Aby skupić się na duchowym aspekcie zbliżających się świąt administracja postanowiła, że od Wielkiego Piątku od godz 10:00 aż do Poniedziałku wielkanocnego do 8:00 na forum będzie wyłączona opcja pisania postów.

Spowiedź powszechna

Tu omawiamy problemy w rozeznawaniu grzechów, problemy ze spowiedzią, skrupulatyzm
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6855
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3202
Podziękowano: 3447
Płeć:

Nieprzeczytany post

Powiedzcie szczerze : czy świadomie korzystacie ze spowiedzi powszechnej na początku mszy św?

Czy macie świadomość że wtedy, przy akcie żalu, gładzone są wasze grzechy lekkie?
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
esperanza
Posty: 1402
Rejestracja: 10 lut 2021, 19:45
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 1212
Podziękowano: 1021
Płeć:

Nieprzeczytany post

Tak 🤗
"Wystarczy ci mojej łaski. Moc, bowiem w słabości się doskonali”. (2Kor 12, 9).
Awatar użytkownika
Krzysiek
Posty: 593
Rejestracja: 02 lut 2021, 16:04
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 530
Podziękowano: 378
Płeć:

Nieprzeczytany post

Uczciwie przyznać musze ze nie.
Ale dzięki za temat, mam zamiar to zmienić.
Co prawda przed telewizorem to trochę trudniej, ale wiem już jak to zrobię.
Nutka

Nieprzeczytany post

Zdarza się, że przed spowiedzią powszechną jest chwila ciszy, by przypomnieć sobie niektóre grzechy i wtedy można je oddać Panu Bogu. Zazwyczaj jednak tej ciszy brakuje i wtedy nie umiem z takim zaangażowaniem przeżyć spowiedzi powszechnej.
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6855
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3202
Podziękowano: 3447
Płeć:

Nieprzeczytany post

To prawda, brakuje chwili skupienia aby to dobrze przeżyć.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Zebra
Posty: 353
Rejestracja: 21 maja 2021, 10:35
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 129
Podziękowano: 176
Płeć:

Nieprzeczytany post

A ja myślę o tych słowach

Wy już jesteście czyści dzięki słowu, które wypowiedziałem do was.
J 15, 3
No i może jeszcze o przypowieści o synu marnotrawnym. Łącze te dwie rzeczy i wiem, że spowiedź powszechna to tak naprawdę postawa syna marnotrawnego (czyli mnie), który przeprasza Boga i ludzi oraz, że Pan Jezus oczyści mnie też poprzez słowa Bibli.
A tak naprawdę też sama komunia czyli w sumie sam Pan Jezus te grzechy lekkie odpuszcza.

Raczej mnie zastanawiało skąd Kościół i uznał, że "tak można" to znaczy, że mamy tą spowiedź powszechną i że ten fragment z Bibli przytacza się także. Ale myślę, że łączy się to z nauką o grzechach lekkich I ciężkich to znaczy, że jak mamy ten grzech ciężki to trzeba jeszcze coś zrobić aby został on odpuszczony (tak jakby się trochę napracować) a z lekkim to wystarczy taka spowiedź wspólna właśnie. Ale też nie mamy jasno powiedziane w Bibli jak ma wyglądać spowiedź, więc pewnie mamy w tym trochę wyboru.
Kto zebrę wolno wypuszcza?
Kto osła dzikiego rozwiąże?
Za dom mu dałem pustkowie,
legowiskiem zaś jego słona ziemia.
Śmieje się z miejskiego zgiełku,
słów poganiacza nie słyszy,
w górach szuka pokarmu,
goni za wszelką zielenią.

Hi 39, 5-8
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6855
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3202
Podziękowano: 3447
Płeć:

Nieprzeczytany post

Sens spowiedzi powszechnej uważam jest taki, że prosimy o oczyszczenie z grzechów lekkich aby w godny sposób przystąpić do Stołu Pańskiego, by z czystym sercem słuchać Słowa Bożego, by Duch Święty mógł w nas działać podczas Eucharystii.

Nie wiem czy zauważyliście że w liturgii są 4 różne sposoby na akt pokuty

Confiteor - klasyczna i najbardziej popularna forma występująca w czasie Mszy świętej. Prawdopodobnie powstała na Wschodzie chrześcijaństwa ok. VI wieku. Przez lata ulegała różnym modyfikacjom, dla przykładu, powszechnym było kiedyś stosowanie liczby mnogiej, po Soborze Watykańskim II dodano do niej wzmiankę o grzechu zaniechania.

