Aby skupić się na duchowym aspekcie zbliżających się świąt administracja postanowiła, że od Wielkiego Piątku od godz 10:00 aż do Poniedziałku wielkanocnego do 8:00 na forum będzie wyłączona opcja pisania postów.

Film "Święty"

Polecajmy sobie dobre filmy, takie fabularne, dokumentalne, albo religijne.
Melisska

Nieprzeczytany post

Film o ojcu Dolindo Ruotolo, pt.: "Święty".

Awatar użytkownika
Zbyszek
Posty: 801
Rejestracja: 07 cze 2022, 12:25
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 194
Podziękowano: 108
Płeć:

Nieprzeczytany post

Obrazek

Taka plansza się pokazuje na końcu nagrania.
Co to znaczy, że "ożywa kult" tego człowieka? Jak praktycznie się to realizuje i co na to Pan Bóg?
[chyba nie burzę czegoś, ale pytam zaintrygowany takim "kultem"]
Dążcie do pokoju ze wszystkimi i do uświęcenia, bez którego nikt nie zobaczy Pana. Hbr 12,14
🔸
Mówi Ten, który świadczy o tym: Tak, przyjdę wkrótce. Amen, przyjdź, Panie Jezu! Ap 22,20
Melisska

Nieprzeczytany post

Niedawno skończyłam czytać książkę o księdzu Dolindo. Może wraca kult bo życie księdza Dolindo było jednym wielkim cierpieniem.
Był zawieszony czterokrotnie w czynnościach kapłańskich mimo że na jego Msze przybywały tłumy, w konfesjonale też ustawiały się długie kolejki. Odznaczał się niezwykłą pokorą. Pragnął cierpieć dla Jezusa i cierpiał. Według mnie zasługuje nawet by zostać świętym. Działa nawet po śmierci, są świadectwa uzdrowień, czy nawróceń dzięki niemu.
Awatar użytkownika
Lunka
Posty: 1278
Rejestracja: 08 lis 2021, 14:07
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 955
Podziękowano: 947
Płeć:

Nieprzeczytany post

@Zbyszek ten kult uznałabym raczej jako pewien swojego rodzaju szacunek, zwrócenie uwagi na daną postac.
Raczej słowo kult nie zostało tu użyte jako określenie czegos boskiego...
Myślę, że autor użył skrótu myślowego.
Po prostu postać ojca Dolindo wraca do ludzkiej pamięci...
Bądź ze mną, Panie, w moim utrapieniu
Awatar użytkownika
Zbyszek
Posty: 801
Rejestracja: 07 cze 2022, 12:25
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 194
Podziękowano: 108
Płeć:

Nieprzeczytany post

Lunka pisze: 02 gru 2022, 19:57 @Zbyszek ten kult uznałabym raczej jako pewien swojego rodzaju szacunek, zwrócenie uwagi na daną postac.
Raczej słowo kult nie zostało tu użyte jako określenie czegos boskiego...
Myślę, że autor użył skrótu myślowego.
Po prostu postać ojca Dolindo wraca do ludzkiej pamięci...
Słowo "kult" ma w Biblii podwójne znaczenie: odnosi się albo do Boga prawdziwego, albo do nieistniejących bożków (może się też odnosić do ludzi, albo aniołów; ale ani kult bożków, ani kult ludzi i aniołów nie jest aprobowany przez Boga, który tak oświadczył:
Iz 42:8 BT
Ja, któremu na imię Jahwe, chwały mojej nie odstąpię nikomu innemu ani czci mojej bożkom.)

Aby to zilustrować, wklejam stosowny rzut ekranu z wyszukiwarki biblijnej:

Obrazek
Obrazek

Czy kult zmarłego to jest to, co należy czynić??... #-o
Dążcie do pokoju ze wszystkimi i do uświęcenia, bez którego nikt nie zobaczy Pana. Hbr 12,14
🔸
Mówi Ten, który świadczy o tym: Tak, przyjdę wkrótce. Amen, przyjdź, Panie Jezu! Ap 22,20
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 1972
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 582
Podziękowano: 1548
Płeć:

Nieprzeczytany post

Wraca kult (mniejsza o znaczenie)? To znaczy że wcześniej o. Dolindo mial kult?
Nie bój się, robaczku Jakubie,
nieboraku Izraelu!

