Uklęknąć podczas przyjmowania Komunii Św?

Tematy związane ze sprawowaniem sakramentów i sakramentaliów: ich struktura, posługi w zgromadzeniu liturgicznym, prawo liturgiczne
Adriana_Claudia

Nieprzeczytany post

Poczytałam o postawie i sposobach przyjmowania Komunii Świętej, ale mam pytanie czy powinno się uklęknąć/przyklęknąć i kiedy...przed przyjęciem Pana Jezusa ? czy po? :-? :)
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6834
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3192
Podziękowano: 3436
Płeć:

Nieprzeczytany post

Klękamy przed przystąpieniem do Komunii św, kiedy osoba przed nami właśnie przyjmuje, po otrzymaniu komunii na rękę, robimy krok w bok, aby przy kapłanie przyjąć komunie św, spokojnie i w skupieniu, a tym samym zwalniając miejsce by następna osoba mogła podjęć do kapłana.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
abi
Posty: 1104
Rejestracja: 02 lut 2021, 15:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 253
Podziękowano: 579

Nieprzeczytany post

a ja nie robie kroku w bok bo wtedy przewaznie mina ksiedza wyraza panike ze chce zwiac
w skupieniu lecz pospiesznie spozywam i zmykam :D
nie spodziewajcie sie po mnie ani wiedzy, ani mądrości
Awatar użytkownika
Krzysiek
Posty: 593
Rejestracja: 02 lut 2021, 16:04
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 530
Podziękowano: 378
Płeć:

Nieprzeczytany post

Nie wiem czy w tym temacie mogę. Jeśli post nie pasuje to nie obrażę się, gdy zmieni miejsce zameldowania lub poleci w kosmos. Ale sprawa mnie mocne zbulwersowała, mówiąc łagodnie.
Nasz miłościwie władający parafią proboszcz wygłosił płomienne kazanie, że Komunia nie roznosi zarazków, przeciwnie leczy i uzdrawia i nie będzie praktyk podawania komunii św do rąk.
Że będą księża uważać, by parafianie zbyt namiętnie nie oblizywali ich paluszków i sprawa powinna sie na tym zakończyć.
Ostatnio zmieniony 23 mar 2021, 15:25 przez Krzysiek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
abi
Posty: 1104
Rejestracja: 02 lut 2021, 15:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 253
Podziękowano: 579

Nieprzeczytany post

napisz maila do biskupa, tak jak ja
nie spodziewajcie sie po mnie ani wiedzy, ani mądrości
Awatar użytkownika
Krzysiek
Posty: 593
Rejestracja: 02 lut 2021, 16:04
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 530
Podziękowano: 378
Płeć:

Nieprzeczytany post

Może to zrobię, zapytam się czy już ktoś nie uczynił tego. No to było chwilę
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6834
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3192
Podziękowano: 3436
Płeć:

Nieprzeczytany post

Przykro mi to mówić, ale proboszcz myli przestrzeń duchową z materialną. Owszem Jezus ukryty w postaci Hostii leczy i uzdrawia, ale sama hostia podlega działaniu świata materialnego, czyli rozpuszcza się np w wodzie, w ustach, może przenosić wirusy i bakterie, jeśli ręce są brudne, które jej udzielają, albo na tych rękach jest wirus, bo właśnie ktoś je oblizał.
To jest biologia a nie duchowy wymiar.

Z pewnością Jezus leczy i uzdrawia, i nie ma dla Boga nic niemożliwego. Ale nawet po przeistoczeniu Hostia nie traci swojego materialnego wymiaru chleba, podobnie jak Krew Pańska nadal wygląda jak wino i smakuje jak wino.

Można delikatnie proboszczowi to wyjaśnić, podsuwając np taki filmik, liturgisty :)
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
DariuszJ
Posty: 268
Rejestracja: 29 sty 2021, 17:41
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 229
Podziękowano: 234
Płeć:

Nieprzeczytany post

Magnolia pisze: 23 mar 2021, 18:01 Przykro mi to mówić, ale proboszcz myli przestrzeń duchową z materialną. Owszem Jezus ukryty w postaci Hostii leczy i uzdrawia, ale sama hostia podlega działaniu świata materialnego, czyli rozpuszcza się np w wodzie, w ustach, może przenosić wirusy i bakterie, jeśli ręce są brudne, które jej udzielają, albo na tych rękach jest wirus, bo właśnie ktoś je oblizał.
To jest biologia a nie duchowy wymiar.

