Diecezjalna szachownica w temacie piątkowego mięsa

O tym wszystkim co dotyczy katolika w codziennym życiu
Awatar użytkownika
Zbyszek
Posty: 801
Rejestracja: 07 cze 2022, 12:25
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 194
Podziękowano: 108
Płeć:

Nieprzeczytany post

Marek Piotrowski pisze: 17 cze 2022, 16:51 Jest bez związku z Twoją, @Zbyszku, argumentacją.
Jak widać choćby po fakcie poszczenia przez samego Pana Jezusa.
Izajaszowy fragment mówi dokładnie to, że samo wstrzymanie od jedzenia może to jeszcze niekoniecznie ten właściwy post - nie mówi jednak nic na temat, by nie pościć.
Widzę, ze coraz śmielej rozwijasz skrzydła w sprawie, w której tu przyszedłeś - budzić wątpliwości w katolikach.
A gdzie ja napisałem, aby NIE POŚCIĆ??!
Jak najbardziej jestem za postem w postaci niejedzenie, jak i za postem w postaci dobroczynności [wszak dałem Ci polubienie za to, co napisałeś: "to należy robić i tamtego nie zapominać"].
Źle mnie odebrałeś w tym temacie, jakobym był przeciwko zaprzestania przyjmowania pokarmów, czyli przeciwko postowi w jego tradycyjnym pojęciu, ale - co Izajasz tak dobitnie zapisał - Pan Bóg też innego rodzaju post chętnie widzi w Jego ludzie...
Dążcie do pokoju ze wszystkimi i do uświęcenia, bez którego nikt nie zobaczy Pana. Hbr 12,14
🔸
Mówi Ten, który świadczy o tym: Tak, przyjdę wkrótce. Amen, przyjdź, Panie Jezu! Ap 22,20
Awatar użytkownika
Aloes
Posty: 2390
Rejestracja: 27 gru 2021, 14:47
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 185
Podziękowano: 607

Nieprzeczytany post

Zbyszek pisze: 17 cze 2022, 16:45
Aloes pisze: 17 cze 2022, 14:36
esperanza pisze: 17 cze 2022, 13:42 Czy można więc powiedzieć, że uczynki miłosierdzia są swojego rodzaju postem?
Nie,

"Kościół zarządza post od pokarmów m.in. po to, abyśmy mogli w przybliżeniu doświadczyć tego, czego doświadczył Chrystus, gdy przez 40 dni pościł na pustyni. Post jest też środkiem, który przypomina nam o naszym głodzie Boga" Fulton Sheen
Zechciej zatem się odnieść do cytatu z Ks. Izajasza, jaki podałem... - co w nim na temat postu mówi nie jakiś człowiek, ale SAM PAN BÓG?!
Co napisano, jak czytasz?... :-??
Najlepiej to wyciągać jakieś cytaty ze starego testamentu i udawać że się pozjadało rozumy.
w Piśmie Świętym znajdziesz też cytat "nie ma Boga".
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

"Post to obcowanie ze świętymi, post to początek każdego dobrego czynu.Jak rzemieślnicy nie są w stanie wykonywać swojej pracy bez narzędzi, tak samo wybrani i wezwani do duchowych łask nigdy nie dokonali żadnego cudu bez wstrzemięźliwości. Elizeusz, poszcząc, wskrzesił zmarłego (2 Krl 4, 18-37), Mojżesz, gdy pościł, zobaczył Boga (Wj 24, 18), Daniel dzięki postowi pokonał asyryjskie czary i błędy (Dn 6),
Pan, gdy pościł, przezwyciężył pokusy diabła (Lk 4, 1-13), Apostołowie, poszcząc, dokonywali rzeczy niezwykłych, Niniwici dzięki postowi zniweczyli wyrok (Jon 3-4);
krótko mówiąc: post jest orędownikiem u Boga, jest godnym szacunku, wiarygodnym autorytetem, dzięki któremu Bóg wysłuchuje modlitw i błagań."

Św. Asteriusz z Amazji

Dz 13:3 BT5 "Wtedy, odprawiwszy post i modlitwę oraz położywszy na nich ręce, wyprawili ich."

Mk 2:18-20 BT5 "Uczniowie Jana i faryzeusze mieli właśnie post. Przyszli więc do Niego i pytali: Dlaczego uczniowie Jana i uczniowie faryzeuszów poszczą, a Twoi uczniowie nie poszczą? (19) Jezus im odpowiedział: Czy goście weselni mogą pościć, dopóki pan młody jest z nimi? Nie mogą pościć, jak długo mają pośród siebie pana młodego. (20) Lecz przyjdzie czas, kiedy zabiorą im pana młodego, a wtedy, w ów dzień, będą pościć."

