Ciąża z gwałtu i co dalej

Tu omawiamy problemy w rozeznawaniu grzechów, problemy ze spowiedzią, skrupulatyzm
Jan0
Posty: 478
Rejestracja: 28 lut 2021, 6:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 184
Podziękowano: 39
Płeć:

Nieprzeczytany post

Zagubiona pisze: 12 kwie 2022, 20:52
QVX pisze: 12 kwie 2022, 20:31
Zagubiona pisze: 12 kwie 2022, 20:05
QVX pisze: 12 kwie 2022, 19:47
Zagubiona pisze: 12 kwie 2022, 19:44
QVX pisze: 12 kwie 2022, 18:15 Zanim słyszalne będzie bicie serca.
Ono jest słyszalne w 6-7 tyg. Wtedy kobieta może nawet nie wiedzieć że spodziewa się dziecka.
W normalnej sytuacji tak, ale tu jest mowa o gwałcie i o interwencji natychmiast po, lub niedługo po nim.
Zgwałcona kobieta, jeżeli wie kiedy ma płodne dni, może spodziewać się, że zajdzie w ciążę.
Rozumiem że do czasu pojawienia się serca nie uważasz płodu za człowieka?
Uważam, ale tak samo uważam za człowieka skrzywdzoną kobietę. To Ty takiej kobiecie kazałabyś rodzić a nie ja.
Ale na jakiej podstawie owej kobiecie dajesz prawo do zabicia tego człowieka który się. Się w niej począł na skutek krzywdy?
A Ty na jakiej podstawie zmuszasz inną kobietę do przenoszenia ciąży i urodzenia dziecka?
Awatar użytkownika
Lunka
Posty: 1278
Rejestracja: 08 lis 2021, 14:07
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 955
Podziękowano: 947
Płeć:

Nieprzeczytany post

A czy @Zagubiona kogoś zmusza do urodzenia dziecka? Podaj cytat bo nie widzę.
Każdy ma swoje sumienie i wolna wolę i zgodnie z tym postępuje.
Bądź ze mną, Panie, w moim utrapieniu
Zagubiona
Posty: 319
Rejestracja: 11 mar 2022, 13:27
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3
Podziękowano: 51
Płeć:

Nieprzeczytany post

@QVX poprostu odwraca kota ogonem i nie odpowiada. Uznaje poczęte dziecko za człowieka ale skoro poczęte z gwałtu to kobieta może je zabić od tak bo sobie tak uznał
Awatar użytkownika
Zebra
Posty: 353
Rejestracja: 21 maja 2021, 10:35
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 129
Podziękowano: 176
Płeć:

Nieprzeczytany post

Żadna z nas nie jest w stanie powiedzieć co dokładnie by zrobiła.
Ale wszystkie wierzymy, że dziecko jest niewinne i nie stanowi zagrożenia dla matki aby je zabić.
To brzmi jak krzyż którego nie da się unieść, ale wierzę, że z Bogiem się da. Ale jeśli taka kobietą znajdzie wśród ludzi jeszcze pomoc bardzo materialną to wszystko może się udać.

Także też uważam, że zabicie dziecka to grzech.
Ostatnio zmieniony 12 kwie 2022, 21:44 przez Zebra, łącznie zmieniany 2 razy.
Kto zebrę wolno wypuszcza?
Kto osła dzikiego rozwiąże?
Za dom mu dałem pustkowie,
legowiskiem zaś jego słona ziemia.
Śmieje się z miejskiego zgiełku,
słów poganiacza nie słyszy,
w górach szuka pokarmu,
goni za wszelką zielenią.

Hi 39, 5-8
Skaza

Nieprzeczytany post

QVX pisze: 12 kwie 2022, 16:25 Jak to wszystko łatwo się pisze. A gdyby doszło co do czego, to wtedy inna rozmowa.
Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia.

