Aby skupić się na duchowym aspekcie zbliżających się świąt administracja postanowiła, że od Wielkiego Piątku od godz 10:00 aż do Poniedziałku wielkanocnego do 8:00 na forum będzie wyłączona opcja pisania postów.

Sprzedaż i kupno

O tym wszystkim co dotyczy katolika w codziennym życiu
Ancymon234

Nieprzeczytany post

Mam takie pytanie.
Czy kupowanie pliku internetowego(testu z zadaniami) od osoby, która kupiła/dostała ten plik od wydawnictwa to grzech ciężki i zło moralne?
Czy posiadajac te pliki powinienem je zniszczyc czy juz moge z nich korzystać
Są to zadania na testach w szkole, chce na nich cwiczyć i przez to uczyć się (nie zawsze taki sam test jest w szkole)
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6849
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3199
Podziękowano: 3445
Płeć:

Nieprzeczytany post

Wiesz.. jeśli zadajesz takie pytania to chyba sumienie CIę rusza.. jeśli ci sumienie wyrzuca oszustwo to sam postanów co zrobić aby odzyskać spokój sumienia.
Bo przede wszystkim mamy żyć w zgodzie ze swoim sumieniem.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Skaza

Nieprzeczytany post

Zgadzam się z Magnolią. Jeśli sumienie daje Ci znać to znaczy, że coś jest na rzeczy. Uczyń tak by było spokojne. To taki nasz wewnętrzny czujnik względem dobra i zła, prawdy i kłamstwa, rozsądku lub wygody warto słuchać jego wskazówek bo jest produkcji
najlepszego fachowca na świecie.
Pawełek0799

Nieprzeczytany post

Kiedyś słyszałem takie zdanie że ,,Jeśli zastanawiasz się czy coś jest grzechem czy nie to prawdopodobnie już nim jest skoro sumienie coś chce wyrzucić''
Awatar użytkownika
Lunka
Posty: 1278
Rejestracja: 08 lis 2021, 14:07
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 955
Podziękowano: 947
Płeć:

Nieprzeczytany post

No ja sama nie wiem czy to takie proste. Np. w mojej nerwicy i skrupulach gdybym tak wszystko odbierała jaki grzech to bałabym się cokolwiek zrobic 😔
Już od dzisiaj wałkuje cały dzień"słuchaj co mówił Ci spowiednik".
Warto skonsultować właśnie z kapłanem.
Bądź ze mną, Panie, w moim utrapieniu
Awatar użytkownika
Niezapominajka
Posty: 212
Rejestracja: 02 lut 2021, 20:01
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 19
Podziękowano: 58
Płeć:

Nieprzeczytany post

Lunka pisze: 13 kwie 2022, 14:06 No ja sama nie wiem czy to takie proste. Np. w mojej nerwicy i skrupulach gdybym tak wszystko odbierała jaki grzech to bałabym się cokolwiek zrobic 😔
Już od dzisiaj wałkuje cały dzień"słuchaj co mówił Ci spowiednik".
Warto skonsultować właśnie z kapłanem.

dokładnie, mam tak samo. np. słucham o oszustwach w Internecie, o tym jak kiedyś było modne podszywanie się pod nieistniejące osoby i nagle właśnie wątek, że "bawiono" się w cyber-seks, wpisałam więc to zagadnienie bo nie do końca wiedziałam o co chodzi i nagle fala myśli i również przerażenie tym "zjawiskiem" i zaraz że te uczucia i myśli to grzech.


ale odganiam to słowami, że to tylko pokusy. i nie wchodzę dalej.

i tak mam z wieloma sytuacjami w trakcie dnia. nie mogę więc stosować tych zasad. czasem sumienie jest wypaczone i ma się wyrzuty o wszystko.
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 1972
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 582
Podziękowano: 1548
Płeć:

Nieprzeczytany post

Pawełek0799 pisze: 13 kwie 2022, 13:52 Kiedyś słyszałem takie zdanie że ,,Jeśli zastanawiasz się czy coś jest grzechem czy nie to prawdopodobnie już nim jest skoro sumienie coś chce wyrzucić''
,,, a czy Ty się z tym zgadzasz? Ja nie, z podobnych względów jak nasze Panie powyżej.
Nie bój się, robaczku Jakubie,
nieboraku Izraelu!

Izajasza 41, 14

Przekaż mi 1% podatkuKLIK
Skaza

Nieprzeczytany post

To tylko taka ogólna maksyma dotycząca sumienia moim zdaniem.

