Gdzie szukać pomocy, gdy jesteś w ciąży i rozważasz aborcję?

Regulamin, ekipa forum religijnego.
Wszystko, co musisz wiedzieć na początku o pisaniu postów, cytowaniu, pisowni religijnej
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6835
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3192
Podziękowano: 3438
Płeć:

Nieprzeczytany post

W 2019 r działalność w Polsce rozpoczął fundusz aborcyjny ułatwiający i finansujący aborcję. Prezentujemy alternatywne rozwiązania i opcje pomocy dla kobiet i dziewcząt.

Największy wpływ na to, czy kobieta / dziewczyna zdecyduje się na aborcję, ma jej otoczenie. Jak postępować i gdzie się kierować, gdy znamy kobietę bądź jej partnera albo jej rodziców rozważających aborcję?
Przede wszystkim należy powstrzymać się przed oceną moralną sytuacji. Jeśli ciąża jest wynikiem „wpadki”, gwałtu czy romansu – kobieta w takim położeniu już prawdopodobnie wystarczająco jest oceniona i przestraszona.

Drugi krok to wyrażenie akceptacji i zapewnienie o pomocy oraz przedstawienie różnych scenariuszy na przyszłość. O jakie scenariusze chodzi?

1. W każdej sytuacji można zadzwonić pod nr 608 752 142, gdzie natychmiastową pomoc zaoferują pracownicy Fundacji Małych Stópek.

2. Jeśli kobieta nie ma środków do życia, może udać się do jednego z lokalnych Domów Samotnej Matki i tam zamieszkać na czas ciąży, połogu oraz tak długo, jak będzie potrzebowała.

3. Kobieta w trudnej sytuacji materialnej oraz mieszkaniowej może otrzymać pomoc w postaci mieszkania i wszystkich niezbędnych do życia środków poprzez fundacje do tego powołane, np. Bractwo Małych Stópek.

4. Kobieta, która nie chce lub nie może wychowywać dziecka może je przekazać do adopcji.

5. Dziecko po urodzeniu kobieta może zostawić w szpitalu. W ciągu 2 tygodni ma możliwość zmienić zdanie.

6. Dziecko można zostawić także w Oknie Życia. Jednak ta opcja jest bardziej kłopotliwa niż zostawienie w szpitalu, z uwagi na anonimowość. Niemowlę trafi do adpocji dopiero po ustaleniu pochodzenia. To jest długotrwały proces i powoduje zatrzymanie dziecka w domu małego dziecka przez dłuższy czas.

7. Kobieta która obawia się, że nie będzie w stanie utrzymać siebie i dziecka może otrzymywać pomoc finansową z fundacji wspierających kobiety w ciąży i matki, np. Bractwo Małych Stópek, Polskie Stowarzyszenie Obrońców Człowieka.

8. Kobieta, która spodziewa się dziecka chorego może także liczyć na pomoc powyższych fundacji, np. z Funduszu Dziecka Chorego Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Człowieka.


Każdy może pomóc zmniejszyć liczbę aborcji

Oprócz wsparcia mentalnego pomocą są także pieniądze i rzeczy codziennego użytku, np. pieluchy. Pomagają w zapewnieniu poczucia bezpieczeństwa i zadbaniu o mamę i dziecko. Można bezpośrednio zaoferować taką pomoc kobiecie bądź przelać pieniądze na konto fundacji. Również zbędne przedmioty tj. łóżeczko czy wózek można przekazać fundacji, aby trafiły do przyszłej mamy, która zrezygnuje z aborcji, a nie może liczyć na powzięcie odpowiedzialności ojca dziecka czy wparcie rodziny.

Fundacja Małych Stópek
tel. 608 752 142


Obecnie pomaga 1 kobiecie na tydzień, ratując ją i jej dziecko od aborcji. Wspiera materialnie, psychologicznie, medycznie i gwarantują swoją obecność, nie zostawiając samej żadnej kobiety, która się zgłasza. BMS to ks. Tomasz Kancelarczyk, pracownicy i wolontariusze, którzy działają natychmiastowo. Mają bardzo duże doświadczenie.

Koszt każdej interwencji, czyli wsparcia kobiety w ciąży to co najmniej 20-30 tys. zł. Oprócz bezpiecznego i godnego miejsca zamieszkania otrzymuje środki do życia i zapewnienie o utrzymaniu i zadbaniu o wszystkie potrzeby mamy i dziecka przez 2-3 lata. Pieniądze na pomoc kobietom pochodzą od darczyńców fundacji.

