Film "Powołany" to coś, co musicie zobaczyć

Polecajmy sobie dobre filmy, takie fabularne, dokumentalne, albo religijne.
Awatar użytkownika
DariuszJ
Posty: 268
Rejestracja: 29 sty 2021, 17:41
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 229
Podziękowano: 234
Płeć:

Nieprzeczytany post

Dzisiaj o 7:00 miała miejsce premiera filmu "Powołany". Rewelacyjny, piękny film o tym jak bardzo ważna jest posługa kapłańska i jak przez nią Bóg działa w ludzkich sercach. Oglądałem ze łzami w oczach, ale nie wywołanymi historiami o chorobie, śmierci i innych trudnych sytuacjach w życiu tych ludzi. To nie to. Sam do końca nie wiem, dlaczego łzy cisnęły się do oczu jak szalone. Może to świadomość tego, jak wielka jest miłość Boga do nas?

Ostatnio zmieniony 14 kwie 2022, 8:37 przez DariuszJ, łącznie zmieniany 1 raz.
"Deus caritas est, et qui manet in caritate, in Deo manet, et Deus manet in eo".
1J 4,16b

"Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim". 1J 4,16b
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6843
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3195
Podziękowano: 3442
Płeć:

Nieprzeczytany post

Bardzo dobry!
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 1971
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 582
Podziękowano: 1548
Płeć:

Nieprzeczytany post

Polecam.
Nie bój się, robaczku Jakubie,
nieboraku Izraelu!

Izajasza 41, 14

Przekaż mi 1% podatkuKLIK
Awatar użytkownika
esperanza
Posty: 1397
Rejestracja: 10 lut 2021, 19:45
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 1211
Podziękowano: 1019
Płeć:

Nieprzeczytany post

Też obejrzałam i też bardzo polecam 🤗
"Wystarczy ci mojej łaski. Moc, bowiem w słabości się doskonali”. (2Kor 12, 9).
Megi

Nieprzeczytany post

Również widziałam. Super
Camilla
Posty: 1
Rejestracja: 09 wrz 2022, 22:10
Wyznanie: katolicyzm
Podziękowano: 1
Płeć:

Nieprzeczytany post

Bardzo polecam!
Melisska

Nieprzeczytany post

DariuszJ pisze: 14 kwie 2022, 8:37 Dzisiaj o 7:00 miała miejsce premiera filmu "Powołany". Rewelacyjny, piękny film o tym jak bardzo ważna jest posługa kapłańska i jak przez nią Bóg działa w ludzkich sercach. Oglądałem ze łzami w oczach, ale nie wywołanymi historiami o chorobie, śmierci i innych trudnych sytuacjach w życiu tych ludzi. To nie to. Sam do końca nie wiem, dlaczego łzy cisnęły się do oczu jak szalone. Może to świadomość tego, jak wielka jest miłość Boga do nas?

W poniedziałek "Powołany", będzie w Tvp1 o 22.35 ;)
Melisska

Nieprzeczytany post

No i zapomniałam.
Nie ma to jak skleeroza
Piotr55
Posty: 659
Rejestracja: 28 sty 2023, 15:31
Wyznanie: agnostycyzm
Podziękował/a: 54
Podziękowano: 48
Płeć:

Nieprzeczytany post

A ja pamiętałem. Wytrzymalem do 23.30, resztę nagrałem, dziś zobaczę.
Wnioski? Nie sztuka uwierzyć, gdy otrzymuje się znaki. Argumenty niedowiarkowej rodziny - miałkie, kliszowe.
A i tak na większość z nich brak odpowiedzi. Cóż, film z "fundacji".

Przykład : syn racjonalnie pyta księdza : "czy nieochrzczeni pójdą do piekła?" Ksiądz temat omija.
No i nie dziwota. Cała prawie np. Azja na potępienie?

Extra Ecclesiam nulla salus mimo ewolucji urzędniczej - przecież nie uchylone.


