Homeopatia

Tu omawiamy problemy w rozeznawaniu grzechów, problemy ze spowiedzią, skrupulatyzm
Karmel
Posty: 44
Rejestracja: 13 gru 2021, 9:23
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 59
Podziękowano: 20
Płeć:

Nieprzeczytany post

Pomagam od jakiegoś czasu byłej szefowej w aptece w której kiedyś pracowałam. Zdarzyło mi się na jej polecenie sprzedać lek homeopatyczny. Osobiście nie polecam tych lekow i szefowa wie że jestem do nich nastawiona negatywnie. Czy sprzedając taki lek mimo woli popełniam grzech ciezki ?
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 2004
Rejestracja: 29 sty 2021, 10:48
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 587
Podziękowano: 1563
Płeć:

Nieprzeczytany post

Homeopatia, nie jest grzechem, Ty nie polecasz ludziom tego czego byś sama nie kupiła, więc nie popełniasz grzechu sprzedając takie produkty.
Po za tym czy nie ma tak, że klient pełnoletni ma prawo kupić wszystko co jest na sprzedaż w sklepie? Nie możesz odmawiać sprzedaży.
Nie bój się, robaczku Jakubie,
nieboraku Izraelu!

Izajasza 41, 14

Przekaż mi 1% podatkuKLIK
jozek
Posty: 11
Rejestracja: 04 sty 2022, 22:53
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 62
Podziękowano: 1
Płeć:

Nieprzeczytany post

Nie sadze by sama homeopatia byla zla.
Zle moga byc jedynie czyny, poglady i rozumienie co z czym i dlaczego.
Osobiscie samo pojecie homeopatii rozumiem tak jak np. potrzebny jest katalizator do rozpoczecia reakcji np. utwardzania zywicy.
Wystarczy jedna czasteczka by rozpoczac reakcje, a sama reakcja dziala podobnie jak reakcja lancuchowa, ktora wytwarza wiecej takich czasteczek zapoczatkowujacych reakcje.
W reakcji utwardzania zywicy zwykle w przepisie uzycia podana jest jakas ilosc utwardzacza, katalizatora, natomiast rzadko podawana jest istotna informacja ze wystarczy jedna czasteczka i reakcja utwardzania zywicy sie rozpocznie.
Niestety szybkosc tej reakcji bedzie bardzo powolna, co kloci sie z dzisiejszym pospiechem by wszystko bylo szybko, na czas, oraz w odpowiednim czasie.
Po prostu rozumienie konsumpcyjne bedzie zawsze sprzeczne z rozumieniem naukowym.
Kolejnym problemem jest fakt ze nauka dzis glownie podaza za rozumieniem konsumpcyjnym, bo ma sluzyc dzisiejszym konsumenckim wymaganiom.
Ostatnio zmieniony 06 sty 2022, 18:28 przez jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Janosik
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7040
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3261
Podziękowano: 3488
Płeć:

Nieprzeczytany post

Karmel pisze: 06 sty 2022, 17:40 Pomagam od jakiegoś czasu byłej szefowej w aptece w której kiedyś pracowałam. Zdarzyło mi się na jej polecenie sprzedać lek homeopatyczny. Osobiście nie polecam tych lekow i szefowa wie że jestem do nich nastawiona negatywnie. Czy sprzedając taki lek mimo woli popełniam grzech ciezki ?
W definicji grzechu ciężkiego mamy trzy warunki, znasz je?
Muszą zaistnieć wszystkie trzy razem aby uznać dany czyn ciężkim grzechem.
Więc jakie to warunki? (nawet na forum tym sprawdzisz w dziale grzech)
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Karmel
Posty: 44
Rejestracja: 13 gru 2021, 9:23
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 59
Podziękowano: 20
Płeć:

Nieprzeczytany post

Dzięki za pomoc. :)
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7040
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3261
Podziękowano: 3488
Płeć:

Nieprzeczytany post

Karmel pisze: 06 sty 2022, 19:28 Dzięki za pomoc. :)
Proszę odpowiedz na moje pytanie, jakie są warunki grzechu ciężkiego?
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