Która z Pań urodziłaby takie dziecko?
Może zamiast gadać takie bzdury ogarnij się w końcu człowieku i zapisz do legionu cudzoziemców walczącego dla obrony Ukrainy.
W ten sposób będziesz mógł przyczynić się do tego, że skrzywdzonych kobiet i dzieci będzie mniej a nie tutaj zgrywasz tego co pozjadał wszystkie rozumy i wie najlepiej. Jak chcesz coś zmienić na lepsze i masz odwagę to coś zrób dla sprawy a nie paplaj tak bez sensu :)
Awatar użytkownika
Aloes
Posty: 2390
Rejestracja: 27 gru 2021, 14:47
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 185
Podziękowano: 607

Nieprzeczytany post

Zebra pisze: 12 kwie 2022, 21:42 Żadna z nas nie jest w stanie powiedzieć co dokładnie by zrobiła.
Chyba jednak człowiek jest w stanie wiedzieć czy kogoś zabije czy nie.
Skaza

Nieprzeczytany post

Aloes pisze: 12 kwie 2022, 22:14
Zebra pisze: 12 kwie 2022, 21:42 Żadna z nas nie jest w stanie powiedzieć co dokładnie by zrobiła.
Chyba jednak człowiek jest w stanie wiedzieć czy kogoś zabije czy nie.
Na chłodno raczej tak, ale po takiej traumie nie wiadomo jak się ktoś zachowa na 100 %. My też Aloesie nie wiemy na pewno czy byśmy byli w stanie strzelać do innych w obronie. Tego się człowiek dowie dopiero konkretnie w danej chwili.
Awatar użytkownika
Aloes
Posty: 2390
Rejestracja: 27 gru 2021, 14:47
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 185
Podziękowano: 607

Nieprzeczytany post

Skaza pisze: 12 kwie 2022, 22:25
Aloes pisze: 12 kwie 2022, 22:14
Zebra pisze: 12 kwie 2022, 21:42 Żadna z nas nie jest w stanie powiedzieć co dokładnie by zrobiła.
Chyba jednak człowiek jest w stanie wiedzieć czy kogoś zabije czy nie.
Na chłodno raczej tak, ale po takiej traumie nie wiadomo jak się ktoś zachowa na 100 %. My też Aloesie nie wiemy na pewno czy byśmy byli w stanie strzelać do innych w obronie. Tego się człowiek dowie dopiero konkretnie w danej chwili.
Pewne rzeczy wiadomo jak ktoś ma dobrze poukładane wartości moralne to pewnych rzeczy się nie dopuści nigdy.
A co do strzelania to żeby strzelać w czyjejś obronie to nie miałem takiej sytuacji nigdy, jedynie bójki to nie miałem problemy z tym aby komuś obić gębę jak było trzeba.
Skaza

Nieprzeczytany post

Przyłożyć w obronie a zastrzelić to inny kaliber. Obyśmy nie musieli się przekonywać, ale dobrze wiedzieć, że ktoś znajomy z braci siedziałby obok w okopie.
Awatar użytkownika
Marek Piotrowski
Posty: 1903
Rejestracja: 30 sty 2021, 22:00
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 293
Podziękowano: 993
Płeć:

Nieprzeczytany post

QVX pisze: 12 kwie 2022, 16:25 Jak to wszystko łatwo się pisze. A gdyby doszło co do czego, to wtedy inna rozmowa.
A cóż to za argument, że czasem trudno być porządnym człowiekiem.
Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia.
Dlatego właśnie wymyślono zasadę Nemo iudex in causa sua. I to na długo przed początkiem chrześcijaństwa.
QVX pisze: 12 kwie 2022, 16:49
esperanza pisze: 12 kwie 2022, 16:47 @QVX Ja bym urodziła.. i wiele kobiet urodziło. Są rzeczy ważne i ważniejsze, życie dziecka dla mnie jest ważniejsze.
Wybacz, ale jakoś Ci nie wierzę, albo sama nie wiesz co mówisz.
Dopiero gdyby Cię coś takiego spotkało, to myślałabyś inaczej.
Wybacz, ale wygląda na to, że projektujesz swoją formację na innych.
QVX pisze: 12 kwie 2022, 18:15 Zanim słyszalne będzie bicie serca.
A cóż to za kryterium.
Tak np. to ustalono w Texasie i środowiska pro-life to poparły, bo to i tak lepsze niż to co było wcześniej.
Co nie znaczy, ze dobre.
To co teraz powiem to moje osobiste zdanie.
Zgwałcone chrześcijanki, jeżeli nie chcą rodzić nieplanowanego dziecka, powinny mieć nakaz niedopuszczenia do zapłodnienia poprzez zażycie tzw. tabletki "po". Chodzi o to, aby zapobiegać stworzeniu duszy przez Boga, którą Pan tworzy w momencie poczęcia/zapłodnienia.
Tabletka "po" niestety nie zapobiega zapłodnieniu, tylko nie pozwala zagnieździć się zaplodnionemu już jajeczku w ściance macicy. Ergo: pozbawia dziecko substancji odżywczych.
Oczywiście gdyby to wymyślił biskup albo sam papież, to mało kto bulwersowałby się takim pomysłem, bo niby wszyscy należymy do Kościoła, tworzymy Go razem i wspólnie, ale tylko nieliczni są decydentami i nie ma wśród nich ludzi świeckich. Także Bracia i Siostry są równi i równiejsi.
Przeciwnie. Prawo do życia nie wynika z decyzji papieża, tylko z decyzji Boga. Papież nie ma władzy, by to zmieniać.
QVX pisze: 12 kwie 2022, 20:31
Zagubiona pisze: 12 kwie 2022, 20:05 Rozumiem że do czasu pojawienia się serca nie uważasz płodu za człowieka?
Uważam, ale tak samo uważam za człowieka skrzywdzoną kobietę. To Ty takiej kobiecie kazałabyś rodzić a nie ja.
Nie stoją tu wobec siebie równoważne wartości. Z jednej strony jest życie, z drugiej dyskomfort (choć dyskomfort po zamordowaniu dziecka jest per saldo większy, ale chwilowo to zostawmy).
Przykro słyszeć, że dopuszczasz zamordowanie jednego człowieka dla komfortu psychicznego innego człowieka.
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6843
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3195
Podziękowano: 3442
Płeć:

Nieprzeczytany post

Marek Piotrowski pisze: 12 kwie 2022, 22:53
Przykro słyszeć, że dopuszczasz zamordowanie jednego człowieka dla komfortu psychicznego innego człowieka.
Pozornego komfortu psychicznego, bo tylko nam się wydaje, ze kobiecie to przyniesie ulgę...
Badania nad kondycją psychiczną kobiet po aborcji mówią coś odwrotnego - syndrom post aborcyjny, trwający latami...

Pewna chrześcijańska pisarka Francine Rivers napisała "Dziecko pokuty" - powieść o młodej chrześcijance zgwałconej gdy wracała z pracy wieczorem do campusu. Dziewczyna zaszła w ciążę, towarzyszymy jej przez 9 miesięcy trwania ciąży. Ile ta dziewczyna się wycierpiała od chłopaka, który twierdził że ja kocha, jak została potraktowana na studiach, musiała je opuścić by nie gorszyć inne dziewczyny, ile przykrości sprawiła własna matka... a przy okazji okazało się że i matka i babka dziewczyny dokonały w przeszłości aborcji i nadal przeżywają traumę, że to zrobiły...
Jak się skończyła powieść zachowam w tajemnicy.
Ale dodam, że Bóg pobłogosławił tej dziewczynie właśnie za jej decyzję.
Polecam przeczytać, gdy ktoś chce zrozumieć co przeżywa taka dziewczyna, o czym myśli i czego potrzebuje tak naprawdę.
Bardzo dobra powieść.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Zebra
Posty: 353
Rejestracja: 21 maja 2021, 10:35
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 129
Podziękowano: 176
Płeć:

Nieprzeczytany post

Aloes pisze: 12 kwie 2022, 22:14
Zebra pisze: 12 kwie 2022, 21:42 Żadna z nas nie jest w stanie powiedzieć co dokładnie by zrobiła.
Chyba jednak człowiek jest w stanie wiedzieć czy kogoś zabije czy nie.
Jak bym napiasala, że na pewno nie zabije to bym dostała odpowiedź "a skąd ta pewność". Tak źle i tak nie dobrze.

A w ostatnim zdaniu napisałam co myślę :)
Kto zebrę wolno wypuszcza?
Kto osła dzikiego rozwiąże?
Za dom mu dałem pustkowie,
legowiskiem zaś jego słona ziemia.
Śmieje się z miejskiego zgiełku,
słów poganiacza nie słyszy,
w górach szuka pokarmu,
goni za wszelką zielenią.

Hi 39, 5-8
Awatar użytkownika
Lunka
Posty: 1278
Rejestracja: 08 lis 2021, 14:07
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 955
Podziękowano: 947
Płeć:

Nieprzeczytany post

@Magnolia czytałam i również bardzo polecam.
Bądź ze mną, Panie, w moim utrapieniu
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6843
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3195
Podziękowano: 3442
Płeć:

Nieprzeczytany post

Tutaj padła taka propozycja żeby chrześcijanka mogła przyjąć tabletkę "dzień po" aby uniknąć ciąży.
Na moją wiedzę ta tabletka, tak jak Marek pisał, zmienia wyściółkę macicy na jałowa i uniemożliwia zagnieżdżenie się zarodka, czyli jest wczesno poronna.

