Przeznaczenie

O tym wszystkim co dotyczy katolika w codziennym życiu
Awatar użytkownika
Aloes
Posty: 2390
Rejestracja: 27 gru 2021, 14:47
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 185
Podziękowano: 607

Nieprzeczytany post

Z racji że na chacie znów pojawił się wątek przeznaczenia. Pragnę przypomnieć że to pojęcie jest całkowicie sprzeczne z katolicyzmem i teologia naszej wiary.

"Tymczasem nic się stać nie musi. Człowiek ma wolną wolę i może podjąć każdą decyzję, a ona będzie miała właściwe sobie konsekwencje. Kto pójdzie do marynarki, będzie miał większe szanse utonąć od tego, kto wybierze stolarstwo. Ten drugi za to będzie bardziej od pierwszego narażony na utratę palców. Strażak będzie bardziej od nauczyciela narażony na urazy fizyczne, a nauczycielowi bardziej od tamtego zagrożą urazy







Fatalny fatalizm

Zasadniczym błędem jest mówienie: „Co się ma stać, to i tak się stanie”, bo większość zdarzeń zależy od indywidualnych zachowań. Student, który się uczy, prawdopodobnie zda egzamin, a obibok prawdopodobnie nie zda. Przyczyną będzie nie przeznaczenie, lecz stosunek do nauki. Pijany kierowca ma znacznie większe szanse spowodować wypadek niż kierowca trzeźwy. To wszystko zależy od człowieka.

Mentalność fatalistyczna, nastawiona na bierne oczekiwanie zdarzeń, które jakoby muszą nastąpić, jest sprzeczna z duchem Ewangelii. Jezus wielokrotnie używa słowa „jeśli”: „Jeśli wasza sprawiedliwość nie będzie większa niż uczonych w Piśmie i faryzeuszów, nie wejdziecie do królestwa niebieskiego” (Mt 5,20); „Jeśli przebaczycie ludziom ich przewinienia, i wam przebaczy Ojciec wasz niebieski” (Mt 6,14); „Jeśli się nie nawrócicie, wszyscy podobnie zginiecie” (Łk 13,3). Tryb warunkowy oznacza, że dopóki człowiek żyje, nic nie jest przesądzone. Wszystko zależy od ludzkich decyzji. Ostatecznie każdy sam dokona wyboru, a może to być wybór tak zaskakujący jak ten, którego dokonał łotr na krzyżu. Fatalista powiedziałby, że życie tego zbója zmierzało ku beznadziejnemu finałowi, bo przecież „jakie życie, taka śmierć”. A jednak nawrócenie „rzutem na taśmę” całkowicie zmieniło duchową sytuację tego człowieka, i to na wieczność.

Gdyby człowiek był igraszką losu i nie miał wpływu na to, co się z nim będzie działo, Bóg w ogóle by nas do niczego nie wzywał. Po co Jezus mówiłby: „Bądźcie trzeźwi, czuwajcie”, skoro „co ma być, to będzie”? Po co setki napomnień w Ewangeliach i listach, po co wezwania do nawrócenia w całej Biblii, po co w ogóle przykazania? Jeśli istnieje determinizm, a człowiek jak automat ma spełnić to, do czego został zaprogramowany, nie ma sensu mówienie o wolnej woli."
Skaza

Nieprzeczytany post

Musze uważać na słowa które używam i pilnować się już nie tylko przy Abi ;) ale i przy Aloesie hihi.
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7026
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3261
Podziękowano: 3488
Płeć:

Nieprzeczytany post

@Aloes podaj źródło cytatu.