Mk 9:23-29 BT5 "Jezus mu odrzekł: Jeśli możesz? Wszystko możliwe jest dla tego, kto wierzy. (24) Zaraz ojciec chłopca zawołał: Wierzę, zaradź memu niedowiarstwu! (25) A Jezus, widząc, że tłum się zbiega, rozkazał surowo duchowi nieczystemu: Duchu niemy i głuchy, rozkazuję ci, wyjdź z niego i więcej w niego nie wchodź! (26) A ten krzyknął i wyszedł, silnie nim miotając. Chłopiec zaś pozostawał jak martwy, tak że wielu mówiło: On umarł. (27) Lecz Jezus ujął go za rękę i podniósł, a on wstał. (28) A gdy przyszedł do domu, uczniowie pytali Go na osobności: Dlaczego my nie mogliśmy go wyrzucić? (29) Powiedział im: Ten rodzaj można wyrzucić tylko modlitwą i postem."

Co do Izajasza, sam dobrze wytłumaczył, o co chodziło:
"Otóż pościcie wśród waśni i sporów, i wśród bicia niegodziwą pięścią. Nie pośćcie tak, jak dziś czynicie, żeby się rozlegał zgiełk wasz na wysokości."/Iz 58,4/

[Homilia z II wieku („Drugi List do Koryntian św. Klemensa")]
jest zatem jałmużna jako pokuta za grzechy. Post jest lepszy
modlitwy, a jałmużna od jednego i drugiego41. Miłość zakrywa wiei
grzechów42, modlitwa zaś płynąca z czystego sumienia wybawia
śmierci. Błogosławiony każdy człowiek, którego życie okaże się
wypełnione, gdyż jałmużna umniejsza ciężar grzechu.
Ostatnio zmieniony 17 cze 2022, 20:26 przez Marek Piotrowski, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
esperanza
Posty: 1460
Rejestracja: 10 lut 2021, 19:45
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 1230
Podziękowano: 1043
Płeć:

Nieprzeczytany post

Dzięki @Marek Piotrowski , wciąż zastanawiam się jednak jak pościć w praktyce. Post kojarzył mi się zawsze z odmawianiem sobie mięsa w piątek, ale to wydaje mi się tylko symbol. Czego można sobie jeszcze odmówić i jak bardzo, w sensie do jakiego stopnia by post miał sens, by był miły Bogu i moc "góry przenosić" a jednocześnie żeby nie przesadzić? Chyba nadal mam problem żeby zrozumieć trzy pojęcia: post, umartwianie i pokuta. Nie rozumiem do końca czym się różnią w praktyce.
"Wystarczy ci mojej łaski. Moc, bowiem w słabości się doskonali”. (2Kor 12, 9).
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Post jest formą umartwienia i pokuty.
Awatar użytkownika
Zbyszek
Posty: 801
Rejestracja: 07 cze 2022, 12:25
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 194
Podziękowano: 108
Płeć:

Nieprzeczytany post

Nie napisałem tego wyraźnie na początku, więc zrobię to teraz raz jeszcze: nie jestem przeciwnikiem postu rozumianego jako powstrzymanie się do pokarmów!

Lubię zaglądać do Słownika, aby tam szukać definicji słów. O poście tu: https://pl.wiktionary.org/wiki/post tak napisano:
"dobrowolna rezygnacja ze spożywania niektórych lub wszystkich pokarmów i z rozrywek"
Czy rozrywka jest pokarmem? Nie (co najwyżej można w przenośni powiedzieć, że jest ona "pokarmem dla duszy"). Ale jednak można nazywać postem rezygnację z naszych ulubionych rozrywek, tak czy nie?! [nie raz też słyszałem, jak księża mówili, aby w okresie np. Wielkiego Postu powstrzymać się od pewnych rozrywek, albo np. od Internetu, itp. itd. - czyli oni nie tylko z jedzeniem wiążą post!].

Zatem, skoro świecka, słownikowa definicja postu obejmuje coś więcej, niż tylko pokarm/napój, to czemu się na mnie złościcie, że odwołałem się do Biblii, a konkretnie do Księgi Izajasza rozdz. 58, gdzie Pan Bóg przez proroka wyraził swoje negatywne zdanie nt postnych zwyczajów Izraelitów, którzy co prawda nie jedli, ale w tym czasie byli podli dla innych, wzbudzając tym gniew Boży...? Pan tam podał, co w Jego oczach jest postem - czy mamy to ignorować?!
Zacytowałem też słowa Jezus, który zdaje się, że nawiązywał do Izajasza...

