Aby skupić się na duchowym aspekcie zbliżających się świąt administracja postanowiła, że od Wielkiego Piątku od godz 10:00 aż do Poniedziałku wielkanocnego do 8:00 na forum będzie wyłączona opcja pisania postów.

Jaka jest definicja miłości?

O tym wszystkim co dotyczy katolika w codziennym życiu
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 1972
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 582
Podziękowano: 1548
Płeć:

Nieprzeczytany post

Co myślicie o takiej definicji miłości?



Jest to fragment jednego z odcinków serialu Mr. Sunshine, dostępnego w serwisie Netflix.
Dopowiem tylko że ona jest arystokratka, a on byłym niewolnikiem, skrzywdzonym przez jej rodzinę.
Ostatnio zmieniony 03 wrz 2021, 14:04 przez Dominik, łącznie zmieniany 2 razy.
Nie bój się, robaczku Jakubie,
nieboraku Izraelu!

Izajasza 41, 14

Przekaż mi 1% podatkuKLIK
Awatar użytkownika
Zebra
Posty: 353
Rejestracja: 21 maja 2021, 10:35
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 129
Podziękowano: 176
Płeć:

Nieprzeczytany post

Obejrzałam do połowy... nie rozumiem
Ja raczej filmów nie oglądam chyba się nie znam.
Kto zebrę wolno wypuszcza?
Kto osła dzikiego rozwiąże?
Za dom mu dałem pustkowie,
legowiskiem zaś jego słona ziemia.
Śmieje się z miejskiego zgiełku,
słów poganiacza nie słyszy,
w górach szuka pokarmu,
goni za wszelką zielenią.

Hi 39, 5-8
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6849
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3199
Podziękowano: 3445
Płeć:

Nieprzeczytany post

Zebra pisze: 03 wrz 2021, 21:26 Obejrzałam do połowy... nie rozumiem
Ja raczej filmów nie oglądam chyba się nie znam.
Bez przesady.. nie kumam, phi... co jest miedzy wierszami?
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Zebra
Posty: 353
Rejestracja: 21 maja 2021, 10:35
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 129
Podziękowano: 176
Płeć:

Nieprzeczytany post

Magnolia pisze: 04 wrz 2021, 20:56
Zebra pisze: 03 wrz 2021, 21:26 Obejrzałam do połowy... nie rozumiem
Ja raczej filmów nie oglądam chyba się nie znam.
Bez przesady.. nie kumam, phi... co jest miedzy wierszami?
Nie wiem... on ma taką minę jakby miał jej coś zaraz zrobić...
Kto zebrę wolno wypuszcza?
Kto osła dzikiego rozwiąże?
Za dom mu dałem pustkowie,
legowiskiem zaś jego słona ziemia.
Śmieje się z miejskiego zgiełku,
słów poganiacza nie słyszy,
w górach szuka pokarmu,
goni za wszelką zielenią.

Hi 39, 5-8
Awatar użytkownika
DariuszJ
Posty: 268
Rejestracja: 29 sty 2021, 17:41
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 229
Podziękowano: 234
Płeć:

Nieprzeczytany post

Ja to zrozumiałem tak, że miłość jest decyzją, że ważny jest w niej wzajemny szacunek. Myślałem, że padnie w tym filmiku jakaś konkretna definicja, ale to jednak było do wywnioskowania.
"Deus caritas est, et qui manet in caritate, in Deo manet, et Deus manet in eo".
1J 4,16b

"Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim". 1J 4,16b
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6849
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3199
Podziękowano: 3445
Płeć:

Nieprzeczytany post

Decyzja, szacunek, wzięcie odpowiedzialności. Podane dłonie jako znak jedności i zgody.
Dobrze postawione pytanie: jak długo będziemy się trzymać za ręce?
- aż ktoś nie zechce chwycić za broń... walka jest zaprzeczeniem miłości...

