Perswazje, Jane Austin - klasyka

Polecajmy sobie dobre filmy, takie fabularne, dokumentalne, albo religijne.
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6845
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3196
Podziękowano: 3442
Płeć:

Nieprzeczytany post

Tak się składa, że Jane Austin jest moja ulubiona pisarką. Cenię ją za intelekt, poczucie humoru i pokazywanie arystokracji angielskiej takiej jaką była.
Więc oglądam wszystko, co jest nakręcone na podstawie jej powieści.

Skusiłam się wczoraj, żeby odpocząć po świętach, na "Perswazje" (na netflix) z Dakotą Johnson w roli głównej.
No i niestety to była kompletna porażka adaptacyjna.
Ze względu na zasady netflixa, aby w filmie pokazywać wszystkie rasy na równych prawach (czy coś w tym stylu) obsadzono aktorów czarnoskórych jako szlachtę, a głównym spadkobiercą majątku był azjata.... no i tego się nie dało oglądać bez ciągłego sprzeciwu wewnętrznego, że to nie jest historia angielska, że nie taka powieść napisała Jane Austin, że to nie jest prawdziwe....
Innymi słowy pisarka przewraca się w grobie, a Anglicy powinni takie produkcje oprotestować, bo ktoś przekłamuje historię, zadaje gwałt ich kulturze.

Chyba celem netflixa jest walka z rasizmem, tak mi się obiło o uszy, stąd takie zasady w ich produkcjach. Problem w tym, że jako widz, który ogląda czarnoskórych aktorów jako szlachtę angielską, odczuwam ciągły sprzeciw - głównie historyczny, ale również mentalny. W rezultacie czego oglądając tą adaptację czułam się rasistką, choć zupełnie nią nie jestem.
Po prostu tak nie wyglądała historia, ani powieść, to nie jest prawda. To budzi mój zasadniczy sprzeciw.

Kolejnym problemem jest przerysowanie postaci (głównie dalszej rodziny głównej bohaterki), które wyszły wprost groteskowo. Kolejnym błędem jest obsadzenie w roli amanta aktora, który nie ma charyzmy amanta, jest taki... nijaki, nie ma w nim cech dżentelmena angielskiego, co najwyżej ma cechy dzierżawcy.

Zresztą sami obejrzyjcie zwiastun.



Co mnie najbardziej przeraża, że młodzi ludzie, którzy oglądają wszystko jak leci, bez zastanowienia.... wyrobią sobie takie wyobrażenie historii, manier, czy kultury angielskiej... co jest kompletnym nieporozumieniem historycznym i mentalnym.
Takie filmy, robią po prostu sieczkę w głowie, nie maja wartości.
To jest naprawdę smutne i niebezpieczne z powodu powyższych przekłamań.

Przyznaję że poszukałam kolejnych adaptacji tej powieści. Znalazłam dwie:
1995 rok
https://www.cda.pl/video/522761771
2007 rok
https://www.cda.pl/video/5227809d4

Zdecydowanie lepiej się je oglądało, mimo że z żadnej z tych adaptacji nie byłam do końca zadowolona, to jednak zachowywały prawdę historyczną i były wierne literaturze. Pokazywały wiernie kulturę, mentalność, maniery i konwenanse panujące wśród szlachty angielskiej. A dżentelmen był dżentelmenem.
Zastrzeżenia mam jedynie co do obsady głównych ról w obu filmach... mało charyzmatyczne i pasujące do siebie są obie pary aktorskie. Ale to tylko moje zdanie.

Oglądając trzy razy jednego dnia ten sam scenariusz, choć w innym wydaniu aktorskim, nie miałam poczucia nudy.
Za każdym razem to był inny film. Choć jednak ten z 2007 r był najbliższy mojemu gustowi. Ten polecam.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Aloes
Posty: 2390
Rejestracja: 27 gru 2021, 14:47
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 185
Podziękowano: 607

Nieprzeczytany post

Netflix dobrze wie, co robi. Niestety stoją za nim wielkie pieniądze i nie da się tego zatrzymać.
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6845
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3196
Podziękowano: 3442
Płeć:

Nieprzeczytany post

Mamy zawsze wybór aby czegoś nie oglądać - w ten sposób mamy wpływ na ofertę.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 1971
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 582
Podziękowano: 1548
Płeć:

Nieprzeczytany post

Ciekawe gdyby tak nagrali film w którym czarnoskóry aktor ma czarnoskórych niewolników na swojej plantacji w USA.
,,, no co,,, równouprawnienie aktorów, ras itp.
Nie bój się, robaczku Jakubie,
nieboraku Izraelu!

Izajasza 41, 14

Przekaż mi 1% podatkuKLIK
Awatar użytkownika
Aloes
Posty: 2390
Rejestracja: 27 gru 2021, 14:47
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 185
Podziękowano: 607

Nieprzeczytany post

Magnolia pisze: 27 gru 2022, 10:45 Mamy zawsze wybór aby czegoś nie oglądać - w ten sposób mamy wpływ na ofertę.
No ale wykupując sam dostęp do Netflix dajesz im już środki do robienia propagandy
Skaza

Nieprzeczytany post

Niestety tak to już jest z tym całym nefliksem, że jego głównym zadaniem jest zakłamywanie historii i rzeczywistości do celów propagandowych i pseudo ideologicznych. Z zasady omijam całkowicie netfliksowom twórczość a wszystkie filmy powstałe w tych ostatnich latach mocno sprawdzam nim skusze się by zerknąć na któryś (od kiedy w Ameryce zatwierdzili brak funduszy, brak nominacji do nagród i inna nagonkę wszelkiej maści dla reżyserów którzy pod ich dyktando nie dobiorą kłamliwie obsady).
Takie głupie czasy nastały, wolnego kina już nie ma w hollywood. Zostały niemal tylko niszowe produkcje niezależne od ideologicznego sztampowego syfu.

Nie oglądałem jeszcze tej ekranizacji, ale wersja z Dakotą w roli głównej wydaje się zupełną pomyłką i skusze się na obejrzenie wyłącznie dwóch wcześniejszych ;) ~o)

Ps. Polska historia zapewne według tej platformy dziwactw to byłby ciemnoskóry król Władysław i jego azjatycka żona Jadwiga cing ciong ćang :D 8-| szkoda gadać ...
ODPOWIEDZ