Aby skupić się na duchowym aspekcie zbliżających się świąt administracja postanowiła, że od Wielkiego Piątku od godz 10:00 aż do Poniedziałku wielkanocnego do 8:00 na forum będzie wyłączona opcja pisania postów.

Diecezjalna szachownica w temacie piątkowego mięsa

O tym wszystkim co dotyczy katolika w codziennym życiu
Awatar użytkownika
Zbyszek
Posty: 801
Rejestracja: 07 cze 2022, 12:25
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 194
Podziękowano: 108
Płeć:

Nieprzeczytany post

W forumowym dziale Człowiek i wiara jest zakładka:
Życie katolickie
O tym wszystkim co dotyczy katolika w codziennym życiu

[tak przy okazji sugeruję drobną korektę: po słowie "wszystkim" powinien być przecinek]
więc pomyślałem, że właśnie tu zapytam o treść tego artykułu (wybrałem akurat to źródło, ale wiadomość tam omawiana jest pewnie powszechnie dostępna):
https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci ... skupi.html
Zacytuję w całości niedługą treść [autor - joszwa 17.06.2022]:

Boże Ciało 2022. Czy w piątek można jeść mięso? Niektórzy biskupi udzielili dyspensy
Boże Ciało to jedno z najważniejszych świąt w Kościele katolickim, które zawsze przypada w czwartek, w tym roku 16 czerwca. Osoby, które cieszą się długim weekendem np. przy grillu, mogą zastanawiać się, czy tego dnia mogą jeść mięso. Część biskupów udzieliła wiernym dyspensy, ale nie wszyscy.

Boże Ciało, czyli inaczej Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, to jedno z ważniejszych wydarzeń w kalendarzu katolickim i święto ruchome. Przypada na 60 dni po Wielkanocy - zwykle pomiędzy 21 maja a 24 czerwca. W tym roku uroczystość obchodzimy w czwartek 16 czerwca.

Boże Ciało. Czy w piątek można jeść mięso?
W związku z tym, że święto zawsze przypada w czwartek, nie brakuje chętnych do przedłużenia sobie weekendu, a pracownicy chętnie biorą w piątek urlop, by cieszyć się dłuższym czerwcowym wypoczynkiem. Nie jest tajemnicą, że jedną z ulubionych czynności wielu Polaków w takim przypadku jest grillowanie w gronie rodziny lub znajomych. Niektórzy mają jednak wątpliwości, czy mogą zjeść mięso w piątek po Bożym Ciele.

Zgodnie z kościelnymi przepisami piątki to dni pokutne (wspomnienie śmierci Jezusa na krzyżu) i obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Jeśli jednak tego dnia wypada święto, biskupi często udzielają wiernym dyspensy.

Dyspensa w piątek po Bożym Ciele. Gdzie obowiązuje?
Dyspensy od zakazu spożywania mięsa w piątek udzieliło kilku biskupów. Mowa o archidiecezjach: warszawskiej, lubelskiej, przemyskiej i warszawsko-praskiej. "Na podstawie kanonu 87 § 1, uwzględniając treść kanonu 1250-1252 Kodeksu prawa kanonicznego, mając na uwadze dobro duchowe wiernych diecezji warszawsko-praskiej, biskup Romuald Kamiński udzielił dyspensy od wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych i od zachowania charakteru pokutnego dnia przypadającego w piątek, 17 czerwca 2022 roku" - czytamy w dekrecie na stronie internetowej diecezji warszawsko-praskiej.

_______________
Wg tej strony: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kategoria ... e_w_Polsce w Polsce wyróżnia się 14 archidiecezji i 27 diecezji.
Czyli spośród 14 archidiecezji, tylko w 4-ch udzielona został dyspensa od mięsnej wstrzemięźliwości piątkowej; są to: archidiecezja warszawska, lubelska, przemyska i warszawsko-praska.

Katolikiem nie jestem, więc trochę z ciekawości zapytam:
#-o Co myślicie o takim niejednolitym podejściu do tematu bezmięsnych piątków? Czy to nie jest dziwne, że mieszkańcy pewnej części Polski mogą bez grzechu jeść w piątek, 17 czerwca, mięso, ale już grzeszyć będą, spożywając mięso, ci katolicy, którzy mieszkają tam, gdzie lokalni biskupi nie dali im dyspensy?...
Czy czujesz się może z tego tytułu jakoś poszkodowana/poszkodowany?
A jak to jest z rybami - czy są zaliczone do mięs?

