Sanktuarium św. S. Faustyny ul Żytnia w Warszawie,
http://milosierdzie-faustyna.pl
To była parafia do której często chodziliśmy z mężem na początku małżeństwa, bo mieszkaliśmy wtedy na Woli.
Kościół był osmalony po pożarze, czarno szary, zniszczony przez wojnę, ale odbywały się w nim nabożeństwa. Tak to była ostatnia świątynia w Warszawie, która jeszcze w późnych latach 90-tych nosiła znamiona zniszczeń wojny. Przyszedł proboszcz, który postanowił wyremontować świątynię, Złożyło się to w czasie z nasza przeprowadzką na inna dzielnicę, więc nie śledziłam remontu, a gdy po latach odwiedziłam ten kościół to trudno mi jest sobie przypomnieć jak wyglądał wcześniej, bo nawet ołtarz i wejście do kościoła zmieniły się miejscami.
Z historii kościoła czytamy:
W 1998 r. decyzją Prymasa Polski, ks. Kard. Józefa Glempa do tytułu parafii dołączono imię św. Siostry Faustyny, orędowniczki Bożego Miłosierdzia. Parafia uzyskała zgodę warszawskiego wydziału architektury na odejście od koncepcji kościoła „świadka” tragicznych wojennych losów Woli i Warszawy. We wnętrzu kościoła, obok prezbiterium, dobudowano kaplicę adoracji Najświętszego Sakramentu, która jest jednocześnie kaplicą św. Faustyny z Jej relikwiami i obrazem, namalowanym przez Helenę Tchórzewską. Znajduje się tu także ziemia z Katynia i Smoleńska. W kolejnych latach kościół został odnowiony ze szczególnym uwzględnieniem prezbiterium, w którego centralnym miejscu umieszczony został nowy obraz Jezusa Miłosiernego „JEZU UFAM TOBIE” autorstwa Janusza Antosza wzorującego się na obrazie Adolfa Hyły. Po obu stronach obrazu powstały polichromie przedstawiające św. Faustynę i św. Jana Pawła II. Autorem malowideł jest Karol Karwacki. Pierwszy ołtarz, wyrzeźbiony w drewnie lipowym, zastąpił ołtarz granitowy, w którego przedniej części umieszczono odlew elementu starego drewnianego ołtarza – Baranka oplecionego cierniami. W prezbiterium stoi krzyż drewniany z postacią Chrystusa, od której mimo bólu męki bije wewnętrzne ciepło. W dalszej części kościoła jest mała kaplica Matki Bożej Częstochowskiej oraz tablice upamiętniające założycielkę Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia – Ewę Teresę Potocką, a także papieża Jana Pawła II tak bardzo oddanego idei Miłosierdzia Bożego. W kościele są też obrazy św. Józefa (kopia obrazu z Jasnej Góry) i św. Judy Tadeusza.
23 kwietnia 2017 r. ks. bp Rafał Markowski dokonał konsekracji świątyni i dekretem Ordynariusza Diecezji Warszawskiej ks. Kard. Kazimierza Nycza kościół pw. Miłosierdzia Bożego i św. Faustyny został podniesiony do godności SANKTUARIUM ŚW. FAUSTYNY.
http://milosierdzie-faustyna.pl/?page_id=136