Ale tak naprawdę czy tego potrzebuje chrześcijanka? czy ogólnie kobieta po doznanej ogromnej krzywdzie?
Ja sądzę że absolutnie nie. Jest przede wszystkim w szoku i nie myśli racjonalnie. To oczywiste ze w pierwszej chwili będzie się bała ciąży. Ale gdy emocje opadną może bardzo żałować, że dała się namówić na jakiekolwiek działania wobec własnego dziecka. Poczuje wstręt do siebie samej i do ludzi którzy zamiast się nią zaopiekować to popchnęli ją do zbrodni... czyli przez nich została morderczynią własnego dziecka...
Tych wyrzutów sumienia po prostu nie da się zagłuszyć, niezależnie od wyznania, czy braku wierzeń, każda kobieta wie, że pod sercem nosi życie. więc jeśli zrobiła coś aby przerwać ciążę, to przerwała życie...

Ja myślę, ze taka kobieta potrzebuje dużo ciepła, obecności i oparcia, kogoś kto jej będzie towarzyszył w jej rozterkach, Bo będzie ich wiele, tak długo jak będzie w ciąży.
Ona nie powinna być sama i zostawiona sama sobie. Powinna otrzymać pomocną przyjazną dłoń. To jest zadanie dla chrześcijan, aby otoczyć kobietę przyjaźnią i pomocą.
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6843
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3195
Podziękowano: 3442
Płeć:

Nieprzeczytany post

Trafiłam na ciąg dalszy historii nastolatki zgwałconej w Buczy:

Historię nastolatki przedstawiła w stacji Kanał 24 Aleksandra Batko, psycholog pracująca na infolinii ukraińskiego Rzecznika Praw Obywatelskich.

Jak przekazała Batko, dziewczynka zdecydowała się urodzić dziecko po konsultacji z lekarzem. Uznał on, że aborcja może spowodować u nastolatki trwałą bezpłodność. Pod opieką psycholog pozostaje w tej chwili pięć ukraińskich dziewcząt poniżej 18 r.ż., które zaszły w ciążę w wyniku gwałtów ze strony rosyjskich żołnierzy. Jak podał kilka dni temu „Suddeutsche Zeitung” w samej jedynie Buczy ofiarą napaści seksualnej paść mogło ok. 120 Ukrainek.
https://pl.aleteia.org/2022/04/27/14-la ... sic-ciaze/

Dzięki CI Boże, za dobrego lekarza!
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Quinque
Posty: 47
Rejestracja: 27 cze 2023, 3:03
Wyznanie: katolicyzm
Podziękowano: 1
Płeć:

Nieprzeczytany post

Magnolia pisze: Zabójstwo własnego dziecka również pozostawia ślad w psychice na całe życie, mówię o zespole postaborcyjnym, którego skutki są trudne do dźwigania jeszcze wiele lat po dokonaniu aborcji. Rozmawiałam z takimi kobietami i mam świadomość jakie piekło przeżywają latami
Podobno nie ma czegoś takiego jak syndrom aborcyjny. Tak słyszałem kilka razy
Awatar użytkownika
Magnolia
Posty: 6843
Rejestracja: 29 sty 2021, 11:31
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 3195
Podziękowano: 3442
Płeć:

Nieprzeczytany post

Jeśli czegoś nie ma to w wyszukiwarce google tez nie będzie, sprawdź!
mgr teologii,
„Bóg pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4)
Awatar użytkownika
daniel
Posty: 1662
Rejestracja: 31 sty 2021, 12:32
Wyznanie: katolicyzm
Podziękował/a: 372
Podziękowano: 762
Płeć:

Nieprzeczytany post

Aborcja to niewątpliwie doświadczenie o wysokim prawdopodobieństwie traumatyzacji.
Co do tego nie ma chyba żadnych wątpliwości.
Nie dziwne więc, że może być przyczyną pewnych objawów.
Oczywiście to co jednemu zburzy stabilność psychiczną innego może obejść lub zostać wyparte i objawić się np. somatycznie.
„Marto, Marto, martwisz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba tylko jednego.” Łk 10.41-42
ODPOWIEDZ