Aby skupić się na duchowym aspekcie zbliżających się świąt administracja postanowiła, że od Wielkiego Piątku od godz 10:00 aż do Poniedziałku wielkanocnego do 8:00 na forum będzie wyłączona opcja pisania postów.

Wiara w czasie wojny

O tym wszystkim co dotyczy katolika w codziennym życiu
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6848
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3198
Podziękowano: 3444
Płeć:

Nieprzeczytany post

esperanza pisze: 28 lut 2022, 13:29 @Magnolia Myślę podobnie.. obserwuję te zbiórki, mam poczucie że ludzie dają dużo niepotrzebnych rzeczy. Jestem za konkretną, zorganizowaną pomocą. Osobiście oprócz małej wpłaty jeszcze nie ruszam z pomocą, zastanawiam się co mogę zrobić żeby to miało sens i było jak najbardziej efektywne.. pewnie ruszę w drugiej turze właśnie, aczkolwiek siedzę niespokojnie bo mam wrażenie że się nie przydaję.. Na ten moment jeszcze mam postanowienie codziennej Eucharystii w intencji pokoju i ludzi na wojnie.
Modlitwa ma wielką wartość bo błagamy Boga u którego wszystko jest możliwe - to nie jest bezczynność, to jest czynienie dobra, to jest cenne!
Bóg to dobro wykorzystuje najlepiej i nic się nie zmarnuje!

Uczucia muszą się podporządkować rozumowi. Tylko wtedy działamy racjonalnie.

(Ja mam na koncie wciąż od kilku dni 30 zł... bo czekam na pensję męża... ale modlitwę mam na ustach ciągle... )
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Nie zgadzam się. Myślę, że sam ten odruch serca też jest ważny.
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6848
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3198
Podziękowano: 3444
Płeć:

Nieprzeczytany post

Marek Piotrowski pisze: 28 lut 2022, 14:47 Nie zgadzam się. Myślę, że sam ten odruch serca też jest ważny.
Z czym dokładnie się nie zgadzasz Marku?
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Aloes
Posty: 2390
Rejestracja: 27 gru 2021, 14:47
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 185
Podziękowano: 607

Nieprzeczytany post

Marek Piotrowski pisze: 28 lut 2022, 14:47 Nie zgadzam się. Myślę, że sam ten odruch serca też jest ważny.
Jak ludzie dają stare buty czy ubrania to raczej pozbywanie się śmieci niż odruch serca.
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Nie widzisz tych co dają od serca? Tylko tych, których można skrytykować?
Dawanie poprzez organizacje jakie wymieniła @Magnolia to dobry pomysł. Ale do tego nie trzeba deprecjonować tych, którzy dają bezpośrednio.
Awatar użytkownika
Aloes
Posty: 2390
Rejestracja: 27 gru 2021, 14:47
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 185
Podziękowano: 607

Nieprzeczytany post

Marek Piotrowski pisze: 28 lut 2022, 16:19 Nie widzisz tych co dają od serca? Tylko tych, których można skrytykować?
Dawanie poprzez organizacje jakie wymieniła @Magnolia to dobry pomysł. Ale do tego nie trzeba deprecjonować tych, którzy dają bezpośrednio.
Czytasz coś czego nie napisałem.
Nie deprecjonuje dawnia bezpośredniego, a krytykuje dawanie starych ubrań/butów it których się samemu nie nosi i jedynie gdzie się nadają to śmietnik.
Zresztą jak byś słuchał wczorajszej konferencji prasowej MSWiA to wyraźnie było powiedziane że dotarła masa rzeczy która nie jest aktualnie potrzebna i trzeba to segregować i koordynować a nie wysyłać na huraa.
Ostatnio zmieniony 28 lut 2022, 16:55 przez Aloes, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6848
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3198
Podziękowano: 3444
Płeć:

Nieprzeczytany post

Marek Piotrowski pisze: 28 lut 2022, 16:19 Nie widzisz tych co dają od serca? Tylko tych, których można skrytykować?
Dawanie poprzez organizacje jakie wymieniła @Magnolia to dobry pomysł. Ale do tego nie trzeba deprecjonować tych, którzy dają bezpośrednio.
Absolutnie nie miałam intencji niczyjej pomocy deprecjonować, właśnie podkreślam że zarówno wolontariat, robienie paczek, segregowanie paczek i darów, oraz wpłaty i modlitwa to wszystko jest pomocą, każdy niech pomaga jak potrafi i czuje się przynaglony. Nie można tego wartościować co lepsze a co gorsze.

Chodziło mi bardziej o wyrażenie refleksji, że spontaniczna pomoc może nie być dość skuteczna, bo jest nieskoordynowana z innymi. Jedynie tyle.

Dodano po 2 godzinach 31 minutach 39 sekundach:


Warto posłuchać.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6848
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3198
Podziękowano: 3444
Płeć:

Nieprzeczytany post

Jak mądrze pomagać?



Nie znam tego kapłana (ks. Przemysław Szewczyk), ale odpowiedział na wiele pytań i myślę, że wielu zadaje sobie w sumieniu takie czy podobne pytania.

Np czy można się modlić o śmierć dla Putina, która rozwiązałaby aktualny problem wojny? - nie mieliście takiej myśli? nie baliście się czy aby nie grzeszycie taką myślą, modlitwą?
Posłuchajcie co mówi kapłan i porozmawiajmy o tym.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
DariuszJ
Posty: 268
Rejestracja: 29 sty 2021, 17:41
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 229
Podziękowano: 234
Płeć:

Nieprzeczytany post

Ja muszę przyznać, że jestem poruszony tą solidarnością Polaków i innych narodów. To piękne, bo ostatnimi czasy mocno wylewała się nienawiść. Jest wielu ludzi o dobrym sercu, wrażliwych na potrzeby innych, którzy bez wahania działają dla drugiego człowieka. To budujące.
"Deus caritas est, et qui manet in caritate, in Deo manet, et Deus manet in eo".
1J 4,16b

"Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim". 1J 4,16b
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6848
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3198
Podziękowano: 3444
Płeć:

Nieprzeczytany post

Ja mam takie myśli... porównuję jak ludzie protestowali rok, dwa lata temu na ulicach przeciwko życiu... a teraz jest pospolite ruszenie za życiem, aby uratować i nieść pomoc, ochronić i dać dach nad głową... szczególnie dzieciom....jest kontrast prawda?

Tylko dlaczego wojna musi nam takie oczywiste rzeczy pokazywać? Bo gdy jest dobrze, to nie rozumiemy oczywistych oczywistości?
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6848
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3198
Podziękowano: 3444
Płeć:

Nieprzeczytany post

Abp Ryś:

Trzy wymiary pomocy tym, którzy zostali i walczą na Ukrainie i tym, którzy mogą liczyć na schronienie w Polsce. Podpowiada abp Grzegorz Ryś.

Po pierwsze - pomoc doraźna, pomoc dla tych, którzy przybywają do Polski.
Po drugie - pomoc długofalowa, skierowana do osób, które będą chciały w naszym kraju zostać dłużej, na rok czy kilka lat.
Po trzecie - pomoc ludziom, którzy zostali, by walczyć na miejscu w Ukrainie.
- Na mieszkania dla osób, które przybywają z Ukrainy do Polski, przeznaczymy jako Kościół swoje domy rekolekcyjne i formacyjne - powiedział metropolita łódzki. - Myślę, że tu okażemy maksymalną gościnność.