Z pewnością Jezus leczy i uzdrawia, i nie ma dla Boga nic niemożliwego. Ale nawet po przeistoczeniu Hostia nie traci swojego materialnego wymiaru chleba, podobnie jak Krew Pańska nadal wygląda jak wino i smakuje jak wino.
Jest dokładnie tak jak pisze Magnolia. Niestety nie pierwszy raz spotykam się z taką wypowiedzią kapłana. Podczas konsekracji zmienia się substancja chleba - to już jest substancjalnie Chrystus, jednak przypadłości chleba (to co widać na zewnątrz) pozostają bez zmian - smakuje, pachnie, etc. jak chleb. Chyba ci księża nie słuchali na dogmatyce jak była o tym mowa, ;) ale to jest podstawa podstaw.
Mnie to, że na Komunii świętej może przenosić się wirus, akurat nie zniechęca do przyjmowania jej na klęcząco i do ust.
Ostatnio zmieniony 23 mar 2021, 20:24 przez DariuszJ, łącznie zmieniany 1 raz.
"Deus caritas est, et qui manet in caritate, in Deo manet, et Deus manet in eo".
1J 4,16b

"Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim". 1J 4,16b
Awatar użytkownika
Krzysiek
Posty: 593
Rejestracja: 02 lut 2021, 16:04
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 530
Podziękowano: 378
Płeć:

Nieprzeczytany post

Chodzi o to że masz wybór.
A ktoś ludziom odbiera i to w bardzo trudnym momencie.
Przynajmniej u nas.
Nie jest to faktycznie odosobniony przypadek.
No i kolejka jedna przy pełnym kościele, u nas tak jest, potem jedną grupą na całą długość głównej nawy ludzie idą do Komuni.
Maseczki juz dawno zdjęte, albo na brodzie.
Ostatnio zmieniony 23 mar 2021, 20:35 przez Krzysiek, łącznie zmieniany 1 raz.
Adriana_Claudia

Nieprzeczytany post

U mnie w parafii najpierw do Komunii przystępują osoby, które biorą Pana Jezusa do rąk. A potem my-przyjmujący do ust, garstka osób.
Awatar użytkownika
abi
Posty: 1104
Rejestracja: 02 lut 2021, 15:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 253
Podziękowano: 579

Nieprzeczytany post

Adriana_Claudia pisze: 24 mar 2021, 10:16 U mnie w parafii najpierw do Komunii przystępują osoby, które biorą Pana Jezusa do rąk. A potem my-przyjmujący do ust, garstka osób.
bo ta kolejnosc jest poprawna pod wzgledem epidemii
i co z tego ze biskup u nas tak nakazal jak tylko w katedrze tego przestrzegaja

nasz proboszcz tuz przed rekolekcjami dal osobno dwoch szafarzy w dwoch nawach
a zawsze stali obok siebie w glownej
i rekolekcjonista widzi ze niby jest porzadek
nie spodziewajcie sie po mnie ani wiedzy, ani mądrości
Awatar użytkownika
Krzysiek
Posty: 593
Rejestracja: 02 lut 2021, 16:04
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 530
Podziękowano: 378
Płeć:

Nieprzeczytany post

Wyznanie pewnego kapłana, który jak najbardziej popiera dawanie Komunii na rękę.
Ale cześć, raczej znaczna cześć wiernych woli w "tradycyjny" sposób.
Stwierdził w rozmowie z moja dobra znajomą że marzą mu się czasy gdy każdy czekał spokojnie w kolejce i grzecznie przyklękał przed przyjęciem Komunii do buźki.
Ciekawe czy wiele osób zgadnie czemu tak wolał...? :-?
Albertus
Posty: 430
Rejestracja: 13 mar 2021, 9:27
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 50
Podziękowano: 81
Płeć:

Nieprzeczytany post

Moim zdaniem przyklękanie przed przyjęciem Komunii osób stojących w kolejce to tworzenie zamieszania i nieporządku. Kiedyś w kosciołach były tzw "balaski" czyli barierka przed którą przyklękało się przed przyjęciem Komunii i wtedy było to bardziej uporządkowane.

Dla mnie nie jest najistotniejsze czy przyjmujemy Komunię na stojąco czy na klęcząco ale porządek i ujednolicona forma byłaby , moim zdaniem dobra.
Awatar użytkownika
DariuszJ
Posty: 268
Rejestracja: 29 sty 2021, 17:41
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 229
Podziękowano: 234
Płeć:

Nieprzeczytany post

Albertus pisze: 12 wrz 2021, 14:46 Moim zdaniem przyklękanie przed przyjęciem Komunii osób stojących w kolejce to tworzenie zamieszania i nieporządku. Kiedyś w kosciołach były tzw "balaski" czyli barierka przed którą przyklękało się przed przyjęciem Komunii i wtedy było to bardziej uporządkowane.