jozek pisze: 06 sty 2022, 18:20 Nie sadze by sama homeopatia byla zla.
Zle moga byc jedynie czyny, poglady i rozumienie co z czym i dlaczego.
Słusznie. Złe może być PRZYJMOWANIE leków homeopatycznych.
Osobiscie samo pojecie homeopatii rozumiem tak jak np. potrzebny jest katalizator do rozpoczecia reakcji np. utwardzania zywicy.
Źle rozumiesz. Gdyby działało to w ten sposób, nie byłoby w tym nic złego.
Deklarowane działanie homeopatii jest całkiem inne. Co więcej, przy wielu stosowanych rozcieńczeniach statystycznie nie ma w podawanej próbce ani jednego atomu substancji czynnej (nie mówiąc już o takiej jej ilości, która mogłaby byś choćby katalizatorem.
Wystarczy jedna czasteczka by rozpoczac reakcje, a sama reakcja dziala podobnie jak reakcja lancuchowa, ktora wytwarza wiecej takich czasteczek zapoczatkowujacych reakcje.
W reakcji utwardzania zywicy zwykle w przepisie uzycia podana jest jakas ilosc utwardzacza, katalizatora, natomiast rzadko podawana jest istotna informacja ze wystarczy jedna czasteczka i reakcja utwardzania zywicy sie rozpocznie.
Niestety szybkosc tej reakcji bedzie bardzo powolna, co kloci sie z dzisiejszym pospiechem by wszystko bylo szybko, na czas, oraz w odpowiednim czasie.
Jak pisałem, to nie ten przypadek. Przy laminacji sole kobaltu są faktycznie katalizatorem, mimo że są w niewielkiej ilości, ale te ilości są wykrywalne, a więc istotne.
Po prostu rozumienie konsumpcyjne bedzie zawsze sprzeczne z rozumieniem naukowym.
Homeopatia nie ma żadnych podstaw naukowych.
Ale nie to jest problemem - w końcu sama substancja jest obojętna, więc jeśli jest problem to co najwyżej finansowy
Problemem jest otoczka ideologiczna, a nawet elementy magii związane z wytwarzaniem "leków" homeopatycznych.
Z drugiej strony warto powiedzieć, że jakaś ich część jest homeopatyczna tylko z nazwy, przymiotnik "homeopatyczny" stosowany jest jedynie jak chwyt reklamowy.
Kolejnym problemem jest fakt ze nauka dzis glownie podaza za rozumieniem konsumpcyjnym, bo ma sluzyc dzisiejszym konsumenckim wymaganiom.
Myślę, że mylisz naukę z technologią.

---------------------
Powyższe piszę na marginesie (nie chcę, by to, co napisałeś - zapewne w dobrej wierze- wprowadziło kogoś w błąd).
Absolutnie nie chcę sugerować, że sprzedanie legalnej substancji w aptece (zwłaszcza, gdy się nie jest właścicielem tej apteki).
jozek
Posty: 11
Rejestracja: 04 sty 2022, 22:53
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 62
Podziękowano: 1
Płeć:

Nieprzeczytany post

Zrozumiales to zbyt doslownie.
To nie bylo wyjasnienie czy wytlumaczenie homeopatii, tylko przyklad ktory ty uznajesz za nieodpowiedni.
Przy tym, to ze niektorych poglady na homeopatie sa posuniete do skrajnosci, tak jak i niektorych sklonnosci i bledne uzywanie czy produkcja lekow homeopatycznych leza poza moim tlumaczeniem i rozumieniem homeopatii.
Tak samo jak uzywanie alkocholu lezy poza rozumieniem dzialania alkocholikow.

Zakres badania np. probki leku ma powazne ograniczenia, wlasnie powodowane sporym rozcienczeniem badanego materialu i jesli masz np. 1ml preparatu, a do urzadzenia ktore jest w stanie wykryc sladowe ilosci jakiegos zwiazku wprowadzasz 1/100 probki to z samej logiki i matematyki wynika ze bedziesz mial niewielkie szanse na wykrycie chocby jednej czasteczki danego zwiazku w jednej kropli preparatu, jesli rozcienczenie sprowadza proporcje do jednej czy kilku czasteczek w 100 razy wiekszej objetosci preparatu.
Po prostu wiekszosc probek do badania ze zwyklej fizycznej przyczyny nie bedzie zawieralo tego czego bedziesz szukal. ;)
Ostatnio zmieniony 06 sty 2022, 20:12 przez jozek, łącznie zmieniany 2 razy.
Janosik
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Nie można produkować leków homeopatycznych "nie błędnie" ponieważ homeopatia jest szarlataństwem.
Tyle.
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7040
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3261
Podziękowano: 3488
Płeć:

Nieprzeczytany post

Pytanie nie tyle było o samą homeopatię, co o jej sprzedawanie wbrew woli czy jest grzechem ciężkim?

Panowie, proszę więc udzielić odpowiedzi na zadane pytanie.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Na ten temat mogę wyrazić jedynie opinię - co więcej, już to uczyniłem:
Marek Piotrowski pisze: 06 sty 2022, 19:49 Powyższe piszę na marginesie (nie chcę, by to, co napisałeś - zapewne w dobrej wierze- wprowadziło kogoś w błąd).
Absolutnie nie chcę sugerować, że sprzedanie legalnej substancji w aptece (zwłaszcza, gdy się nie jest właścicielem tej apteki).
jozek
Posty: 11
Rejestracja: 04 sty 2022, 22:53
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 62
Podziękowano: 1
Płeć:

Nieprzeczytany post

Magnolia pisze: 06 sty 2022, 20:06 Pytanie nie tyle było o samą homeopatię, co o jej sprzedawanie wbrew woli czy jest grzechem ciężkim?