Sprawa się zaczęła od pytania:
@esperanza
Czy można więc powiedzieć, że uczynki miłosierdzia są swojego rodzaju postem?
Moje zacytowanie Iz 58 było próbą odpowiedzi na jej pytanie, ale zostało to jakoś źle odebrane, jakobym był przeciwko postowi w sensie niejedzenia... Nie, nie jestem przeciwko temu, ale skoro @esperanza zadała takie pytanie, to chcąc na temat odpowiedzieć, do Izajasza się skierowałem... Ot, i wszystko.
Jeszcze raz zapytam:
Czy w tym wszystkim pisałem coś o tym, aby nie pościć w sensie rezygnacji z pokarmu/napoju?! Nie! Zatem nie ma potrzeby krytykować mnie; tak uważam, ale mogę się mylić...
Dobrego postu, albo dobrego nie-postu życzę na każdy dzień! :ymhug:

Dodano po 4 minutach 4 sekundach:
Marek Piotrowski pisze: 17 cze 2022, 22:07 Post jest formą umartwienia i pokuty.
Polubiłem Twoją odpowiedź, bo się z nią zgadzam; dobrze by było, gdybyś bez uprzedzeń patrzył na mnie... Jeszcze raz (wyżej) wyjaśniłem, jak się sprawy miały/mają - miej, proszę, dobrą wolę bez uprzedzeń na mnie patrzeć, bo to, że jestem nie-katolikiem, nie musi znaczyć, że przybyłem tu, by Wam "rozwalić" to forum, albo co innego zrobić z Waszej strony uważanego za złe...
Zatem nie patrz na mnie, proszę, przez te czarne okulary; więcej otwartości... :-bd
[zwróć uwagę, kogo cytują na moim avatarze... czy zrobiłbym to, gdybym był jakimś megaantykatolikiem?...]

Dodano po 2 minutach 14 sekundach:
Aloes pisze: 17 cze 2022, 19:23 Najlepiej to wyciągać jakieś cytaty ze starego testamentu i udawać że się pozjadało rozumy.
w Piśmie Świętym znajdziesz też cytat "nie ma Boga".
Wyżej wyjaśniłem, czemu się odwołałem do Izajasza; mam nadzieję, że to wystarczy, abyś nie myślał, że coś złego zrobiłem.
A gdybyś zechciał coś od siebie nt tego cytatu z Izajasza napisać, to chętnie przeczytam! :-!
Ostatnio zmieniony 18 cze 2022, 6:21 przez Zbyszek, łącznie zmieniany 1 raz.
Dążcie do pokoju ze wszystkimi i do uświęcenia, bez którego nikt nie zobaczy Pana. Hbr 12,14
🔸
Mówi Ten, który świadczy o tym: Tak, przyjdę wkrótce. Amen, przyjdź, Panie Jezu! Ap 22,20
Awatar użytkownika
abi
Posty: 1104
Rejestracja: 02 lut 2021, 15:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 254
Podziękowano: 579

Nieprzeczytany post

podoba mi sie ze jest mozliwa niekiedy zamiana postu na inne formy
to kieruje na jego sens, a nie tylko bezmyslne nie - jesc-miesa
nawiasem mowiac jak w piatek bez dyspensy trafi mi sie kawalatek miesa w zupie, bo sie rozgotowalo, to nie wypluwam
nie spodziewajcie sie po mnie ani wiedzy, ani mądrości
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7017
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3260
Podziękowano: 3486
Płeć:

Nieprzeczytany post

@Zbyszek rozrywka nie jest pokarmem dla duszy! Skąd ten pomysł?!
Pokarmem dla duszy jest słowo Boże!
No jak rozrywka i Słowo Boże mogą jednocześnie być pokarmem dla duszy?
Dla mnie to się wyklucza.