@Aloes
§ 5. Cytowanie treści innych autorów wymaga podania autora, źródła, linku do publikacji, filmu.
Cytaty powinny być wyróżnione: cudzysłowem/kursywą/pogrubieniem lub kolorem.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Aloes
Posty: 2390
Rejestracja: 27 gru 2021, 14:47
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 185
Podziękowano: 607

Nieprzeczytany post

Magnolia pisze: 18 mar 2023, 23:02 @Aloes podaj źródło cytatu.
Artykuł w Gościu Niedzielnym
MarjanP

Nieprzeczytany post

Bòg bibli Yahve mówi wyraźnie że :Jednych ludzi przeznacza na potępienie innych do zbawienia. .Mòwi też wyraźnie dla czego tak czyni: " Robię to tylko I wyłącznie dla własnej chwały. Wszystko co robię nie jest przez was lub dla was ale dla mojej chwały" To cytat z bibli ( słowa Boga) .Zbawienie jest zatem z łaski ( widzimisie Boga ) . Wg kosciola katolickiego z łaski przez sakramenty. Wg protestantòw tylko przez przyjęcie Chrystusa I wiarę.Nie z uczynkow I przestegania prawa gdyż ( wg Pawla)czlowiek nie może wygrac z grzechem. Jest nim skarzony z natury(grzech pierworodny) . Przez prawo jest tylko lepsze poznanie grzechu I nie mocy czlowieka. Ktos " dobry I święty" może być zatem potępiony a Hitler ze stalinem mogą być zbawieni gdyż " Moje drogi są inne niž ludzkie " ( słowa Boga )

Proszę cytować Pismo św z podaniem księgi, rozdziału i wersetu. Regulamin pkt 5:
§ 5. Cytowanie treści innych autorów wymaga podania autora, źródła, linku do publikacji, filmu.
Cytaty powinny być wyróżnione: cudzysłowem/kursywą/pogrubieniem lub kolorem.
W szczególności dotyczy to cytatów biblijnych, które powinny być napisane niebieską czcionką (przycisk Biblia) oraz opatrzone informacją (sigle / sygnaturą) z której Księgi pochodzi cytat, wraz z podaniem numeru przywoływanego Rozdziału Księgi Biblijnej oraz numerów cytowanych wersetów.
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Jeśli cytujesz coś z Pisma, według obyczajów forum prosimy: księga, rozdział, werset.
Luteranin
Posty: 189
Rejestracja: 25 sty 2023, 23:06
Wyznanie: protestantyzm
Podziękował/a: 33
Podziękowano: 26
Płeć:

Nieprzeczytany post

Przeznaczenie ma sens tylko w tym aspekcie, że Bóg zna przyszłość.
On już wiedział przed powstaniem Wszechświata o tym, że będą ludzie dla których lepiej żeby się nie narodzili, bo pójdą na wieczność do piekła (np. Judasz). Nie mam pojęcia jaki sens widzi w tym Bóg. On już od zawsze wiedział i wie, kto będzie zbawiony a kto potępiony. Ludzie jednak nie znają przyszłości, więc chociaż Bóg wie, iż dany człowiek będzie potępiony, to jednak ten człowiek ma sens życia. Gdyby znał przyszłość i wiedział, że i tak jest skazany na potępienie, to nawet nie wiadomo by było jak od tego uciec. Zabicie się nic by nie dało, tylko przyspieszyło w czasie piekło.
W związku z tym, że nie mogę swobodnie wyrażać swoich poglądów, postanowiłem odejść z Forum. Moderatorom sugeruję usunięcie możliwości wyboru wyznania podczas rejestracji, ponieważ jak sama nazwa wskazuje - jest to forum dla katolików.
Luteranin
MarjanP

