Niedziela palmowa

Tematy związane ze sprawowaniem sakramentów i sakramentaliów: ich struktura, posługi w zgromadzeniu liturgicznym, prawo liturgiczne
Adriana_Claudia

Nieprzeczytany post

Podczas dzisiejszej Mszy Św., ksiądz nie poświęcił palm. Jestem z tego powodu zdenerwowana.
Nie ma wody święconej przy wejsciu do Koscioła- ok, rozumiem...
Nie święci pokarmów w Wielką Sobote- ok, tez to jakoś przełknęłam... ale na prawdę nie mógł przejść środkiem Kościoła,
i poświęcić tych palm?
:( :-? :((
jakoś w Parafii u mojej siostry ksiądz poświęcił palmy.


Na ofiarę do koszyka przestanę dawać no bo przecież tam na pieniążkach, jest mnóstwo zarazków. [-( x_x
Awatar użytkownika
abi
Posty: 1104
Rejestracja: 02 lut 2021, 15:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 253
Podziękowano: 579

Nieprzeczytany post

jak nie swieci pokarmow to ujdzie a jak palm to zle?
ale odmowil jakas modlitwe nad nimi?
nie spodziewajcie sie po mnie ani wiedzy, ani mądrości
Awatar użytkownika
Krzysiek
Posty: 593
Rejestracja: 02 lut 2021, 16:04
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 530
Podziękowano: 378
Płeć:

Nieprzeczytany post

Jestem przekonany @Adriana_Claudia że odmawiając stosowną modlitwę przy ołtarzu poświęcił wszystkie palmy.
Ponieważ nie kropił wodą to i chodzenie było zbędne,
To tylko forma zewnętrzna, księdza mogła noga boleć, albo z racji pandemii nie chciał robić zamieszania.
Z przekonaniem graniczącym z pewnością sądzę że Twoja jak i inne palmy są poświęcone, bo to modlitwa tu ma znaczenie podstawowe.
Co do płatności ofiary przelewem, Blikiem etc to mogli by to w kościołach uruchomić, bo pewnie wielu oglądających jedynie w TV odczuwa niedosyt że nie wspiera parafii materialnie.
Ja nie mogę, bo musze do banku jechać by to zmienić, jedynie za wszystko przy odbiorze gotówka place, ale poteoretyzować chyba sobie mogę?
PS
Ale żona pewnie mnie wyręcza, bo jeździ do kościoła, to jakiś spokojny w tej materii się czuję.
Ostatnio zmieniony 28 mar 2021, 11:17 przez Krzysiek, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6837
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3193
Podziękowano: 3441
Płeć:

Nieprzeczytany post

Wspieram parafie przelewem na konto. A w niektórych parafiach warszawskich widziałam wpłatomat na ofiary z karty w przedsionku.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
abi
Posty: 1104
Rejestracja: 02 lut 2021, 15:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 253
Podziękowano: 579

Nieprzeczytany post

niesamowicie sie wymarzlam dzis na mszy sw!!! ide a tu tablica w progu - limit wyczerpany, prosimy pozostac na zewnatrz. Boze laskawy az sie trzese jeszcze! i uwaga na Komunie na reke na dworze gdy jest wiatr :) musialam Jej zrobic taka lodeczke z rak by nie uciekla :x

a mama teraz mi pisze ze w katedrze karnety - wejsciowki na msze
nie spodziewajcie sie po mnie ani wiedzy, ani mądrości
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6837
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3193
Podziękowano: 3441
Płeć:

Nieprzeczytany post

Adriana_Claudia pisze: 28 mar 2021, 10:35 Podczas dzisiejszej Mszy Św., ksiądz nie poświęcił palm. Jestem z tego powodu zdenerwowana.
Teraz się okazuje, ile nasza wiara jest warta bez znaków.... ;)
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Adriana_Claudia

Nieprzeczytany post

A raczej bez wody święconej ;)
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6837
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3193
Podziękowano: 3441
Płeć:

Nieprzeczytany post

Dziś uczestniczyłam na mszy św on linę, bo kaszel napadowy mi uniemożliwia wyjście z domu.
Ale przyznam, że było to cenne spotkanie, mimo wszystko.