Izajasza 41, 14

Przekaż mi 1% podatkuKLIK
Skaza

Nieprzeczytany post

Myślę, że chodziło o to iż ludzie teraz na nowo usłyszeli o osobie księdza Dolindo, zaczynają więcej się o nim dowiadywać i dlatego to sformułowanie "powrotu" użyte zostało.
Awatar użytkownika
Lunka
Posty: 1278
Rejestracja: 08 lis 2021, 14:07
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 955
Podziękowano: 947
Płeć:

Nieprzeczytany post

@Marek Piotrowski , @Magnolia jak to według Was wygląda?
Ja bym tego nie nadinterpretowała...

@Dominik myślę, że kolejki do spowiedzi czy później do odwiedzenia grobu ojca Dolindo świadczą o wielkości tego człowieka. Słowo kult rzeczywiście jest tutaj użyte na wyrost. Jaki zamiennik proponujecie? Choć i tak nie mamy wpływu na zwiastun i nic tam nie zmienimy...
Bądź ze mną, Panie, w moim utrapieniu
Awatar użytkownika
esperanza
Posty: 1402
Rejestracja: 10 lut 2021, 19:45
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 1212
Podziękowano: 1021
Płeć:

Nieprzeczytany post

"Prawdziwy kult świętych jest niczym innym jak po prostu kultem Jedynego Boga, uwielbieniem Jego Osoby w dziełach, które uczynił w swoich świętych. Jest także dziękczynieniem Bogu za to, że pozwala grzesznym ludziom mieć udział w swojej świętości, że pośród ciemności grzechu doprowadza swoich wybranych do chwały nieba. Takie rozumienie kultu świętych w niczym nie umniejsza idei ich orędownictwa przed Bożym obliczem."

https://deon.pl/czytelnia/czasopisma/ku ... ych,202650
"Wystarczy ci mojej łaski. Moc, bowiem w słabości się doskonali”. (2Kor 12, 9).
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6853
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3202
Podziękowano: 3446
Płeć:

Nieprzeczytany post

O. Dolindo obdarzał ludzi miłością i ciepłem, pięknie mówił im o Bogu, widzieli jego pokorę i cierpienie, a przy tym brak narzekania... już za życia odznaczał się cnotami wręcz heroicznymi, znosił zakazy kościelne z wyjątkową pokorą i posłuszeństwem. Pisał wiele obrazków ze słowami -przesłaniami od samego Jezusa, które trafiały bezpośrednio do serca adresata. Był niewątpliwie cenionym spowiednikiem. To wszystko sprawiało że ludzie darzyli go niezwykłym szacunkiem, serdecznością, życzliwością, cenili jego dobroć. I doskonale zdawali sobie sprawę, ze to było Boże działanie przez O. Dolindo, bo tylko od Boga mogła pochodzić taka pokora i wytrwałość w znoszeniu cierpienia, a jednocześnie promieniowanie miłością na wszystkich wokoło. Już za życia dochodziło również do cudów/uzdrowień dzięki modlitwie O. Dolindo. To wszystko składało się na powszechną opinię świętości tego kapłana.
Ludzie lgnęli do niego, bo wiedzieli ze jest w szczególnej zażyłości z Bogiem... pragnęli tego doświadczyć... Boga mieszkającego w duszy i sercu człowieka. Namacalnie poczuć się kochani i przyjmować miłosierdzie poprzez O. Dolindo.

Jeśli popatrzymy na Kościół, jako na wspólnotę wiernych, jak na wielką rodzinę kochających Boga i bliźniego, to łatwo jest zrozumieć, że jedni drugich proszą o modlitwę i cuda, gdy widzą że ktoś już za życia jest święty i ma bliską relację z Bogiem. Chyba nikt nie podejrzewał O. Dolindo o moce, wszyscy wiedzieli ze jest tylko narzędziem, a Moc pochodzi od Boga. Dlatego nie ma sprzeczności w kulcie świętych, on nie uderza w Boga, wręcz przeciwnie na Niego wskazuje.
Święci pokazują nam że życie z Bogiem w bliskiej relacji jest możliwe i jest piękne, że polega na wielkiej miłości do każdego bliźniego i pragnieniu wynagradzania Bogu za grzechy bliźnich (ks Dolindo zawsze nosił torbę pełną kamieni, w ramach wynagrodzenia Bogu)
Mam nadzieję, ze pomogłam.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Zbyszek
Posty: 801
Rejestracja: 07 cze 2022, 12:25
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 194
Podziękowano: 108
Płeć:

Nieprzeczytany post

Ponieważ nie znam tej osoby, to wypada zapytać o np. takie kwestie:
Magnolia pisze: 03 gru 2022, 20:49 znosił zakazy kościelne z wyjątkową pokorą i posłuszeństwem.
Czemu nadrzędne władze kościelne go karały; za co?
Magnolia pisze: 03 gru 2022, 20:49 polega na wielkiej miłości do każdego bliźniego i pragnieniu wynagradzania Bogu za grzechy bliźnich (ks Dolindo zawsze nosił torbę pełną kamieni, w ramach wynagrodzenia Bogu)
Co takiego? Kamienie nosił??... Co to znaczy "wynagrodzić Bogu"?... Czy na kartach Biblii są jakieś przypadki "wynagradzania Bogu"?...
Dążcie do pokoju ze wszystkimi i do uświęcenia, bez którego nikt nie zobaczy Pana. Hbr 12,14
🔸
Mówi Ten, który świadczy o tym: Tak, przyjdę wkrótce. Amen, przyjdź, Panie Jezu! Ap 22,20
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6853
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3202
Podziękowano: 3446
Płeć:

Nieprzeczytany post

@Zbyszek , nawet nie obejrzałeś filmu - dokumentu, nie przeczytałeś biografii, jednym słowem nie wysiliłeś się, aby poznać postać O. Dolindo, ale komentujesz... No dobrze wyrażasz zaskoczenie...

Może warto byś zapoznał się z tą postacią poprzez książkę - biografię pt "Jezu Ty się tym zajmij"
Obrazek

Ale odpowiem na Twoje pytania: O. Dolindo został pomówiony, skierowano przeciwko niemu oszczercze zarzuty, które pociągnęły za sobą kary kościelne w postaci zakazu odprawiania mszy św na kilkanaście lat. Mógł uczestniczyć we mszy św jako zwykły wierny, ale nie mógł jej odprawiać. Co było źródłem wielkiego cierpienia dla kapłana. A pokora i posłuszeństwo z jakimi znosił te zakazy była heroiczne, co wskazywało że Duch święty go wypełnia. A zarzuty fałszywe.
Posłuszeństwo wobec Kościoła i miłość do Kościoła (pomimo tego że doznawał zakazów i cierpiał z ich powodu) również świadczyły że heroicznie kochał Boga i Kościół. Każdy kto rozumie że Kościół został założony przez Chrystusa nie może nic złego powiedzieć na Kościół, bo inaczej mówiłby coś złego na samego Jezusa.
Dolindo kochając Jezusa, znosił wszystko pokornie czego doświadczał od Kościoła.
Zauważmy, że drogą którą szedł jest dokładnie odzwierciedleniem drogi krzyżowej Jezusa. Życie Dolindo było droga krzyżową, naśladował Jezusa. Był niewinny, a jednak fałszywie go osądzano, nie dawano wiary w jego wyjaśnienia, znosił zakazy jak Jezus znosił chłostę i biczowanie, z pokorą.

Dlaczego nosił kamienie? Jak każdy grzesznik czuł się nędzny w obliczu Świętego Boga, pokutował w ten sposób za grzechy swoje i innych.
Składanie ofiar, umartwianie i pokutowanie jest w Biblii, chyba nie zaprzeczysz? W ten sposób wynagradzamy Bogu żeśmy Go obrazili naszymi grzechami. Chyba to rozumiesz?
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Zbyszek
Posty: 801
Rejestracja: 07 cze 2022, 12:25
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 194
Podziękowano: 108
Płeć:

Nieprzeczytany post

A jaki charakter tych nieprawdziwych zarzutów był?
Magnolia pisze: 04 gru 2022, 9:24 Każdy kto rozumie że Kościół został założony przez Chrystusa nie może nic złego powiedzieć na Kościół, bo inaczej mówiłby coś złego na samego Jezusa.
Czy to znaczy, że nie można skrytykować np. ukrywanych afer seksualnych, których dopuszczali się ludzie Kościoła?
Dążcie do pokoju ze wszystkimi i do uświęcenia, bez którego nikt nie zobaczy Pana. Hbr 12,14
🔸
Mówi Ten, który świadczy o tym: Tak, przyjdę wkrótce. Amen, przyjdź, Panie Jezu! Ap 22,20
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6853
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3202
Podziękowano: 3446
Płeć:

Nieprzeczytany post

przeczytaj tu życiorys:
http://dolindo.org.pl/zyciorys/

Mówić źle na Kościół, to nie to samo co krytykować kapłana za jego zachowanie.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
ODPOWIEDZ