Dla mnie nie jest najistotniejsze czy przyjmujemy Komunię na stojąco czy na klęcząco ale porządek i ujednolicona forma byłaby , moim zdaniem dobra.
A jednak zaleca się, aby przyjmując Komunię świętą wykonać gest czci wobec Najświętszego Sakramentu. Ja tam nie widzę nieporządku. Trzeba tylko chwilę dłużej poczekać, a to chyba nie problem? Poza tym można też przyjmować Komunię świętą na klęcząco, nawet gdy inni przyjmują na stojąco. Zgodnie z przepisami, szafarz nie ma prawa odmówić udzielenia Komunii świętej tylko dlatego, że ktoś chce ją przyjąć na stojąco lub klęcząco. Dla mnie jednak ważniejsze jest oddanie czci swojemu Panu niż subiektywne oceny poszczególnych wiernych i duchownych, że wprowadza to jakiś nieporządek.

Na szczęście są jeszcze parafie gdzie są balaski, a nawet jak ich nie ma, to myślę, że kolana dadzą radę wytrzymać przez chwilę na posadzce.
Ostatnio zmieniony 14 wrz 2021, 9:02 przez DariuszJ, łącznie zmieniany 1 raz.
"Deus caritas est, et qui manet in caritate, in Deo manet, et Deus manet in eo".
1J 4,16b

"Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim". 1J 4,16b
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

A ja zgadzam się z Albertusem. Zalecane jest niekoniecznie przyklęknięcie, lecz właśnie gest szacunku. Może nim być głęboki ukłon.
Moim zdaniem przyklęknięcie robi więcej zamieszania niż oddaje czci, a w przypadku osób starszych naraża je na stres.
Awatar użytkownika
DariuszJ
Posty: 268
Rejestracja: 29 sty 2021, 17:41
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 229
Podziękowano: 234
Płeć:

Nieprzeczytany post

Marek Piotrowski pisze: 14 wrz 2021, 12:40 A ja zgadzam się z Albertusem. Zalecane jest niekoniecznie przyklęknięcie, lecz właśnie gest szacunku. Może nim być głęboki ukłon.
Moim zdaniem przyklęknięcie robi więcej zamieszania niż oddaje czci, a w przypadku osób starszych naraża je na stres.
Gdyby Komunia nadal była udzielana tylko na klęcząco i do ust, to nie byłoby takich dylematów, a tak to takie zamieszanie jakie się wg Was pojawia, będzie zawsze i nic z tym nie zrobimy. Przecież wierni mogą przyjmować Komunię świętą zarówno na klęcząco, jak i na stojąco. Wszyscy mogą podczas Mszy świętej przyjąć na stojaco, a ja jako jedyny mogę uklęknąć i w ten sposób, jak twierdzą niektórzy, wprowadzić zamieszanie. Mam takie prawo.
"Deus caritas est, et qui manet in caritate, in Deo manet, et Deus manet in eo".
1J 4,16b

"Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim". 1J 4,16b
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Historycznie jest znacznie więcej argumentów za przyjmowaniem na stojąco, niż na klęcząco, więc "nadal" odnosi się do pewnego czasu w historii Kościoła, kiedy była przyjmowana wyłącznie na klęcząco (mniej więcej od XVI wieku, choć niektóre lokalne synody wprowadziły tę formę w XIII wieku do połowy wieku XX). Oczywiście, jeśli mówimy o Kościele na Zachodzie, bo katolickie wspólnoty Wschodu do dziś nie przyjmują na klęcząco.
Ale zgadzam się, że każdy może przyjmować, jak chce.
Pisząc o zamieszaniu nie miałem na myśli tego, że jedno przyjmują tak, a inni inaczej, tylko zamieszanie, jakie następuje w procesji i dyskomfort, jaki z tym mają osoby starsze, którym trudno przyklęknąć.
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6834
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3192
Podziękowano: 3436
Płeć:

Nieprzeczytany post

Osobiście bardziej mi przeszkadza zamieszanie jakie istnieje w powrocie z komunii św tzn ci z procesji mieszkają się do tych co podchodzą dopiero do balasek.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Bardzo mi się podobał sposób, jaki widziałem w kościele w Costa Mesa (Kalifornia). Gdy przyszło do rozdawania Komunii, dwóch mężczyzn stanęło przy pierwszej ławce. Zrobili krok w tył; chętni z pierwszego rzędu podeszli do Komunii. Zrobili kolejny krok w tył - drugie ławki podeszły do balasek. I tak aż doszli do tyłu kościoła. Wszystko odbyło się w dużym porządku.
Ostatnio zmieniony 14 wrz 2021, 19:14 przez Marek Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6834
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3192
Podziękowano: 3436
Płeć:

Nieprzeczytany post

Na Śląsku tez bywają takie uporządkowane parafie, które mają konkretny sposób podchodzenia do komunii środkiem, a powrotu bokiem ławek... mobilizuje to do przystępowania do komunii wszystkich siedzących w ławce, bo ten co zostaje w ławce, już miesza porządek, powinien się przesunąć do początku ławki, aby Ci wracający mieli gdzie usiąść bez komplikacji.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
ODPOWIEDZ