Rozrywką kiedyś było dla Rzymian zabijanie chrześcijan, rozrywką są tańce (w tym erotyczne), rozrywką są wyścigi rajdowe i narkotyki, alkohol i hulanki, telewizja.... i mnóstwo innych rzeczy... no jak one karmią duszę?!
Raczej mogą sprowadzić dusze na manowce , nie sądzisz?
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Zbyszek
Posty: 801
Rejestracja: 07 cze 2022, 12:25
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 194
Podziękowano: 108
Płeć:

Nieprzeczytany post

Magnolia pisze: 19 cze 2022, 11:23 @Zbyszek rozrywka nie jest pokarmem dla duszy! Skąd ten pomysł?!
Pokarmem dla duszy jest słowo Boże!
No jak rozrywka i Słowo Boże mogą jednocześnie być pokarmem dla duszy?
Dla mnie to się wyklucza.
Pięknie, że uznajesz Słowo Boże jako pokarm dla duszy! :-bd
Napisałem wcześniej tak:
Czy rozrywka jest pokarmem? Nie (co najwyżej można w przenośni powiedzieć, że jest ona "pokarmem dla duszy").

Jak widać, zaznaczył wyraźnie, że to "w przenośni" tak podaję... co najwyżej...
OK, mogłem to inaczej ująć, ale chciałem jakoś rozrywkę umiejscowić w życiu no i tak mi się napisało, bo może nie dla ludzi świadomie wierzących w Boga, ale dla świeckich - czy rozrywki wszelakie nie są ich pokarmem dla ich duszy? (Ty, ja, ktoś jeszcze ma inny pokarm duchowy: Boże Słowo, ale jak ktoś nie karmi się w ten sposób, to swoją duszę/swą duchowość/duszewność on może "nakarmić" rozrywką w postaci koncertu rockowego... meczu piłkarskiego... czy choćby koncertem w filharmonii...; tak to widzę, dlatego tak napisałem, ale mogłem inaczej, fakt).
Magnolia pisze: 19 cze 2022, 11:23 Rozrywką kiedyś było dla Rzymian zabijanie chrześcijan, rozrywką są tańce (w tym erotyczne), rozrywką są wyścigi rajdowe i narkotyki, alkohol i hulanki, telewizja.... i mnóstwo innych rzeczy... no jak one karmią duszę?!
Raczej mogą sprowadzić dusze na manowce , nie sądzisz?
Tak, mogą i sprowadzają na manowce człowieka (tę duszę żyjącą, jak to Biblia opisuje) na manowce wymienione przez Ciebie rozrywki! Dlatego nie tylko krótkotrwały post, ale pełna abstynencja jest wielce skazana przy pewnych rozrywkach! (inne są mniej szkodliwe, ale nic tak nie nakarmi duchowo, jak Boże Słowo!).

Pozdrawiam i mam nadzieję, że się rozumiemy (język pisany nie za każdym razem odda to, co się pomyśli; miej więc wyrozumiałość dla mnie...).
Przypomniało mi się moje pójście do miejsca rozrywki: do kina... to było w 1992 roku; wyświetlano tam film "Jezus z Nazaretu", i to był ważny przełom w moim duchowym życiu!...
Dążcie do pokoju ze wszystkimi i do uświęcenia, bez którego nikt nie zobaczy Pana. Hbr 12,14
🔸
Mówi Ten, który świadczy o tym: Tak, przyjdę wkrótce. Amen, przyjdź, Panie Jezu! Ap 22,20
Awatar użytkownika
Zbyszek
Posty: 801
Rejestracja: 07 cze 2022, 12:25
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 194
Podziękowano: 108
Płeć:

Nieprzeczytany post

Aloes pisze: 17 cze 2022, 14:36
esperanza pisze: 17 cze 2022, 13:42 Czy można więc powiedzieć, że uczynki miłosierdzia są swojego rodzaju postem?
Nie,

"Kościół zarządza post od pokarmów m.in. po to, abyśmy mogli w przybliżeniu doświadczyć tego, czego doświadczył Chrystus, gdy przez 40 dni pościł na pustyni. Post jest też środkiem, który przypomina nam o naszym głodzie Boga" Fulton Sheen
Wracam do tematu, bo właśnie w moim studiowaniu Ew. Mateusza, doszedłem do testu w Kazaniu na górze, gdzie Jezus mówi o poście. W Biblii Paulistów jest komentarz do Mat 6,16-18 - zacytuję tylko kilka końcowych zdań:
  • Kolejny raz zwrócił więc uwagę [mowa o Jezusie] na intencję wszystkiego, co się robi, zwłaszcza praktyk religijnych. Tylko post wynikający z czystej intencji, a nie dla szukania rozgłosu, podoba się Bogu. Post podejmowany ku chwale Bożej nie powinien wiązać się z mniejszą niż zwykle troską o swój wygląd zewnętrzny. Uczniowie Jezusa podczas postu mają zachować pogodę ducha. Ponadto post musi łączyć się z praktykowaniem miłości bliźniego i poszukiwaniem sprawiedliwości (Iz 58,2-11).
Wyróżniłem ostatnie zdanie, bo powinno teraz nie być dla Ciebie czymś niezrozumiałym, czemu ja się do 58 rozdziału Izajasza odwołałem... [rozumiem, że możesz nie chcieć odnieść się wprost do jego treści, o co prosiłem/co sugerowałem, ale jak widzisz, bibliści widzą potrzebę sięgania właśnie tam, gdy mowa o poście...].
Pozdrawiam :)
Dążcie do pokoju ze wszystkimi i do uświęcenia, bez którego nikt nie zobaczy Pana. Hbr 12,14
🔸
Mówi Ten, który świadczy o tym: Tak, przyjdę wkrótce. Amen, przyjdź, Panie Jezu! Ap 22,20
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