Nieprzeczytany post

W kontekście Judasza przypomnial mi sie dowcip o wolnej woli . " Jaką wolną wolę miał Judasz? Odp" Taką samą jak Faraon " . Przy okazji Faraona: Grobowiec sarkofag mumię Ramzesa 2 mamy do dziś...( a mial utonąc z wojskiem w morzu czerwonym...) Podobnie jak Mojrzesz napisal 5 ksiąg I...opisal w nim własną śmierć. Oczywiście wszyscy dzis wiedza ( dowody archeologogiczne historyczne źrodla) że nie bylo żadnego exodusu a postać Mojrzesza jest wymyślona. To midrasz polityczny. Najbliższy Mojrzeszowi byl Sargon wielki. Ale to inne czasy kultura religia . To państwa miasta Sumero- Akadu
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Drogi @MarjanP :
  1. po pierwsze: dowcip po raz kolejny pokazuje Twoją ignorancję wobec nauki, na temat której się wypowiadasz.
  2. po drugie: rzucasz tekstami nie powiązanymi ze sobą, ni z gruchy ni z pietruchy, więc nawet szkoda się odnosić, bo taka chaotyczna "dyskusja" do niczego dobrego nie prowadzi. Naprawdę myślisz, że nie znamy tych wklejek, które nam tu z zacięciem prezentujesz? ;)
  3. po trzecie: mechanizm naszego forum podczas pisania podkreśla błędy ortograficzne, więc ich znalezienie i poprawa to żaden wysiłek. To, że tego nie robisz (i potem widzimy koszmarki w rodzaju "Mojrzesz" - aż zęby człowieka bolą) jest wyrazem braku szacunku dla rozmówców
  4. po czwarte: prosiłem Cię, byś się zdecydował, czy przyszedłeś tu z wątpliwościami (a wtedy chętnie uzupełnimy Twój brak wiedzy na temat wiary, Biblii itd), czy też przychodzisz tu "nauczać" (na podstawie tego, co gdzieś-tam wyczytałeś i wydaje Ci się, że to wielkie rewelacje ;) ) - a wówczas musisz się jeszcze dużo nauczyć, zanim zaczniesz to robić
MarjanP

Nieprzeczytany post

A gdzie argumenty I z pozycji jakiego autorytetu pan pisze ? Piszę pan gdyż nie przeszliśmy na ty. Zacytuję pana " Oczywiście autorzy biblijni czerpali z wczesniejszych mitòw spisując księgę rodzaju" (......!) . Myślę że to nie pozostawia dla nas żadnych wątpliwości I wyjaśnia wszystko; mit załorzycielski .Mogę panu podać rękę. Oczywiście chodzi o mity sumeryjskie, chaldejskie.
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

  1. Ci, którzy znają moją działalność (zarówno na forach, jak i poza nimi), wiedzą, że z chęcią i zapałem odpowiadam na różne zarzuty (czasem poważne, a czasem dyrdymałki) przeciw wierze, jeśli rozmówca gra uczciwie.
  2. Jednak nie poddaję się klasycznej manipulacji - takiej, jak widzimy w Pańskim wykonaniu (pisałem "Twoim" bo taki jest standard na forach) - gdy troll (taki jak Pan) rzuca kilkanaście czy kilkadziesiąt różnych tez jednocześnie.
    Nietrudno rozszyfrować taką taktykę: jak wiadomo, jakąś bzdurę (w dodatku w postaci hasełka) rzucić łatwo, zaś rzetelna odpowiedź wymaga nieco więcej czasu, pracy i tekstu. Taktyka tego rodzaju trollowania polega na rzucaniu jednocześnie wielu tez - tak, by odpowiedź na wszystkie była faktycznie niemożliwa, a odpowiadający działał w trybie "obrony", zarzucony wieloma tematami,
    Jest to taktyka - po prostu - nieuczciwa.
  3. Dodatkowo w Pańskim przypadku zachodzi kolejna okoliczność - nie ma Pan zielonego pojęcia o nauce, którą Pan krytykuje. Proponowałem Panu w tej dziedzinie pomoc, ale Pan nie skorzystał. Rozumiem, łatwiej jest wrzucać tu różne wklejki przeczytane gdzieś w Sieci, niż odrobinę popracować (tak! nawet tworzenie zarzutów w sposób uczciwy wymaga odrobiny pracy i wiedzy, z czym się dyskutuje).
  4. Kolejną sprawą - a zwracam na nią uwagę kolejny raz - jest brak Pańskiego szacunku do rozmówców, wyrażający się w wprowadzaniu tekstów pełnych błędów ortograficznych (mimo, że forum podkreśla błędy podczas pisania - "mit załorzycielski", jakiś koszmar). Jest to po prostu niegrzeczne z Pańskiej strony.
Reasumując: proszę pytać w sposób uczciwy, po jednej sprawie (i to właśnie "pytać" w sprawach, o których nie ma Pan zielonego pojęcia), proszę okazać szacunek rozmówcom, a otrzyma Pan - jak wielu innych dotąd - odpowiedź według naszej najlepszej wiedzy.

