Aby skupić się na duchowym aspekcie zbliżających się świąt administracja postanowiła, że od Wielkiego Piątku od godz 10:00 aż do Poniedziałku wielkanocnego do 8:00 na forum będzie wyłączona opcja pisania postów.

Czy w Kościele można mieć własne zdanie?

O tym wszystkim co dotyczy katolika w codziennym życiu
Jan0
Posty: 478
Rejestracja: 28 lut 2021, 6:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 184
Podziękowano: 39
Płeć:

Nieprzeczytany post

Przykładowo @Marek Piotrowski nie ma nic przeciwko kremacji. Ma nawet własne ku temu argumenty. Kościół też nie ma nic przeciwko spopieleniu.

Tylko mam takie wrażenie, że gdyby Kościół był temu przeciwko, to Marek Piotrowski też byłby przeciwko pomimo tego, że ma własne argumenty za.

I teraz pytanie brzmi czy można być członkiem Kościoła mając w niektórych tematach inne zdanie niż Kościół?
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 1972
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 582
Podziękowano: 1548
Płeć:

Nieprzeczytany post

Coś mi się wydaję @QVX, że jest to źle postawione pytanie, mające na celu troszkę, a może i bardziej manipulować.
Zakładasz, że Kościół może ustanowić jakiś absurdalny przepis, który będzie sprzeczny z moralnością, z logiką w ważnych aspektach życia.
Nie bój się, robaczku Jakubie,
nieboraku Izraelu!

Izajasza 41, 14

Przekaż mi 1% podatkuKLIK
Jan0
Posty: 478
Rejestracja: 28 lut 2021, 6:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 184
Podziękowano: 39
Płeć:

Nieprzeczytany post

Po prostu często mam wrażenie czytając niektóre wypowiedzi, że niektórzy nie chcą się przyznawać do tego, że mają inne zdanie niż Kościół. Oficjalnie popierają wszystko co mówi Kościół (czyli nie mają własnego zdania oficjalnie), ale w głębi duszy myślą inaczej, a więc tak naprawdę mają swoje zdanie, tylko że nie chcą go ujawniać, bo nie chcą mówić inaczej niż mówi Kościół.
Melisska

Nieprzeczytany post

No dobrze to napisze coś od siebie ale jest to tylko i wyłącznie moje zdanie i proszę mnie nie atakować jak coś.
Mam inne zdanie co do ksiedza Chmielewskiego, lubię i słucham jego kazań. Ale po co o tym pisać, po co innych denerwować nie lubię tego. Mam inne zdanie i trzymam je dla siebie.
Jan0
Posty: 478
Rejestracja: 28 lut 2021, 6:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 184
Podziękowano: 39
Płeć:

Nieprzeczytany post

Melisska pisze: 04 paź 2022, 20:57 No dobrze to napisze coś od siebie ale jest to tylko i wyłącznie moje zdanie i proszę mnie nie atakować jak coś.
Mam inne zdanie co do ksiedza Chmielewskiego, lubię i słucham jego kazań. Ale po co o tym pisać, po co innych denerwować nie lubię tego. Mam inne zdanie i trzymam je dla siebie.
Właśnie tego typu przykłady mam na myśli.
Awatar użytkownika
esperanza
Posty: 1402
Rejestracja: 10 lut 2021, 19:45
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 1212
Podziękowano: 1021
Płeć:

Nieprzeczytany post

@Melisska Ksiadz Chmielewski póki co nie jest suspendowany, nasze wątpliwości odnośnie jego nauczania to jedno, a decyzje Kościoła to co innego. Jeśli słuchałabyś go nadal w momencie kiedy zostałyby nałożone na niego kary kościelne, a on nie dostosowałby się do nich to już byłaby zwykła głupota - patrz przykład księdza Daniela Galusa i na to co się dzieje teraz z ludźmi, którzy Kościoła nie posłuchali.

I tu @QVX dochodzimy do momentu kiedy trzeba zdać sobie sprawę dlaczego słuchamy Kościoła. Owszem możesz mieć swoje zdanie bo przecież masz wolną wolę, ale jednocześnie przeanalizuj chociaż dlaczego Koscioł uważa inaczej. Też w swoim życiu miałam takie kwestie do rozeznania, z którymi się nie zgadzałam z Kościołem i jeden po drugim upadały w momencie kiedy zaczęłam słuchać i kiedy przestałam uważać się za mądrzejszą od niego. I tak po nitce do kłębka doszłam w końcu do momentu kiedy mądrość Kościoła mnie po prostu onieśmiela i jeżeli trafiam na coś co wydaje mi się głupie to już wiem, że to nie jest głupie tylko to ja chwilowo nie dosięgam do tej mądrości.
Ostatnio zmieniony 04 paź 2022, 21:55 przez esperanza, łącznie zmieniany 1 raz.
"Wystarczy ci mojej łaski. Moc, bowiem w słabości się doskonali”. (2Kor 12, 9).
Zablokowany