Ja tyle zobaczyłam w tej scenie... piękna dopełniła muzyka i krajobraz.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Jan0
Posty: 478
Rejestracja: 28 lut 2021, 6:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 184
Podziękowano: 39
Płeć:

Nieprzeczytany post

Miłość jest świadomym i dobrowolnym ograniczeniem własnej wolności. Im bardziej kochasz, tym oddajesz więcej swojej wolności. Największa miłość jest wtedy, kiedy oddajesz całą swoją wolność, a więc własne życie. Można kochać innego człowieka, ale nie tylko. Najmocniej kochający oddają swoje życie za wiarę, ojczyznę, klub piłkarski, no różne są przyczyny. Ludzie często mówią o głupiej miłości, np. jakie to głupie oddać swoje życie za klub piłkarski. Czy to aby nie jest grzech? Chrystus pokochał nas wszystkich największą miłością, bo oddał całą swoją wolność, maksymalnie się ograniczył, bo oddał za nas swoje życie. Maksymilian Maria Kolbe również oddał życie za innego człowieka. To jest właśnie miłość. Miłość nierozłącznie wiąże się z cierpieniem. Ograniczamy się oddając swoją wolność. Jak wcześniej pisałem, im więcej oddajemy swojej wolności, tym bardziej kochamy. Nie oznacza to jednak, że kochając nie cierpimy. Wręcz odwrotnie. Jezus cierpiał, bo nas kochał. Żona, którą bije mąż cierpi, bo go kocha. Bóg "cierpi", jak to pisze Marek Piotrowski "płacze w ukryciu", bo dusza ludzka nie chce być w Niebie i wybiera Piekło. Łatwo się "kocha" gdy wszystko jest dobrze, ale prawdziwą miłość weryfikuje cierpienie z powodu oddania części swojej wolności, a niekiedy jej całej, a więc własnego życia.

Czy ktoś z Was kiedykolwiek się zastanawiał, dlaczego na słynnym dziele Michała Anioła, które znajduje się na suficie Kaplicy Sykstyńskiej, palec Adama nie łączy się z Bożym palcem? Zwróćcie uwagę na wysiłek Boga, który z całych sił wyciąga się i pręży w stronę wygodnie i leniwie ułożonego Adama. Boży palec jest wyciągnięty do granic możliwości w przeciwieństwie do odprężonej dłoni Adama, w której nie widać żadnego trudu.

Dłonie, znajdują się w samym centrum tego działa. Są jego najbardziej istotnym elementem, który należy interpretować w następujący sposób: Bóg zawsze robi wszystko co w jego mocy, aby przy nas być (naprężona dłoń wyciągnięta w kierunku człowieka). Decyzja o tym czy go doświadczymy w swoim życiu, zależy tylko i wyłącznie od nas samych (leniwy gest Adama, który mógłby bez większego trudu dotknąć dłoni Bożej, gdyby tylko chciał się wysilić).

Palec Adama to nic innego jak metafora ludzkiej wolnej woli.

Morał jest prosty. To tylko od nas zależy czy zechcemy podjąć ten wysiłek.

Bóg jest dla człowieka…
na wyciągnięcie ręki.

To jest dla ludzi, którzy uważają, że Bóg wtrąca ludzi do Piekła wbrew ich woli. Nie - to tak nie działa. Bóg tylko dał przykazania. Można ich przestrzegać lub nie. Wolna wola. Jednak jeżeli się ich nie przestrzega, to człowiek z własnej woli sam się wtrąca do Piekła. Niestety wielu ludzi tego w ogóle nie rozumie, że Bóg sam z własnej woli się ograniczył, dając wolną wolę ludziom. Każdy ma wybór czy chce być z Bogiem i przestrzegać Jego zasad czy też nie. Bóg nie zmusza nikogo do tego, aby Go kochał, bo miłość na siłę to nie miłość. Miłość jest wtedy, kiedy ktoś chce od nas odejść, a my mu na to pozwalamy, choć cierpimy z tego powodu. Jeżeli zmuszamy kogoś żeby z nami był, a ta osoba nie chce z nami być, to nie jest miłość z naszej strony. Jeżeli kogoś kochasz, puść go wolno. Jeżeli wróci to należy do Ciebie. Jeżeli nie, to nigdy nie był Twój. Bóg też "cierpi", jeżeli człowiek wybiera Piekło, ale Bóg nic z tym nie może zrobić. Musiałby złamać wolną wolę człowieka i zmusić go do tego, aby Go kochał. Taki człowiek zmuszony do miłości nigdy nie będzie szczęśliwy. Będzie mu lepiej w Piekle niż w Niebie, bo Piekło i Niebo to nie miejsca, tylko stan ducha.
ODPOWIEDZ