Wymagająca pokuta

Tu omawiamy problemy w rozeznawaniu grzechów, problemy ze spowiedzią, skrupulatyzm
PiotrekU
Posty: 3
Rejestracja: 03 lip 2021, 19:32
Wyznanie: katolicyzm
Podziękowano: 2
Płeć:

Nieprzeczytany post

Witam, dzisiaj przystąpiłem do sakramentu spowiedzi. Mój grzech głównie dotyczył 6 przykazania i miał związek z internetem. Mam pewne wątpliwości, pytania co do zadanej mi pokuty. Mianowicie brzmi ona: "Przez miesiąc używaj internetu tylko do nauki i pracy, wykonuj dwa dobre uczynki tygodniowo, przystępuj przynajmniej dwa razy do komunii w dzień powszedni." Drugi warunek nie wzbudza we mnie żadnych wątpliwości - mam nie tylko unikać zła ale też czynić dobro, szukać okazji. Trzeci również jest jasny (chodzę na Mszę Św. codziennie). Jednak do początkowej części pokuty mam wątpliwości. Moja sytuacja w tym momencie wygląda tak, że jestem świeżo po maturach. Nie mam nauki ani pracy przynamniej do września aczkolwiek ksiądz o tym nie wiedział. Zatem według pokuty jaką mi zadał nie powinienem w ogóle używać komputera przez miesiąc. Używam komputera na prawdę dużo i nie ma co się okłamywać, czasem nie mam czasu na modlitwę przez siedzenie do zbyt późnych godzin przed monitorem lub marnuje przed nim czas przez co przychodzą do mnie pokusy. To niekwestionowanie musze zmienić - modlitwa na pierwszym miejscu, ograniczanie pokus które mogą przychodzić przez treści w internecie. Jednak używam komputera także do spędzenia czasu z przyjaciółmi, realizowania mojego hobby czy po prostu rozrywki (oczywiście niegrzeszniej). Czy nieposłuszeństwem i grzechem będzie to jak nie zrezygnuję na miesiąc całkowicie z komputera a jedynie ograniczę czas w którym najczęściej przychodzą do mnie pokusy i przykładowo dwie godziny wcześniej będę kończył aby mieć czas na modlitwę? Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi.
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 1971
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 582
Podziękowano: 1548
Płeć:

Nieprzeczytany post

Cześć Piotrek.

Przy komputerze można robić pożyteczne rzeczy. Rozwijać swoje hobby, można czegoś się pouczyć.
Chodzi byś nie siedział przy komputerze głównie na bezproduktywnych rzeczach, wtedy mniej pokus będzie.
Może o to księdzu chodziło?
Nie bój się, robaczku Jakubie,
nieboraku Izraelu!

Izajasza 41, 14

Przekaż mi 1% podatkuKLIK
PiotrekU
Posty: 3
Rejestracja: 03 lip 2021, 19:32
Wyznanie: katolicyzm
Podziękowano: 2
Płeć:

Nieprzeczytany post

Cześć Dominik.
Właśnie tego nie jestem pewien aczkolwiek dla mnie miałoby to najwięcej sensu w mojej sytuacji. Samo rozgrzeszenie jak i zadanie pokuty trwało bardzo krótko. Ksiądz odmówił modlitwę tak szybko, że nawet byłem lekko zaskoczony, nie zdążyłem nawet powiedzieć 3 razy formuły "Boże bądż miłościw mnie grzesznemu". Może dlatego nie zapytałem się dokładnie jak ta pokuta miałaby wyglądać lub poprosić o lepsze wyjaśnienie i teraz mam wątpliwości.
Ostatnio zmieniony 03 lip 2021, 20:18 przez PiotrekU, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6848
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3197
Podziękowano: 3444
Płeć:

Nieprzeczytany post

Witaj Piotrku. Zdecydowanie kapłan chce ci pomoc ograniczyć korzystania z komputera tylko do rzeczy pożytecznych, nawet dobrej rozrywki ale jednocześnie by nie było to okazja do grzechu czy marnowania czasu.
Przyznam się że dobrą i mądrą pokutę Ci zadał. Dobrze by było abyś codziennie rano sobie ją przypominał i nie myślał o długim miesiącu ale że dziś nie będę marnował czasu przed kompem, dziś nie zapomnę o modlitwie.
Powodzenia
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Krzysiek
Posty: 593
Rejestracja: 02 lut 2021, 16:04
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 530
Podziękowano: 378
Płeć:

Nieprzeczytany post

PiotrekU pisze: 03 lip 2021, 19:52 Witam, dzisiaj przystąpiłem do sakramentu spowiedzi. Mój grzech głównie dotyczył 6 przykazania i miał związek z internetem. Mam pewne wątpliwości, pytania co do zadanej mi pokuty.
To jest oczywiste moim zdaniem.

Jeśli ktoś ma problemy z uzależnieniem od alkoholu to podstawowe zasada jest, zwłaszcza na początku by trzymał sie z dala od miejsc i sytuacji które sprowokują go do sięgnięcia po alkohol.
Podobnie jest z innymi uzależnieniami lub sytuacjami ze słabo sobie z czymś radzisz.
Słowa księdza to prócz pokuty, sa ogromna pomocą dla ciebie.
By sobie poradzić z grzechem, który jak napisałeś wynika z 6 przykazania.
Powodzenia i wytrwałości :)

Poprawienie cytowania. Dominik
Ostatnio zmieniony 03 lip 2021, 21:31 przez Dominik, łącznie zmieniany 2 razy.
PiotrekU
Posty: 3
Rejestracja: 03 lip 2021, 19:32
Wyznanie: katolicyzm
Podziękowano: 2
Płeć:

Nieprzeczytany post

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi i pomoc. Będę starał się jak najbardziej ograniczać czas który spędzam przy komputerze w szczególności ten bezproduktywny. Postaram się też aby modlitwa była zawsze na pierwszym miejscu szczególnie wieczorami.
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6848
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3197
Podziękowano: 3444
Płeć:

Nieprzeczytany post

Bardzo dobre postanowienie poprawy! Na pewno Bóg Ci w tym pobłogosławi i pomoże.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
ODPOWIEDZ