Jezuici w Łodzi wymyślili specjalne nabożeństwa dla rodzin z dziećmi, na 17.00 a o 19.00 dla pozostałych dorosłych, kapłan zaznaczył, ze liturgia będzie się różnić, aby dzieci mogły lepiej przeżyć te nabożeństwa. Zapowiedział, że w Wielki Czwartek rodzice umyją nogi swoim dzieciom, tudzież sobie nawzajem, aby okazać sobie postawę miłości i posługi w rodzinie. A Ci, którzy będą uczestniczyć on linę, mają w tym czasie obmyć sobie nogi w domach. Naprawdę piękne.

Kolejnym wspaniałym pomysłem, jest przyniesienie w Wielki Piątek własnego Krzyża z domu i adorowanie go w kościele, pomysł mi się spodobał ze względów pandemicznych no i czasowych.
Zapewne pojawią się zwolennicy i przeciwnicy takiego rozwiązania, ale niewątpliwie będzie to higieniczne.
Czego w obecnym czasie nie wolno bagatelizować, bo wirus zbagatelizowany sieje jeszcze większe żniwo...

Jeśli ktoś z Was ma problem z podejściem do jednego krzyża w kościele w procesji to zachęcam aby przynieść z domu swój krzyż i adorować w Wielki Piątek - bo chodzi o znak publicznej adoracji w kościele, nie o konkretny krzyż z danego kościoła.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Aloes
Posty: 2390
Rejestracja: 27 gru 2021, 14:47
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 185
Podziękowano: 607

Nieprzeczytany post

Magnolia pisze: 10 kwie 2022, 11:14 Dziś uczestniczyłam na mszy św on linę, bo kaszel napadowy mi uniemożliwia wyjście z domu.
Uściślając to Msza online nie jest uczestnictwem
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6837
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3193
Podziękowano: 3441
Płeć:

Nieprzeczytany post

Tak, masz rację, dziękuję za doprecyzowanie.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Skaza

Nieprzeczytany post

Pytam zupełnie na poważnie, to jak oglądam lub słucham w radiu mszy bo choroba dopadła nagle to jak to określić słowami zamiast ów uczestniczyłem ? oglądałem,/słuchałem czy jak ?
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6837
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3193
Podziękowano: 3441
Płeć:

Nieprzeczytany post

Tak. oglądałem / słuchałem.
Sakrament wymaga obecności fizycznej, czyli faktycznego uczestnictwa.
Ale za to komunię duchową można przyjąć wszędzie po prostu poprzez modlitwę.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
esperanza
Posty: 1394
Rejestracja: 10 lut 2021, 19:45
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 1211
Podziękowano: 1019
Płeć:

Nieprzeczytany post

Ja się nie zgodzę... można być fizycznie na mszy i w niej nie uczestniczyć i tak samo można uczestniczyć tyle, że duchowo we mszy online. Ja ewidentnie czułam, że we Mszy Świętej online uczestniczyłam. Wstawałam, klękałam i wypowiadałam kwestie również fizycznie. Wiadomo przyjęcie Komunii to inna sprawa.
"Wystarczy ci mojej łaski. Moc, bowiem w słabości się doskonali”. (2Kor 12, 9).
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6837
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3193
Podziękowano: 3441
Płeć:

Nieprzeczytany post

esperanza pisze: 12 kwie 2022, 12:25 Ja się nie zgodzę... można być fizycznie na mszy i w niej nie uczestniczyć
Tak z tym się zgodzę, dotyczy to tych wszystkich obecnych ciałem, ale nie duchem.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Aloes
Posty: 2390
Rejestracja: 27 gru 2021, 14:47
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 185
Podziękowano: 607

Nieprzeczytany post

esperanza pisze: 12 kwie 2022, 12:25 Ja ewidentnie czułam, że we Mszy Świętej online uczestniczyłam. Wstawałam, klękałam i wypowiadałam kwestie również fizycznie.
Odczucia nie mają w tej kwestii nic do rzeczy.
Uczestnictwo we Mszy zakłada fizyczna obecność w danym miejscu i czasie gdzie jest odprawiana.