Jeśli się ktoś zechce wypowiedzieć, to będzie miło, ale jak temat jest do bani, to można go zignorować, a nawet w całości usunąć...
Nie oferuję tu nikomu żadnego mięsa, a co najwyżej kubek gorącej herbaty ~o) (może być melisowa, dla uspokojenia nerwów, gdyby takowe się pojawiły, że ktoś akurat miałby ochotę zjeść mięso, ale zameldowany jest tam, gdzie nic w tej piątkowej wstrzemięźliwości się nie zmieniło... [-x ).
Ostatnio zmieniony 17 cze 2022, 10:04 przez Zbyszek, łącznie zmieniany 1 raz.
Dążcie do pokoju ze wszystkimi i do uświęcenia, bez którego nikt nie zobaczy Pana. Hbr 12,14
🔸
Mówi Ten, który świadczy o tym: Tak, przyjdę wkrótce. Amen, przyjdź, Panie Jezu! Ap 22,20
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 1971
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 582
Podziękowano: 1548
Płeć:

Nieprzeczytany post

Moje osobiste przemyślenia w tej sprawie są takie, że w tej sytuacji to czy jest dyspensa, czy jej nie ma powinno dotyczyć całej Polski. Długi weekend dotyczy całej Polski, a nie tylko wybranego regionu.
Nie bój się, robaczku Jakubie,
nieboraku Izraelu!

Izajasza 41, 14

Przekaż mi 1% podatkuKLIK
Awatar użytkownika
Lunka
Posty: 1278
Rejestracja: 08 lis 2021, 14:07
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 955
Podziękowano: 947
Płeć:

Nieprzeczytany post

Chyba troszkę więcej archidiecezji udzieliło dyspensy, bo u Nas w białostockiej też jest, a tutaj jej nie wymieniasz.
Mi osobiście mięso nie potrzebne do szczęścia ale dzisiaj zjem bo jestem osłabiona po chorobie i mam wilczy apetyt.

Ja myślę, że to takie ułatwienie trochę bo jednak długi weekend i wyjazdy, jakies spotkania, łatwiej kogoś ugościć. No ale też moim zdaniem powinno to być ujednolicenie w tej kwestii.

Ryba to nie mięso. Tzn chyba tak uważany, bo w piątki jemy głównie rybę :-?
Bądź ze mną, Panie, w moim utrapieniu
Awatar użytkownika
Krzysiek
Posty: 593
Rejestracja: 02 lut 2021, 16:04
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 530
Podziękowano: 378
Płeć:

Nieprzeczytany post

Można wsiąść dopociagu bylejakiego i pojechać sobie w rejony mięsne.
W sumie to ja nie moge,bowiem przez moją wioskę żaden nie jedzie i nie wiem też czy mieso jeść moge dziś. Mieszkam 8 km od Tarnowa i podlegam jurysdykcji mojego proboszcza. Za bardzo niesmialy i bojaźliwy jestem by do niego dzwonić i się zapytać
Przyznacie mi chyba Państwo rację że mogę czuć się nieszczęśliwy??
Prawda?
Ta niepewność jest najgorsza :(
Ostatnio zmieniony 17 cze 2022, 11:08 przez Krzysiek, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
Zbyszek
Posty: 801
Rejestracja: 07 cze 2022, 12:25
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 194
Podziękowano: 108
Płeć:

Nieprzeczytany post

Dominik pisze: 17 cze 2022, 10:22 Moje osobiste przemyślenia w tej sprawie są takie, że w tej sytuacji to czy jest dyspensa, czy jej nie ma powinno dotyczyć całej Polski. Długi weekend dotyczy całej Polski, a nie tylko wybranego regionu.
Gdybym był jakimś w tej sprawie decydentem, to bym właśnie tak zadecydował; bo to logiczne i sprawiedliwe...
A ciekawe, jak się sprawa ma z podróżującymi - ktoś mieszka na stałe tam, gdzie dyspensy nie ma, ale jedzie teraz tam, gdzie dyspensa jest, bo po południu u znajomych będzie grill... to czy liczy się miejsce zameldowania, czy przebywania, aby być w porządku w tej sprawie? :-??
Lunka pisze: 17 cze 2022, 10:26 Chyba troszkę więcej archidiecezji udzieliło dyspensy, bo u Nas w białostockiej też jest, a tutaj jej nie wymieniasz.
Być może; ja tylko cytowałem prasowy artykuł...
Lunka pisze: 17 cze 2022, 10:26 Ryba to nie mięso. Tzn chyba tak uważany, bo w piątki jemy głównie rybę
Takie coś zacytuję:
Czy ryba to mięso?
Tak. Spożywanie ryby oznacza spożywanie de facto mięsa.

Mięso ryb i ssaków, czy ptaków ma podobny skład chemiczny i pozyskiwany jest z zabitych istot, sklasyfikowanych w jednym królestwie w rozumieniu taksonomii.

Dlaczego więc wielu ludzi uważa, że ryba to nie mięso?
Przyczyną jest tradycja postu w naszej religii, podczas którego nie można spożywać mięsa (na przykład w piątki lub wybrane święta), a dopuszcza się spożywanie ryb.

Kiedyś mięso było towarem luksusowym, zaś chleb i ryby były zjadane na porządku dziennym przez biednych ludzi. W poście przecież chodzi o unikanie potraw, których jedzenie sprawia nam przyjemność i wymaga poniesienia wyższych kosztów. Post nakazuje jedzenie skromne. Dziś często ryba bywa towarem bardziej luksusowym niż wiele gatunków mięs wieprzowego, wołowego czy innych zwierząt. Stąd tradycja postu od pokarmów mięsnych, która nie dotyczy ryb, prowadząca wprost do mylnego przekonania, że ryba to nie mięso.


A gdyby ktoś zadał takie pytanie: Czy ryba to zwierzę?
To odpowiedź brzmi: Tak, ryba należy do królestwa zwierząt.
Te wiadomości pochodzą stąd: https://www.medianauka.pl/czy-ryba-to-mieso
Krzysiek pisze: 17 cze 2022, 10:44 Przyznacie mi chyba Państwo rację że mogę czuć się nieszczęśliwy??
Prawda?
Nie wiem, jak inni, ale ja się z Tobą solidaryzuję w tym "nieszczęściu"...

Taka jeszcze mnie naszła refleksja, że właśnie na oczach całego kraju biskupi decydują o czyimś grzechu, lub nie! A nawet więcej: decyduje o czyimś pośmiertnym losie! No bo to od decyzji biskupa zależy to, czy jakiś pan Staszek zgrzeszy, jedząc dziś mięso (ale takie mięso-mięso, a nie rybę, choć i ona z mięsa jest zrobiona), czy nie zgrzeszy...
I załóżmy, że ów pan Staszek, mieszkając tam, gdzie dyspensy nie ma, uległ pokusie, by się dziś napełnić "pod korek" wędlinami i szynkami wszelakimi, bo tak mu się tego chciało... Ale zanim się spać położył, to go - tak najedzonego mięsiwem - potrącił pijany kierowca i na miejscu pan Staszek skonał...

To teraz powstaje pytanie: Jaki jego los pośmiertny?!
Nagrzeszył solidnie tym mięsnym, piątkowym obżarstwem, prawda? Ale nie nagrzeszyłby w tej materii wcale, gdyby tylko biskup wydał decyzję o dyspensie od postu/mięsa! Ale nie wydał - jak zrobiło to kilku innych biskupów - czyli tą swoją decyzją przyczynił się do pogorszenia losu pośmiertnego pana Staszka, czy nie?! Wygląda na to, że się przyczynił, prawda?...
Czyli moja teza, że doczesny, a nawet wieczny los Polaków, złożony jest w ręce biskupów! - ta teza chyba jest prawdziwa(?).
Oj, niełatwo być biskupem, bo się ma taką odpowiedzialność, że głowa mała...

