Aby skupić się na duchowym aspekcie zbliżających się świąt administracja postanowiła, że od Wielkiego Piątku od godz 10:00 aż do Poniedziałku wielkanocnego do 8:00 na forum będzie wyłączona opcja pisania postów.

Wyjazd wakacyjny

O tym wszystkim co dotyczy katolika w codziennym życiu
Zagubiona
Posty: 319
Rejestracja: 11 mar 2022, 13:27
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3
Podziękowano: 51
Płeć:

Nieprzeczytany post

Czy wyjazd na wakacje do kraju w którym nie będzie możliwości pójść na Mszę sw jest grzechem?
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 1972
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 582
Podziękowano: 1548
Płeć:

Nieprzeczytany post

Chyba najlepiej zabrać własnego księdza na wakacje ;)

Też jestem ciekawy odpowiedzi. Załóżmy, że sprawdziliśmy wszystko i w promieniu 1tys km nie ma Mszy., nawet prawosławnych i protestancki nabożeństw. Nie ma gdzie posłuchać słowa Bożego.
Nie bój się, robaczku Jakubie,
nieboraku Izraelu!

Izajasza 41, 14

Przekaż mi 1% podatkuKLIK
Awatar użytkownika
Aloes
Posty: 2390
Rejestracja: 27 gru 2021, 14:47
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 185
Podziękowano: 607

Nieprzeczytany post

Nie jest to grzechem. Gdyby takie coś było grzechem to wykluczone było by jechać do wielu krajów na świecie a przecież nic takiego nie obowiązuje. Poprostu chcemy iść na Mszę ale nie ma możliwości.
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 1972
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 582
Podziękowano: 1548
Płeć:

Nieprzeczytany post

Niby tak, ale planując wakacje mamy mnóstwo miejsc do wyboru, które mogą być podobne, możemy (o ile to możliwe) wybrać takie gdzie będzie Msza odprawiana,
Przejechanie np. 50km od hotelu by uczestniczyć we Mszy można potraktować jako dodatkową wycieczkę na wakacjach za granicą.
Ostatnio zmieniony 19 kwie 2022, 17:24 przez Dominik, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie bój się, robaczku Jakubie,
nieboraku Izraelu!

Izajasza 41, 14

Przekaż mi 1% podatkuKLIK
Awatar użytkownika
Aloes
Posty: 2390
Rejestracja: 27 gru 2021, 14:47
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 185
Podziękowano: 607

Nieprzeczytany post

Dominik pisze: 19 kwie 2022, 17:23 Niby tak, ale planując wakacje mamy mnóstwo miejsc do wyboru, które mogą być podobne, możemy (o ile to możliwe) wybrać takie gdzie będzie Msza odprawiana,
Przejechanie np. 50km od hotelu by uczestniczyć we Mszy można potraktować jako dodatkową wycieczkę na wakacjach za granicą.
Każdy kraj jest inny i ma swoją specyfikę.
A do do jazdy, to nie jest też takie łatwe, trzeba znaleźć wypożyczalnie, wypożyczyć auto, nie wszędzie jest to możliwe. Każdy kraj ma też swoją specyfikę stylu jazdy. To nie jest takie łatwe jak się pisze :)

Kiedyś pytałem o to księdza to powiedział że jak nie ma możliwości w danym kraju iść to nie jest to grzech, bo tylko celewe ignorowanie uczestnictwa We Mszy jest grzechem.
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

NIe, to nie grzech.
Ale... mało jest doprawdy krajów, gdzie jest to niemożliwe. Ja zawsze tak planuję, by w sobotę wieczór lub niedzielę być w miejscowej wspólnocie katolickiej (niekoniecznie rzymsko-katolickiej). Takie Msze Święte są szczególnie cenne - szczegolnie wspominam Mszę Świętą (a także nabożeństwo) w Turcji.
Tu niektóre namiary na Msze Święte w różnych państwach: http://analizy.biz/mszenawakacjach/
Zagubiona
Posty: 319
Rejestracja: 11 mar 2022, 13:27
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3
Podziękowano: 51
Płeć:

Nieprzeczytany post

Marek Piotrowski pisze: 19 kwie 2022, 23:33 NIe, to nie grzech.
Ale... mało jest doprawdy krajów, gdzie jest to niemożliwe. Ja zawsze tak planuję, by w sobotę wieczór lub niedzielę być w miejscowej wspólnocie katolickiej (niekoniecznie rzymsko-katolickiej). Takie Msze Święte są szczególnie cenne - szczegolnie wspominam Mszę Świętą (a także nabożeństwo) w Turcji.
Tu niektóre namiary na Msze Święte w różnych państwach: http://analizy.biz/mszenawakacjach/
Nie wiem na ile są te dane aktualne wydaje mi się że za bardzo nie.
Np w Turcji byłam w Alanyi a wakacjach. Nie było Mszy sw. A w tej rozpisce niby jest, tylko piszą żeby sprawdzić.
Ostatnio zmieniony 20 kwie 2022, 0:03 przez Zagubiona, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Zagubiona pisze: 20 kwie 2022, 0:02 Nie wiem na ile są te dane aktualne wydaje mi się że za bardzo nie.
Np w Turcji byłam w Alanyi a wakacjach. Nie było Mszy sw. A w tej rozpisce niby jest, tylko piszą żeby sprawdzić.
Ja piszę :) I byłem tam na Mszy Świętej. A czy aktualne? Nie wiem. Trzeba napisać i sie spytać.
Z tego co widzę na stronie http://kircheinalanya.blogspot.com/ ostatni wpis jest z wczoraj, więc chyba kościół działa ;)
A skąd wiesz, że nie było Mszy? Z tego co pamiętam, jest na zmianę w Antalyi i Alanyi.

Natomiast spotkałem się z niechęcią (także polskiej) obsługi (rezydentów) turystycznej. Z prostej przyczyny - postrzegali wyjście do kościoła w niedzielę jako konkurencję dla wycieczek fakultatywnych, które sprzedają i od których mają procent.
Ostatnio zmieniony 20 kwie 2022, 2:11 przez Marek Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.
Zagubiona
Posty: 319
Rejestracja: 11 mar 2022, 13:27
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3
Podziękowano: 51
Płeć:

Nieprzeczytany post

Marek Piotrowski pisze: 20 kwie 2022, 2:09
Zagubiona pisze: 20 kwie 2022, 0:02 Nie wiem na ile są te dane aktualne wydaje mi się że za bardzo nie.
Np w Turcji byłam w Alanyi a wakacjach. Nie było Mszy sw. A w tej rozpisce niby jest, tylko piszą żeby sprawdzić.
Ja piszę :) I byłem tam na Mszy Świętej. A czy aktualne? Nie wiem. Trzeba napisać i sie spytać.
Z tego co widzę na stronie http://kircheinalanya.blogspot.com/ ostatni wpis jest z wczoraj, więc chyba kościół działa ;)
A skąd wiesz, że nie było Mszy? Z tego co pamiętam, jest na zmianę w Antalyi i Alanyi.

Natomiast spotkałem się z niechęcią (także polskiej) obsługi (rezydentów) turystycznej. Z prostej przyczyny - postrzegali wyjście do kościoła w niedzielę jako konkurencję dla wycieczek fakultatywnych, które sprzedają i od których mają procent.
Sprawdzałam na tej stronie i też pytałam mailowo i nie było Mszy św. wtedy gdy byłam tam na wakacjach
Pozatym ja się rezydenta o nic nie pytałam, gdyby była Msza to bym na własną rękę tam dotarła, tak samo jak zwiedzałam Alanye też bez żadnych rezydentów.
Ostatnio zmieniony 20 kwie 2022, 7:33 przez Zagubiona, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Może akurat byłaś w tygodniu, gdy Msza była w Antalyi. Poza tym, nie zawsze jest ksiądz, i wtedy jest odprawiane nabożeństwo zamiast Mszy Swiętej. Tak było w drugim tygodniu mojego pobytu, w Belek pośrodku pomiędzy Alanyą a Antalyą.
Awatar użytkownika
Aloes
Posty: 2390
Rejestracja: 27 gru 2021, 14:47
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 185
Podziękowano: 607