Oprócz pieniędzy fundacja przyjmuje także pieluchy, wózki, łóżeczka, nosidełka – wystarczy zgłosić się mailowo bądź telefonicznie do Fundacji Małych Stópek, a pracownicy zajmą się odebraniem przedmiotów i transportem.


Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka
tel. (12) 421-08-43


Pomaga finansowo kobietom w ciąży i po porodzie, a także kobietom z chorymi dziećmi, prowadząc kilka specjalnie do tego dedykowanych funduszy: Fundusz Wsparcia Rodziny, Fundusz Ochrony Życia Dziecka Poczętego Chorego i Niepełnosprawnego.


Fundacja Javani
tel. 506 822 449


Wspiera małoletnich rodziców w wychowywaniu dzieci, zdobyciu wykształcenia i podjęciu pracy zawodowej. Służy także rodzicom nastolatków i nauczycielom. W zespole są mediatorzy, prawnicy, lekarze, położne, pielęgniarki, księża, psychologowie, naprotechnolog i doradca zawodowy.


Fundacja Evangelium Vitae, siostry boromeuszki
tel. 798 988 903


Siostry oferują wsparcie prawne, pomoc psychologa i psychoterapeuty, doradcy rodzinnego także dla osób głuchoniemych i niedosłyszących oraz terapeuty NEST dla kobiet po traumie związanej z przemocą domową, poronieniem, aborcją lub obawiających się, czy podołają psychicznie opiekować się dzieckiem niepełnosprawnym.


Fundacja Uśmiech Dziecka
tel. 12 656 14 33


Dla bardzo młodych kobiet i dziewcząt w ciąży, które nie mogą liczyć na pomoc bliskich. Fundacja wspiera w poczuciu odrzucenia i przerażenia. Zapewnia opiekę nad dzieckiem w trakcie kontynuowania nauki przez młodą mamę, a także pomoc wychowawcy, psychologa, lekarza pediatry, psychiatry, rehabilitanta, logopedy, prawnika i pracownika socjalnego.


Fundacja Pomocy Kobietom Eurohelp
tel. 34 361 21 17

Fundacja pomaga w opiece nad noworodkiem kobietom, które zrezygnowały z aborcji i zdecydowały się na macierzyństwo. Ponadto oferuje pomoc prawną, socjalną – kobietom, które potrzebują tymczasowego miejsca zamieszkania na czas ciąży oraz konsultacje psychologiczne i terapię grupową.

https://pl.aleteia.org/2019/12/19/gdzie ... eYQ5o03-wg


Poszukaj pomocy, nie zabijaj swojego dziecka - to zabójstwo to nie tylko grzech ciężki, miłosierdzie Boże jest od niego większe, Bóg wybaczy, ale to wydarzenie odciska piętno na psychice kobiety, która je dokonała. W psychologii jest znany termin syndrom postaborcyjny, który oznacza traumę przeżywaną przez kobietę latami.

Aborcja jest tak traumatycznym doświadczeniem, że psychika próbuje bronić się przed jej skutkami – kobieta stosuje różne mechanizmy obronne po to, żeby nie skonfrontować się ze swoimi uczuciami. Latami kobiety noszą głębokie poczucie nieprzebaczenia samej sobie, cierpią na depresję, aborcja wywołuje ogromny wewnętrzny konflikt, który rodzi się stąd, że kobieta decyduje się na dokonanie zabójstwa integralnej części siebie.
Większość kobiet po aborcji doświadcza licznych następstw fizycznych, które trwają od dwóch do czterech tygodni po zabiegu. Są to następujące dolegliwości: ból brzucha, nudności, gorączka, plamienia, wymioty, biegunka. Do poważniejszych fizycznych skutków aborcji zalicza się: krwotoki, tworzenie blizn, uszkodzenie szyjki macicy, infekcje. Jednak okazuje się, że psychologiczne skutki aborcji mogą znacznie bardziej utrudnić życie.