Po chwili milczenia wszyscy razem odmawiają spowiedź powszechną:

Spowiadam się Bogu wszechmogącemu * i wam, bracia i siostry,
* że bardzo zgrzeszyłem * myślą, mową, uczynkiem i zaniedbaniem:
Bijąc się w piersi mówią:
moja wina, moja wina, moja bardzo wielka wina.
Dalej mówią:
Przeto błagam Najświętszą Maryję, zawsze Dziewicę, * wszystkich Aniołów i Świętych,
* i was, bracia i siostry, * o modlitwę za mnie * do Pana Boga naszego.
Przewodniczący prosi o odpuszczenie grzechów:
Niech się zmiłuje nad nami Bóg wszechmogący * i odpuściwszy nam grzechy,
*doprowadzi nas do życia wiecznego. W. Amen.



Forma dialogowana - przybiera postać rozmowy między kapłanem a ludem zgromadzonym na Mszy świętej.

Przewodniczący mówi:
Zmiłuj się nad nami, Panie.
W. Bo zgrzeszyliśmy przeciw Tobie.
Przewodniczący:
Okaż nam, Panie, miłosierdzie swoje.
W. I daj nam swoje zbawienie.
Przewodniczący prosi o odpuszczenie grzechów:
Niech się zmiłuje nad nami Bóg wszechmogący * i odpuściwszy nam grzechy,
*doprowadzi nas do życia wiecznego. W. Amen.



Forma tropiczna - w której każde wymienione przez kapłana wezwanie kończy się słowami: "zmiłuj się nad nami" wypowiedzianymi przez wiernych.

Przewodniczący lub wyznaczony członek wspólnoty odmawia następujące albo podobne wezwanie skierowane do Chrystusa, kończące się słowami: Zmiłuj się nad nami.
Panie, który zostałeś posłany, aby uzdrowić skruszonych w sercu, zmiłuj się nad nami.
W. Zmiłuj się nad nami.
Przewodniczący:
Chryste, który przyszedłeś wzywać grzeszników, zmiłuj się nad nami.
W. Zmiłuj się nad nami.
Przewodniczący:
Panie, który siedzisz po prawicy Ojca, aby się wstawiać za Twoim ludem, zmiłuj się nad nami.
W. Zmiłuj się nad nami.
Przewodniczący prosi o odpuszczenie grzechów:
Niech się zmiłuje nad nami Bóg wszechmogący * i odpuściwszy nam grzechy, *doprowadzi nas do życia wiecznego. W. Amen.


Aspersja - czyli pokropienie wodą święconą. W tym przypadku nie używa się żadnych słów, kapłan dokonuje poświęcenia ludzi zgromadzonych w świątyni wodą święconą. Obrządek ten nawiązuje bezpośrednio do słów Psalmu 51(50):

"Asperges me hyssopo, et mundabor
lavabis me, et super nivem dealbabor".
(łac.)


Co oznacza w języku polskim:

"Pokrop mnie hizopem, a stanę się czysty
obmyj mnie, a nad śnieg wybieleję"

Źródło:
https://deon.pl/wiara/duchowosc/po-co-s ... hna,469661

***
Te słowa psalmu : Pokrop mnie hizopem, a stanę się czysty, obmyj mnie, a nad śnieg wybieleję" - odmawiam sama tuż przed przyjęciem komunii św - taką sobie sama ustawiłam rutynę.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Jan0
Posty: 478
Rejestracja: 28 lut 2021, 6:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 184
Podziękowano: 39
Płeć:

Nieprzeczytany post

Tylko taka powszechna spowiedź powinna istnieć. Znam kilka, czy nawet kilkanaście osób, które odeszły z Kościoła. I przyczyną wcale nie było podejście Kościoła do współżycia pozamałżeńskiego, czy stosunek do środków antykoncepcyjnych. Wszystkie te osoby odeszły z powodu obowiązku spowiedzi na ucho. Jedna osoba powiedziała, że jest to najgłupsza rzecz w religi katolickiej. Jest to sytuacja niesamowicie stresująca. Parę osób po prostu przestało chodzić do kościoła. Dwie przeszły chyba do Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego (tak to się nazywa?). Sam nie lubię się spowiadać. Ostatnio z tego powodu do innego Kościoła odszedł piosenkarz młodego pokolenia Dawid Kwiatkowski.
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6855
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3202
Podziękowano: 3447
Płeć:

Nieprzeczytany post

QVX pisze: 24 paź 2021, 23:35 Jedna osoba powiedziała, że jest to najgłupsza rzecz w religi katolickiej. Jest to sytuacja niesamowicie stresująca. Parę osób po prostu przestało chodzić do kościoła.
Cóż można powiedzieć... czy aby na pewno dołożyły te osoby wszelkich starań by zrozumieć ten sakrament?
Czy mają świadomość, że to właśnie dla ich spokoju ducha, spowiedź odbywa się w konfesjonale?
Czy mają świadomość, że otrzymując rozgrzeszenie mają pewność, że wszystko co wyznali zostało zgładzone i przestało istnieć?
Czy mieli świadomość, że to sakrament miłosierdzia samego Jezusa?