Będziemy przez proboszczów zbierać wszystkie propozycje osób prywatnych, które chciałyby u siebie przyjąć osoby przybywające z Ukrainy. Kto z was ma takie pragnienie, taką gotowość, to proszę zgłosić się do swojego księdza proboszcza - prosi abp Ryś.
https://www.gosc.pl/doc/7380286.Jak-mad ... c-Ukrainie
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Skaza

Nieprzeczytany post

Magnolia pisze: 01 mar 2022, 11:48 Ja mam takie myśli... porównuję jak ludzie protestowali rok, dwa lata temu na ulicach przeciwko życiu... a teraz jest pospolite ruszenie za życiem, aby uratować i nieść pomoc, ochronić i dać dach nad głową... szczególnie dzieciom....jest kontrast prawda?

Tylko dlaczego wojna musi nam takie oczywiste rzeczy pokazywać? Bo gdy jest dobrze, to nie rozumiemy oczywistych oczywistości?
Myślę, że tak niestety jest. Gdy jest pokój i niczego nam nie brakuje do normalnego funkcjonowania większość z nas nie zastanawia się zupełnie nad podstawowymi sprawami niezbędnymi do niego. A jak trwoga to do Boga i nieco bardziej serca się otwierają i ludzie zwalniają zaczynając myśleć i dostrzegać innych. To się raczej niestety nigdy nie zmieni to taka nasza ogólna wada gatunkowa jakby.
Jest wojna to staramy się ją zakończyć a gdy jest pokój to dążymy do jej wywołania czy to bezpośrednio czy pośrednio przyzwalając na nią przez swoją obojętność.
Ostatnio zmieniony 01 mar 2022, 15:45 przez Skaza, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Lunka
Posty: 1278
Rejestracja: 08 lis 2021, 14:07
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 955
Podziękowano: 947
Płeć:

Nieprzeczytany post

Obrazek

Pozdrawiam z synkiem ze spaceru, nierozłącznie z modlitwą i niebo tak pięknie się dzisiaj do nas uśmiecha. :ymblushing:
Aż człowiekowi trochę lżej.
Bądź ze mną, Panie, w moim utrapieniu
Skaza

Nieprzeczytany post

Pięknie tam u Ciebie Lunko, różaniec to nasza najlepsza broń i lekarstwo na wszystko :)
SpiewamBoSieModle
Posty: 2
Rejestracja: 02 mar 2022, 0:32
Wyznanie: katolicyzm
Płeć:

Nieprzeczytany post

Nie zapomnijmy o tym ze Koscioly na Ukrainie sa teraz niszczone. Niszczone i rozkradane. Dla nich nie ma swietosci. Z tego co wiem to nie maja poszanowania dla Wiary i rozkradane sa wszystkie drogocenne relikwie.
Awatar użytkownika
Aloes
Posty: 2390
Rejestracja: 27 gru 2021, 14:47
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 185
Podziękowano: 607

Nieprzeczytany post

SpiewamBoSieModle pisze: 02 mar 2022, 0:38 Nie zapomnijmy o tym ze Koscioly na Ukrainie sa teraz niszczone. Niszczone i rozkradane. Dla nich nie ma swietosci. Z tego co wiem to nie maja poszanowania dla Wiary i rozkradane sa wszystkie drogocenne relikwie.
Skąd takie informacje?
Megi

Nieprzeczytany post

Owszem, tez się obawiam.
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Aloes pisze: 02 mar 2022, 6:29 Skąd takie informacje?
https://www.tvp.info/58774341/wojna-na- ... go-ksiedza
Awatar użytkownika
Aloes
Posty: 2390
Rejestracja: 27 gru 2021, 14:47
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 185
Podziękowano: 607

Nieprzeczytany post

Marek Piotrowski pisze: 02 mar 2022, 10:32
Aloes pisze: 02 mar 2022, 6:29 Skąd takie informacje?
https://www.tvp.info/58774341/wojna-na- ... go-ksiedza
Ciekawe czy się to potwierdzi, nie tak jak z Wyspą Węży.
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6848
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3198
Podziękowano: 3444
Płeć:

Nieprzeczytany post

mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
ODPOWIEDZ