Aby skupić się na duchowym aspekcie zbliżających się świąt administracja postanowiła, że od Wielkiego Piątku od godz 10:00 aż do Poniedziałku wielkanocnego do 8:00 na forum będzie wyłączona opcja pisania postów.

Czy zwrócić księdzu uwagę?

Tu omawiamy problemy w rozeznawaniu grzechów, problemy ze spowiedzią, skrupulatyzm
Karina
Posty: 61
Rejestracja: 04 lut 2023, 20:36
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 4
Podziękowano: 18
Płeć:

Nieprzeczytany post

Witam wszystkich forumowiczów. To mój pierwszy post tutaj. Zacznę od pytania ponieważ pewna sprawa jest dla mnie dziwną. Chodzi o to że jeden ksiądz mówiąc modlitwę w kościele jedno słowo mówi inaczej niż powinno być. Myślałam że się przesłyszałam ale już to słyszałam min. kilkanaście razy. Więc raczej dobrze słyszę. Chodzi tu o słowo "owot" zamiast "owoc". Wyraźnie słychać t a nie c. Nie rozumiem tylko czemu tak. Wydaje mi się że tym słowem zwrócił już nie tylko moją uwagę. Nie jest to też raczej wada wymowy ponieważ w innych słowach tą literkę mówi prawidłowo ( w każdym razie nie rzuciło mi się to w oczy w innych słowach tylko w tej modlitwie). Nie wiem, nie chce mi się wierzyć żeby mógł być nieświadomy a z drugiej strony...może rzeczywiście? To jest bardzo fajny ksiądz i naprawdę z powołania. Wiem że może się czepiam tylko jeśli mówi nieprawidłowo czy ktoś z wiernych powinien zwrócić uwagę? Nie wyobrażam sobie ponieważ nie chciałabym wyjść na zarozumiała ale z drugiej strony ja osobiście chciałabym żeby ktoś mi zwrócił uwagę z życzliwością żeby na przyszłość było ok. Co o tym myślicie?
Awatar użytkownika
Aloes
Posty: 2390
Rejestracja: 27 gru 2021, 14:47
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 185
Podziękowano: 607

Nieprzeczytany post

Można spytać przy okazji trochę pół żartem czemu tak mowi
Karina
Posty: 61
Rejestracja: 04 lut 2023, 20:36
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 4
Podziękowano: 18
Płeć:

Nieprzeczytany post

Nie mam takiej śmiałości naprawdę. Tak mnie to zastanawia. A może w niektórych regionach tak się po prostu mówi? Może ja coś wyolbrzymiam? Z tym że wyraźnie słyszę inną wymowę. Z drugiej strony mnie to męczy i jak mu nie powiem to będzie mnie to gryzło. Przyznam się że kiedyś na spowiedzi poruszyłam ten temat jak byłam u innego księdza po prostu byłam ciekawa co powie. No i ksiądz tak jakby był lekko oburzony że o tym mówię i zamknął temat. Później wróciliśmy do spowiedzi. Więc dałam sobie spokój.
Awatar użytkownika
Aloes
Posty: 2390
Rejestracja: 27 gru 2021, 14:47
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 185
Podziękowano: 607

Nieprzeczytany post

Karina pisze: 04 lut 2023, 20:57 Nie mam takiej śmiałości naprawdę. Tak mnie to zastanawia. A może w niektórych regionach tak się po prostu mówi? Może ja coś wyolbrzymiam? Z tym że wyraźnie słyszę inną wymowę. Z drugiej strony mnie to męczy i jak mu nie powiem to będzie mnie to gryzło. Przyznam się że kiedyś na spowiedzi poruszyłam ten temat jak byłam u innego księdza po prostu byłam ciekawa co powie. No i ksiądz tak jakby był lekko oburzony że o tym mówię i zamknął temat. Później wróciliśmy do spowiedzi. Więc dałam sobie spokój.
No spowied to raczej kiepski czas do omawiania tego typu rzeczy.
Karina
Posty: 61
Rejestracja: 04 lut 2023, 20:36
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 4
Podziękowano: 18
Płeć:

Nieprzeczytany post

Poza spowiedzią za bardzo nie mam kiedy, poza tym tak mnie gryzło czy powinnam czy nie i stąd na spowiedzi ten temat.
Awatar użytkownika
esperanza
Posty: 1400
Rejestracja: 10 lut 2021, 19:45
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 1212
Podziękowano: 1021
Płeć:

Nieprzeczytany post

Witaj Karino na forum 🤗
Może napisanie do tego księdza anonimowego maila byłoby dobrym rozwiązaniem?
"Wystarczy ci mojej łaski. Moc, bowiem w słabości się doskonali”. (2Kor 12, 9).
Karina
Posty: 61
Rejestracja: 04 lut 2023, 20:36
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 4
Podziękowano: 18
Płeć:

Nieprzeczytany post

Niestety nie znam adresu mailowego do tego księdza. Mam tylko komórkę ponieważ nieraz umawiam się z nim na spowiedź. Nie potrafię tak prosto z mostu wstydzę się on jest taki dobrym i spokojnym księdzem a jednocześnie jeśli jest nieświadomy to ktoś chyba powinien. Czy na spowiedzi mogę to wyznać jako nie zwrócenie uwagi innym ze względu na brak odwagi?
Ostatnio zmieniony 04 lut 2023, 22:18 przez Karina, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
esperanza
Posty: 1400
Rejestracja: 10 lut 2021, 19:45
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 1212
Podziękowano: 1021
Płeć:

Nieprzeczytany post

@Karina nie musisz wyznawać bo to nie jest grzech, ksiadz nie zrobił nic złego żeby upominać, mozna mu dać znać że słyszysz to w ten sposób. Na stronie parafii powinien być podany mail do księdza a jeśli nie ma to zadzwoń do kancelarii, na pewno Ci podadzą.
"Wystarczy ci mojej łaski. Moc, bowiem w słabości się doskonali”. (2Kor 12, 9).
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 1971
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 582
Podziękowano: 1548
Płeć:

Nieprzeczytany post

Może po prostu zapytaj księdza, bez zwracania uwagi..
Coś w stylu

Proszę księdza, pod czas Mszy mówi ksiądz "owot", Z ciekawości szukałam informacji o takiej formie słowa "owoc", nie znalazłam nic na ten temat. Czy jest to jakaś lokalna gwara z miejsca skąd ksiądz pochodzi?
Nie bój się, robaczku Jakubie,
nieboraku Izraelu!

Izajasza 41, 14

Przekaż mi 1% podatkuKLIK
Karina
Posty: 61
Rejestracja: 04 lut 2023, 20:36
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 4
Podziękowano: 18
Płeć:

Nieprzeczytany post

Dziękuję Wam. Dominiku bardzo fajnie to napisałeś.

Dodano po 3 minutach 2 sekundach:
Na stronie parafii nie było maila ani nawet tel. Dopiero kiedyś jak umawiałam się na spowiedź w kancelarii to ksiądz podał mi swój tel.
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Istnieje coś takiego - młodsi nie znają - jak poczta tradycyjna, Pisze się list, wkłada do koperty, przykleja znaczek i wkłada do skrzynki ;)
Skaza

Nieprzeczytany post

Myślę, że taki pomysł by tak trochę z przymrużeniem oka zapytać o to księdza w rozmowie gdzieś przy okazji będzie najlepszym sposobem. Może z pośpiechu tak przekręca to słowo w modlitwie i nie zauważa nawet tego. Mi czasami też się tak zdarza i śmieje się pod nosem sam z siebie jakie słowa mi się wypowiedziały zamiast tych które powinny ;) Ksiądz to jednak ksiądz inny kaliber i warto by było by nie było pomyłek z jego strony wiadomo, ja tam tylko cywil zwykły o małym rozumku. List tradycyjny też dobra opcja bo można anonimowo napisać i podrzucić na plebanie czy do kościoła. Zawsze mniejszy stres a sumienie spokojne.
Ostatnio zmieniony 05 lut 2023, 12:36 przez Skaza, łącznie zmieniany 1 raz.
Karina
Posty: 61
Rejestracja: 04 lut 2023, 20:36
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 4
Podziękowano: 18
Płeć:

Nieprzeczytany post

Macie rację i żeby nie było nie jestem zarozumiała czy uważająca się za znająca wszystkie zasady pisowni oraz ą i ę. Bo tak nie jest. Ja też się mylę. I z radością przyjmuję wszelkie rady bo dużo mi w życiu pomogły nawet te niewygodne czy niemiłe. Sęk w tym że chodzi mi o Jego dobro, w końcu jest osobą publiczną.

Dodano po 24 minutach 51 sekundach:
Czy mogę ten list zaadresować tylko do tego księdza? Czyli jak napiszę na kopercie nazwę parafii oraz jego imię i nazwisko i włożę do skrzynki przy kościele to ten będzie ok i dotrze tylko do niego??

A tak zupełnie z innej beczki Karina to nie jest moje prawdziwe imię tylko takie które mi się podoba, kiedyś kuzynka powiedziała że to imię bardzo do mnie pasuje. Nie obrazicie się że nie używam mojego prawdziwego???
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6848
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3198
Podziękowano: 3444
Płeć:

Nieprzeczytany post

Karinka, używaj takiego nicku jaki ci się podoba, nie ma problemu.
List odręczny w kopercie, wrzucony do skrzynki - super pomysł - oczywiście ze zaadresowany do konkretnego kapłana, powinien do niego dotrzeć.

Powodzenia
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Karina
Posty: 61
Rejestracja: 04 lut 2023, 20:36
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 4
Podziękowano: 18
Płeć:

Nieprzeczytany post

Dziękuję:-)
Pawełek0799

Nieprzeczytany post

Czy tylko ja chciałbym wiedzieć jak się ta historia zakończyła? :))

@Karina list dotarł?
ODPOWIEDZ