Chłopak w spodenkach w kościele

Życie Kościoła, dokumenty, encykliki, wydarzenia
Pawełek0799

Nieprzeczytany post

Szczęść Boże
Chciałbym poznać waszą opinię na temat co sądzicie o mężczyznach/chłopakach którzy przychodzą do kościoła w spodenkach? Czy uważacie że to nie jest ubiór odpowiedni do tego miejsca? W czasie upałów czasami pojawiają się przypadki takich osób stąd moje pytanie.

A jako że sam je zadałem to powiem też co ja sądzę na ten temat. Osobiście sam nie preferuję takiego sposobu ubierania. Gdy jest cieplej preferuję raczej długie spodnie ale z podwiniętymi nogawkami (odkryte kostki). Jeżeli chodzi o spodenki to uważam że takie do kolan są jak najbardziej w porządku, ale spodenki typu szorty czy takie przed kolana, do połowy uda to zdecydowanie nie.
Awatar użytkownika
Niezapominajka
Posty: 212
Rejestracja: 02 lut 2021, 20:01
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 19
Podziękowano: 58
Płeć:

Nieprzeczytany post

ja wyznaję zasadę pt. jeśli w dany strój ubrałabym się na imieniny czy urodziny mamy/babci to tym bardziej mogę tak pójść do kościoła.

nie mnie jednak oceniać kogoś ubiór czy ludzi przez pryzmat ubioru. czasem jestem zdziwiona, jak widzę niestosownie ubrane osoby w kościele, w myślach zawsze coś się pojawi na ich temat ale staram się tym nie kierować. raczej skupić się na Mszy Świętej..
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7017
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3259
Podziękowano: 3486
Płeć:

Nieprzeczytany post

Krótkie spodenki nad kolana czy to u Pań czy Panów nie są strojem do kościoła, podobnie jak koszulka/sukienka na ramiączkach. To po prostu nie jest strój dostojny.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Zbyszek
Posty: 801
Rejestracja: 07 cze 2022, 12:25
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 194
Podziękowano: 108
Płeć:

Nieprzeczytany post

Miał rację filmowy Pawlak, że do kościoła nie chodził, bo tam go do grzechu kusiły skąpe stroje niewieście... ;)
Dążcie do pokoju ze wszystkimi i do uświęcenia, bez którego nikt nie zobaczy Pana. Hbr 12,14
🔸
Mówi Ten, który świadczy o tym: Tak, przyjdę wkrótce. Amen, przyjdź, Panie Jezu! Ap 22,20
Awatar użytkownika
Niezapominajka
Posty: 212
Rejestracja: 02 lut 2021, 20:01
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 19
Podziękowano: 58
Płeć:

Nieprzeczytany post

@Magnolia zgodzę się.
najlepiej, żeby bluzka bądź sukienka zasłaniala chociaż górną część ramion. Zawsze mozna ubrać coś na ramiączka ale mieć np. chustę, którą zakryje się ramiona.
Co do spodenek/spódnic - najlepiej min. do kolan.

W upały, jakie miały miejsce ostatnimi czasy ciężko było cokolwiek załozyć.. wszystko albo zbyt długie albo zbyt krótkie..
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

To chyba trochę zależy od kontekstu kulturowego.
Awatar użytkownika
Niezapominajka
Posty: 212
Rejestracja: 02 lut 2021, 20:01
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 19
Podziękowano: 58
Płeć:

Nieprzeczytany post

@Marek Piotrowski tzn.? Możesz rozwinąć?
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Cejrowski opisuje swoje spotkanie z pewnym misjonarzem, który posługiwał wśród napraaaawdę dzikiego plemienia. CO tu dużo mówić - chodzą z gołym tyłkiem.
Ksiądz oczywiście - przy ołtarzu, ale i na codzień - gołego tyłka nie miał (jako jedyny mężczyzna w wiosce). I miał problemy - mężczyźni go lekceważyli, rozumując, iż skoro zakrywa tyłek (i nie tylko...) to znaczy, że jest z nim coś nie tak, jest "tam" okaleczony itd (męskość u mężczyzn jest wśród wojowników bardzo ważna).
No i chyba też trochę byli zbulwersowani - w końcu jesli wszyscy tak chodzą, a on inaczej, to tak jakby ich nie szanował. Jakby - sorry za porównanie - u nas przyszedł do kościoła z gołym tyłkiem.
W końcu ksiądz zrozumiał i począł odprawiać bez spodni i bielizny - czym zyskał zaufanie i szacunek (skoro on szanuje, to oni też...).
Ponoć tylko swojemu biskupowi bał się przyznać...
Ostatnio zmieniony 05 lip 2022, 20:23 przez Marek Piotrowski, łącznie zmieniany 2 razy.
Skaza