Ale jeszcze się nasuwa pytanie: A jak Pan Bóg na to się zapatruje? Czy Jego osądzenie pana Staszka będzie zależne m.in. od tego mięsnego pożywienia w dniu dzisiejszym przyjętego??... Osąd mógłby być lżejszy, gdyby tylko biskup dał dyspensę! Pecha miał pan Staszek... :(
Dążcie do pokoju ze wszystkimi i do uświęcenia, bez którego nikt nie zobaczy Pana. Hbr 12,14
🔸
Mówi Ten, który świadczy o tym: Tak, przyjdę wkrótce. Amen, przyjdź, Panie Jezu! Ap 22,20
Szukająca

Nieprzeczytany post

Ogólnie to "szabat jest dla człowieka, nie człowiek dla szabatu", innymi słowy przepisy religijne nie powinny człowiekowi robić jakiejś krzywdy itd. dlatego ogólne dyspensy są czymś dobrym - jak np. dyspensa od postu dla kobiet w ciąży, osób chorych, osłabionych, osób, które np. mają do wyboru tylko posiłek mięsny w sytuacji, gdy potrzebują się odżywić, bo np.ciężko pracują. Co do tych rejonowych dyspens nie wiem, czym się kierowano, więc nie będę się wypowiadać. Generalnie w katolicyzmie też jest bardzo istotna kwestia posłuszeństwa hierarchii, więc jeśli hierarchia rzeczywiście taką dyspensę na danym obszarze ustalila, to można z tego skorzystać. Ale ważna jest intencja. Jeśli np ktoś chce za wszelką cenę skorzystać z dyspensy i pojechać na obszar, gdzie może sobie zjeść tego mięsa (ktoś powyżej oczywiście żartem o tym napisał, ale ja tu powiem o osobach, które serio serio tak robią ;) ), to może trzeba się zastanowić nad własnym podejściem do wiary, bo różne posty itd. mają dla nas być okazją, by Panu Bogu okazać, że On jest dla nas ważniejszy od dogadzania sobie. Jeśli ktoś chce pojechać na obszar dyapensy by sobie z niej skorzystać, to już lepiej niech sobie je na miejscu, bo to dla jego SERCA żadna różnica.
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

1
Nakaz wstezemieźliwości od mięsa w piątek jest nakazem kościelnym, a więc Kościół ma prawo nim dysponować (w tym dyspensować).
Tym, który podejmuje decyzje w imieniu Kościoła w diecezji jest biskup diecezjalny, on odpowiada za formację w diecezji:
"Bądźcie posłuszni waszym przełożonym i bądźcie im ulegli, ponieważ oni czuwają nad duszami waszymi i muszą zdać z tego sprawę."/Hbr 13,17a/
Nie widzę tu żadnej kontrowersji

2.
Sens wstrzemięźliwości piątkowej nie polega wyłącznie na wyrzeczeniu. Bardzo ważny jest aspekt wspólnotowy - cały Kościół jednego episkopatu robi coś jednakowo. Dziś trochę zatraciliśmy to znaczenie, dlatego może warto przypomnieć jak to się narodziło.
Jeden z najstarszych pozabiblijnych - i bardzo szanowanych w Kościele - tekstów "Didache - czyli nauka dwunastu apostołów" (pochodzi z końca I wieku, choć niektórzy mówią że z jego lat 60-tych)
Daje nam bezcenne świadectwo o życiu pierwotnego Kościoła. Zawiera on m.in taki tekst:
"Błogosławcie tych, którzy was przeklinają i módlcie się za waszych nieprzyjaciół, pośćcie za wszystkich prześladowców.
Nie zachowujcie postu w tym samym czasie, co obłudnicy. Oni bowiem poszczą w poniedziałek i czwartek, wy natomiast pośćcie w środę i piątek."


Owi "obłudnicy" to Żydzi - z tym że są "obłudnikami" nie dlatego oczywiście, że poszczą w inne dni - tylko dlatego, że nie przyjęli Jezusa Chrystusa.
Chrześcijanie mają poscić w te dni w które pości Kościół dlatego, by być w jedności z Kościołem, a nie z ludźmi którzy Go odrzucają.