To należy czynić i tamtego nie zaniedbywać.
Awatar użytkownika
Zbyszek
Posty: 801
Rejestracja: 07 cze 2022, 12:25
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 194
Podziękowano: 108
Płeć:

Nieprzeczytany post

Marek Piotrowski pisze: 22 cze 2022, 15:47 To należy czynić i tamtego nie zaniedbywać.
Zgoda. Tak. Mam jednak nadzieję, że tym moim tu odwołaniem się do Iz 58 pokazałem, że takie szybkie i najprostsze skojarzenie, że post=niejedzenie, warto pogłębić też tym, co postem nazywa Bóg... [On - żeby było jasne, i żebym nie był znów pod krytyką, że jakoś neguję post w jego najprostszej postaci - zarówno postem zwie niejedzenie, jak też to, co przez Izajasza objawił światu; połączenie jednego z drugim daje pełny obraz postu, i ja (niech to będzie jasne) jestem za takim połączeniem].
Dążcie do pokoju ze wszystkimi i do uświęcenia, bez którego nikt nie zobaczy Pana. Hbr 12,14
🔸
Mówi Ten, który świadczy o tym: Tak, przyjdę wkrótce. Amen, przyjdź, Panie Jezu! Ap 22,20
Awatar użytkownika
abi
Posty: 1104
Rejestracja: 02 lut 2021, 15:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 254
Podziękowano: 579

Nieprzeczytany post

uparcie domagam sie odpowiedzi bez ogolnikow - czy jecie w piatki zupe na wywarze miesnym?
https://zapytaj.wiara.pl/pytanie/pokaz/c83e8
nie spodziewajcie sie po mnie ani wiedzy, ani mądrości
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Nie
Awatar użytkownika
abi
Posty: 1104
Rejestracja: 02 lut 2021, 15:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 254
Podziękowano: 579

Nieprzeczytany post

o, czyli swiadomie unikasz takiej zupy w piatki a w inne dni jesz?
nie spodziewajcie sie po mnie ani wiedzy, ani mądrości
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

abi pisze: 26 lip 2022, 9:38 o, czyli swiadomie unikasz takiej zupy w piatki a w inne dni jesz?
Tak
Awatar użytkownika
abi
Posty: 1104
Rejestracja: 02 lut 2021, 15:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 254
Podziękowano: 579

Nieprzeczytany post

dziekuje :) bardzo to mi sie podoba
nie spodziewajcie sie po mnie ani wiedzy, ani mądrości
Awatar użytkownika
Aloes
Posty: 2390
Rejestracja: 27 gru 2021, 14:47
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 185
Podziękowano: 607

Nieprzeczytany post

abi pisze: 19 cze 2022, 10:27 podoba mi sie ze jest mozliwa niekiedy zamiana postu na inne formy
to kieruje na jego sens, a nie tylko bezmyslne nie - jesc-miesa
nawiasem mowiac jak w piatek bez dyspensy trafi mi sie kawalatek miesa w zupie, bo sie rozgotowalo, to nie wypluwam
A w piątek zup gotowanych na mięsie też nie można jeść.
Awatar użytkownika
abi
Posty: 1104
Rejestracja: 02 lut 2021, 15:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 254
Podziękowano: 579

Nieprzeczytany post

dlatego ja robie zle
nie bierzcie przykladu
nie spodziewajcie sie po mnie ani wiedzy, ani mądrości
Awatar użytkownika
Aloes
Posty: 2390
Rejestracja: 27 gru 2021, 14:47
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 185
Podziękowano: 607

Nieprzeczytany post

@abi czemu zatem nie chcesz tego zmienic
ODPOWIEDZ