Póki to nie nastąpi, nie sprowokuje Pan dyskusji na Pańskich, manipulacyjnych warunkach, a ja będę namawiał forumowiczów, by

Obrazek
Luteranin
Posty: 189
Rejestracja: 25 sty 2023, 23:06
Wyznanie: protestantyzm
Podziękował/a: 33
Podziękowano: 26
Płeć:

Nieprzeczytany post

MarjanP pisze: 23 mar 2023, 12:11 A gdzie argumenty I z pozycji jakiego autorytetu pan pisze ?
http://analizy.biz/ksiazkiapologetyczne/
W związku z tym, że nie mogę swobodnie wyrażać swoich poglądów, postanowiłem odejść z Forum. Moderatorom sugeruję usunięcie możliwości wyboru wyznania podczas rejestracji, ponieważ jak sama nazwa wskazuje - jest to forum dla katolików.
Luteranin
Awatar użytkownika
daniel
Posty: 1905
Rejestracja: 31 sty 2021, 12:32
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 417
Podziękowano: 808
Płeć:

Nieprzeczytany post

Aloes pisze: 18 mar 2023, 22:06 Zasadniczym błędem jest mówienie: „Co się ma stać, to i tak się stanie”, bo większość zdarzeń zależy od indywidualnych zachowań.
Tak się zastanawiam.
Jakiś czas temu oglądałem serial (niestety nie zdążyłem [zostały mi 2 odcinki], a skończył mi się katoflix... chyba muszę wykupić choć ponoć już go [serialu] tam nie ma; chyba jednak spróbuję bo jest też serial "Paweł z Tarsu. Pojednanie Światów", a ktoś mówił, że niezły) ... czekaj, czekaj ... właśnie ... serial "św. Teresa od Jezusa" i ona wciąż powtarzała: "Będzie jak Bóg chce".

Ja również często powtarzam do żony: "Będzie dobrze", "Będzie jak ma być" mając na myśli "zgodnie z Wolą Bożą". Żona jednak często się wkurza i mówi, że ja wszystko olewam. Mi chodzi jednak o dystans, odpuszczenie, nie przebijanie ściany głową, nie zamykanie przestrzeni Duchowi.
„Marto, Marto, martwisz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba tylko jednego.” Łk 10.41-42
Awatar użytkownika
Aloes
Posty: 2390
Rejestracja: 27 gru 2021, 14:47
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 185
Podziękowano: 607

Nieprzeczytany post

daniel pisze: 16 sie 2023, 14:22
Ja również często powtarzam do żony: "Będzie dobrze", "Będzie jak ma być" mając na myśli "zgodnie z Wolą Bożą". Żona jednak często się wkurza i mówi, że ja wszystko olewam. Mi chodzi jednak o dystans, odpuszczenie, nie przebijanie ściany głową, nie zamykanie przestrzeni Duchowi.
Żaden grzech nie jest zgodny z Wolą Bożą a jednak jest go pełno na świecie.
Sami jesteśmy kowalami swojego losu a część jest dziełem Poprostu niedoskonałej natury choroby, śmierć itsd i Tego że Pan Bóg na chwilę obecną nie "może"z tym zrobić.

Nierobienie nic gdy trzeba, jest zaniechaniem Poprostu.
Ostatnio zmieniony 16 sie 2023, 14:59 przez Aloes, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
daniel
Posty: 1905
Rejestracja: 31 sty 2021, 12:32
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 417
Podziękowano: 808
Płeć:

Nieprzeczytany post

Aloes pisze: 16 sie 2023, 14:49 Żaden grzech nie jest zgodny z Wolą Bożą a jednak jest go pełno na świecie.
Sami jesteśmy kowalami swojego losu a część jest dziełem Poprostu niedoskonałej natury choroby, śmierć itsd i Tego że Pan Bóg na chwilę obecną nie "może"z tym zrobić.