Chrześcijańskie "przesunięcie" postu z wtorku i czwartku na środę i piątek było bardzo ważne symbolicznie dla ludzi tamtych czasów.
Chodziło o to, że tradycyjnie pościło się w 3 i 5 dniu tygodnia.
Dla Żydów 3 i 5 dniem tygodnia były wtorek i czwartek b, zaś dla chrześcijan (którzy uwierzyli w Jezusa więc świetowali niedzielę) 3 i 5 dniem były środa i piątek. Jakkolwiek dla człowieka XX wieku może to się wydawać nieczytelne (a nawet śmieszne), to w realiach końca I wieku kwestia "wtorek i czwartek" kontra "środa i piątek" była w istocie sporem czy Jezus to oszust, czy też zmartwychwstał w niedzielę.

3
W drugiej kolejności - jest to też przyznanie się do swojej wiary (np. w stołówce w pracy).

4
Jest też sens "pamiętania" - przypominasz sobie o Zbawicielu, który umarł za nas w piątek.
"Uczniowie Jana i faryzeusze mieli właśnie post. Przyszli więc do Niego i pytali: Dlaczego uczniowie Jana i uczniowie faryzeuszów poszczą, a Twoi uczniowie nie poszczą? Jezus im odpowiedział: Czy goście weselni mogą pościć, dopóki pan młody jest z nimi?
Nie mogą pościć, jak długo pana młodego majką u siebie.
Lecz przyjdzie czas, kiedy zabiorą im pana młodego, a wtedy, w ów dzień, będą pościć.
/Mk 2.18-20/
Awatar użytkownika
esperanza
Posty: 1400
Rejestracja: 10 lut 2021, 19:45
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 1212
Podziękowano: 1021
Płeć:

Nieprzeczytany post

U nas jest taka dyspensa z tym, że w zamian za uczynek miłosierdzia. 🤗
"Wystarczy ci mojej łaski. Moc, bowiem w słabości się doskonali”. (2Kor 12, 9).
Awatar użytkownika
Zbyszek
Posty: 801
Rejestracja: 07 cze 2022, 12:25
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 194
Podziękowano: 108
Płeć:

Nieprzeczytany post

esperanza pisze: 17 cze 2022, 12:29 U nas jest taka dyspensa z tym, że w zamian za uczynek miłosierdzia. 🤗
I co?! Wchodzisz w ten "układ"? O:-)
Dążcie do pokoju ze wszystkimi i do uświęcenia, bez którego nikt nie zobaczy Pana. Hbr 12,14
🔸
Mówi Ten, który świadczy o tym: Tak, przyjdę wkrótce. Amen, przyjdź, Panie Jezu! Ap 22,20
Awatar użytkownika
esperanza
Posty: 1400
Rejestracja: 10 lut 2021, 19:45
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 1212
Podziękowano: 1021
Płeć:

Nieprzeczytany post

Zbyszek pisze: 17 cze 2022, 12:41 I co?! Wchodzisz w ten "układ"? O:-)
Od dłuższego czasu staram się znaleźć inne formy postu niż tylko post od mięsa. Cały czas się uczę jak pościć i o co tak naprawdę w poście chodzi. Już ostatnio po rozmowie z spowiednikiem ustaliliśmy uczynek miłosierdzia dodatkowo jako post. Jednak nawet jak jest dyspensa to ciężko mi zjeść mięso tak już się przyzwyczaiłam, dzisiaj narazie jeszcze nie zjadłam.. zobaczymy jak się dzień potoczy. 😉
"Wystarczy ci mojej łaski. Moc, bowiem w słabości się doskonali”. (2Kor 12, 9).
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