Nieprzeczytany post

Oczywiście, że zależy to od kontekstu kulturowego :) ale Paweł z pewnością pytał o nasz rodzimy klimat zachowań :)
Dla mnie stój musi być schludny i wyważony żadnej golizny, obcasów ogromnych, różowych koszulek z Myszką Miki ani kapeluszy 1,5 metrowych w obwodzie. Może gajer i krawat to przesada gdy nie ma uroczystości bardzo ważnej, ale ogólnie powinno być się ubranym elegancko a nie jak na plaże.
Awatar użytkownika
Aloes
Posty: 2390
Rejestracja: 27 gru 2021, 14:47
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 185
Podziękowano: 607

Nieprzeczytany post

Skaza pisze: 06 lip 2022, 11:42 Może gajer i krawat to przesada gdy nie ma uroczystości bardzo ważnej, ale ogólnie powinno być się ubranym elegancko a nie jak na plaże.
A chodzenie w bluzie to elegancki strój?:)
Awatar użytkownika
abi
Posty: 1104
Rejestracja: 02 lut 2021, 15:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 254
Podziękowano: 579

Nieprzeczytany post

:-o @Marek Piotrowski podziwiam odwage misjonarza!
ja niestety, gdy mi nakazano przyjsc w spodnicy na boze cialo abym mogla niesc sztandar, wolalam byc w spodniach, niz kupowac spodnice i nie nioslam :(
nie spodziewajcie sie po mnie ani wiedzy, ani mądrości
Skaza

Nieprzeczytany post

Aloes pisze: 06 lip 2022, 12:44
Skaza pisze: 06 lip 2022, 11:42 Może gajer i krawat to przesada gdy nie ma uroczystości bardzo ważnej, ale ogólnie powinno być się ubranym elegancko a nie jak na plaże.
A chodzenie w bluzie to elegancki strój?:)
Zależy od bluzy:) takie z kapturem to nie bardzo wiadomo:)
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7017
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3259
Podziękowano: 3486
Płeć:

Nieprzeczytany post

@Aloes dla mnie taki strój (bluza, dres) nie jest dostojny raczej luzacki...
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Aloes
Posty: 2390
Rejestracja: 27 gru 2021, 14:47
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 185
Podziękowano: 607

Nieprzeczytany post

Skaza pisze: 06 lip 2022, 14:56
Aloes pisze: 06 lip 2022, 12:44
Skaza pisze: 06 lip 2022, 11:42 Może gajer i krawat to przesada gdy nie ma uroczystości bardzo ważnej, ale ogólnie powinno być się ubranym elegancko a nie jak na plaże.
A chodzenie w bluzie to elegancki strój?:)
Zależy od bluzy:) takie z kapturem to nie bardzo wiadomo:)
Sam mówiłeś że chodzisz w bluzie, piszesz o elegancji :P
Ostatnio zmieniony 06 lip 2022, 17:07 przez Aloes, łącznie zmieniany 1 raz.
Szukająca

Nieprzeczytany post

Mojm zdaniem w tym artykule są zebrane najważniejsze zasady ubioru do kościoła, te same przekazała mi moja babcia i ogólnie zgadzam się z tym: https://m.pch24.pl/8-rzeczy-w-ktore-nie ... cym-latem/
Skaza

Nieprzeczytany post

@Aloes, ale noszę bez kaptura ;)
Ostatnio zmieniony 06 lip 2022, 20:54 przez Skaza, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Aloes
Posty: 2390
Rejestracja: 27 gru 2021, 14:47
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 185
Podziękowano: 607

Nieprzeczytany post

Skaza pisze: 06 lip 2022, 20:53 @Aloes, ale noszę bez kaptura ;)
A to dresowa bluza tylko bez kaptura?

To nie jest elegancki strój.
Skaza

Nieprzeczytany post

:) ale schludny, więc też się liczy ;) a poza tym nie znam dobrze nazewnictwa odzieży ;) można to nazwać chyba swetrem:)
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Byle z kolei nie zrobić z tej kwestii kolejnego "Prawa Mojżeszowego".
Awatar użytkownika
abi
Posty: 1104
Rejestracja: 02 lut 2021, 15:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 254
Podziękowano: 579

Nieprzeczytany post

"kościół jest ostatnim miejscem w którym należałoby prezentować kawałek swego udźca" =))
nie spodziewajcie sie po mnie ani wiedzy, ani mądrości
ODPOWIEDZ