PS No i ksiądz bez auta? No weźcie. Przesadzili trochę.
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Piotr55 pisze: 31 sty 2023, 9:54 Przykład : syn racjonalnie pyta księdza : "czy nieochrzczeni pójdą do piekła?" Ksiądz temat omija.
Bo nie mamy takiej wiedzy.
Przypuszczamy, że ludzie nie ochrzczeni (szerzej: niewierzący) mają szanse na zbawienie, jeśli ich błąd nie jest zawiniony.
Extra Ecclesiam nulla salus mimo ewolucji urzędniczej - przecież nie uchylone.
I słusznie, bo to "ksymoron zaprzeczający".
Z tym, że to wyrażenie ma (i miało!) zupełnie inne znaczenie, niż się mu przypisuje.
PS No i ksiądz bez auta? No weźcie. Przesadzili trochę.
Zdecydowanie byłoby trudno pełnić obowiązki bez auta.
Może gdyby było coś takiego jak "auto parafialne" (dopiero byłby krzyk)...
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6843
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3195
Podziękowano: 3442
Płeć:

Nieprzeczytany post

Piotr55 pisze: 31 sty 2023, 9:54
Przykład : syn racjonalnie pyta księdza : "czy nieochrzczeni pójdą do piekła?" Ksiądz temat omija.
No i nie dziwota. Cała prawie np. Azja na potępienie?
Chrzest jest konieczny
Jezus powiedział do swoich uczniów: „Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu! Kto uwierzy i przyjmie chrzest, będzie zbawiony; a kto nie uwierzy, będzie potępiony” (Mk 16,15-16). Te słowa nie pozostawiają wątpliwości. Konieczne jest narodzenie się człowieka na nowo, które dokonuje się w chrzcie. Jezus powiedział do: „Zaprawdę, zaprawdę powiadam ci, jeśli się ktoś nie narodzi z wody i z Ducha, nie może wejść do królestwa Bożego” (J 3,5).


…ale…
Katechizm Kościoła Katolickiego mówi: „Chrzest jest konieczny do zbawienia dla tych, którym była głoszona Ewangelia i którzy mieli możliwość proszenia o ten sakrament” (KKK pkt 1257). Dotyczy to zwłaszcza tych, którzy wychowali się w innej kulturze. Chodzi o kultury, które od wieków związane są np. z hinduizmem czy innymi religiami azjatyckimi, ale też także o kulturę współczesną. Bo chociaż wyrosła ona z korzeni chrześcijańskich, to często na skutek nadużyć czy koncepcji filozoficznych zatraciła rozumienie Ewangelii. Bóg jest przedstawiany jako sprawca cierpienia i zła albo jako bezsilna Istota, która stoi bezradna wobec ogromu zła. Czasami jako wielki policjant, który czyha na ludzkie błędy. Albo Ktoś, Kto stworzył świat, ale teraz nie interesuje Go los ludzi. Do poznania nie wystarcza np. to, że przypadkiem natkniesz się na chrześcijańską stronę w Internecie. Potrzebne jest doświadczenie, że Bóg jest żywy i że dla Niego jestem ważny.

Tajemnica wiary
Czy możemy powiedzieć, że ktoś taki nie miał możliwości poznania Ewangelii? Myślę, że jeśli nie spotkał świadków Jezusa, którzy potrafiliby Mu pokazać, że warto zaufać Bogu, to możemy powiedzieć, że nie miał takiej możliwości. Jest pewną tajemnicą wiary to, co z takimi ludźmi robi Bóg po ich śmierci. Wiem, że dla wielu stwierdzenie, że to „tajemnica wiary” jest pewnym wytrychem, jakimś intelektualnym „umywaniem rąk”. Jednak musimy w prawdzie przyznać, że rzeczywistość Boska zawsze w jakimś stopniu będzie dla nas nie do pojęcia, nie do zrozumienia i nie do wyrażenia. Soborowa Konstytucja Dogmatyczna o Kościele każe nam mieć nadzieję, że chociaż nie potrafimy powiedzieć, w jaki sposób, to Bóg chce zbawić każdego człowieka. „Skoro bowiem za wszystkich umarł Chrystus i skoro ostateczne powołanie człowieka jest rzeczywiście jedno, mianowicie boskie, to musimy uznać, że Duch Święty wszystkim ofiarowuje możliwość dojścia w sposób Bogu wiadomy do uczestnictwa w tej paschalnej tajemnicy” (KDK pkt 22).

