Jak rozumieć kapłaństwo powszechne?

Tematy związane ze sprawowaniem sakramentów i sakramentaliów: ich struktura, posługi w zgromadzeniu liturgicznym, prawo liturgiczne
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6835
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3192
Podziękowano: 3437
Płeć:

Nieprzeczytany post

Popatrzmy co mówi Katechizm Kościoła Katolickiego:

KKK 1546 Chrystus, Arcykapłan i jedyny Pośrednik, uczynił Kościół "królestwem – kapłanami dla Boga i Ojca swojego"(Ap 1, 6) (Por. Ap 5, 9-10; 1 P 2, 5. 9). Cała wspólnota wierzących jako taka jest kapłańska. Wierni wykonują swoje kapłaństwo, wynikające ze chrztu, przez udział w posłaniu Chrystusa, Kapłana, Proroka i Króla, każdy zgodnie z własnym powołaniem. Przez sakramenty chrztu i bierzmowania wierni "poświęcani są... jako... święte kapłaństwo" (Sobór Watykański II, konst. Lumen gentium, 10).

KKK 1591 Cały Kościół jest ludem kapłańskim. Przez chrzest wszyscy wierni uczestniczą w kapłaństwie Chrystusa. Uczestnictwo to jest nazywane "wspólnym kapłaństwem wiernych". U jego podstaw i dla służenia mu istnieje inne uczestnictwo w posłaniu Chrystusa, przekazywane przez sakrament święceń, którego misją jest pełnienie służby we wspólnocie, w imieniu i w osobie Chrystusa-Głowy.

KKK 1592 Kapłaństwo urzędowe różni się istotowo od wspólnego kapłaństwa wiernych, ponieważ udziela świętej władzy w służbie wiernym. Pełniący urząd święceń wykonują swoją posługę wobec Ludu Bożego przez nauczanie (munus docenti), kult Boży (munus liturgicum) i rządy pasterskie (munus regendi).


Ale jak Wy to rozumiecie? Na czym to polega?
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Skaza

Nieprzeczytany post

Wydaje mi się, że może polega to na tym, że wszyscy bardziej lub mniej odpowiadamy za siłę i ogólnie jakby wizerunek naszej wiary.
Każdy na miarę swoich możliwości i pełnionej funkcji powinien dawać od siebie to co tylko może najlepszego. To, że jako zwykli wierni również jesteśmy istotną częścią kapłaństwa mnie osobiście bardzo ucieszyło bo nie jest to zbyt powszechnie znane stwierdzenie tak na moje oko :)
Awatar użytkownika
esperanza
Posty: 1390
Rejestracja: 10 lut 2021, 19:45
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 1210
Podziękowano: 1019
Płeć:

Nieprzeczytany post

@Magnolia powiem szczerze, że średnio rozumiem. Chyba nie do końca rozumiem jak to powinno wyglądać w praktyce, w moim codziennym życiu.
"Wystarczy ci mojej łaski. Moc, bowiem w słabości się doskonali”. (2Kor 12, 9).
Awatar użytkownika
DariuszJ
Posty: 268
Rejestracja: 29 sty 2021, 17:41
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 229
Podziękowano: 234
Płeć:

Nieprzeczytany post

Obrazek

Ks. Czesław Krakowiak, Kapłaństwo wspólne i kapłaństwo służebne w świetle ksiąg liturgicznych

Może to coś więcej wyjaśni? Całość artykułu dostępna w sieci.
Ostatnio zmieniony 20 lut 2022, 8:05 przez DariuszJ, łącznie zmieniany 1 raz.
"Deus caritas est, et qui manet in caritate, in Deo manet, et Deus manet in eo".
1J 4,16b

"Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim". 1J 4,16b
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6835
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3192
Podziękowano: 3437
Płeć:

Nieprzeczytany post

Ja postaram się prościej wyjaśnić.