Nierobienie nic gdy trzeba, jest zaniechaniem Poprostu.
Kujmy więc ten los
lub oddajmy się Bożej Woli w tym do czego nas powołuje.
„Marto, Marto, martwisz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba tylko jednego.” Łk 10.41-42
Awatar użytkownika
Aloes
Posty: 2390
Rejestracja: 27 gru 2021, 14:47
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 185
Podziękowano: 607

Nieprzeczytany post

daniel pisze: 16 sie 2023, 15:08
Aloes pisze: 16 sie 2023, 14:49 Żaden grzech nie jest zgodny z Wolą Bożą a jednak jest go pełno na świecie.
Sami jesteśmy kowalami swojego losu a część jest dziełem Poprostu niedoskonałej natury choroby, śmierć itsd i Tego że Pan Bóg na chwilę obecną nie "może"z tym zrobić.

Nierobienie nic gdy trzeba, jest zaniechaniem Poprostu.
Kujmy więc ten los
lub oddajmy się Bożej Woli w tym do czego nas powołuje.
Jedno nie wyklucza drugiego, właściwszym jest zdecydowanie "i" niż "lub".

Św. Ignacy Loyola zwykł mawiać: "Módl się tak, jakby wszystko zależało od Boga, a działaj, jakby wszystko zależało tylko od ciebie".
Awatar użytkownika
daniel
Posty: 1905
Rejestracja: 31 sty 2021, 12:32
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 417
Podziękowano: 808
Płeć:

Nieprzeczytany post

Aloes pisze: 16 sie 2023, 15:11
daniel pisze: 16 sie 2023, 15:08
Aloes pisze: 16 sie 2023, 14:49 Żaden grzech nie jest zgodny z Wolą Bożą a jednak jest go pełno na świecie.
Sami jesteśmy kowalami swojego losu a część jest dziełem Poprostu niedoskonałej natury choroby, śmierć itsd i Tego że Pan Bóg na chwilę obecną nie "może"z tym zrobić.

Nierobienie nic gdy trzeba, jest zaniechaniem Poprostu.
Kujmy więc ten los
lub oddajmy się Bożej Woli w tym do czego nas powołuje.
Jedno nie wyklucza drugiego, właściwszym jest zdecydowanie "i" niż "lub".
Św. Ignacy Loyola zwykł mawiać: "Módl się tak, jakby wszystko zależało od Boga, a działaj, jakby wszystko zależało tylko od ciebie".
Ja zwykłem mawiać, iż sam z siebie potrafię czynić jedynie zło, a każde dobro, jest co najwyżej czynione przeze mnie.
Jedynym Sobą jesteśmy w Chrystusie.
„Marto, Marto, martwisz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba tylko jednego.” Łk 10.41-42
Awatar użytkownika
Aloes
Posty: 2390
Rejestracja: 27 gru 2021, 14:47
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 185
Podziękowano: 607

Nieprzeczytany post

daniel pisze: 16 sie 2023, 16:03
Ja zwykłem mawiać, iż sam z siebie potrafię czynić jedynie zło, a każde dobro, jest co najwyżej czynione przeze mnie.
Jedynym Sobą jesteśmy w Chrystusie.
Przecież każdego dnia robimy szereg czynności conajmniej obojętnych moralnie nawet pisanie na tym forum takie jest
Awatar użytkownika
daniel
Posty: 1905
Rejestracja: 31 sty 2021, 12:32
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 417
Podziękowano: 808
Płeć:

Nieprzeczytany post

Aloes pisze: 16 sie 2023, 19:39 Przecież każdego dnia robimy szereg czynności conajmniej obojętnych moralnie nawet pisanie na tym forum takie jest
Skąd wiesz, że moje pisanie na forum jest moralnie obojętne?
„Marto, Marto, martwisz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba tylko jednego.” Łk 10.41-42
Awatar użytkownika
Aloes
Posty: 2390
Rejestracja: 27 gru 2021, 14:47
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 185
Podziękowano: 607

Nieprzeczytany post

daniel pisze: 16 sie 2023, 19:40
Aloes pisze: 16 sie 2023, 19:39 Przecież każdego dnia robimy szereg czynności conajmniej obojętnych moralnie nawet pisanie na tym forum takie jest
Skąd wiesz, że moje pisanie na forum jest moralnie obojętne?
Bo nie piszesz nic złego
ODPOWIEDZ