[Justyn Męczennik "Dialog z Zydem Tryfonem"]
Na czym polega prawdziwy post.
15. „Dowiedz się też, jak zachować prawdziwy post Boży tak, jak to mówi Izajasz, byś mógł podobać się Bogu. Izajasz oznajmił, co następuje: «Krzycz na całe gardło, nie przestawaj! Podnoś głos twój jak trąba! Wytknij mojemu ludowi jego przestępstwa i domowi Jakuba jego grzechy! Szukają mnie dzień za dniem, pragną poznać moje drogi, jak naród, który kocha sprawiedliwość i nie opuszcza Prawa swego Boga. Proszą mnie o sprawiedliwe prawa, pragną bliskości Boga: „Czemu pościliśmy, a Ty nie wejrzałeś? Umartwialiśmy siebie, a Tyś tego nie uznał?” Otóż w dzień waszego postu wy znajdujecie sobie zajęcie i uciskacie wszystkich waszych robotników. Otóż pościcie wśród waśni i sporów, i wśród bicia niegodziwą pięścią. Nie pośćcie tak, jak dziś czynicie, żeby się rozlegał zgiełk wasz na wysokości. Czyż to jest post, jaki ja uznaję, dzień w którym się człowiek umartwia? Czy zwieszanie głowy jak sitowie i użycie wora z popiołem za posłanie – czyż to nazwiesz postem i dniem miłym Panu? Czyż nie jest raczej ten post, który wybieram, rozerwać kajdany zła, rozwiązać więzy niewoli, wypuścić wolno uciśnionych i wszelkie jarzmo połamać; dzielić swój chleb z głodnym, wprowadzić w dom biednych tułaczy, nagiego, którego ujrzysz, przyodziać i nie odwrócić się od współziomków. Wtedy twoje światło wzejdzie jak zorza i szybko rozkwitnie twe zdrowie. Sprawiedliwość twoja poprzedzać cię będzie, chwała Pańska iść będzie za tobą. Wtedy zawołasz, a Pan odpowie, wezwiesz pomocy, a On rzeknie: „Oto jestem!” Jeśli u siebie usuniesz jarzmo, przestaniesz grozić palcem i mówić przewrotnie, jeśli podasz twój chleb zgłodniałemu i nakarmisz duszę przygnębioną, wówczas twe światło zabłyśnie w ciemnościach, a twoja ciemność stanie się południem. Pan cię zawsze prowadzić będzie, nasyci duszę twoją na pustkowiach. Odmłodzi twoje kości tak, że będziesz jak zroszony ogród i jak źródło wody, co się nie wyczerpie». Obrzezaj więc napletek twego serca, bo tego wymaga Słowo Boże we wszystkich tych fragmentach”.
Awatar użytkownika
Zbyszek
Posty: 801
Rejestracja: 07 cze 2022, 12:25
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 194
Podziękowano: 108
Płeć:

Nieprzeczytany post

esperanza pisze: 17 cze 2022, 12:52 Od dłuższego czasu staram się znaleźć inne formy postu niż tylko post od mięsa. Cały czas się uczę jak pościć i o co tak naprawdę w poście chodzi.
Jeśli się zastanawiasz nad sensem postu; nad jego przez Boga aprobowaną formą, to polecam poniższy tekst [podaję cały rozdział, bo nie jest długi, ale sama zobaczysz, które wersety szczególnie są warte uwagi w kontekście właśnie postu]:
Iz 58,1-14 PAU (Biblia Paulistów [2005/2008])
(1) Wołaj donośnie, nie ustawaj! Podnoś głos jak dźwięk rogui oznajmij mojemu ludowi jego występki, domowi Jakuba jego grzechy.
(2) To Mnie szukają każdego dnia i gorliwie zdobywają wiedzę o mych drogach, jak naród, który czyni sprawiedliwość i nie porzuca praw swojego Boga. Proszą mnie o sprawiedliwe sądy, gorliwie starają się być blisko Boga.
(3) „Dlaczego pościliśmy, a Ty nie wejrzałeś, umartwialiśmy się, a nie zwracałeś uwagi?”. Oto w dniu waszego postu załatwiacie swoje sprawy i wykorzystujecie swych pracowników.
(4) Oto pościcie wśród waśni i sporów, bijecie niegodziwą pięścią. Nie pośćcie tak jak dzisiaj, jeśli chcecie, aby wasz głos był słyszany w górze!
(5) Czyż post, jakiego pragnę, to dzień, w którym człowiek się umartwia? Czyż jest nim zwieszenie głowy jak trzcina albo leżenie w worze i popiele? Czyż coś takiego możesz nazwać postem i dniem miłym PANU?
(6) Lecz taki jest post, którego pragnę: zdjąć kajdany bezprawia, rozwiązać więzy jarzma, wyzwolić uciemiężonych, połamać wszelkie jarzmo;
(7) z głodnym dzielić się chlebem, przyjąć do domu biednych i bezdomnych, przyodziać nagiego, którego zobaczysz, i nie odwracać się od swoich bliskich!
(8) Wtedy jak jutrzenka zabłyśnie twoje światło i szybko zabliźnią się twe rany; twoja sprawiedliwość pójdzie przed tobą, a chwała PANA będzie bronić twych tyłów.
(9) Wtedy, gdy zawołasz, PAN odpowie, gdy wezwiesz pomocy, powie: „Oto jestem!”. Jeśli u siebie położysz kres uciskowi, przestaniesz wytykać palcem i mówić przewrotnie,
(10) z serca zatroszczysz się o głodnego i nasycisz człowieka zgnębionego, wówczas twoja światłość wzejdzie wśród ciemności, a twój mrok rozbłyśnie jak południe!
(11) PAN zawsze będzie cię prowadzić i nawet na pustyni nakarmi cię do syta. Odnowi twoje siły i uczyni cię jak nawodniony ogród i źródło, które nie wysycha.
(12) Odbudujecie pradawne ruiny, dźwigniecie fundamenty leżące w gruzach od pokoleń. Nazwą cię Odnowicielem zrujnowanych murów, który czyni ulice ponownie zamieszkałymi.
(13) Jeśli w szabat powstrzymasz swoje kroki, aby w mój święty dzień nie załatwiać swoich spraw; jeśli nazwiesz szabat rozkoszą i święty dzień PANA - chwalebnym; jeśli uczcisz go, rezygnując z podróży, załatwiania swoich spraw i ubijania interesów,
(14) wtedy znajdziesz swoją rozkosz w PANU! Wówczas zaprowadzę cię na wyżyny kraju i karmić cię będę dziedzictwem Jakuba, twego ojca. Tak orzekły usta PANA!
Dążcie do pokoju ze wszystkimi i do uświęcenia, bez którego nikt nie zobaczy Pana. Hbr 12,14
🔸
Mówi Ten, który świadczy o tym: Tak, przyjdę wkrótce. Amen, przyjdź, Panie Jezu! Ap 22,20
Awatar użytkownika
Lunka
Posty: 1278
Rejestracja: 08 lis 2021, 14:07
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 955
Podziękowano: 947
Płeć:

Nieprzeczytany post

esperanza pisze: 17 cze 2022, 12:29 U nas jest taka dyspensa z tym, że w zamian za uczynek miłosierdzia. 🤗
U Nas w zamian za modlitwę o pokój.
Bądź ze mną, Panie, w moim utrapieniu
Awatar użytkownika
esperanza
Posty: 1400
Rejestracja: 10 lut 2021, 19:45
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 1212
Podziękowano: 1021
Płeć:

Nieprzeczytany post

Czy można więc powiedzieć, że uczynki miłosierdzia są swojego rodzaju postem?
"Wystarczy ci mojej łaski. Moc, bowiem w słabości się doskonali”. (2Kor 12, 9).
Awatar użytkownika
Zbyszek
Posty: 801
Rejestracja: 07 cze 2022, 12:25
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 194
Podziękowano: 108
Płeć:

Nieprzeczytany post

esperanza pisze: 17 cze 2022, 13:42 Czy można więc powiedzieć, że uczynki miłosierdzia są swojego rodzaju postem?
Hmmm... sprawdźmy to w cytowanym już tekście z Izajasza rozdział 58:
(6) Lecz taki jest post, którego pragnę: zdjąć kajdany bezprawia, rozwiązać więzy jarzma, wyzwolić uciemiężonych, połamać wszelkie jarzmo;
(7) z głodnym dzielić się chlebem, przyjąć do domu biednych i bezdomnych, przyodziać nagiego, którego zobaczysz, i nie odwracać się od swoich bliskich!

Jak myślisz, bo ja myślę, że okazując miłosierdzie potrzebującym... pościmy.
Brzmi dość dziwnie, prawda?... :-?

Izajasz też napisać coś, co w nauce Jezusa widać.
Słowa Izajasza (58 rozdz.):
  • (4) Oto pościcie wśród waśni i sporów, bijecie niegodziwą pięścią. Nie pośćcie tak jak dzisiaj, jeśli chcecie, aby wasz głos był słyszany w górze!
    (5) Czyż post, jakiego pragnę, to dzień, w którym człowiek się umartwia? Czyż jest nim zwieszenie głowy jak trzcina albo leżenie w worze i popiele? Czyż coś takiego możesz nazwać postem i dniem miłym PANU?

