Aby skupić się na duchowym aspekcie zbliżających się świąt administracja postanowiła, że od Wielkiego Piątku od godz 10:00 aż do Poniedziałku wielkanocnego do 8:00 na forum będzie wyłączona opcja pisania postów.

Czy to grzech?

Tu omawiamy problemy w rozeznawaniu grzechów, problemy ze spowiedzią, skrupulatyzm
Asia
Posty: 2
Rejestracja: 03 sty 2022, 13:03
Wyznanie: katolicyzm
Podziękowano: 2
Płeć:

Nieprzeczytany post

Witam,
Mam dylemat związany z pewna sytuacja która mnie spotkała, taka wstydliwa, ale nie daje mi spokoju. Mianowicie chwile przed powrotem meza z pracy zaczęłam się masturbowac, ale tak tylko jako "gra wstepna" .... no i właśnie czy takie zachowanie w małżeństwie jest moralnie dopuszczalne?
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6849
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3199
Podziękowano: 3445
Płeć:

Nieprzeczytany post

Witaj Asiu, a powiedz mi wiesz dlaczego masturbacją jest moralnie zła?
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Asia
Posty: 2
Rejestracja: 03 sty 2022, 13:03
Wyznanie: katolicyzm
Podziękowano: 2
Płeć:

Nieprzeczytany post

Nie wglebialam się w to choć było to moim uzależnieniem wręcz kiedyś, dlatego tym bardziej tym razem się obawiam że zrobiłam coś złego... wydaje mi się że chodzi o sam fakt tego iz nie służy to obojgu lecz jednej osobie dla własnej satysfakcji a dwa zamyka się na potomstwo. Czy są jakieś odstępstwa od tego? Tutaj miałam na myśli też że szybciej ja będę usatysfakcjonowana więc pewnie to egoizm i nic dobrego.... :/
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6849
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3199
Podziękowano: 3445
Płeć:

Nieprzeczytany post

Asia pisze: 03 sty 2022, 14:56 Nie wglebialam się w to choć było to moim uzależnieniem wręcz kiedyś, dlatego tym bardziej tym razem się obawiam że zrobiłam coś złego... wydaje mi się że chodzi o sam fakt tego iz nie służy to obojgu lecz jednej osobie dla własnej satysfakcji a dwa zamyka się na potomstwo. Czy są jakieś odstępstwa od tego? Tutaj miałam na myśli też że szybciej ja będę usatysfakcjonowana więc pewnie to egoizm i nic dobrego.... :/
Brawo, sama sobie dobrze odpowiedziałaś na własne pytanie.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Zagubiona
Posty: 319
Rejestracja: 11 mar 2022, 13:27
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3
Podziękowano: 51
Płeć:

Nieprzeczytany post

Czy jeśli idę na badania do szpitala do mojego taty i on mnie wprowadza do gabinetu przed innymi ludźmi, przez co nie stoję w kolejce, czy jest to moralnie naganne?
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6849
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3199
Podziękowano: 3445
Płeć:

Nieprzeczytany post

A inni rozumiem muszą się zarejestrować, czekać na swój termin, a potem siedzą pod gabinetem i widzą jak młoda dziewczyna bez kolejki... a dlaczego przed pacjentami a nie po wszystkich pacjentach?

Jak sama myślisz? odwróć sytuację i w wyobraźni usiądź pod gabinetem, mając świadomość że czekałaś na ta wizytę pół roku, rok, a dolegliwości nie znikły w tym czasie... tylko się nasiliły...
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Zagubiona
Posty: 319
Rejestracja: 11 mar 2022, 13:27
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3
Podziękowano: 51
Płeć:

Nieprzeczytany post

Magnolia pisze: 21 kwie 2022, 18:51 A inni rozumiem muszą się zarejestrować, czekać na swój termin, a potem siedzą pod gabinetem i widzą jak młoda dziewczyna bez kolejki... a dlaczego przed pacjentami a nie po wszystkich pacjentach?

Jak sama myślisz? odwróć sytuację i w wyobraźni usiądź pod gabinetem, mając świadomość że czekałaś na ta wizytę pół roku, rok, a dolegliwości nie znikły w tym czasie... tylko się nasiliły...
Nie, chodzi tylko o wejście bez kolejki na po tanie krwi.
Terminy i nych badań jak trzeba tata już sam umawia w rejestracji.
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6849
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3199
Podziękowano: 3445
Płeć:

Nieprzeczytany post

A dlaczego nie możesz zaczekać jak inni w kolejce? Albo przyjść tak wcześnie aby być pierwsza?
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Zagubiona
Posty: 319
Rejestracja: 11 mar 2022, 13:27
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3
Podziękowano: 51
Płeć:

Nieprzeczytany post

Magnolia pisze: 21 kwie 2022, 19:29 A dlaczego nie możesz zaczekać jak inni w kolejce? Albo przyjść tak wcześnie aby być pierwsza?
Bo mam wiele zajęć, w przeciwieństwie do pań emerytek które mając masę czasu wszędzie się przepychają.
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6849
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3199
Podziękowano: 3445
Płeć:

Nieprzeczytany post

A te Panie emerytki mają więcej chorób czy mniej niż Ty? łatwiej znoszą głód czy gorzej?
A skąd wiesz jakim wysiłkiem dla nich jest przyjście do przychodni?
a może są niemiłe i nieuprzejme gdy ktoś idzie na łatwiznę, wchodzi bez kolejki i korzysta z przywilejów?