https://misyjne.pl/czy-czlowiek-nieochr ... potepiony/
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Piotr55
Posty: 659
Rejestracja: 28 sty 2023, 15:31
Wyznanie: agnostycyzm
Podziękował/a: 54
Podziękowano: 48
Płeć:

Nieprzeczytany post

Zdecydowanie byłoby trudno pełnić obowiązki bez auta.
Może gdyby było coś takiego jak "auto parafialne" (dopiero byłby krzyk)...
Dla mnie to oczywiste i zrozumiale. Każdy prawie ma auto, jeśli pracuje. To jasne, że i ksiądz. Auto parafialne dobry pomysł. Ja bym nie krzyczał. Ojciec dr dyrektor kiedyś stwierdził "na krowie mam jeździć?"
Co mnie jednak dziwi i odstręcza - to intencja twórców filmu, który zrobiono z moich podatków - pokazać brak auta
w służbie określonej linii, licząc, że bardziej przekona , a że w odklejeniu od realiów - cóż, jak powiadał klasyk - ciemny lud kupi.
Takie chwyty nadto dobrze pamiętam z filmów sowieckich, wyswietlanych w sali gimnastycznej naszej podstawówki akurat
tak jakoś zawsze namolnie w niedzielę o k 9 czy 10 rano.
Więc dla mnie czymś takim namolnym , ale i naiwnym i śmiesznym jest taka żarliwość rewolucyjna, jak ten tu brak auta w rozległej parafii. Może jeszcze noga w gipsie? Wilcy?
Grzech ludzi mieć za glupszych niż są.

Film ma dobry zamysł. Szkoda, że nie dali do zrobienia, a głównie do napisania fachowcom.

Nastawiłem się, myślalem, że będzie klasy znakomitej Białej sukienki albo Cudownego miejsca
Szkoda.
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Przesadzasz. Są i tacy księża. Zresztą będzie ich coraz więcej.
Wbrew powszechnym opiniom bida z nyndzą (moje dane http://analizy.biz/marek1962/finanse.pdf są stare, teraz jest jeszcze znacznie gorzej nawet jeśli wziąć pod uwagę inflacje).
Z tym że wypowiadam się "w kwestii", filmu nie widziałem.
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6843
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3195
Podziękowano: 3442
Płeć:

Nieprzeczytany post

Piotr55 pisze: 31 sty 2023, 15:51 to intencja twórców filmu, który zrobiono z moich podatków - pokazać brak auta w służbie określonej linii, licząc, że bardziej przekona , a że w odklejeniu od realiów - cóż, jak powiadał klasyk - ciemny lud kupi.
Może rozczaruję Cię, ale film nie powstał z Twoich podatków tylko z datków poprzez portal patronite, na którym zbierano pieniądze na ten film, jak i inne produkcje religijne
Fundacja Filmowa Powołany - zebrała i opłaciła koszty produkcji tego filmu.

https://patronite.pl/FundacjaFilmowaPowolany
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Piotr55
Posty: 659
Rejestracja: 28 sty 2023, 15:31
Wyznanie: agnostycyzm
Podziękował/a: 54
Podziękowano: 48
Płeć:

Nieprzeczytany post

Fakt. Mój błąd, przepraszam. Mignęło mi w napisach wstępnych Fundacja i reszty nie doczytałem. https://pl.aleteia.org/2022/10/30/film-powolany

Dodano po 5 minutach 16 sekundach:
Marek Piotrowski pisze: 31 sty 2023, 16:13 Przesadzasz. Są i tacy księża. Zresztą będzie ich coraz więcej.
Wbrew powszechnym opiniom bida z nyndzą (moje dane http://analizy.biz/marek1962/finanse.pdf są stare, teraz jest jeszcze znacznie gorzej nawet jeśli wziąć pod uwagę inflacje).
Z tym że wypowiadam się "w kwestii", filmu nie widziałem.
Są i młodzi ludzie bez smartfona. Nie ping pongujmy. Dam głowę, że świetnie wiesz o co mi idzie.
ODPOWIEDZ