"W wielu krajach telewizja i radio dają możliwość zjednoczenia się z celebracją eucharystyczną w tym samym momencie, gdy jest ona sprawowana w miejscach świętych. Tego rodzaju transmisje same w sobie nie pozwalają oczywiście wypełnić obowiązku niedzielnego, to bowiem wymaga udziału w zgromadzeniu braci, którzy spotykają się w określonym miejscu, z czym wiąże się też możliwość komunii eucharystycznej."
List apostolski Dies Domini Jan Paweł II
Awatar użytkownika
esperanza
Posty: 1394
Rejestracja: 10 lut 2021, 19:45
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 1211
Podziękowano: 1019
Płeć:

Nieprzeczytany post

@Aloes to co napisałam nie przeczy temu cytatowi. Dla mnie uczestnictwo to właśnie "zjednoczenie się z celebracją eucharystyczną w tym samym momencie"
"Wystarczy ci mojej łaski. Moc, bowiem w słabości się doskonali”. (2Kor 12, 9).
Awatar użytkownika
Aloes
Posty: 2390
Rejestracja: 27 gru 2021, 14:47
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 185
Podziękowano: 607

Nieprzeczytany post

esperanza pisze: 12 kwie 2022, 22:28 @Aloes to co napisałam nie przeczy temu cytatowi. Dla mnie uczestnictwo to właśnie "zjednoczenie się z celebracją eucharystyczną w tym samym momencie"
Ale nie masz racji i mówi o tym całkiem niedawno rzecznik KEP.

"Ks. Gęsiak był również pytany o organizowane transmisje nabożeństw w internecie. - Każdy człowiek wierzący wie, że liturgia przez internet nie daje możliwości uczestniczenia w liturgii, można jedynie towarzyszyć. To, co się dzieje przez internet, to nie jest uczestnictwo. To nie to samo. To taki ekwiwalent dla tych, który nie mogą przyjść, by mogli się duchowo łączyć ze wspólnotą wiernych - odpowiedział."

https://www.rp.pl/swiat/art207721-rzecz ... zestnictwo
Awatar użytkownika
esperanza
Posty: 1394
Rejestracja: 10 lut 2021, 19:45
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 1211
Podziękowano: 1019
Płeć:

Nieprzeczytany post

@Aloes ok, rozumiem o co Ci chodzi i zgadzam się z tym. Myślę że to kwestia nazewnictwa, dla mnie po prostu połączenie się duchowo ze wspólnotą wiernych jest w jakimś stopniu uczestnictwem we mszy i tyle. 😉
"Wystarczy ci mojej łaski. Moc, bowiem w słabości się doskonali”. (2Kor 12, 9).
Pawełek0799

Nieprzeczytany post

Jeżeli dopada choroba to uczestnictwo poprzez media (internet, radio) jest jak najbardziej wskazane. Może i ciałem jesteśmy w swoim domu ale duchem jesteśmy w świątyni.

A jak wiadomo życie według ducha > życie według ciała
Awatar użytkownika
esperanza
Posty: 1394
Rejestracja: 10 lut 2021, 19:45
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 1211
Podziękowano: 1019
Płeć:

Nieprzeczytany post

@Pawełek0799 dokładnie o to mi chodziło, duchem jesteśmy w świątyni..
"Wystarczy ci mojej łaski. Moc, bowiem w słabości się doskonali”. (2Kor 12, 9).
ODPOWIEDZ