Syndrom postaborcyjny może wiązać się z:
* stałym napięciem psychicznym,
* silnym uczuciem wstydu lub złości,
* lękami (np. czy uda się zostać matką w przyszłości),
* utratą apetytu,
* depresją
* nadużywaniem leków, używek,
* bezsennością i problemami ze snem,
* bólami głowy,
* niechęcią do partnera i do seksu,
* wahaniami nastroju,
* problemami z koncentracją,
* izolowaniem się od społeczeństwa,
* trudnościami w nawiązywaniu kontaktów z innymi ludźmi,
* obsesyjnym myśleniem o usuniętym dziecku, np. zastanawianie się nad płcią oraz jaki byłby jego wiek.
Najczęściej kobieta wymaga terapii i wieloletniej pomocy psychologicznej.

Warto przeczytać:
9 rozmów o aborcji, które trzeba przeczytać
https://pl.aleteia.org/2017/07/13/dziew ... rzeczytac/
Kiedy zaczyna się życie - argumenty biologiczne, prawne, moralne
https://pl.aleteia.org/2016/10/03/kiedy ... o-aborcji/


Telefon Zaufania Pro-Life świadczy doraźną pomoc kobietom, które znalazły się w niespodziewanej ciąży i nie po-trafią lub nie chcą zaakceptować tej sytuacji. Dyżuruje przy nim doświadczona psychoterapeutka, pracująca na co dzień z rodzinami, osobami dorosłymi i młodzieżą, specjalizująca się m.in. w etyce seksualnej i metodach rozpoznawania płodności.

Telefon (numer 798 636 493) jest czynny w środy od godz. 19.00 do 21.00 oraz w piątki w godz. 10.00-12.00, ale pomysłodawcy deklarują, że jeśli będzie taka potrzeba, dyżury będą częstsze i dłuższe.

Porady są bezpłatne (cena za połączenie zgodna z taryfą operatora). Z Telefonu Zaufania Pro-Life mogą skorzystać także ojcowie spodziewający się narodzin swojego dziecka oraz inne bliskie osoby kobiety w ciąży, która znalazła się w kryzysie.

Jak w każdym telefonie zaufania, dyżurujący zapewnia absolutną dyskrecję (osoba dzwoniąca nie podaje żadnych danych osobowych), wysłuchuje rozmówców bez krytykowania i potępiania oraz okazuje życzliwość w myśl zasady „Nie oceniamy. Słuchamy”. Na prośbę telefonującego psychoterapeutka może poinformować, do jakiej instytucji zwrócić się o pomoc.

– Wiele osób zwraca się do naszego biura i prosi o polecenie godnego zaufania ginekologa, psychologa, psychiatry, prawnika i innych specjalistów. Cieszymy się, że będziemy mogli pomagać także przez Telefon Zaufania Pro-Life – zaznacza Marcin Nowak.

Fundusz Ochrony Macierzyństwa

Kolejną formą wsparcia dla kobiet jest Fundusz Ochrony Macierzyństwa, zapewniający pomoc finansową mamom w ciąży, równocześnie znajdującym się w bardzo trudnej sytuacji materialnej i rodzinnej. – Mamy świadomość, że decyzja o urodzeniu dziecka jest czasem decyzją heroiczną. Chcemy realnie pomóc kobietom, które borykając się z trudnościami finansowymi, obawiają się, czy będą potrafiły zapewnić swojemu dziecku godne warunki życia. Chcemy im powiedzieć: „Mamo, nie jesteś sama” – wyjaśnia Marcin Nowak.

W ramach Funduszu Ochrony Macierzyństwa kobieta otrzymuje comiesięczne wsparcie w wysokości 500 zł. Środki są wypłacane już w ciąży, dzięki czemu mama może m.in. skompletować wyprawkę dla noworodka, zapłacić za wizyty lekarskie, kupić pieluchy. Wsparcie jest przyznawane do ukończenia przez dziecko drugiego roku życia.

Podwójna troska: o dziecko i o mamę

– Promotorzy aborcji wmawiają społeczeństwu, że przerwanie ciąży jest rozwiązaniem bezpiecznym i godnym oraz że nie różni się niczym od poronienia naturalnego. To aż trzy kłamstwa w jednym zdaniu – zauważa Marcin Nowak. – Bo „bezpieczna aborcja” nie istnieje, bo zabicie dziecka nie jest troską o niczyją godność, bo aborcja wywołuje drastyczne zmiany w organizmie kobiety, który niezależnie od jej woli troszczy się o rozwijającego się w jej ciele, odrębnego, małego człowieka – komentuje członek Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka.

