Chłopak w spodenkach w kościele

Życie Kościoła, dokumenty, encykliki, wydarzenia
Awatar użytkownika
Krzysiek
Posty: 594
Rejestracja: 02 lut 2021, 16:04
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 532
Podziękowano: 380
Płeć:

Nieprzeczytany post

Ja do pierwszej Komunii byłem w krótkich spodniach, ale to był rodzaj jakiegoś garniturku.
No teraz bym tak nie poszedł, nawet w domu gdy ksiądz z sakramentem przychodzi to szybko jakieś długie ubieram i nie jest to dres.
Awatar użytkownika
Zbyszek
Posty: 801
Rejestracja: 07 cze 2022, 12:25
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 194
Podziękowano: 108
Płeć:

Nieprzeczytany post

A jak byście odebrali w kościele ludzi, którzy by się tak poubierali, jak to w czasach biblijnych robiono [chyba to, co znamy z filmów, jest właściwym ukazaniem mody ówczesnej, a każdy widział te filmy nawiązujące do treści Biblii]?...
Dążcie do pokoju ze wszystkimi i do uświęcenia, bez którego nikt nie zobaczy Pana. Hbr 12,14
🔸
Mówi Ten, który świadczy o tym: Tak, przyjdę wkrótce. Amen, przyjdź, Panie Jezu! Ap 22,20
Awatar użytkownika
abi
Posty: 1104
Rejestracja: 02 lut 2021, 15:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 254
Podziękowano: 579

Nieprzeczytany post

bym ich zalowala w te upaly
nie spodziewajcie sie po mnie ani wiedzy, ani mądrości
Awatar użytkownika
Zbyszek
Posty: 801
Rejestracja: 07 cze 2022, 12:25
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 194
Podziękowano: 108
Płeć:

Nieprzeczytany post

abi pisze: 07 lip 2022, 8:03 bym ich zalowala w te upaly
A to ciekawe jest, że my w klimacie, gdzie nie ma aż tak wielu upalnych dni w roku, których nie brak w strefach południowych, powiedzmy tam, gdzie się dzieje akcja Biblii, mamy inne podejście do stroju (nie piszę już o kwestii kościoła): zdejmujemy ubranie, by było nam chłodniej, ale czemu tego nie robią mieszkańcy właśnie tych krajów biblijnych?
Czy to tylko sprawa zasad religii islamskiej, gdzie golizna nie jest aprobowana, czy wynika to z czegoś innego, że oni tam się ubierają w te długie stroje, z turbanem na głowie...
Ktoś wie? Mi się gdzieś o uszy obiło, że taki strój wcale nie jest gorący...
Ach, co dobrodziejstwo z tym Internetem - wszystko tam znaleźć można! Proszę: https://www.focus.pl/artykul/nie-spodzi ... ca-herbata
Cytat:
  • Letni strój
    W upalne dni odruchowo wkładamy kuse stroje. Błąd! Zdejmując ubranie wcale się nie chłodzimy, tylko ogrzewamy! Temperatura na słońcu dochodzi do 50 st. C i jeśli ciało nie jest osłonięte, promienie działają bezpo­średnio na skórę (36-37 st. C). Przy tak dużej różnicy temperatur naturalną reakcją organizmu jest wydzielanie potu. Jeśli mamy na sobie warstwę materiału, to przynajmniej część promieni sło­necznych jest przez niego zatrzymywana. Dlatego ludy żyjące na Saharze noszą przewiewne szaty, którymi zakrywają się od stóp do głów, a Tuaregowie zasłaniają nawet usta! Oddychanie przez tkaninę sprawia, że osadza się na niej para wodna – nawilżona chusta robi się zimna i świetnie chłodzi.
    Oczywiście im jaśniejszy kolor stroju, tym oddziaływanie pro­mieni słonecznych mniej uciążliwe. Ważny jest też fason. W obcis­łych ubraniach nagrzana tkanina natychmiast przekazuje ciepło skórze, która reaguje wydzielaniem potu. W luźnych strojach powietrze krążące między tkaniną a ciałem izoluje skórę od cie­pła rozgrzanej tkaniny. Istotny jest również wysoki współczynnik higroskopijności (zdolności pochłaniania wilgoci). Największy komfort latem zapewniają luźne jasne ubrania o splocie płócien­nym, takie jak len (uwaga na poliestrowe podszewki!).
[na podanej stronie są też inne porady na okoliczność upałów; można być zaskoczonym...]
Dążcie do pokoju ze wszystkimi i do uświęcenia, bez którego nikt nie zobaczy Pana. Hbr 12,14
🔸
Mówi Ten, który świadczy o tym: Tak, przyjdę wkrótce. Amen, przyjdź, Panie Jezu! Ap 22,20
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7036
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3261
Podziękowano: 3488
Płeć:

Nieprzeczytany post

To prawda, co pisze Zbyszek, strój ochraniający skórę, zdecydowanie lepiej się sprawdzi niż wystawienie głowy, rąk i nóg na działanie słońca.
Pytałam niedawno kapłana, jak to jest z noszeniem sutanny w upale. Powiedział, że ciało się przyzwyczaja do takiego stroju i dostosowuje się by w nim ciągle funkcjonować.