Co robili kapłani w ST? Składali ofiary i modlili się w intencjach ludu, tak najkrócej ujmując.
Potem przyszedł Jezus i złożył ofiarę sam z siebie, więc jest Arcykapłanem, bo nauczył nas modlić się do Ojca, nauczył modlić się za siebie i wspólnotę w której jesteśmy, założył Kościół, nauczył składać ofiarę ze swojego życia, no i dał sakramenty.
Poprzez chrzest wchodzimy we wspólnotę Kościoła, modlimy się za siebie i innych, uczestniczymy w Eucharystii i innych sakramentach, oraz naśladujemy Chrystusa w składaniu z siebie ofiary dla Boga.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Efezjan
Posty: 30
Rejestracja: 28 lut 2021, 19:27
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3
Podziękowano: 13
Płeć:

Nieprzeczytany post

Skaza pisze: 19 lut 2022, 15:41 Wydaje mi się, że może polega to na tym, że wszyscy bardziej lub mniej odpowiadamy za siłę i ogólnie jakby wizerunek naszej wiary.
Każdy na miarę swoich możliwości i pełnionej funkcji powinien dawać od siebie to co tylko może najlepszego. To, że jako zwykli wierni również jesteśmy istotną częścią kapłaństwa mnie osobiście bardzo ucieszyło bo nie jest to zbyt powszechnie znane stwierdzenie tak na moje oko :)
Nie jest. Eklezjologia mnie fascynuje jako dział teologii.

Kapłaństwo powszechne mamy od Chrystusa - Jednego i Wiecznego Kapłana, a nawet Arcykapłana, jak nazywa go List do Hebrajczyków.
Kapłanami stajemy się w momencie chrztu świętego. Jakie funkcje kapłańskie pełnią świeccy?

Wspólnie z przewodniczącym na Eucharystii składają ofiarę /"aby moją i WASZĄ ofiarę przyjął Bóg Wszechmogący".
- modlą się,
- mogą szafować sakramenty /chrztu/ - oczywiście w nadzwyczajnych okolicznościach /zagrożenia życia/,
- mogą być szafarzami Eucharystii,
- mogą czytać słowo Boże /poza Ewangelią/.

Nie rozumiem, tylko dlaczego kapłaństwo świeckich nazywane jest kapłaństwem królewskim a kapłaństwo prezbiterów i biskupów kapłaństwem służebnym wobec tego kapłaństwa. Jeśli mam kapłaństwo królewskie, to powinienem być móc zrobić więcej niż prezbiter/biskup - tak na logikę. ;) A tymczasem ja król nie mogę przewodniczyć Eucharystii, a sługa może - tu mi właśnie z nazwą coś nie pasuje albo źle to rozumiem.
Skaza

Nieprzeczytany post

Wiesz @Efezjan może nazewnictwo ma mieć odniesienie do tego jak często Pan Jezus określał ludzka postawę ku bliźniemu. Szło to mniej więcej tak, że jeśli chcesz być największym to bądź najmniejszym z pośród braci. Tak coś pamiętam. Myślę, że to może być powód. Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
DariuszJ
Posty: 268
Rejestracja: 29 sty 2021, 17:41
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 229
Podziękowano: 234
Płeć:

Nieprzeczytany post

Efezjan pisze: 27 lut 2022, 21:29 - mogą być szafarzami Eucharystii,
Wiem co masz na myśli, ale trzeba być precyzyjnym: nie szafarzami Eucharystii, a nadzwyczajnymi szafarzami Komunii świętej i pełnić inne posługi i funkcje przeznaczone dla świeckich (akolitat, lektorat, mogą pełnić funkcję ministrantów, ceremoniarzy, etc.)

Szafarzem Eucharystii jest jedynie biskup i kapłan.
"Deus caritas est, et qui manet in caritate, in Deo manet, et Deus manet in eo".
1J 4,16b

"Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim". 1J 4,16b
ODPOWIEDZ