Pro-lifer przypomina, że choć zdania psychiatrów na temat syndromu poaborcyjnego są podzielone, to jednak literatura medyczna szeroko opisuje bezpośrednie i odległe powikłania po aborcji. – Dlatego zawsze mówimy, że jedna aborcja to przynajmniej dwie ofiary: niewinne dziecko, które traci życie, i jego matka, druga ofiara aborcji, która żyje z tą świadomością do końca swoich dni. Zatem troszcząc się o dziecko, musimy zaopiekować się także jego mamą. To nasz społeczny obowiązek – mówi Marcin Nowak.

Badania pokazują, jak ogromną rolę w decyzjach aborcyjnych odgrywa najbliższe otoczenie kobiety, która w trudnej sytuacji życiowej oczekuje wsparcia, ale też boi się oceny. – Jak to możliwe, że feministki walczące o prawa kobiet, zamiast zapewnić opiekę kobietom w ciąży, chcą je narażać na ryzyko utraty zdrowia w wyniku tzw. domowej aborcji? – pyta Marcin Nowak.

O motywach decyzji aborcyjnych można przeczytać tutaj: www.pro-life.pl/dlaczego-kobiety-decydu ... na-aborcje

Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka powstało w 1999 r. w Krakowie. Jego misją jest troska o ludzkie życie na każdym etapie jego rozwoju, czyli od poczęcia do naturalnej śmierci. Stowarzyszenie realizuje ją po-przez prowadzenie działań edukacyjnych, pokazujących piękno życia oraz poprzez pomoc materialną dla rodzin podejmujących trud wychowania niepełnosprawnego dziecka oraz matek w ciąży znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej. Organizacja wydaje materiały drukowane, nagrywa filmy, wideoblog i audycje, organizuje konferencje popularnonaukowe, konkursy dla dzieci, młodzieży i akademickie.

Funkcjonowanie Telefonu Zaufania Pro-Life oraz Funduszu Ochrony Macierzyństwa jest możliwej dzięki wsparciu darczyńców. Darowizny na ten cel można wpłacać na konto 93 1240 4650 1111 0000 5150 8401.

https://ekai.pl/powstal-telefon-zaufani ... R8-gGovBis

https://www.dwiekreski.pl/

Nie oceniamy, pomagamy

Jeżeli zobaczyłaś Dwie Kreski i potrzebujesz wsparcia:
Zadzwoń 533 112 121
codziennie od 18.00 do 23.00
Napisz [email protected]


Stowarzyszenie Dwie Kreski zajmuje się pomocą kobietom w ciąży.

Prowadzimy telefon zaufania dla kobiet, które zobaczyły Dwie Kreski na teście i w związku z tym znalazły się w trudnej sytuacji życiowej. Otaczamy kobietę opieką i troską. Pomagamy znaleźć rozwiązania.

Nie musisz być z tym sama.

Dołącz do nas

Budujemy sieć wolontariuszy w całym kraju. Szukamy osób, które są gotowe udzielić wsparcia potrzebującej kobiecie – bez oceniania i krytykowania.

Przygotowujemy warsztaty dla wolontariuszy telefonu zaufania oraz osób, które chcą pomagać kobietom bezpośrednio - w swojej miejscowości.

Staramy się odpowiadać na potrzeby, jakie ma kobieta, dlatego szukamy specjalistów (psychologów, lekarzy, prawników, mediatorów, doradców laktacyjnych), a także ludzi dobrej woli, którzy chcą podzielić się swoim czasem, wspomóc materialnie.
Jeśli bliskie Ci są nasze wartości i chcesz dołączyć do naszego zespołu, napisz do nas na:
[email protected]
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6835
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3192
Podziękowano: 3438
Płeć:

Nieprzeczytany post

Świadectwo pięknego przeżycia do końca ciąży i pożegnania się zaraz po porodzie z chorym dzieckiem.
Ile w tej historii było miłości, ciepła i dobra, solidarności w modlitwie wielu ludzi, przeczytajcie sami.

https://www.gosc.pl/doc/6975854.Rodzice ... Bj4ORtDoQU
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6835
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3192
Podziękowano: 3438
Płeć:

Nieprzeczytany post

mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6835
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3192
Podziękowano: 3438
Płeć:

Nieprzeczytany post

Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka
https://pro-life.pl

kanał stowarzyszenia na YT:
https://www.youtube.com/@PSOZC/videos

Jesteś w ciąży, ale w ogóle jej nie planowałaś?
Czujesz gniew, wściekłość, poczucie winy…?
Doświadczasz przemocy, nie masz wsparcia w bliskich ci osobach?
Boisz się, że stracisz partnera/pracę/szansę na rozwój…?