Słowa Jezusa:
  • Mt 6,16-18 PAU (Biblia Paulistów [2005/2008])
    (16) Gdy pościcie, nie bądźcie posępni jak obłudnicy, którzy ponurym wyglądem chcą ludziom pokazać, że poszczą. Zapewniam was: Oni już otrzymują swoją zapłatę.
    (17) Gdy ty pościsz, namaść głowę olejkiem i umyj twarz,
    (18) aby nie ludzie widzieli, że pościsz, tylko twój Ojciec, który jest w ukryciu. A twój Ojciec, który widzi także to, co ukryte, nagrodzi ciebie.
Dążcie do pokoju ze wszystkimi i do uświęcenia, bez którego nikt nie zobaczy Pana. Hbr 12,14
🔸
Mówi Ten, który świadczy o tym: Tak, przyjdę wkrótce. Amen, przyjdź, Panie Jezu! Ap 22,20
Awatar użytkownika
Aloes
Posty: 2390
Rejestracja: 27 gru 2021, 14:47
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 185
Podziękowano: 607

Nieprzeczytany post

esperanza pisze: 17 cze 2022, 13:42 Czy można więc powiedzieć, że uczynki miłosierdzia są swojego rodzaju postem?
Nie,

"Kościół zarządza post od pokarmów m.in. po to, abyśmy mogli w przybliżeniu doświadczyć tego, czego doświadczył Chrystus, gdy przez 40 dni pościł na pustyni. Post jest też środkiem, który przypomina nam o naszym głodzie Boga" Fulton Sheen
Ostatnio zmieniony 17 cze 2022, 14:37 przez Aloes, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

"to należy robić i tamtego nie zapominać"
Awatar użytkownika
esperanza
Posty: 1400
Rejestracja: 10 lut 2021, 19:45
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 1212
Podziękowano: 1021
Płeć:

Nieprzeczytany post

Marek Piotrowski pisze: 17 cze 2022, 15:31 "to należy robić i tamtego nie zapominać"
hmm.. tak, wydaje się to być nierozłączne by post był prawdziwy..
"Wystarczy ci mojej łaski. Moc, bowiem w słabości się doskonali”. (2Kor 12, 9).
Awatar użytkownika
Zbyszek
Posty: 801
Rejestracja: 07 cze 2022, 12:25
Wyznanie: inne wyznanie
Podziękował/a: 194
Podziękowano: 108
Płeć:

Nieprzeczytany post

Aloes pisze: 17 cze 2022, 14:36
esperanza pisze: 17 cze 2022, 13:42 Czy można więc powiedzieć, że uczynki miłosierdzia są swojego rodzaju postem?
Nie,

"Kościół zarządza post od pokarmów m.in. po to, abyśmy mogli w przybliżeniu doświadczyć tego, czego doświadczył Chrystus, gdy przez 40 dni pościł na pustyni. Post jest też środkiem, który przypomina nam o naszym głodzie Boga" Fulton Sheen
Zechciej zatem się odnieść do cytatu z Ks. Izajasza, jaki podałem... - co w nim na temat postu mówi nie jakiś człowiek, ale SAM PAN BÓG?!
Co napisano, jak czytasz?... :-??
Dążcie do pokoju ze wszystkimi i do uświęcenia, bez którego nikt nie zobaczy Pana. Hbr 12,14
🔸
Mówi Ten, który świadczy o tym: Tak, przyjdę wkrótce. Amen, przyjdź, Panie Jezu! Ap 22,20
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Jest bez związku z Twoją, @Zbyszku, argumentacją.
Jak widać choćby po fakcie poszczenia przez samego Pana Jezusa.
Izajaszowy fragment mówi dokładnie to, że samo wstrzymanie od jedzenia może to jeszcze niekoniecznie ten właściwy post - nie mówi jednak nic na temat, by nie pościć.
Widzę, ze coraz śmielej rozwijasz skrzydła w sprawie, w której tu przyszedłeś - budzić wątpliwości w katolikach.
ODPOWIEDZ