Panowie, proszę więc udzielić odpowiedzi na zadane pytanie.
Sprzedawanie nie jest grzechem.
Sprzedawca nie jest osoba ktoa ma jakiekolwiek narzedzia i mozliwosci zbadania tego co sprzedaje.
Poglady sprzedawcy na dany produkt takze nie sa ani faktem na temat towaru, ani naukowa wiedza wbrew ktorej sprzedaje te towary ktore jako sprzedawca na obowiazek sprzedawac.
Osobiscie, to nie podejmuje sie zadnej pracy ktora jest sprzeczna z moimi osobistymi pogladami.
Mam dzieki temu duzo spokojniejsze zycie.
Janosik
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7040
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3261
Podziękowano: 3488
Płeć:

Nieprzeczytany post

Grzech ciężki ma warunki, dobrowolność, świadomość zła i materia ciężka.
Jeśli ktoś sprzedaje wbrew woli co @Karmel napisała, to nie spełnia jednego z warunków grzechu ciężkiego, a więc nie grzeszy ciężko.
Materii ciężkiej tez się nie dopatruję w sprzedawaniu legalnych substancji w aptece.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

Magnolia pisze: 06 sty 2022, 20:27 Grzech ciężki ma warunki, dobrowolność, świadomość zła i materia ciężka.
Jeśli ktoś sprzedaje wbrew woli co @Karmel napisała, to nie spełnia jednego z warunków grzechu ciężkiego, a więc nie grzeszy ciężko.
Materii ciężkiej tez się nie dopatruję w sprzedawaniu legalnych substancji w aptece.
Dokładnie tak to widzę.
Nie sądzę też by - w opisanej sytuacji - był to w ogóle jakiś grzech, nawet powszedni.
Ostatnio zmieniony 06 sty 2022, 20:31 przez Marek Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.
jozek
Posty: 11
Rejestracja: 04 sty 2022, 22:53
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 62
Podziękowano: 1
Płeć:

Nieprzeczytany post

Marek Piotrowski pisze: 06 sty 2022, 20:03 Nie można produkować leków homeopatycznych "nie błędnie" ponieważ homeopatia jest szarlataństwem.
Tyle.
A jak ocenil bys dzialanie Jezusa gdy zmieszal sline z blotem i nalozyl na oczy slepca?
Czy badales jakie skladniki w tej mieszance uzdrowily tego slepca? ;)
Janosik
Karmel
Posty: 44
Rejestracja: 13 gru 2021, 9:23
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 59
Podziękowano: 20
Płeć:

Nieprzeczytany post

Magnolia pisze: 06 sty 2022, 19:42
Karmel pisze: 06 sty 2022, 19:28 Dzięki za pomoc. :)
Proszę odpowiedz na moje pytanie, jakie są warunki grzechu ciężkiego?
Magnolio,
Świadome, dobrowolne i w ciężkiej materii przekroczenie przykazań.
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7040
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3261
Podziękowano: 3488
Płeć:

Nieprzeczytany post

Przeczytaj więc mój post powyżej.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 7040
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3261
Podziękowano: 3488
Płeć:

Nieprzeczytany post

jozek pisze: 06 sty 2022, 20:19
Sprzedawanie nie jest grzechem.
Sprzedawanie leków opartych na narkotykach na receptę nie jest grzechem, bo widać lekarz ocenił że pacjent ich potrzebuje, np morfinę w chorobie nowotworowej, ale już:
Sprzedawanie narkotyków, czyli dilowanie nimi jest grzechem, nawet ciężkim.

Precyzja wypowiedzi naprawdę jest ważna.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

jozek pisze: 06 sty 2022, 20:31
Marek Piotrowski pisze: 06 sty 2022, 20:03 Nie można produkować leków homeopatycznych "nie błędnie" ponieważ homeopatia jest szarlataństwem.
Tyle.
A jak ocenil bys dzialanie Jezusa gdy zmieszal sline z blotem i nalozyl na oczy slepca?
Czy badales jakie skladniki w tej mieszance uzdrowily tego slepca? ;)
Bez związku.
W aptece nie kupujemy cudownych uzdrowień, a homeopatia jest od dawna rozpoznana jako duchowe zagrożenie i element magiczny.
Sorry Józku, tu jest konkretny problem konkretnej osoby, i nie sądzę, by na miejscu były tego rodzaju przekomarzania, jakie uwielbiasz.

Tu komunikat jest dla Autorki wątku - nie zrobiła niczego złego (przynajmniej w kwestii materii grzechu). Oczywiście zawse można się zastanawiać czy myśląc że to grzech i czyniąc, nie popełniła grzechu, ale to i tak nie byłby grzech ciężki.
jozek
Posty: 11
Rejestracja: 04 sty 2022, 22:53
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 62
Podziękowano: 1
Płeć:

Nieprzeczytany post

Magnolia pisze: 06 sty 2022, 20:48
jozek pisze: 06 sty 2022, 20:19
Sprzedawanie nie jest grzechem.
Sprzedawanie leków opartych na narkotykach na receptę nie jest grzechem, bo widać lekarz ocenił że pacjent ich potrzebuje, np morfinę w chorobie nowotworowej, ale już:
Sprzedawanie narkotyków, czyli dilowanie nimi jest grzechem, nawet ciężkim.

Precyzja wypowiedzi naprawdę jest ważna.
Kontekst takze.
Janosik
ODPOWIEDZ