Nie jesteś sama!

Zadzwoń do Telefonu Zaufania Pro-life: 798 636 493.

Przy telefonie dyżuruje certyfikowana psychoterapeutka, która jest również nauczycielem metod rozpoznawania płodności i specjalistką od etyki seksualnej.

Telefon Zaufania Pro-Life jest czynny: w środy od godz. 19 do 21 i w piątki od godz. 10 do 12.

Daj sobie szansę, zadzwoń. Słuchamy. Nie oceniamy.

Zasady Telefonu Zaufania Pro-Life

- Telefon Zaufania Pro-life świadczy doraźną pomoc kobietom, które znalazły się w niespodziewanej ciąży i nie potrafią lub nie chcą zaakceptować tej sytuacji.
- Dyżurująca psychoterapeutka wysłuchuje rozmówców bez krytykowania i potępiania, okazuje życzliwość.
- Na prośbę telefonującego psychoterapeutka może poinformować, do jakiej instytucji zwrócić się o pomoc.
- Telefon gwarantuje możliwość anonimowej wymiany myśli (osoba dzwoniąca nie podaje żadnych swoich danych). - Osoba dyżurująca zapewnia absolutną dyskrecję.
– Z Telefonu Zaufania Pro-life mogą skorzystać także ojcowie spodziewający się narodzin dziecka oraz inne bliskie osoby kobiety w ciąży, która znalazła się w kryzysie.

W oknie życia matka może anonimowo zostawić nowo, narodzone dziecko. Jest to miejsce specjalnie dostosowane, – posiada ogrzewanie i wentylację. Przy otwarciu, z zewnątrz uruchamiany jest alarm w pokoju dyżurującej, osoby, zwykle siostry zakonnej. Dzięki alarmowi osoba, dyżurująca natychmiast może zająć się dzieckiem, poinformować, pogotowie ratunkowe.

Wykaz okien życia (stan na 31.12.2017).

Białystok: ul. Słonimska 8, Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza, „Jedynka”

Bielsko-Biała: ul. ks. Brzóski 3a, Diecezjalny Dom Matki i Dziecka

Bydgoszcz: ul. Gdańska 56, Siostry Klaryski

Częstochowa: ul. św. Kazimierza 1, Dom Małych Dzieci im. bł. E. Bojanowskiego, Siostry Służebniczki Starowiejskie

Elbląg: ul. Bema 12, Siostry Klaryski

Ełk: ul. Wojska Polskiego 45, Dom św. Faustyny „Pomocna Dłoń”

Gdańsk Matemblewo:, ul. Matemblewska 67, Dom Samotnej Matki Caritas

Giżycko: ul. Staszica 13, Dom św. Faustyny „Wielkie Serce”, Siostry Elżbietanki

Gliwice: ul. Zygmunta Starego 23, Siostry Boromeuszki

Głogów: ul. Kościuszki 15, Głogowski Szpital Powiatowy im. Jana, Pawła II

Gniezno: ul. Lecha 11, Siostry Szarytki

Goleniów: ul. Nowogardzka 2, Szpitalne Centrum Medyczne w Goleniowe, Sp. z o.o.

Gorzów Wielkopolski:, ul. kard. S. Wyszyńskiego 169, Siostry Jezusa Miłosiernego

Grudziądz: ul. Mikołaja z Ryńska 9/15, Siostry Elżbietanki

Jastrzębie-Zdrój: Al. Jana Pawła II 7, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 2

Kalisz: ul. Harcerska 1, Siostry Nazaretanki

Kartuzy: ul. Gdańska 12, Siostry Szarytki

Katowice Bogucice: ul. Leopolda 1–3, Siostry św. Jadwigi

Katowice Ligota: ul. Piotrowicka 68, NZOZ „Epione”