Ja swojego czasu przy natrętnych wątpliwościach powtarzałem sobie w głowie często krótkie " nie myśl ".
Ostatnio zmieniony 13 kwie 2022, 21:55 przez Skaza, łącznie zmieniany 1 raz.
Pawełek0799

Nieprzeczytany post

@Dominik

Ciężko powiedzieć. Czasami faktycznie skrupulatyzm może dojść do tego stopnia że odbieramy jako grzech coś co wcale nim nie jest. Temat do dłuższego zastanowienia ale obecna godzina nie sprzyja u mnie myśleniu więc raczej nic ciekawego nie wymyślę.
Ancymon234

Nieprzeczytany post

Posłuchajcie, chodzi mi o to, że i tak wydawnictwo nie ponosi dużej straty, gdy ja mam te zadania. A są one naprawdę potrzebne mi do szkoły. Ciężko przy kilku sprawdzianach w ciągu 3 dni nauczyć się wszystko żeby czasem w ogóle zdać. I już nie wiem co robić, lęczę się na nerwice natrectw i zaraz boje się ze znowu zacznę sie zadreczac i juz sam nie wiem co zrobic w tej sytuacji. A to mi jest bardzo potrzebne
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6849
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3199
Podziękowano: 3445
Płeć:

Nieprzeczytany post

Jeśli uważasz że to konieczne i jesteś do tego zmuszony to i tak nie ma mowy o grzechu ciężkim.
Więc nie zadręczaj się tylko ucz.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Aloes
Posty: 2390
Rejestracja: 27 gru 2021, 14:47
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 185
Podziękowano: 607

Nieprzeczytany post

[quote=Ancymon234 post_id=9388 time=1650361530 user_id=281]
Posłuchajcie, chodzi mi o to, że i tak wydawnictwo nie ponosi dużej straty, gdy ja mam te zadania. A są one naprawdę potrzebne mi do szkoły. Ciężko przy kilku sprawdzianach w ciągu 3 dni nauczyć się wszystko żeby czasem w ogóle zdać. I już nie wiem co robić, lęczę się na nerwice natrectw i zaraz boje się ze znowu zacznę sie zadreczac i juz sam nie wiem co zrobic w tej sytuacji. A to mi jest bardzo potrzebne
[/quote]

No ale jak rozumiem Ty uczysz się tylko tych zadań które będą na sprawdzianie bo Twój nauczyciel korzysta z nich?
W jakiej szkole jesteś podstawowej, średniej?
Ancymon234

Nieprzeczytany post

Aloes pisze: 19 kwie 2022, 12:15
Ancymon234 pisze: 19 kwie 2022, 11:45 Posłuchajcie, chodzi mi o to, że i tak wydawnictwo nie ponosi dużej straty, gdy ja mam te zadania. A są one naprawdę potrzebne mi do szkoły. Ciężko przy kilku sprawdzianach w ciągu 3 dni nauczyć się wszystko żeby czasem w ogóle zdać. I już nie wiem co robić, lęczę się na nerwice natrectw i zaraz boje się ze znowu zacznę sie zadreczac i juz sam nie wiem co zrobic w tej sytuacji. A to mi jest bardzo potrzebne
No ale jak rozumiem Ty uczysz się tylko tych zadań które będą na sprawdzianie bo Twój nauczyciel korzysta z nich?
W jakiej szkole jesteś podstawowej, średniej?
Niedokońca. To wygląda różnie. Czasem mogą się powtórzyć takie zadanie. A bywa też tak, że w ogóle są inne. Zależy mi też na tym żeby ćwiczyć
Zagubiona
Posty: 319
Rejestracja: 11 mar 2022, 13:27
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3
Podziękowano: 51
Płeć:

Nieprzeczytany post

Ancymon234 pisze: 19 kwie 2022, 13:11
Aloes pisze: 19 kwie 2022, 12:15
Ancymon234 pisze: 19 kwie 2022, 11:45 Posłuchajcie, chodzi mi o to, że i tak wydawnictwo nie ponosi dużej straty, gdy ja mam te zadania. A są one naprawdę potrzebne mi do szkoły. Ciężko przy kilku sprawdzianach w ciągu 3 dni nauczyć się wszystko żeby czasem w ogóle zdać. I już nie wiem co robić, lęczę się na nerwice natrectw i zaraz boje się ze znowu zacznę sie zadreczac i juz sam nie wiem co zrobic w tej sytuacji. A to mi jest bardzo potrzebne
No ale jak rozumiem Ty uczysz się tylko tych zadań które będą na sprawdzianie bo Twój nauczyciel korzysta z nich?
W jakiej szkole jesteś podstawowej, średniej?
Niedokońca. To wygląda różnie. Czasem mogą się powtórzyć takie zadanie. A bywa też tak, że w ogóle są inne. Zależy mi też na tym żeby ćwiczyć
Jak dla mnie ściąganie w polskiej szkole jest dopuszczalne i myślę że nauczyciele też są tego świadomi że uczniowie kombinują.
Przynajmniej na studiach tak jest że jest z góry skalkulowane że jakaś część osób jest oblewana/odpada.
Nie robiąc tego stawiamy się na przegranej pozycji/mamy problemy z zaliczeniem przedmiotu co może wydłużyć niepotrzebnie czas nauki.
Jeśli w czasie w którym winnes się uczyć nie przetracasz go na inne rozrywki to wg mnie nie jest to grzech.
Musisz też przekalkulować z jakich przedmiotów bedziesz zdawał np mature i w jakim kierunku dlaej chcesz się kształcić. Tutaj warto poświęcić więcej czasu na naukę odpuszczając przedmioty które nie leżą w kręgu naszej dalszejk kariery i nie bed nam potrzebne.
Ostatnio zmieniony 19 kwie 2022, 13:24 przez Zagubiona, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