor 12, 9).
Awatar użytkownika
Aloes
Posty: 2390
Rejestracja: 27 gru 2021, 14:47
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 185
Podziękowano: 607

Nieprzeczytany post

esperanza pisze: 21 mar 2022, 16:20 A ja nie boję się tego powiedzieć.. Weźmy takiego ks. Galusa. Przez długie lata robił swoje, jeszcze nie jest nawet suspendowany a to co się tam dzieje w tej wspólnocie jest zatrważające. Trzeba uważać czym się karmimy, mamy cały czas rozeznawać, jeśli wystarczająco szybko nie zorientujemy się ze coś jest nie tak to możemy się łatwo dać zmanipulować.

Dodano po 3 minutach 3 sekundach:
Sprawy Koscielne ciągną się latami, a tymczasem rośnie takim kapłanom liczba zwolenników przez kanał youtube np. Potem nie jest łatwo z tego wyjść.
Chyba troszeczkę przesadzasz. Jeszcze nie dawno znajomy był na pielgrzymce u KS. Daniela i nic zatrważające go się nie działo. Poprostu stwierdził że to nie jego duchowość.
A co masz na myśli że dzieją się tam rzeczy zatrważające?
Awatar użytkownika
esperanza
Posty: 1397
Rejestracja: 10 lut 2021, 19:45
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 1211
Podziękowano: 1019
Płeć:

Nieprzeczytany post

Nie da się tutaj przesadzić... Zdziwiłbyś się ile ludzi tam wypisuje, że ks. Daniel jest Święty albo że jest prorokiem. Ostanio Ks. Daniel celebruje msze z suspendowanym Ks. Prausa, który rzekomo ma stygmaty! (sick!) Twojego znajomego to nie chwyciło, ale jest masa poszukujących, którzy dają się wciągać w fałszywe nauki. Wiem bo samej zajęło mi trochę czasu żeby rozeznać co jest dobre a co złe, sama się chwilowo wkręciłam w niektóre rzeczy. Dlatego będę przestrzegać jak potrafię, a słowa z Ewangelii Mateusza 24,23 są dla mnie bardziej żywe niż nigdy wcześniej.
"Wystarczy ci mojej łaski. Moc, bowiem w słabości się doskonali”. (2Kor 12, 9).
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6843
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3195
Podziękowano: 3442
Płeć:

Nieprzeczytany post

@Aloes tam można zaobserwować typowe zachowania sekciarskie. Lider którego się słucha bezkrytycznie. Lider który wyznacza swoje zasady, ma swój kierunek, swoje interpretacje Pisma św. Zwolennicy którzy są w stanie rzucać się do gardła każdemu kto ma inne zdanie niż lider.
Zaślepienie tych ludzi jest ogromne.

Poza tym. Ja jako teolog nie mam problemu z wyłapaniem błędów teologicznych ale czy twój znajomy tez tak dobrze zna doktrynę aby powiedzieć że na danym nabożeństwie było wszystko Ok?

Naprawdę gdy lider mówi na białe czarne to oni tez widza czarne. Bo tak mu wierzą i ufają. Nikt poza liderem nie ma autorytetu u zwolenników. I choć prawdę im mówić to jej nie odróżniają od kłamstwa którym przesiąknęli.
To jest zatrważające.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Aloes
Posty: 2390
Rejestracja: 27 gru 2021, 14:47
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 185
Podziękowano: 607

Nieprzeczytany post

Magnolia pisze: 21 mar 2022, 17:34 @Aloes tam można zaobserwować typowe zachowania sekciarskie. Lider którego się słucha bezkrytycznie. Lider który wyznacza swoje zasady, ma swój kierunek, swoje interpretacje Pisma św. Zwolennicy którzy są w stanie rzucać się do gardła każdemu kto ma inne zdanie niż lider.
Zaślepienie tych ludzi jest ogromne.
Takie skrajne postawy można zaobserwować wszedzie, u zwolenników jakiegokolwiek kapłana czy też nabożeństwa
Poza tym. Ja jako teolog nie mam problemu z wyłapaniem błędów teologicznych ale czy twój znajomy tez tak dobrze zna doktrynę aby powiedzieć że na danym nabożeństwie było wszystko Ok?
On chyba był na jakieś zorganizowanej pielgrzymce z parafii.
Zresztą nie piszesz o konkretach więc ciężko się odnieść.
Naprawdę gdy lider mówi na białe czarne to oni tez widza czarne. Bo tak mu wierzą i ufają. Nikt poza liderem nie ma autorytetu u zwolenników. I Chiny prawdę im mówić to jej nie odróżniają od kłamstwa którym przesiąknęli.
To jest zatrważające.
Tka jak wyżej, takie skrajne postawy można zaobserwować u jakiejś skrajnej części zwolenników jakiegokolwiek kapłana.
Awatar użytkownika
esperanza
Posty: 1397
Rejestracja: 10 lut 2021, 19:45
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 1211
Podziękowano: 1019
Płeć:

Nieprzeczytany post

@Aloes co próbujesz powiedzieć? Że nie ma czym się martwić, że to nie jest problem?
Nie wszyscy się wkręcą tak jak typowi zwolennicy, ale u każdego kto będzie słuchał tego typu rzeczy zostanie ślad, zostanie z tyłu głowy. To są małe kroczki do tego zeby odejść z Kościoła.
"Wystarczy ci mojej łaski. Moc, bowiem w słabości się doskonali”. (2Kor 12, 9).
Awatar użytkownika
Aloes
Posty: 2390
Rejestracja: 27 gru 2021, 14:47
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 185
Podziękowano: 607

Nieprzeczytany post

esperanza pisze: 21 mar 2022, 18:10 @Aloes co próbujesz powiedzieć? Że nie ma czym się martwić, że to nie jest problem?
Nie wszyscy się wkręcą tak jak typowi zwolennicy, ale u każdego kto będzie słuchał tego typu rzeczy zostanie ślad, zostanie z tyłu głowy. To są małe kroczki do tego zeby odejść z Kościoła.
Próbuje powiedzieć że wg mnie wyolbrzymiasz problem i nie ma on aż tak szerokiego oddziaływania na ogół wiernych, pozatym większość nie ma tendencji do upodobania sobie jednego kapłana i ślepego podążania.
Zdecydowanie większym problemem są inne grzechy którzy katolicy nie przestrzegają i oddalana się od Boga i Kościoła.
Ostatnio zmieniony 21 mar 2022, 18:14 przez Aloes, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
esperanza
Posty: 1397
Rejestracja: 10 lut 2021, 19:45
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 1211
Podziękowano: 1019
Płeć:

Nieprzeczytany post

@Aloes uwierz mi, że to jest teraz ogromny problem i ogromne niebezpieczeństwo duchowe. Zazwyczaj ludzie słuchający np. Księdza Galusa polecają wszem i wobec np. Ks. Glassa i innych podobnych bo mówią tym samym językiem strachu. Jeden drugiego napędza w swojej ślepocie, a ludzie za nimi idą powolutku na zatracenie. Gdyby to nie było ważne to Pan Jezus by o tym nie mówił w Ewangelii.
"Wystarczy ci mojej łaski. Moc, bowiem w słabości się doskonali”. (2Kor 12, 9).
Awatar użytkownika
Aloes
Posty: 2390
Rejestracja: 27 gru 2021, 14:47
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 185
Podziękowano: 607

Nieprzeczytany post

esperanza pisze: 21 mar 2022, 18:21 @Aloes uwierz mi, że to jest teraz ogromny problem i ogromne niebezpieczeństwo duchowe. Zazwyczaj ludzie słuchający np. Księdza Galusa polecają wszem i wobec np. Ks. Glassa i innych podobnych bo mówią tym samym językiem strachu. Jeden drugiego napędza w swojej ślepocie, a ludzie za nimi idą powolutku na zatracenie. Gdyby to nie było ważne to Pan Jezus by o tym nie mówił w Ewangelii.
No ale nadal nie podałaś żadnych konkretów dlaczego nauki KS. Glassa niby prowadzą ludzi na zatracenie?
Awatar użytkownika
esperanza
Posty: 1397
Rejestracja: 10 lut 2021, 19:45
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 1211
Podziękowano: 1019
Płeć:

Nieprzeczytany post

@Aloes głównie dlatego, że ksiądz Glass opiera swoje teorie na słowach szatana z egzorcyzmów myślę, że to wystarczające.
"Wystarczy ci mojej łaski. Moc, bowiem w słabości się doskonali”. (2Kor 12, 9).
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6843
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3195
Podziękowano: 3442
Płeć:

Nieprzeczytany post

esperanza pisze: 21 mar 2022, 18:40 @Aloes głównie dlatego, że ksiądz Glass opiera swoje teorie na słowach szatana z egzorcyzmów myślę, że to wystarczające.
nie podlega obecnie żadnemu polskiemu biskupowi....

https://pl.aleteia.org/2017/12/13/czy-k ... piskopatu/

Samo skupienie się na grzechu, katastrofach zbliżających się, straszeniu wiernych Apokalipsą, generalnie posługiwanie się językiem strachu i zastraszania to nie jest język Ewangelii. Masz konkret @Aloes
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Aloes
Posty: 2390
Rejestracja: 27 gru 2021, 14:47
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 185
Podziękowano: 607

Nieprzeczytany post

Magnolia pisze: 21 mar 2022, 18:59 [



Samo skupienie się na grzechu, katastrofach zbliżających się, straszeniu wiernych Apokalipsą, generalnie posługiwanie się językiem strachu i zastraszania to nie jest język Ewangelii. Masz konkret @Aloes
Lepiej nawrócić się że strachu niż wcale.
Awatar użytkownika
esperanza
Posty: 1397
Rejestracja: 10 lut 2021, 19:45
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 1211
Podziękowano: 1019
Płeć:

Nieprzeczytany post

Aloes pisze: 21 mar 2022, 19:13

Lepiej nawrócić się że strachu niż wcale.
Nie na tym polega nawrócenie... Z takiego myślenia wynika potem błędny obraz Pana Boga. Do tej pory ludzie mówią np. "Bóg Cię pokarał", "uważaj bo bozia patrzy" a wielu z nich ma później problem z nawiązaniem prawdziwej relacji z Panem Bogiem.
"Wystarczy ci mojej łaski. Moc, bowiem w słabości się doskonali”. (2Kor 12, 9).
ODPOWIEDZ