Nieprzeczytany post

Marek Piotrowski pisze: 20 kwie 2022, 10:05 Może akurat byłaś w tygodniu, gdy Msza była w Antalyi. Poza tym, nie zawsze jest ksiądz, i wtedy jest odprawiane nabożeństwo zamiast Mszy Swiętej. Tak było w drugim tygodniu mojego pobytu, w Belek pośrodku pomiędzy Alanyą a Antalyą.
Jak się dostałeś z Belek do kościoła?
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Aloes pisze: 20 kwie 2022, 12:05
Marek Piotrowski pisze: 20 kwie 2022, 10:05 Może akurat byłaś w tygodniu, gdy Msza była w Antalyi. Poza tym, nie zawsze jest ksiądz, i wtedy jest odprawiane nabożeństwo zamiast Mszy Swiętej. Tak było w drugim tygodniu mojego pobytu, w Belek pośrodku pomiędzy Alanyą a Antalyą.
Jak się dostałeś z Belek do kościoła?
Spytaj raczej, jak się dostałem z Alanyi do Belek :) (w Belek jest tzw. ogród religii, gdzie są obok siebie meczet, cerkiew prawosławna i kościół używany przez katolików i protestantów- tam było to drugie nabożeństwo, ale bez Eucharystii).
Pożyczyłem samochód (jechaliśmy z dwójką dzieci), ale dostępne są też "dolmusze" (minibusy) i autokary długodystansowe. Dojazd taxi kosztuje ok 50 EURO.
Pomocna witryna to np. https://www.belektransfer.com/
Ostatnio zmieniony 20 kwie 2022, 12:39 przez Marek Piotrowski, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Aloes
Posty: 2390
Rejestracja: 27 gru 2021, 14:47
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 185
Podziękowano: 607

Nieprzeczytany post

Marek Piotrowski pisze: 20 kwie 2022, 12:37
Aloes pisze: 20 kwie 2022, 12:05
Marek Piotrowski pisze: 20 kwie 2022, 10:05 Może akurat byłaś w tygodniu, gdy Msza była w Antalyi. Poza tym, nie zawsze jest ksiądz, i wtedy jest odprawiane nabożeństwo zamiast Mszy Swiętej. Tak było w drugim tygodniu mojego pobytu, w Belek pośrodku pomiędzy Alanyą a Antalyą.
Jak się dostałeś z Belek do kościoła?
Spytaj raczej, jak się dostałem z Alanyi do Belek :) (w Belek jest tzw. ogród religii, gdzie są obok siebie meczet, cerkiew prawosławna i kościół używany przez katolików i protestantów.
Pożyczyłem samochód (jechaliśmy z dwójką dzieci), ale dostępne są też "dolmusze" (minibusy) i autokary długodystansowe. Dojazd taxi kosztuje ok 50 EURO.
W Belek są kurorty, więc myślałem że tam miałeś pobyt a że Msza była w Alanyi lub Antalya.
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Aloes pisze: 20 kwie 2022, 12:39 W Belek są kurorty, więc myślałem że tam miałeś pobyt a że Msza była w Alanyi lub Antalya.
Mieszkałem w Side, pierwsza Msza była w Alanyi, druga (tylko lit. Słowa) w Belek.
Awatar użytkownika
Aloes
Posty: 2390
Rejestracja: 27 gru 2021, 14:47
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 185
Podziękowano: 607

Nieprzeczytany post

Marek Piotrowski pisze: 20 kwie 2022, 12:40
Aloes pisze: 20 kwie 2022, 12:39 W Belek są kurorty, więc myślałem że tam miałeś pobyt a że Msza była w Alanyi lub Antalya.
Mieszkałem w Side, pierwsza Msza była w Alanyi, druga (tylko lit. Słowa) w Belek.
Czyli Podróż była z Side do Belek jakieś 40km:)

Ogólnie fajny trip.

Rozważam wakacje w Turcji w przyszłym roku.
Masz może @Marek Piotrowski do polecenia jakoś hotel?
Ostatnio zmieniony 20 kwie 2022, 12:44 przez Aloes, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

W Belek było niesamowicie: właśnie, gdy śpiewaliśmy (nie pamiętam: Psalm czy może Chwała na wysokości), w oddalonym o 5metrów meczecie mezuin rozpoczął pieśń do Allacha. Poczułem wtedy jak nigdy przedtem ani potem, że - mimo wszystko - modlimy się do Jednego Boga.
Awatar użytkownika
Aloes
Posty: 2390
Rejestracja: 27 gru 2021, 14:47
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 185
Podziękowano: 607

Nieprzeczytany post

Mi się Mszę za granicą bardziej kojarzą z powszechnością Kościoła. Co ciekawe za granicą często można spotkać polskojęzyczne Mszę św, czy też działające polskie parafie.
ODPOWIEDZ