Przepraszam, ale nie masz szacunku wobec innych osób czekających w kolejce?
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
esperanza
Posty: 1401
Rejestracja: 10 lut 2021, 19:45
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 1212
Podziękowano: 1021
Płeć:

Nieprzeczytany post

@Zagubiona zasada jest prosta: Nie czyń drugiemu co tobie niemiłe.

Jak chcecie, żeby ludzie wam czynili, podobnie wy im czyńcie!

Łk 6,31
"Wystarczy ci mojej łaski. Moc, bowiem w słabości się doskonali”. (2Kor 12, 9).
Zagubiona
Posty: 319
Rejestracja: 11 mar 2022, 13:27
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3
Podziękowano: 51
Płeć:

Nieprzeczytany post

esperanza pisze: 21 kwie 2022, 20:00 @Zagubiona zasada jest prosta: Nie czyń drugiemu co tobie niemiłe.

Jak chcecie, żeby ludzie wam czynili, podobnie wy im czyńcie!

Łk 6,31
W sumie racja
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 1972
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 582
Podziękowano: 1548
Płeć:

Nieprzeczytany post

Zagubiona pisze: 21 kwie 2022, 19:38 Bo mam wiele zajęć, w przeciwieństwie do pań emerytek które mając masę czasu wszędzie się przepychają.
Skąd wiesz, że mają czas? Może np. muszą zaraz gonić odebrać wnuczka z przedszkola, może zostawiły chorego męża w domu?
Nawet gdyby śpieszyły się na serial w TV, to mają prawo go obejrzeć. Wiele lat pracowały, opiekowały się dziećmi, ucierały im zadki.
Mają prawo odpocząć siedząc w domu. Twój czas nie jest cenniejszy od ich czasu.

Mniejsza z pomijaniem kolejek, ale takie myślenie, że ja jestem ważniejsza uważam za skrajnie nieładne.
Nie bój się, robaczku Jakubie,
nieboraku Izraelu!

Izajasza 41, 14

Przekaż mi 1% podatkuKLIK
Zagubiona
Posty: 319
Rejestracja: 11 mar 2022, 13:27
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3
Podziękowano: 51
Płeć:

Nieprzeczytany post

Magnolia pisze: 21 kwie 2022, 19:45 A te Panie emerytki mają więcej chorób czy mniej niż Ty? łatwiej znoszą głód czy gorzej?
A skąd wiesz jakim wysiłkiem dla nich jest przyjście do przychodni?
a może są niemiłe i nieuprzejme gdy ktoś idzie na łatwiznę, wchodzi bez kolejki i korzysta z przywilejów?

Przepraszam, ale nie masz szacunku wobec innych osób czekających w kolejce?
To były słowa pan pielęgniarek, pobierających krew o pacjentach emerytach.
"Najłatwiej to udać głupiego, wszędzie im się spieszy, dużo mamy tu takich cwaniaczków itd"
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6849
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3199
Podziękowano: 3445
Płeć:

Nieprzeczytany post

nie odpowiedziałaś mi na pytanie... tylko zasłoniłaś się co mówią inne osoby... Poza tym będziesz rozliczana ze swojego sumienia czy z sumienia innych ludzi?
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Niezapominajka
Posty: 212
Rejestracja: 02 lut 2021, 20:01
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 19
Podziękowano: 58
Płeć:

Nieprzeczytany post

Nie rozumiem poniekąd tego ataku na Zagubioną.
Ok, jest to poniekąd korzystanie z przywilejów i faktycznie jeśli jest duża kolejka a ktoś nagle przychodzi i wchodzi jako pierwszy nie jest ok, ale..
Chyba mleko już się rozlało, czy stała się komuś większa krzywda?
Czy ktoś na tych kilku minutach srogo ucierpiał?

Na przyszłość warto pamiętać, aby jednak uszanować czas i innych ludzi którzy specjalnie przyszli wcześniej aby jak najszybciej wykonać badania.
Awatar użytkownika
Aloes
Posty: 2390
Rejestracja: 27 gru 2021, 14:47
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 185
Podziękowano: 607

Nieprzeczytany post

Niezapominajka pisze: 22 kwie 2022, 8:25
Chyba mleko już się rozlało, czy stała się komuś większa krzywda?
Czy ktoś na tych kilku minutach srogo ucierpiał?

Tak, mogło nastąpić zgorszenie np uczucie niesprawiedliwości itd itp.
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6849
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3199
Podziękowano: 3445
Płeć:

Nieprzeczytany post

Obok zgorszenia i poczucia niesprawiedliwości, był to jeszcze okazany brak szacunku i lekceważenie wobec starszych osób... no przecież wobec chorób wszyscy jesteśmy równi, każdy na coś choruje, te panie czy panowie nie stoją w tej kolejce na badania dla przyjemności tylko z powodu chorób.
I wcale nie tak rzadko również pomimo to opiekują się wnukami, albo po prostu jest to dla nich duży wysiłek przyjść na głodnego na badania.

Bardzo chciałam uświadomić CI @Zagubiona , ze starsi ludzie nie są gorszej kategorii i nie można z takim brakiem szacunku o nich mówić i ich traktować. Nawet jeśli inni to robią. Niech każdy w sercu czuje się wezwany do świadczenia że jest uczniem Chrystusa, a On kocha każdego taką samą wielką miłością.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
ODPOWIEDZ