Spowiedź - proszę o pomoc

Tu omawiamy problemy w rozeznawaniu grzechów, problemy ze spowiedzią, skrupulatyzm
Dajsha
Posty: 3
Rejestracja: 21 mar 2023, 15:35
Wyznanie: katolicyzm
Płeć:

Nieprzeczytany post

Witam wszystkich
Miałam taką sytuacje ostatnio i nie wiem czy jest wszystko ok czy jest to spowiedź zatajona nieważna - proszę o pomoc

Ksiądz mnie zapytał jak często popełniam dany grzech i pròbowałam sobie przypomnieć i najpierw powiedziałam że raz na pół roku ale zaraz sobie przypomniałam ze jednak ostatnio często i ksiądz uslyszał tylko o tym raz na pòł roku a tego że ostatnio częściej nie bo cicho mòwiłam
I zapytał czy np 2 razy w tyg i ja mu odpowiedziałam że rzadziej
I to tyle
Chodzi mi o to że mogłam jeszcze na końcu wspomnieć że ostatnio częściej ale jak zapytał czy 2 razy w tyg to odpowiedziałam tylko że rzadziej i nie powiedziałam że ostatnio częściej niż te raz na pòł roku o ktòrym wspomniałam na samym początku i z tego powodu boję się że jest to spowiedź nieważna
Jak uważacie ?
Czy przesadzam ?
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Jak po Twoim "raz na pół roku" spytał, czy np, dwa razy w tygodniu, to chyba jednak usłyszał?
Chyba, że źle Cię zrozumiałem?
Dajsha
Posty: 3
Rejestracja: 21 mar 2023, 15:35
Wyznanie: katolicyzm
Płeć:

Nieprzeczytany post

Marek Piotrowski pisze: 21 mar 2023, 16:01 Jak po Twoim "raz na pół roku" spytał, czy np, dwa razy w tygodniu, to chyba jednak usłyszał?
Chyba, że źle Cię zrozumiałem?
Zapytał i mu odpowiedziałam że rzadziej ( odnosnie tych 2 razy w tyg ) ale nie powtórzylam że ostatnio czesciej ale musialam ?
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7036
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3261
Podziękowano: 3488
Płeć:

Nieprzeczytany post

Wg mnie to nie jest sytuacja zatajenia. zataić to znaczy w ogóle nie wyznać dany grzech.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Luteranin
Posty: 189
Rejestracja: 25 sty 2023, 23:06
Wyznanie: protestantyzm
Podziękował/a: 33
Podziękowano: 26
Płeć:

Nieprzeczytany post

Dajsha pisze: 21 mar 2023, 16:12
Marek Piotrowski pisze: 21 mar 2023, 16:01 Jak po Twoim "raz na pół roku" spytał, czy np, dwa razy w tygodniu, to chyba jednak usłyszał?
Chyba, że źle Cię zrozumiałem?
Zapytał i mu odpowiedziałam że rzadziej ( odnosnie tych 2 razy w tyg ) ale nie powtórzylam że ostatnio czesciej ale musialam ?
Musisz sama w swoim własnym sumieniu odpowiedzieć sobie na pytanie, czy celowo to zataiłaś czy po prostu zapomniałaś mu powiedzieć. Musisz być sama ze sobą szczera.
W związku z tym, że nie mogę swobodnie wyrażać swoich poglądów, postanowiłem odejść z Forum. Moderatorom sugeruję usunięcie możliwości wyboru wyznania podczas rejestracji, ponieważ jak sama nazwa wskazuje - jest to forum dla katolików.
Luteranin
Dajsha
Posty: 3
Rejestracja: 21 mar 2023, 15:35
Wyznanie: katolicyzm
Płeć:

Nieprzeczytany post

Sebastian Biernacki pisze: 21 mar 2023, 16:46
Dajsha pisze: 21 mar 2023, 16:12
Marek Piotrowski pisze: 21 mar 2023, 16:01 Jak po Twoim "raz na pół roku" spytał, czy np, dwa razy w tygodniu, to chyba jednak usłyszał?
Chyba, że źle Cię zrozumiałem?
Zapytał i mu odpowiedziałam że rzadziej ( odnosnie tych 2 razy w tyg ) ale nie powtórzylam że ostatnio czesciej ale musialam ?
Musisz sama w swoim własnym sumieniu odpowiedzieć sobie na pytanie, czy celowo to zataiłaś czy po prostu zapomniałaś mu powiedzieć. Musisz być sama ze sobą szczera.
Nie chodzi o zatajenie grzechu tylko na początku za cicho powiedzialam i nie uslyszal ze czesciej popelnilam ten grzech a potem zadał pytanie odnosnie czestotliwosci i na nie odpowiedzialam wiec bez sensu mowic chyba ze ostatnio czesciej popelnialam ?

Dodano po 1 godzinie 56 minutach 42 sekundach:
Sebastian Biernacki pisze: 21 mar 2023, 16:46
Dajsha pisze: 21 mar 2023, 16:12
Marek Piotrowski pisze: 21 mar 2023, 16:01 Jak po Twoim "raz na pół roku" spytał, czy np, dwa razy w tygodniu, to chyba jednak usłyszał?
Chyba, że źle Cię zrozumiałem?
Zapytał i mu odpowiedziałam że rzadziej ( odnosnie tych 2 razy w tyg ) ale nie powtórzylam że ostatnio czesciej ale musialam ?
Musisz sama w swoim własnym sumieniu odpowiedzieć sobie na pytanie, czy celowo to zataiłaś czy po prostu zapomniałaś mu powiedzieć. Musisz być sama ze sobą szczera.
I to nie bylaby chyba nawet odp na pytanie bo zapytal jak czesto
I potem czy 2 razy w tyg a ja odp ze rzadziej to to ze zatailam ze ostatnio czesciej to nie jest odp na pytanie jak czesto pozatym skoro sam zapytal o 2 razy w tyg i odpowiedzialam to dostal odp na pytanie wiec co ma pirrnik do wiatraka zeby mowic czy ostatnio czesciej czy nie
ODPOWIEDZ