Kętrzyn: ul. Zamkowa 4, Siostry Misjonarki Świętej Rodziny

Kłodzko: ul. Wandy 6, Siostry Służebniczki

Kielce: Pl. Najświętszej Marii Panny 1, Siostry Nazaretanki

Koszalin: ul. Wojska Polskiego 13, Dom Samotnej Matki „Dar Życia”

Kraków: ul. Na Skarpie 66, Szpital im. S. Żeromskiego

Kraków: ul. Przybyszewskiego 39, Siostry Nazaretanki

Kutno: ul. Wyszyńskiego 3, Parafia św. Wawrzyńca, Siostry Pasjonistki

Mikołów – Borowa Wieś:, ul. Gliwicka 366, Ośrodek dla Osób Niepełnosprawnych, Miłosierdzie Boże

Legnica: ul. Poselska 14–16, Ośrodek Samarytanin

Legionowo: ul. ks. J. Schabowskiego 4, Siostry Urszulanki NMP z Gandino

Łomża: ul. Dworna 32, Siostry Benedyktynki

Łódź:, ul. Obywatelska 60, Parafia św. Urszuli Ledóchowskiej, Siostry Urszulanki

Łódź: ul. Sterlinga 13, Szpital Miejski im. dr L. Rydygiera

Nowy Sącz: ul. Długosza 53, Siostry św. Feliksa

Olsztyn: ul. kard. S. Wyszyńskiego 11, Parafia Chrystusa Odkupiciela Człowieka

Ostrołęka: ul. Szwedzka 2, Siostry Szarytki

Ostrów Wielkopolski:, ul. Gimnazjalna 11–13, Siostry Elżbietanki

Ostrzeszów: ul. Leśna 5, Siostry Nazaretanki

Pabianice: ul. Jana Pawła II 68, Pabianickie Centrum Medyczne

Piekary Śląskie – Dąbrówka Wielka:, ul. Przyjaźni 229, Siostry Boromeuszki

Piotrków Trybunalski:, ul. Armii Krajowej 19, Siostry Salezjanki

Płock: Pl. Stary Rynek 14/18, Siostry Matki Bożej Miłosierdzia

Poznań: ul. Swoboda 59, Centrum Wsparcia Rodzin Swoboda

Radom: ul. Struga 31, Siostry Matki Bożej Miłosierdzia

Rumia: ul. Warszawska 6, Siostry Salezjanki

Rzeszów: ul. ks. Józefa Sondeja 7, Dom Samotnej Matki

Sandomierz: ul.Opatowska 10, Siostry Szarytki

Siedlce: ul. Daszyńskiego 10, Dom Dziecka

Słupsk: ul. Hubalczyków 1, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im., Janusza Korczaka

Sopot: Al. Niepodległości 632, Dom Hospicyjny Caritas im. św. Józefa

Sosnowiec:, ul. Siostry Teresy Kierocińskiej 25, Siostry Karmelitanki Dzieciątka Jezus

Stargard: ul. Zygmunta Krasińskiego 19, Centrum Socjalne Caritas

Starogard Gdański: ul. Lubichowska 56, Parafia Miłosierdzia Bożego

Suwałki: ul. Emilii Plater 2, Siostry Terezjanki

Szczecin:, ul. Królowej Korony Polskiej 28, Parafia św. Rodziny, Siostry Służebniczki Starowiejskie

Świdnica: ul. Piekarska 2, Siostry Prezentki

Świętochłowice: ul. Chorzowskiej 38, Szpital Powiatowy

Tarnobrzeg: ul. Konstytucji 3 Maja 11, Parafia Matki Bożej Nieustającej, Pomocy

Tarnów: ul. Mościckiego 34, Siostry Józefitki

Toruń: ul. Rabiańska 2, Siostry Elżbietanki

Warszawa: ul. Hoża 53, Siostry Franciszkanki Rodziny Maryi

Warszawa-Praga:, ul. ks. Kłopotowskiego 18, Siostry Loretanki

Wieluń: ul. Szkolna 4, Siostry Opieki Społecznej św. Antoniego

Włocławek: ul. Orla 9, Siostry Wspólnej Pracy od Niepokalanej, Maryi

Wrocław: ul. Rydygiera 22–28, Siostry Boromeuszki

Zamość: ul. Żdanowska 12, Siostry Franciszkanki Misjonarki Maryi

Zielona Góra: Pl. Powstańców Wielkopolskich 4, Siostry Elżbietanki
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Zablokowany