To czym ten sakrament jest znacznie przewyższa cały nasz wstyd związany z wyznaniem grzechów... poza tym to tylko podkreśla, że wszyscy jesteśmy równi wobec grzechu (bo korzystamy z posługi innego grzesznika).

No i jeszcze jedna ważna sprawa, jeśli wstydzimy się wyznawać nasze grzechy to najlepszym rozwiązaniem jest nawracać się i z tymi grzechami walczyć... co by wstydu nie było ;)) To działa mobilizująco!

Kapłan już naprawdę wszystko słyszał, niczym go nie zaskoczymy, sam ma na sumieniu niejedno, więc nie ma co tego wstydu wyolbrzymiać. ^#(^
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Jan0
Posty: 478
Rejestracja: 28 lut 2021, 6:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 184
Podziękowano: 39
Płeć:

Nieprzeczytany post

Ciekawe, że gładzone są wtedy tylko grzechy lekkie, bo tekst brzmi: "...że BARDZO zgrzeszyłem myślą, mową, uczynkiem i zaniedbaniem."

Słowo "bardzo" sugeruje, że gładzone są wtedy również grzechy ciężkie, ale się nie znam. Po prostu tak wychodzi z logicznego punktu widzenia.
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6855
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3202
Podziękowano: 3447
Płeć:

Nieprzeczytany post

Tylko lekkie grzechy.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Jan0
Posty: 478
Rejestracja: 28 lut 2021, 6:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 184
Podziękowano: 39
Płeć:

Nieprzeczytany post

Magnolia pisze: 10 lut 2022, 21:40 Tylko lekkie grzechy.
BARDZO dziękuję za wyczerpującą odpowiedź 😉
Awatar użytkownika
Lunka
Posty: 1278
Rejestracja: 08 lis 2021, 14:07
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 955
Podziękowano: 947
Płeć:

Nieprzeczytany post

Mi właśnie też brakuje tej chwili ciszy. To tak szybko wszystko idzie, człowiek nie moze się skupić. Jeszcze jak jest to Confiteor jak tu zostało opisane, łatwiej mi to odczuwać gdy cały Kościół głośno to powtarza.
Forma tropiczna jeśli jest śpiewana jest piękna.
Natomiast forma dialogowa jest dla mnie zbyt krótka i nawet nie zdążę się zastanowić, a już się kończy...
Bądź ze mną, Panie, w moim utrapieniu
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6855
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3202
Podziękowano: 3447
Płeć:

Nieprzeczytany post

Lunka pisze: 11 lut 2022, 10:04 Mi właśnie też brakuje tej chwili ciszy. To tak szybko wszystko idzie, człowiek nie moze się skupić. Jeszcze jak jest to Confiteor jak tu zostało opisane, łatwiej mi to odczuwać gdy cały Kościół głośno to powtarza.
Forma tropiczna jeśli jest śpiewana jest piękna.
Natomiast forma dialogowa jest dla mnie zbyt krótka i nawet nie zdążę się zastanowić, a już się kończy...
Ja także nad tym brakiem chwili ciszy boleję, ale można przyjść chwilę przed mszą i się do niej przygotować...
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

QVX pisze: 24 paź 2021, 23:35 Tylko taka powszechna spowiedź powinna istnieć. Znam kilka, czy nawet kilkanaście osób, które odeszły z Kościoła. I przyczyną wcale nie było podejście Kościoła do współżycia pozamałżeńskiego, czy stosunek do środków antykoncepcyjnych. Wszystkie te osoby odeszły z powodu obowiązku spowiedzi na ucho. Jedna osoba powiedziała, że jest to najgłupsza rzecz w religi katolickiej. Jest to sytuacja niesamowicie stresująca. Parę osób po prostu przestało chodzić do kościoła. Dwie przeszły chyba do Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego (tak to się nazywa?). Sam nie lubię się spowiadać. Ostatnio z tego powodu do innego Kościoła odszedł piosenkarz młodego pokolenia Dawid Kwiatkowski.
J 3:20 "Każdy bowiem, kto źle czyni, nienawidzi światła i nie zbliża się do światła, aby jego uczynki nie zostały ujawnione."
Zablokowany