Mój mąż ostatnio (przez kilka lat) kupuje sobie lniane rzeczy na lato i bardzo sobie chwali ich noszenie w upał. A przecież nie jest to cienka tkanina, ale przewiewna.

Ja gdy widzę ludzi skąpo ubranych przed kościołem, albo w kościele to jest mi wstyd, że ktoś w naprawdę kusych spodenkach albo koszulce na ramiączkach... idzie do komunii św.

Czasem na wycieczkach musiałam naprawdę dobrze przemyśleć strój, bo chciałam odwiedzać kościoły poza nabożeństwami, ale jednak nie wypadało wejść nieodpowiednio ubranym.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
abi
Posty: 1104
Rejestracja: 02 lut 2021, 15:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 254
Podziękowano: 579

Nieprzeczytany post

(nie chodze w kusych gatkach, mam kulotki prawie do kostek i bluzke z rekawkami)
nie spodziewajcie sie po mnie ani wiedzy, ani mądrości
Awatar użytkownika
Aloes
Posty: 2390
Rejestracja: 27 gru 2021, 14:47
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 185
Podziękowano: 607

Nieprzeczytany post

Są letnie sutanny
"Sutanna letnia - Sutanny - Szaty i odzież kapłańska - SUTANNY - dlakatolika.pl" https://www.dlakatolika.pl/sutanna-letnia,3,9605,9605

Dodano po 1 minucie 7 sekundach:
Magnolia pisze: 07 lip 2022, 9:00


Ja gdy widzę ludzi skąpo ubranych przed kościołem, albo w kościele to jest mi wstyd, że ktoś w naprawdę kusych spodenkach albo koszulce na ramiączkach... idzie do komunii św.

To dość dziwne że odczuwasz wstyd za obcych sobie ludzi i niezależnych od siebie.
Awatar użytkownika
Niezapominajka
Posty: 212
Rejestracja: 02 lut 2021, 20:01
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 19
Podziękowano: 58
Płeć:

Nieprzeczytany post

lniane ubrania są dość drogie. niestety nie każdego na nie stać.
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7036
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3261
Podziękowano: 3488
Płeć:

Nieprzeczytany post

Dlatego mówię że mąż kupuje to od kilku lat. Jedną rzecz w roku. Powoli mu się garderoba letnia zrobiła z lnu
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Aloes
Posty: 2390
Rejestracja: 27 gru 2021, 14:47
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 185
Podziękowano: 607

Nieprzeczytany post

Ja w swojej garderobie mam jedną koszule lniana :D
Awatar użytkownika
abi
Posty: 1104
Rejestracja: 02 lut 2021, 15:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 254
Podziękowano: 579

Nieprzeczytany post

a bawelniane zle czy tylko nieeleganckie?
nie spodziewajcie sie po mnie ani wiedzy, ani mądrości
Awatar użytkownika
Aloes
Posty: 2390
Rejestracja: 27 gru 2021, 14:47
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 185
Podziękowano: 607

Nieprzeczytany post

abi pisze: 08 lip 2022, 13:58 a bawelniane zle czy tylko nieeleganckie?
Najlepsze koszule są z lycoellu
Awatar użytkownika
abi
Posty: 1104
Rejestracja: 02 lut 2021, 15:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 254
Podziękowano: 579

Nieprzeczytany post

o, to mamie spodnice ostatnio kupilam z tego czegos :)

Dodano po 2 minutach 28 sekundach:
https://www.bonprix.pl/spodnica-tencel- ... ?source=-1
nie spodziewajcie sie po mnie ani wiedzy, ani mądrości
Awatar użytkownika
Aloes
Posty: 2390
Rejestracja: 27 gru 2021, 14:47
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 185
Podziękowano: 607

Nieprzeczytany post

abi pisze: 08 lip 2022, 14:32 o, to mamie spodnice ostatnio kupilam z tego czegos :)

Dodano po 2 minutach 28 sekundach:
https://www.bonprix.pl/spodnica-tencel- ... ?source=-1
Będzie zadowolona to przewiewny materiał i mało się gniecie a łatwo prasuje
ODPOWIEDZ